31
  • aRoma
    #1
  • rolika
    #2
    jó cikk
    nem is tudtam, hogy az ionhajtóművek ilyen kis finghúzók

    btw van még hova fejlődni, 4 év, mire a kisbolygóövezetbe ér?
  • mikloss
    #3
    Jah sztem is jó cikk!
    "Dawn nulláról 100 km/h sebességre négy nap alatt gyorsul"
  • akyyy
    #4
    közbe meglátja egy idegen a szondát, eljön a földre, leszál, és megtörténik a kapcsolat felvétel
  • pet0330
    #5
    Ja tényleg jó a cikk .
    De ezen az ionhajtóművön csodálköztam egy kicsit
  • wander01
    #6
    sztetek ez lineáris vagy exponenciális gyorsulást jelent? ha meglökték volna odafent mégegy fokozattal akkor elöbb gyorsulna... gondolom, de biztosan megvan az oka hogy igy csinálták. amugy egy ilyen gazdasági mutatokat mutato hajtomüre lecserélném az 1.4 16v-t a golfombol, 425 kg szajréval 2000 napig müködni azért nem semmi :P, bár igy érthetö a gyorsulás :)
  • Sanyix
    #7
    Lineáris.
  • Caro
    #8
    Nem, mert fogy az üzemanyag.
  • EmThor
    #9
    szerintem ilyen dolgokra kellene költeni a pénzt, nem napi milliárdokat az iraki háborúra :(
  • Epikurosz
    #10
    Bravó Balázs!
    Látszik, hogy megemberelted magad. A cikk szépen olvasható, nyelvtanilag és mindenképp a helyén van.
    Elé vagyok képedve!
  • WoHu
    #11
    Jó cikk, tényleg nem olyan mint a megszokott SG "minőség" :)
    Viszont van egy DURVA hiba ami egyből szemet szúrt nekem:
    "A hajtóművek alacsony SÚLYA[...]"
    Nos, ahol a Dawn van, ott egy hegynek is nagyon kicsi a súlya. Nyilván a tömeggel keveri...
  • Epikurosz
    #12
    Ne kekeckedj!
    A Földön mérve, te.
  • Caro
    #13
    Fellövésnél a súly (is) számít.
  • Epikurosz
    #14
    Csak az számít, carissime.
  • Caro
    #15
    A súly is számít, mert azt le kell vonni a tolóerőből, és a tömeg is számít, mert azt kell gyorsítani.
  • Epikurosz
    #16
    .
  • Sanyix
    #17
    jól megy a szőrszálhasogatás mi? :)
  • Loverman
    #18
    "Elé vagyok képedve!"
    Mi elé? lol
  • L3zl13
    #19
    A Holdat nem lehetne használni gravitációs csúzliként? Az sokkal közelebb van, így az alacsony kezdősebességgel is viszonylag gyorsan megtehető az út. Ráadásul a rövid keringési ideje miatt kb havonta megfelelő pozícióban lenne tetszőleges irányban.
    Bár a keringési sebessége viszonylag alacsony, tehát nem olyan hatékony, mint mondjuk a Mars vagy a külső bolygók ilyen felhasználása, de szvsz ilyen ionhajtóműves szondáknál a kezdeti szakaszban, amikor a sebesség még alacsony lehet, hogy megérné ez a kis plusz sebesség.
  • kukacos
    #20
    Hogyne, aztán fogy a kötési energia, és idővel a fejünkre esik...
  • L3zl13
    #21
    Tekintve, hogy most úgyis távolodik, így legalább ezt lehetne ellensúlyozni.
    Meg egyébként is szép volna jó nagynak látni a Holdat ahogy sokszáz millió éve volt. :D
  • Epikurosz
    #22
    Én is feltettem már ezt a kérdést, de csak magamban.
  • emp
    #23
    Ebben a témában nem vagyok igazán otthon, szóval valaki léccci mondja már el nekem, hogy mit jelent egy rakétánál az, hogy 12 emeletes a rakéta. Mi az 1 emelet "definíciója"???
  • L3zl13
    #24
    Szvsz az 12 emelet magas akart lenni. 1 emeletet asszem kb 3 méternek szoktak venni, a Delta II pedig 38-39 méter magas, tehát úgy nagyjából stimmel.
  • Nuki
    #25
    Tiszta sci-fi-sen hangzik ez, hogy "ion-hajtómű", ráadásul xenon gázt használ, amitől mégfinomabban hangzik ez az egész :D
  • mrzool
    #26
    Igen, ahogy L3zl13 mondja... Ez az átka a szolgai, szóról-szóra történő cikkfordításnak.
  • emp
    #27
    Na persze én is úgy gondoltam, hogy 12 emelet magas. Csak azt hittem van valami konkrét def. az 1 emeletre, mert az építészetből kölcsönvett 1 emelet magasság ilyen formában igencsak változó méret...

    (építész vagyok, csak azért akadtam fennt ezen a 12 emelet magasságon...) :)
  • Epikurosz
    #28
    Na, persze, ti mindenen fenn akadtok.
    Egy újságcikk célja, hogy informatív legyen, a méreteket a mindennapi élet dimenzióiban elképzelhetővé tegye.

    Angoloknál gyakrn hasonlítják az űrhajókat londoni emeletes buszhoz.

    Az emelet meg 2-70-3,00 m között szokott lenni. Ennyit egy építésznek is tudnia kellene. (Ha most flamelni akarsz, ülj le a seggedre, mert egyik diplomám építőmérnök)
  • L3zl13
    #29
    Wiki szokatlan mértékegységek :D
  • Epikurosz
    #30
    fennakadtok - egybe kell írni!

    amúgy meg jól etlaláltam, mert én aszondtam 2,7-3, a wiki meg aszongya 2,40-3.
    Stimmt.
  • Epikurosz
    #31
    Jeszus-basszus!

    "Double-decker bus

    "In Britain, newspapers and other media will frequently refer to lengths in comparison to the length (8.4 metres) or height (4.4 metres) of a London Routemaster double-decker bus. Popular topics for such comparison include the blue whale and diplodocus. [4]"

    Most akkor nemtom: én is felfigyeltem erre angol cikkeket olvasva (szerintem ez lesz az), vagy ott a wikin olvastam róla, de lényeg-a-lényeg: jól mondtam! :-)