244
Keress pénzt tudásoddal!
  • cenobite
    #1
    Üdv mindenkinek!

    Megfogadtam, hogy addig nem nyitom meg ezt a topic-ot, amíg kézzel fogható bizonyítékot nem kapok arról, hogy ez a dolog tényleg működik - értsd: pénzt lehet vele keresni. Miről is van szó?
    A stock fotó / stock illusztráció roppant jó dolog. Ha szeretsz fotózni, esetleg grafikusként keresed kenyered, vagy csupán ez a hobbid, miért ne keresnél vele plusz pénzt? A dolog lényege dióhéjban: Te fotózol/rajzolsz--->képeidet feltöltöd egy ügynökség oldalára--->ők jutalékot fizetnek az eladott képek után. Voila! Ilyen egyszerű. Semmi susmus, semmi beszervezés, semmi piramisjáték. Éppen ezért, akik most azért olvassák a topic-ot, hogy húdehamar (2 hét) húdesokpénzt (500 $) keresnek, inkább nyomjanak egy X-et a jobb felső sarokban. Azért a többieknek sincs egyszerű dolguk, hiszen a legfontosabb dolog: BE KELL KERÜLNI az adott ügynökséghez. Itt jönnek általában az elvérzések, anyázások, a gyengébbek itt adják fel - ahelyett, hogy próbálkoznának még... Mert nem lehetetlen, SŐT! Vektorokkal - ha szép és igényes - majdnem 100% a bejutási esély. Nekem is 10-ből 10-et elfogadtak, pedig volt köztük elég gyermeteg. :)
    S mi kell mindehhez? Ha fotós fronton vagy, akkor egy fényképezőgép nem árt, ami minimum 1600x1200-ban tud lőni. Vektorgrafikus program (Corel, Illustrator), ha vektoros rajzokat töltesz (én eddig csak rajzokat pakoltam fel, fotót még nem, de van egy kevés rálátásom, hogy fotókból is mi megy, s mi kevésbé). Photoshop, vagy néhány segédprogram a fotók "csinosításához", mert néhol elég szőrősszívűek az ítészek.
    Személyes tapasztalat: április végén kezdtem, most 50 valahány képem elérhető 1 ügynökségnél, augusztus elején kaptam meg az első kifizetésem: 163 dollár. Működik, ma vettem le a kártyámról. :) Nem erőltettem meg magam érte, szabad időmben készítettem egy-két rajzot, kb. heti 1-2 óra ráfordítás... És ez csak egyre több lesz. (a nagy számok törvénye, ugye...) Egy kis érdekesség: ahol én vagyok, annál az ügynökségnél egy eladott kép után 25 centet kapsz (USD). Ha 100 képed van fent és a havi letöltésed 500 - simán kivitelezhető -, akkor az 125 $. Vannak akik olyan szinten űzik ezt az "ipart" hogy a napi -ismétlem NAPI- letöltés 1000 és 1200 kép körül mozog. Lehet számolni... Persze ehhez idő kell, de mint fentebb írtam: a dolog MŰKÖDIK!
    Azért is nyitottam meg itt ezt a topic-ot, mert szerintem az SG-t rengeteg tehetséges fotós/grafikus olvassa. Hátha kedvet kapnak hozzá, hogy Ők is kipróbálják magukat a Stock világában. ;)

    A dolog lényegi része. Hova tölthetem a képeket? Ha fotós vagy, több lehetőség is van, ha vektorozol, kevesebb. Nézzük sorjában:
    Első és szerintem a legjobb oldal, ami a microstock-al foglalozik az a
    www.shutterstock.com

    Én egyenlőre csak itt vagyok fent (mivel ez az oldal foglalkozik vektorokkal is) Ingyenes regisztráció (szükség lesz az útleveled scannelt képére), első körben 10 képet kérnek, ha ebből 7 megfelelt, akkor halleluja! Nyomathatod ezerrel.

    S a többi, ahova szintén regisztrálhattok:
    http://istockphoto.com
    http://www.dreamstime.com
    http://en.fotolia.com
    http://www.123rf.com

    Akkor tudsz felkerülni az adott oldalakra, ha feltöltesz néhány képet és el is fogadják.
    Direkt nem írtam ref linkeket, mert akkor sokan azt gondolnák, hogy "háhá! persze! beregisztrálok alád és kapod a zsét!!!" Ezt a mentalitást inkább nem jellemezném... Mindenesetre a főoldalakról bárki ingyenesen regisztrálhat..
    Olyan ügynökségek is szóba jöhetnek, mint pl. a gettyimages, corbis, stb., de ezek igazán "nagy halak". Remélem minél hamarabb találkozunk magyar fotósok képeivel is náluk! :) Nekem ezek egyenlőre a Mount Everest kategória. :)

    Magyar oldalak, ahol információt találhattok:
    http://stockphoto.blog.hu/
    Index - Stock fotó fórum. Érdemes elolvasni!!!

    Bármilyen felmerülő kérdésre legjobb tudásom szerint igyekszem válaszolni!

    Ha nekem jutott, miért ne jusson másnak is...?
  • cenobite
    #3
    Az első linket jól elcsesztem. szóval:
    Shuttersock!
  • CattiBrie
    #12
    De hát ezért miért fizetnek pénzt?
    Azaz miért ilyen úton?
    Amúgy te hogy találtad?
  • cenobite
    #14
    Ha összegyűlik egy megadott összeg (a minimum 75$ - shutterstock) átutalják a paypal/moneybrokers, stb... számládra. Azután Te átutalod a saját számládra és hipp-hopp, máris kerestél egy kis zsebpénzt.
  • cenobite
    #15
  • CattiBrie
    #16
    De ezért ki fizet?
    Ügynökség?
    Milyen ügynökség? (ez egy nagyon negatív szó :])
    De végül ki használja fel?

    És ilyen jogdíj, vagy mi?
    Vagy amit teszel oda felteszel, azt akárhol viszontláthatod?
  • Dzsini
    #17
    érdekes dolog ez, nekem a legtöbb ismerős aki cégnél van vagy vásárolt óriási stock gyűjteményeket (30-50 CD, még azokban az időkben), de ma már inkább használja az ingyenes oldalakat... azt hittem, hogy a fizetős stock gyűjteményeknek leáldozott, ezek szerint nem, sőt :)
  • Dzsini
    #18
    ez pont arról szól, hogy ők kereskednek a te képeddel - akinek kell az fizet X pénzt a cégnek a jó minőségű, kereskedelmi célra felhasználható képért, és ebből az X-ből kap a kép készítője valamennyit.
  • cenobite
    #19
    Úgy találtam, hogy fotózom és grafikus vagyok és tudod, szeretek több lábon állni. Kipróblátam, működik, nekem több nem kell.

    Itt nem akarom senkire rábeszélni ezt a dolgot. Fura lehet, de egy lehetőséget ajánlok, amiből nekem egy árva fillér hasznom nem lesz.

    Csak remélem, hogy lesz, aki értelmes hozzászólást is ír, netán értelmes kérdése is lesz a témával kapcsolatban.
  • cenobite
    #20
    Igen, akárhol viszotnláthatod. Van egy Magyar srác, akinek egy mountain bike-os fotosorozata van fent egy oldalon és abból egy kép kikerült egy nemzetközi kerékpáros újság borítójára. Konkrétan az ő képe lett a borító. Ilyen apróságok. Innen már el lehet indulni.
  • cenobite
    #21


    Aki esetleg kételkedne a dolog felől. Nem photoshop, semmi trükk...
  • CattiBrie
    #22
    Ahha.. az aranyos. :)
  • Dzsini
    #29
    érdekes a blog.hu-s oldal is, sok pozitívat olvasni erről az oldalról is... lehet, hogy összeszedek pár képet és próbálkozok, a grafikához nagyon nem értek :)
  • bardocz
    #35
    hát kár hogy nem vagyok egy nagy fotós:)
    horvátországban csináltam jó naplementés képeket,de mindegyikbe belelógott egy ház:D
  • Efreet
    #36
    lehet békénhagyni a topicnyitót és az értelmetlen hozzászólásokkal elhúzni a gumiszobába. most.
  • Dzsini
    #38
    én úgy vagyok vele, hogy egy próbát megér, majd válogatok egy párat a kedvenc képeimből (persze előtte nem árt egy kis böngészés, hogy mi is az, ami tetszik a népnek), aztán próbálkozom - ha bejön csak jó, ha nem jön be, akkor sincs gond
  • desigo
    #40
    Én Erdélyben csináltam kb 500 képet amit már megnézett pár fotós és van közte pár komoly kép.
    De én pár dollárért fel nem raknám sehova :)
  • Dzsini
    #41
    én idáig ingyenes galériákba is raktam fel, ahonnan kaptam pozitív visszajelzéseket (komolyabbakat is, mint a "tökjókép"), akkor már miért ne keressek vele egy kis zsebpénzt? :)
  • cenobite
    #42
    Fotóknál főleg a tárgyfotók amik mennek. Ha lehet akkor fehér háttérrel. SS nagyon érzékeny a zajra. Totál zajtalan képet visszavágnak, hogy zajos, szóval fura népség. :) De be lehet kerülni!

    Érdemes megnézni az 50, 100 legnépeszerűbb fotókat/kereső kifejezéseket akár kategóriákra lebontva. Vektorosoknak értelemszerűen a Vector-ra kell egy katt.
    Vintage kategóriában is vannak lehetőségek. Nagyi régi mákdarálója, stb... :) Most fogok menni egy barátomhoz, aki járja az "ócskapiacokat" és tele van régi cuccokkal. Nála készülök egy hosszabb délutánt eltölteni fotózással. :)
  • Yoda001
    #43
    nem szebb egy táj?.. mint egy tárgy?
  • desigo
    #44
    Ezek a tárgyfotók túl sterilek/élettelenek nekem...
  • Dzsini
    #45
    szebb szebb, de egy reklámújságba / weboldalra dekorációnak egyértelműen inkább a fehér hátteres tárgyfotókat szeretik - azt körbe lehet vágni, jól hasznosítani. fotózhatsz gyönyörű tájképeket, de azokra érthetően kisebb lesz a kereslet. ahogy nézegetem a kategóriákat a tájképekből nagyon nagyot kell alkotni, hogy sikeres legyen, oda én nagyon kevés vagyok.
  • cenobite
    #46
    A komolyabb képeimet (cd borító terv, stb) én sem pakolom fel sehova -saját oldalt kivéve. De ha kifejezetten "Stock" fotókat szeretnél készíteni (textúrák is nagyon mennek példáu.), mert abból pénzt is kereshetsz, akkor miért ne?
    Soha nem tudhatod, hogy hány ember gondolja, hogy "hé! ez egy nagyszerű kép!"

    Én mindenkit csak bíztatni tudok a Stock fotózásra-illusztrációra, mert hatalmas lehetőséget látok benne. Több magyar emberkével beszéltem, akik már elég régóta benne vannak ebben a témában, és bizony szépen megélnek belőle. Viszont ehhez is az kell, mint a legtöbb komolyan vett dologhoz: kitartás, elhivatottság, folytonosság, stb... Szóval nem leállni!!! ;)

  • Yoda001
    #47
    de pl egy tárgyba mi az érdekes? :D
  • cenobite
    #48
    De, szebb egy táj. És de, sterilebb egy tárgyfotó. De gondolkodjatok a megrendelő fejével.

    "Hmmm... Kellene egy kép, amin egy lazacos szendvics van, keressünk egyet!", vagy "Kellene egy kép, amin egy számológép van, mert az új kiadványunkhoz ez passzolna"
    Mit töltenek le? A fehér hátteres lazacos szendvicset és a számológépet.

    A stock fotózás teljsen más beállítottságot kíván mint a kicsit művészi, beállított képekkel való operálás. Persze ha minden okés, akkor a szép tájképekkel is lehet keresni, de a tapasztalat azt mutatja, hogy inkább nem.
  • cenobite
    #49
    #48 :D
  • Yoda001
    #50
    de ez már attol függ mi "kell" nekik.. pl egy akármilyen szendvics.. lemész a boltba megveszed ami kell és lefényképezed.. ennyi?
  • Dzsini
    #51
    üzleti szemmel nézd - kell a katalógusba / céges üdvözlőlapra / akárhova egy jégkocka, akkor hiába fotóztál nekik ködborította erdei tájat, ők a jégkockát fogják megvenni.
  • Yoda001
    #52
    #50 :D
  • cenobite
    #53
    Kb.. :)

    Én a múltkor egy halom nápolyit, rágcsálnivalót, sütit vettem, hogy majd jól lefotózom őket. :)
    De aztán a felét megettem, a másik feléhez meg nem volt türelmem, úgyhogy inkább rajzoltam egy szívet szárnyakkal Corel-ben és feltöltöttem azt.
    Viszik mint a cukrot! :D

    Nekem még az is hátrány, hogy nincs megfelelő fotó-apparátom. :) Szóval egy sátor mindenképpen kell, ha tárgyfotóra adod a fejed.
    Ami még nagyon megy:
    business
  • Dzsini
    #54
    csinálsz egy tökéletes fotósorozatot 50 féle szendvicsről, és máris nem kell naponta pártucat embernek elmászkálnia szendvicset, fényképezőgépet és fotóst vennie, hanem egy potom összegért megveszi a fotódat, te pedig pár nap alatt megkeresed a szendvicsek árát, és jól is laktál :)
  • Yoda001
    #55
    van benne valami
  • cenobite
    #56
    Ja! Galériám.
  • cenobite
    #57
    :) Pontosan! De tényleg ez a lényege. A megrendelő fejével gondolkodni! Ez a lényeg sztem. Mi kell nekik.
  • Dzsini
    #58
    néztem, hogy ezek a dizájnelemes-sziluettes dolgok nagyon mennek... van egy grafikus ismerős, lehet, hogy ráuszítom, úgyis mindig pénzgondban van...
  • cenobite
    #59
    Ha vektorozol, akkor a sziluetteket nagyon ajánlom!!! Azok tényleg mennek.
    Meg az ilyen "grungy", dolgok. Tudod, kicsit ilyen foltos, ködös dolgok.

    Hajrá!
  • Dzsini
    #60
    én nem vektorozok :) majd ő, szerintem elfekvőben van neki párszáz visszadobott weboldal-tervből ilyen dizájnelem, kacskaringó, meg ilyesmi.

    én megpróbálok pár eladható képet keresni a fotóim közt :)
  • Csabesz6
    #61
    huha:D lehet kiprobalom
    off:
    neked van valami közöd Turi Tomihoz ,ceno?:P
  • cenobite
    #62
    A rally-s turitomi-hoz nincs. amúgy van. :)
  • cenobite
    #63
    Szerintem mindenképpen próbálj meg 10-et kiválasztani és azt felrakni. Ha elfogadják, utána már könnyebben megy. Úgy tudom, fotókkal kicsit nehezebb bekerülni, mert nagyon kényesek. (SS-nél) Viszont Fotóliára pl. én első körben simán felraktam vagy 30 képet, de kb. fél dollárt kerestem...

    Szóval én elsősorban az SS-t ajánlom. Nagyon korrektek! Érdemes a fórumot is olvasgatni, rengeteg inspirációt kaphat az ember, vagy szimplán csak jókat mulathat. :)