127
  • Mister
    #1
    Végülis sokkal kisebb, mint annó a mai PC őse :)
    De azért még nem tudom elképzelni az asztalomon... :D
  • egyember1
    #2
    jó lesz, csak aztán nehogy elhasználják az összes atomot meg részecskét!
    nem szabad azt hinni, hogy a bolygónk készletei kimeríthetetlenek! ;)
  • metaljesus
    #3
    ez baromi jól hangzik, de az hogy atomi szinten legyenek a bitek, nem inkább az adattárolásban lenne hatalmas áttörés? nem értem hogy jön ehhez a hatalmas számításigény. valaki okos légyszi magyarázza már el :)
  • wander01
    #4
    nem vágom én sem, de a lényege a kvantum szgépnek valami olyasmi hogy magát a tranzisztorokon alapuló számítási folyamatokat atomi szintre csökkentik. tehát egy kapu nem egy tranzisztor lesz mint a jelenlegi gépeknél hanem egy-egy atom, vagy valami ilyesmi. nem igazán értem a dolgot de jol hangzik :P meg azt hiszem hogy a fénnyel is mahinálnak valamit, optikai alapokra helyezik át a dolgot, amivel sokkal nagyobb sebesség érhető el... de mint mondottam, valoszinüleg most valami hatalmas baromságot mondtam :)
  • qtpman
    #5
    há me az elektronok helyet atomok roangálnak az'áramkörbe' bár nemtom tök gyökér vok ehez :))
  • L3zl13
    #6
    Én sem nagyon vágom, de kvantumszámítógépnél nem az a lényeg, hogy a méret le van csökkentve annyira, hogy egy atom hordoz egy bitnyi infót, vagy egy atom alkot egy logikai kaput pl. Ettől ez még nem lesz kvantumszámítógép.

    Valami olyasmiről van szó, hogy a qubitek értékei nem csak konkrét értékek (pl egyesek és nullák) lehetnek hanem ezek szuperpozíciói is. És egy n kubitből álló regiszter értéke ezért nem csak 2^n különböző érték valamelyike lehet, hanem valamiféle bonyolult hullámegyenlettel leírható érték... Wiki - Quantum computer
  • L3zl13
    #7
    Bocs. Nem hullámegyenlet, hanem hullámfüggvény.
  • kurdipeter
    #8
    L3zl13 - Már értem, köszi! Szóval egy atomnak sokkal több értéke lehet, mint egy elektronnak(0/1), ezért egy atomból jóval több információ nyerhető ugyanannyi idő alatt, mint egy elektronból. Tehát ha eddig volt n darab elektronod, akkor abból 2^n adatot nyerhettél, ha viszont lesz n darab atomod, abból K^n adatot tusz kinyerni(K darab atomra jellemző, mérhető és megváltoztatható érték esetén)!
  • bvalek2
    #9
    Majd megírja rá a Mikroszoft a Windóz QB-t!
  • L3zl13
    #10
    Még csak nem is erről van szó.
    Nem csak annyi, hogy egy logikai egység 2 helyett x (x>2 de egy konkrét véges szám) értéket vehet fel. Ez csak annyit jelentene, hogy kettes helyett mondjuk 24-es számrendszerben működnének a számítógépek (x=24 esetén).
    Ez még mindig simán valós (sőt egész) számokkal jellemezhető valami.
    A kvantumsszámítógépek működése azonban mint mondtam csak hullámfüggvényekkel illetve komplex számokkal írható le.

    Ennél jobban sajnos nem tudom elmondani, főként, mert én sem értem teljesen.
  • szivar
    #11
    Ha az elektron szót behelyettesíted bitre, akkor nagyjából helyt áll a megfogalmazásod. Csak azért, mert az elektron is többféle 'értéket' vehet fel, bár a technikai kivitelezése még egyenlőre erősen sántít.

    Azért csak nagyjából, mert egy atom(elektron, molekula, foton,stb - csak az atomok buzerálása tűnik jelenleg a legkönnyebb útnak) nem csak 1 v. 0 állapotban van, hanem mindekettőben, ezt csak a kiolvasása során tudják eldönteni. De ha van pl. 8 atomod - kapcsolt állapotban- akkor ha az egyik atom állapota megváltozik, akkor az hatással lesz a maradék 7-re is. Tehát ha el kívánsz végezni egy műveletet ezen a 8 qbites 'számítógépen', akkor a művelet összes lehetséges eredménye egyidőben jelenik meg, mondhatni hogy csak a leolvasással kell törődni.

    Remélem érthető voltam...
  • dez
    #12
    Ha megengeded, megpróbálom még érthetőbben. A qubitek tehát egy időben lehetnek 0 és 1 állapotban. Ez a józan paraszti ész szerint lehetetlen persze, de mégis lehetséges. Még különösebb, hogy ha van pl. 8db ilyen, akkor ők egy időben vannak 256 állapotban. Ha ez a ciklus-változó, egy hagyományos gép 256 lépésben hajtaná végre a ciklust. A kvantumgépnek ez egyetlen lépés (ha a cikluson belüli dolgok is így mennek)... Ez önmagában 256 szoros sebességnövekedés (ha itt egy számítás annyi idő, mint a hagyományos gép egy számítása, ami nem biztos). De lépjünk tovább: ha a változónk nem 8 qubites, hanem mondjuk 32. Akkor kapásból 4 milliárdszoros. És akkor még nem számoltunk a cikluson belüli számítások gyorsulásával. (Tehát, ha itt 1-1 ilyen számítás mégsem olyan gyors, mint a hagyományos gép egy számítása, akkor is sokkal-sokkal gyorsabb lesz összességében.)

    Szóval, hogy a hétköznapokhoz közelítsük a dolgokat, kb. olyanok a qubitekből fölépülő változók (a számítások számokat tartalmazó elemei), mintha minden pillanatban végiglépkednének az összes variáción, ami kijöhet belőlük. És ha több ilyen összerakunk, akkor annak az összes variációja is. (De valójában nem futnak végig, hanem egy időben léteznek.) És az egész úgy lesz megszerkesztve, hogy a helyes eredményt kiválasztva visszaesnek a hagyományos 0 v. 1 állapotba a qubitek, amit már csak le kell olvasni, mint eredmény. Tehát "varázslatosan" ott terem az eredmény.
  • mcsaba
    #13
    Én sem értek hozzá de úgy hallottam egy tv müsorba hogy kb akkora lesz a különbség mai PC-k és a kvantumszámítógép között mint egy lovasszekés és egy sugárhajtású vadászgép között, ami jól hangzik viszont az hogy itt az atomokkal mahinálnak az kicsit elrémiszt, mit fognak ezentúl csinálni a vírusok, kissebfajta Csernobilt, és ezután akár igaz is lehet hogy a sok számítógéphasználat ártalmas de ezt se vennék sokan komolyan mig nem kezdene hullani a hajuk.
  • L3zl13
    #14
    Úr isten, vajon mi fog történni, ha egy 32 kubites számítógépben (ahol egy kubit egy atom) egy vírud beindítja a maghasadást.
    Mind a 8 db atom széthasad, és a robbanás eltünik egy légy fingásában?

    Egyébként már eleve az ötlet is képtelen. Nem úgy manipulálják az atomokat, hogy bármi ilyemi bekövetkezhetne.
  • L3zl13
    #15
    Bocs. Természetesen 32 kubites számítógépnél 32 atom hasad (illetve nem hasad) szét...
  • dez
    #16
    Uhhahaha. Az egész tested "atomokkal mahinál". Nukleáris folyamatokról viszont szó sincs.

    Egyébként a PC helyett nyugodtan írhatsz mai szuperszámítógépet is. Egy 64 qubites géphez képest a legnagyobb mai szupergép is ócska kacat lesz. :D Legalábbis ha "bárkinek" lehet majd kvantumszámítógépe. De lehet, hogy ez is olyan lesz, mint az atombomba. (Csak nem robban. :D)
  • mcsaba
    #17
    Dez remélem neked van igazad de ha belegondolsz Csernobilt sem úgy tervezték hogy bármi is bekövetkezhetne.
  • dez
    #18
    Hát már hogy ne. Nem egy egyszerű gőzgép üzemelt ott, hanem egy nukleáris meghajtású. És nem is volt túl fejlett a védelem, főleg, hogy ki is kapcsolták.
  • L3zl13
    #19
    Ez a csernobil dolog kb olyan volna, mintha most egy vírus hatására villámok csapnának ki a gépedből, és mindent szénné égetnének a közelben.
  • dez
    #20
    Én inkább másféle veszélyektől félnék. Lásd #16. Tehát hogy egyes országok kisajátítják, és a többiek fölé kerekednek általa. Vagy akár együtt olyan dolgokra használjuk, amire nem kellene, stb.
  • halgatyó
    #21
    Hát ez nagyon a kezdeti stádiumban levõ valami
    vagy máshogyan mûködik, csak nem akarják elmagyarázni hogyan.

    A számítógép apró elemei nem egészen a kvantummechanika alapelveinek az analógiájára mûködnek. A számítógépben a biteknek NEM valószínû tartalmuk van, ami aztán az alagút effektus segítségével vagy megváltozik, vagy nem... bizonyos idõ alatt bizonyos valószínûséggel.

    Attól hogy egy számítógép nem 2-es hanem 24-es számrendszerben mûködik, nos attól semmi lényeges tulajdonsága nem fog megváltozni. Az eddigi számítógépeket is fel lehetne úgy építeni hogy akár 64-es számrendszerben mûködjenek, de minek?

    Az nyilvánvaló, hogy a számítógépek teljesítménye a mai alapokon nem fokozható egy határon túl. Manapság is épp egy megtorpanási idõszak van, nem csoda hogy gõzerõvel keresik az új mûködési alapelveket.

    A "kvantumszámítógép" elnevezés szerintem parasztvakítás. Ahogy az elemi egységek méretével egyre lejjebb mennek, persze hogy egyre nyilvánvalóbbak lesznek a kvantummechanikával leírható jelenségek.

    Valószínûnek tartom, hogy a fény mint a leggyorsabb adatátviteli eszköz lebeg sok fejlesztõ és álmodozó szeme elõtt. "Csak" az adatok igen gyors egymásra hatását valamint a megbízható adattárolást kell valahogyan megoldani, és kész az új mûködési alapelv.
  • Sadist
    #22
    Akkor ez gyakorlatilag egy Turing-gép, ami egyszerre több számítást tud párhuzamosan futtatni, és a végén az eredményekből kiválasztja a helyeset?
  • halgatyó
    #23
    Az a másik kérdés, hogy mire fognak felhasználni egy olyan számítógépet, aminek a teljesítménye mondjuk 10ezerszerese a mainak. Ahhoz hogy word doksikat és excel fileokat tologassunk, már a mai gépek teljesítménye is több mint elég (normális programokat feltételezve)

    Sebaj, majd a Billy bácsiék írnak olyan szuper oprendszert, hogy egy Cray-1 se lesz elég a word 2020 futtatására
  • Sadist
    #24
    Uram isten :| Bírom, hogy amikor valahol felmerül az atom szó, akkor mindenki egyből Csernobilra, meg Hirosimára gondol, meg hogy felrobban a számítógép.
    Bezzeg mikor tüdőszűrőn állnak a röntgen gép előtt, akkor nem jajveszékelnek, hogy mekkora sugárzás éri habtestüket.
  • L3zl13
    #25
    Lehet, hogy mondjuk fél perc alatt végigfuttatja a folding@home-ot, és megtalálja a rák, a Parkinson kór, az Alzheimer kót, ALS stb ellenszerét...
  • halgatyó
    #26
    Abban igazad van, hogy tudományos alkalmazásokhoz lehet szükség nagy teljesítményre
    Bár egy szupergépet általában szuper mennyiségû (és pontosságú) adattal sem árt tömni, mert minden számítás annyit ér, amennyit a bemenõ adatok:-)
    Kíváncsi vagyok, mi lesz.
  • L3zl13
    #27
    Az biztos, hogy ha nem tudnak rá kitalálni semmi értelmes felhasználást, akkor sosem lesz belőle tömeggyártás, és nem fognak rajta Word-öt szerkeszteni.
    Hacsak nem úgy, hogy ez lesz a szerver amihez 10 millió ember csatlakozik buta terminálokkal. :)
  • dez
    #28
    1. A mai számítógépekben is megjelenik a kvantummechanika az algút-effektus révén: tranzisztorok, diódák.
    2. A kvantumszámítógép viszont NEM az alagút-effektusra épül.
    3. A qubitek nem egyszerű véletlenszámgenerátorok, hanem valóban mindkét állapotban vannak egyszerre. Ez a szuperpozíció, ami egy kvantummechanikai állapot.
    4. Az összes qubit is koherens szuperpozícióban van egymással, így egy egységként szerepelnek, és együtt választják ki azt a bit-variációt, ami megfelel a "feladványnak".
    5. A kvantumgépek nem 24-es számrendszerben működnek. Hanem annyi, amennyit akarnak, de nem ez a lényegük.
    6. Esetleg olvasd el a korábbi hozzászólásokat.
  • dez
    #29
    Hasonlatnak talán jó lesz. Ennyi számítást végez egyszerre: 2^n, ahol n=az aktuális számításban részt vevő qubitek száma. De az is lehet, hogy nem csak a qubitek szintjén jelenik meg ez a "párhuzamosítás", hanem maguk a műveletek is lehetnek ilyenek. Tehát pl. több művelet közül kiválasztódhat a helyes, ami egy adott, kívánt eredményt ad.
  • dez
    #30
    LOL. Szerinted mire használják a szuperszámítógépeket? És miért építenek egyre nagyobbakat?
    Nem 10ezerszerese, hanem sokmilliárdszorosa, vagy még több. Pl. egy 1024 qubites gép 2^1024 variációval számol egy időben. Számold csak ki, ez mennyi.
  • dez
    #31
    Ja, és jópár dolog, amit régen szuperszámítógépek csináltak, azt ma bármelyik játékprogramban megtalálhatod. Kapcsold ezt össze a Second Life-fal, és hasonlókkal...
  • dez
    #32
    Ki is volt, aki annak idején ezt mondta, hogy a világon kb. 5db számítógépet lehet eladni?
  • dez
    #33
    Ja, meg még annyi, hogy maga a helyes eredmény kiválasztódása is az effektus része.
  • wanek
    #34
    Ennek is nagyobb a füstje, mint a lángja. Állandóan igérgetik, aztán sosem lesz belőle semmi. Tavaly volt valami hír, hogy szeptembertől lehet kereskedelmi forgalomban is kapni. Csak azt nem írták, hogy melyik évben. LOL. Szerintem semelyikben. Halandzsázás meg mellébeszélés van ezerrel, konkrét eredmények meg sehol. Szerencsésebb lenne inkább addig kussolni, amíg elő nem állnak tényleg egy ilyennel.
  • dez
    #35
    LOL, pont most gondoltam rád, és hogy majd ezt fogod írni.
    Nos az a másik is köszöni, jól van, csak az egy egyszerűbb megoldás, és a 8 qubitjével egyelőre csak demonstrációs értéke van.
    Asszem, egy világ fog összeomlani benned, ha egyszer számodra is kiderül, hogy a kvantummechanika nem hülyeség. De az is lehet, hogy mindenki egy kvantumszámítógéppel a karórájában fog rohangálni, te meg majd egy nagy táblával a kezedben, amin azt hírdeted majd, hogy ez mind csak átverés.
  • Lokids
    #36
    Lehet, de az még kicsit odébb lesz.
    Jelenlegi sebeségel is kel pár évtized mire "általánossá" válik. Reméljük minnél kevesebb.
  • wanek
    #37
    Te beteg vagy, panelbajnok. Vannak rögeszméid, amit lépten-nyomon hangoztatsz. Engem speciel nem zavar, végtére is szólásszabadság van.
    Arra azért befizetnék, hogy hogy itt bárki is karóra méretű "kvantumszámítógéppel" fog rohangálni. De addig is nap mint nap te esel pofára, hogy nincs ilyen, én meg talán sosem, mert ha egyszer lenne is, addigra már rég meghalok. Vagyis ilyesmi még sokáig nem lesz.
    Mindenesetre ami próbálkozások ezzel kapcsolatban voltak, azok sem a te leírásodat támasztották alá a működés tekintetében. Linkekkel ne gyere, link van mindenre pro és kontra. Hiteles akkor lesz, ha egy működőképes példányt meg lehet vásárolni. Addig meg csak álmodozz.
  • dez
    #38
    Tudom, én az egyik beteg vagyok az autópályán, akik mind szembe mennek a forgalommal. :)
    Az általad említett kezdetleges kis kvantumgép nem nagyobb, mint egy átlagos proci... (Csak asszem nitro hűtés kell neki, de annyi baj legyen.)
    Az persze lehet, hogy a karóra méretű gép még jóval odébb van, de az első komolyabb kvantumgép egy laborban nem feltétlenül. Vagy addig akkor sem hiszed majd el, míg bele nem nézhetsz?

    "Mindenesetre ami próbálkozások ezzel kapcsolatban voltak, azok sem a te leírásodat támasztották alá a működés tekintetében." -- Ez nem az én leírásom, hanem a kvantummechanika álláspontja. Neked nem kell pro infó (minek az), de én kérnék tőled linkeket, amik alátámasztják eme kijelentésedet.
  • wanek
    #39
    "Neked nem kell pro infó (minek az), de én kérnék tőled linkeket, amik alátámasztják eme kijelentésedet." - ez tök lényegtelen. Ez a lényeg: "Hiteles akkor lesz, ha egy működőképes példányt meg lehet vásárolni."
  • L3zl13
    #40
    "Hiteles akkor lesz, ha egy működőképes példányt meg lehet vásárolni."

    Tehát ha csak valamelyik egyetemen raknak össze egyet, és fedezik fel a rák ellenszerét, vagy valami hasonlót, akkor az még nem hiteles?