59
  • djukel
    #1
    mini lidércek lesznek a mobilok.
  • oneman
    #2
    ebben semmi újdonság nincs.
    már ezer éve létezik az erre alkalmas technológia, meg társai.
    lásd: Peltier-elem...
    ehhez csak a hülye (mármint mérnökök között) nem tud csatolni olyan áramkört ami ugyanezt a funkciót ellátná

    engem nem győzött meg
    iszonyat kevés az az energia, amit ez nyújtani tud
  • oneman
    #3
    a töltéspumpa (charge-pump) is ezeréves dolog...
    rs232 szintillesztő IC-kben is ez van, meg még vagy ezer más dologban
  • Caro
    #4
    Nem baj, a lényeg, hogy foglalkozzanak a technológiával.
    Én is gondoltam már rá korábban, hogy milyen király lenne akksik helyett a szervezetből nyerni az áramot, az ilyen eszközökhöz.
    Ahhoz, hogy ez sikeres legyen tovább kell csökkenteni az áramkörök fogyasztását, és ennek a teljesítményének a növelése se ártana.
    Mondjuk én nem a testhőre gondoltam, én valahogy a cukrot használnám fel. Csak ahhoz sokkal nehezebb hozzáférni.
  • Sundance
    #5
    uhh ez még töltéspumpa nélkül is menne, sőt megy is máshol.
    nem egy eget rengető újdonság, sőt. Ennek nemcsak minden eleme, de így egyben is volt már :S
  • Sundance
    #6
    Cukorhoz tök könnyű hozzáférni, ott van a pócon a boltban
  • savior
    #7
    latom ez az emberke is megnezte a matrixot
  • Turmoil
    #8
    Mikor fog neked a Peltier-elem elektromos áramot termelni hőből? Olvass már utána kicsit. A Peltier nem kevés áramot fogyaszt, hogy az egyik oldalán elnyelt hőt a másikra pumpálja. Itt meg ugye az a lényeg, hogy a hőmérséklet-különbségből elektromos áramot állít elő... Ez pl. pont jó lenne a proci-hűtő ventilátor meghajtásához, ha már ilyenről beszélünk :)
  • Matt0123
    #9
    "iszonyat kevés az az energia, amit ez nyújtani tud"
    még mindig jobb mint a semmi...
  • oneman
    #10
    a Peltier elem az mindkét irányban működik... (ha még nem hallottál volna róla...)
  • Sundance
    #11
    Jujjuj, Turmoil, akkor inkább Te nézz ennek utána kissé.......
  • Turmoil
    #12
    Igaz, ezt benéztem:)
    Bár a hatásfoka miatt az sem a kánaán :)))
  • sonicXX
    #13
    Ez engem érdekel. Úgyis mocskosul drága a távhő, így kis idő múlva talán legalább az ELMŰ számlától meg lehet majd szabadulni :)

    (legalább részben, remélem)
  • Caro
    #14
    Azért nem egészen.
    Három hőelektromos effektus létezik, a Peltier-effektus, a Thomson-effektus, és a Seeback-effektus.
    A Thomson-effektus most nem lényeges, az akkor van, amikor egy vezetőben áram folyik és hőmérsékletkülönbségek vannak benne.
    A Peltier-effektus az, amikor két különböző fém (vagy félvezető) kontaktusánál áram folyik át, akkor a kontaktus melegszik vagy lehűl, az érintkeztetett fémektől és az áram irányától függően.
    Itt a Seeback-effektust használják, az pedig az, amelyiknél a fémek kontaktuspontjai különböző hőmérsékleten vannak, és ennek hatására feszültség jön létre a két pont között.
    Félvezetőkkel sokkal nagyobb feszültségek nyerhetők ki, mint fémekkel.
  • L3zl13
    #15
    Miért a mobil telefonok jutnak minden f@szságról az emberek eszébe. Szvsz esély sincs arra, hogy ezt a technológiát arra használjuk fel.
    Orvosi eszközökben való alkalmazás viszon kitűnő.
  • oneman
    #16
    ezek effektusok... de amit Peltier-elemnek hívunk, az a Peltier-Seebeck effektust használja ki, és így mindkét irányban jó
  • savior
    #17
    mert mobil telefonbol kicsit tobb van, mint orvosi keszulekekbol. tehat ha mobiltelefonhoz fejlesztik, akkor nagyobb az esely, hogy elterjedjen, es utana atlehet ultetni masba is a dolgot.
  • 3P
    #18
    Hm. A képen látható adatok alapján ez pont 2 mW. Egy átlag mobiltelefon teljesítmény felvétele készenléti állapotban 0,5-1W, használatközben ez ennek a többszörösére megy fel, pláne nagyméretű színes kijelzők esetén, esetleg kihangosítás (pl. zenelejátszás mellett). Na most ha átlagosan 1W-os teljesítményfelvételt feltételezünk, akkor a képen látható felület 500x kell az 1W-hoz.
    Nos mondjuk ettől függetlenül érdekes ez a megoldás, csak épp nem új. ;)
    Ja és még egy érdekesség egy átlagos testalkatú felnőtt ember átlagos mozgás közben mint egy 100W-nyi teljesítménynek megfelelő hőenergiát disszipál a környezetébe.
  • Caro
    #19
    Egy ember biztosan több, mint 100 W teljesítményt ad le. 100 W az kb. átlagosan jön ki, terhelés esetén a hasznos teljesítmény felmehet 200-300 W-ig, tovább nem nagyon bírja senki sem tartósan.
    Ha ehhez hozzávesszük, hogy a szervezet kb. 25% hatásfokkal dolgozik, akkor máris 1 kW-nál vagyunk. Persze az hő, és nem nagyon lehet már felhasználni.
  • nyalógép
    #20
    Ha 1-2fok hőkülönbségből ennyi áramot ki lehet hozni, akkor egy végbélbe felhelyezhető(államdó hőmérséklet van) részegység és 22 fokos külső egység között talán már rádió hallgatáshoz is elegendő áramot lehetne termeltetni.
  • UnnameD
    #21
    Ennyi erővel egy peltiert is feldughatnak az emberek seggébe.
  • savior
    #22
    azert az az 1-2 hofok kulonbseg csak nyaron igaz
  • savior
    #23
    meg ezt leginkabb csak szuk nadragzsebben hordva lehetne hasznositani, kulonben nagyon rossz lesz a hoatadas. esetleg noknel vegbel helyett pl tamponba szerelhetnenek ilyen kutyut
  • Cleawer
    #24
    Napelem mellett?
  • nyalógép
    #25
    Még lehet, hogy az ülőmunkát végzők lesznek a megoldás az ország áramhiányára.
  • sathinel
    #26
    lol a feles energiát meg rezgésre használná?:D
  • Sundance
    #27
    A Peltier elem jó áramtermelésre. Én csak ennyit mondtam, és így is van. Ki is próbáltam anno.
  • STurmGewehr
    #28
    ha leadjuk a hőt megfázunkXD
  • macleod2005
    #29
    Végülis a Mátrix c. filmben a gépek is az emberekből nyerték az áramot, csak ők kicsit dúrvábban nyomták....
  • Xantia
    #30
    Szerintem az egész hülyeség.
    Ha az elemet beépítik a bőr alá, akkor nem lesz hömérséklet különbség -> nem termel áramot.
    Ha nem építik be a bőr alá, hanem tapaszként működik, akkor kényelmetlen lesz (koszolodik, ragasztás kérdése, tisztálkodás kérdése stb.). Ennél már egyszerűbb akkumulátort tölteni.
  • shusaku
    #31
    Na végre valami jó ötlet! Vajaskenyérrel működő mobiltelefon :)
  • NEXUS6
    #32
    Szerintem termeljünk áramot a globális felmelegedésből!;)))

    Csináljunk egy űrliftet, ami Peltier elemként is műxik, és a légkör és a világűr közötti hőmérséklet különbséget használja ki!;))
  • Epikurosz
    #33
    Az a kis watt 2x2 centisre igaz. Ha beborítod magad egy ilyen pólóval, akkor kijön több watt is, okosok.

    Jobb ötletem van!
    heuréka!

    Copyright Epikurosz 2007.

    A cipőtalpba kell olyan kis dinamót rakni, mint a kézzel "pumpálható" orosz zseblámpák, vagy a rázogatós kínai gagyi zseblámpák.

    A cipőtalpból meg mennének szépen fel a kábelek a fejed búbjáig. Amikor lehúzod a cipőt, előtte ki kell húzni a kábeleket.

    Mondjuk ilyen alapon sok érdekes dolgot lehetne magába a cipőbe is építeni, kezdve a lépésszámlálótól az mp3 lejátszóig.

    A súrlódás miatt persze picit nehezebb lenne a járás, de légpárnával, rugókkal lehetne ezen javítani. Végül, egy öregember is olyan ruganyos léptekkel járna, mint egy kamasz. Hurrá!
    :-)
  • L3zl13
    #34
    Szerintem meg inkább kössünk rá egy bazinagy atomerőművet, és a peltier elemmel hűtsük a légkört...

    De mindegy, mert az űrlift kábele globális szinten elenyésző hőt lenne képes elvezetni, és ezért egyik célra sem érdemes felhasználni.
  • huuu
    #35
    kurbli.
    De nem értem miért nem jelennek meg a mobilokon...
    Már jónéhányszor nagy hasznát vettem volna.
  • 3P
    #36
    Mondod te, de a klimatizálási elveknél pontosan ekkora hőteljesítményre számolnak irodákban tömegközpoontokban, lakásban, stb, na már ahol számítanak. Az öszes hőtechnikai jegyzetbe is mind ez az érték van. Azt nem tudom, hogy a te számításod hogy jött ki, vagy honnan származik, de érdeklne.
  • UnnameD
    #37
    Heh, peltiert elég lenne csak az űrbe rakni, az egyik fele mindíg a napra nézne, ott lenne párszáz fok, a másik fele meg pár kelvin lenne. Igen nagy hőkülönbség.
  • Caro
    #38
    Igen, egy ember egész nap átlagosan 100-130 W hőteljesítménnyel működik, attól függ, hogy nő-e vagy férfi.
    A napi élelmiszerbevitel energiatartalmából kiszámítható.
    Wiki szerint egy folyamatosan max. 3W/kg teljesítményre képes, ez egy 70 kg-os embernél kb. 200 W. Profi sportolóknál ez felmehet ennek duplájára. Rövid ideig viszont képesek akár 25W/kg-ra is, de csak a profi sportolók, ami majdnem 2000 W-ot jelent.
    Ahogy viszont én értelmezem, ez mechanikai munka, ezért bele kell venni még a hatásfokot is, a többi hő, ez 14-27% között mozog.
  • KISSMYPS3
    #39
    ezek le vannak maradva

    Orosz fejlesztés
  • Caro
    #40
    Én csak a fogalmakat akartam tisztázni :)
    Igaz, hogy Peltier-elemnek hívják, de nem a Peltier-effektust használják ki benne.