22
Házi időjárásközpont, hőmérséklet, légnyomás, páratartalom, csapadék, szélirány, szélsebesség stb. mérésére.

Az adatokat számítógépre tölti és elküldi egy weblapra.
  • blackgamer
    #1
    Sziasztok!

    Tervezem itthonra egy hobbi meterológiai állomás telepítését.
    Na nem olyat amit a kínai piacon vagy MMarktban árulnak, hanem számítógéphez köthetőt.
    Egy program segítségével feltölthetjük akár saját honlapunkra is az időjárást, de ami érdekesebb hogy több portál is várja az adatokat amikből látványos térkép ábrákat készítenek.
    A legjobban működő magyar oldal az idokep.hu



    A szerkezet telepítésével lennének kérdéseim, hova érdemes rakni?
    Én egy fa 2 méter magas ágára gondoltam, csak ott meg a csapadékot nem mérné, meg a szélnek is bezavarna talán.
    vagy csak egy rúdon kiszúrom a kert végébe? Láttam ilyen képeket.

    Amiket néztem, mind USB-n vagy soros porton csatlakozott a számítógéphez.
    A központi részt a nappaliban a hifi mellé raknám, de nem szeretnék onnan a számítógépig kábelt húzni, wifis megoldás kellene, van ilyen?
    Illetve milyen típusokkal működik együtt az időkép?

    Remélem felkelti nektek is érdeklődéseteket a téma, illetve van olyan aki már használja.

    hőtérkép ma 8:30-kor

    [center]
  • gz8
    #2
    Ó, remek ötlet! Unokatesóm is folyton az időjárás-előrejelzéssel traktál, de lassan kezdem megszokni....

    A csapadékmérőt - emlékeim szerint - épülettől legalább olyan távolságra kell elhelyezni, mint az adott épület magassága.
  • Dzsini
    #3
    a csatlakozással kapcsolatban: van olyan, hogy wireless USB, az kiválthatja az állomás és a gép közötti kábelt.
    pl ez: wireless usb hub
  • VRSDM
    #4
    én ennek csak a webkamerás részét tervezem beüzemelni legalább használnám valamire a régi pcimet is :D ilyen témában nemtudok mit mondani, de mivel apámmal sokat repülök (saját gép szinten) így azért már vágom miből mi várható :) nézzd a felhőket :D
    persze ha lenne rá pénzem én is csinálnék ilyet... de itt meg is akadt a gondolatmenet :)[szin=red]
  • Borg
    #5
    Szerintem kimaradt egy o a címből, nem?
    Bár úgy látom a hsz-ben is konzekvensen kihagytad :D
  • jefferson83
    #6
    1 és 2 méter között sztem rendben van, mármint a talajtól mért távolság. Fa felejtős, legjobb, ha egy rúdra tűzöd fel (ha sikerül megoldani, hogy kellően stabil legyen). Arra is figyelj, hogy kellő távolságra legyen a vele egymagas, vagy magasabb építményektől (szél miatt).
  • Schwarz
    #7
    +fav
    kamerám már van
    időjárás állomás telepítésére ott nem nagyon van lehetőségem
  • blackgamer
    #8
    tényleg kimaradt, köszi hogy javítottad
  • blackgamer
    #9
    közel vannak a házak, szóval nem tudom mennyire lenne pontos a szélsebesség és irány mérése
    illetve esőnél egy nagy fa is bekavarna, hm gondolkodok mi legyen, mondjuk nem holnapra terveztem a vételt inkább csak informálódok

    usb hub lehet jó, csak nekem van egy wifi routerem, ahhoz kellene csatlakozni a hubnak

    a kamerás projekt a viharvadászos, azon is tanakodtam, de nem tudnám hova felszerelni, max ház tetejére, de kétségtelen hogy szép filmeket tudnak készíteni gyorsítva, pl. ez nagyon ott van
  • Met
    #10
    Szerintem keress itt egy mail címet és kérdezd meg tőlük, hogy hova kell rakni az érzékelőket, hogy hiteles eredményt kapjál.
    Gondolom a szél sebesség mérőnek x méter magasan kell lennie, a hőmérő meg valami dobozban van szintén x méter magasan.
  • France men
    #11
    Szeretném megkérdezni lehet hogy csak nagyon hülye vagyok de nem tudom és nem jövök rá mi az a 4 fénylő nagy pont ami látszik a térképen! :Shttp://www.idokep.hu/?oldal=felhokep
  • blackgamer
    #12
    most épp 3 van, de sajna nem tudom mi lehet
  • Schwarz
    #13
    derült, süt a nap
  • blackgamer
    #14
    az lehet egy magyarázat :) csak az űrből nézve nem olyan
  • Apocalipto
    #15
    Ilyet én is szívesen csinálnék csak a harmadik emeleten érdekes lenne :(
  • ZilogR
    #16
    Üdv mindenkinek!


    Tud-e vki hivatalos oldalt, ahonnan hosszabb távú előrejelzések letölthetőek kis hazánk különböző régióira? Pl.: 1 hónap/ 3 hónap/ fél év előrejelzése, persze ez utóbbiak inkább a nagy átlagokról fog szólni.

    Olyan kellene, ami mutat szép diagramokat, minimum-maximum átlagokkal, csapadék min-max görbékkel, stb...

    Hasonlóan érdekelne, h tud-e vki jól üzemelő meteorológiai szervert, ahonnan txt-ben vmilyen kódolással hozzáférhetőek nagyvárosok elmúlt és előrejelzett időjárási adatai, pl. 2 órás bontásban.

    Valakinek infója van-e digitális kijelzővel felszerelt barométerről, minek van vmilyen soros/USB portja és rádugható PC-re - bár ha PC-re nem is köthető, az sem baj! Olyasmi kellene, mint a Victorinox-féle svájci bicsakba szerelt, csak ne kelljen érte 15-20eFt-ot perkálni... :P

    Előre is köszönöm az infokat!
  • ZilogR
    #17
    Mi a véleményetek a hordozható (pl. CASIO karóra) egy-két légköri jellemzőt (hőmérséklet, légnyomás, páratartalom) mérő eszközökről?
    Van-e olyan típus, amire esküszik vki, hogy ennél jobb nem is kell egy amatőr meteorológusnak?!

    Más: gondolt-e vki arra, hogy házilag barkácsoljon ilyen eszközt (hőmérséklet, légnyomsá, páratartalom mérésre), ami hordozható és soros/USB porton, infrán, BT-on összeköthető PC-vel vagy akár mobiltelefonnal?!?!

    Ilyen kapcsolások, ötletek vkinek? (Tudom... Google a barátom, Wiki a barátnőm...)
  • blackgamer
    #18
    vannak ezek az olcsóbb igényesen kinéző beltéri mérők, ahol a külső hőmérséklet szenzorát az ablakra ragaszthatod...
    nem tudom mennyire pontosak, ráadásul a számomra legfontosabb funkció a szélirány és sebesség adatok hiányoznának

    ezeket persze nem lehet szgéphez kötni, de egy mikrovezérlő közbeiktatásával és egy kis hackkel elvileg meg lehet tenni
    csak nagy meló így szinte 0 tudással hozzákezdeni
    szélirány és sebesség mérőt tákolni viszont szerintem nem érdemes mert bekalibrálni... sose adna pontos eredményt

    amúgy még azóta se vettem ilyen profi időjárás központot mert még mindig nincs rá pénzem :(
  • ZilogR
    #19
    és egy fórumon belüli "építsük-meg" projekt? :)
    jöhetnének a PLC-sek, h hogyan kell is ezt csinálni!
    Biztos sok errefelé a villamosmérnök, nameg az info-s is, nekik ezt hivatalból illik tudni! :)
  • blackgamer
    #20
    talán, van pár külföldi oldal ahol mindent barkácsolnak, esetleg ott lehet ötletet találni
  • ZilogR
    #21
    Üdv! Egy UP kérdés:

    Ha valaki otthon szokja mérni a légköri nyomás változását, meg tudja mondani, mekkora maximális változások szoktak lenni óránként? Tehát mennyi volt a maximális hPa/óra változás, amit sikerült eddig mérnie?!
  • SzocsA
    #22
    Hát elég rég volt hozzászólás, majdnem egy évtizede.
    Szeretnék ilyet venni, nem tudom mennyire időtálló? Milyen hamar megy tönkre, hogy megéri kiadni érte 40 000ret? Külföldi oldalon az amazonon olcsóbbért lehet rendelni, meg néztem ott a hozzászólásokat, fordítóval, mert nem tudok angolul. és írták több helyen, hogy hamar tönkremegy a szélsebességmérő és hogy az elem nem bír ki egy évet...
    TFA WH-2080