401
Föld hőjének hasznosítása, hőszivattyú, termálvíz
  • blackgamer
    #1
    Sziasztok!

    Magyarország jó helyzetben van hévizek tekintetében.
    Az ország területén számos ponton elérhető a föld alatt megbúvó forró víz.
    Geotermikus energia hasznosítására van lehetőség, akár fóliasátrak, lakóházak fűtésére,
    vagy villamosenergia létrehozására. A 60-70 fokos vizet kevesebb befektetéssel lehet gőzzé alakítani mint a hideg vizet.

    Ezeknek a vizeknek nagy az ásványanyag tartalma, amit gyógyászatban használnak a termélfürdők, viszont az energiát hasznosító berendezésekben kárt tehet, ezért hőcserélőkön keresztül adják át a meleget.
    A fúrások sajnos nagy költséggel járnak, hozzávetőleg 10 millió forint egy fúrás (ami lehet nem is talál semmit).
    Általában max 2500-3000 méter mélységig találnak hasznosítható vizet, utána a kőzetek porozitása és áteresztőképessége lényegesen csökken, hiába növekszik a geotermikus gradiens.

    egy térkép Magyarország felszínalatti vizeiről


    Várok mindenkit akit érdelkel a téma!
  • scs17
    #2
    Néhány érdekes cikk
    Van közöttük régebbi is de jók :)
  • Bucser
    #3
    Most minden megújuló erőforrásnak nyitsz egy külön topciot? nem lenne jobb egy Megújuló erőforrások magyarországon topic és kész?
  • nearo
    #4
    [OFF]
    Először azt olvastam, hogy geometrikus energia
    [ON]
  • Aquir
    #5
    én a szél topicot olvasom és pont ezt akartam írni hogy talán lehetne egy "Megújuló energiaforrások" topik és kész:) egyébként én környezettudományi szakon vagyok szóval viszonylag közel állok az ilyen témákhoz, csak nem vettük mindet igen részletesen :)
    Nekem egyébként annyi volt az "Alternatív energiaforrások" vizsga hogy a Hőszivattyúról kellett készítenem egy közel tízoldalas bemutatást, szal egy kicsit belemélyedtem ebbe a témába (de nem túlságosan) :)
  • blackgamer
    #6
    belinkeled?
  • Aquir
    #7
    Nem túl rendbeszedett, több anyagból válogattam ki, próbáltam több dolgot beletenni, tess:)

    hőszivattyú tanár elfogadta szal vizsgának megfelelt :)
  • Akuma
    #8
    Kérekszépen árajánlatokat! Privátban, mert van akinek nem tetszik a nyílt reklám! 1 km mélyre szeretnék fúrni, érdekelne a várható teljes költség az engedélyezéssel együtt és teljesítés ideje! Köszöntem szépen!!!
  • blackgamer
    #9
    tv-ben láttam egy új fúrási technikáról ahol plazmával fúrnak (átégeti a kőzetet), gyorsabb, olcsóbb
    erről tud valaki bővebben?
  • OKkultist
    #10
    Nem kapsz engedélyt, csak ha olyan befolyásos vagy, mint egy-két nagy multicég. Mint magánszemély esélytelen.
  • OKkultist
    #11
    Nézem az árakat, (Zöldtech) de ez egyelőre csak arra jó, hogy pár cég, akik ezzel foglalkoznak (fúrás, energetika, vezérlés, stb.) qurvára meggazdagodjanak, az árak nem csökkennek, (csak úgy repkednek a 100milliók) kb. mintha ma is 200ezer Ft lenne egy 15"-os TFT monitor. (vajon elterjedt volna? csak hogy lehhessen vele parasztot vakítani?)
  • mrzool
    #12
    Mi akadályoz meg abban, hogy létrehozz egy ezzel foglalkozó céget, amelyik féláron nyújt szolgáltatásokat? Pikk-pakk meggazdagodnál belőle.

    És ezt most komolyan kérdem, félretéve minden eddigi nézeteltérésünket. A lehetőség mindenki számára nyitva áll.
  • hinar
    #13
    Láttam én is, de ez a technológia még kísérleti fázisba van.
  • Voldi
    #14
    Ez engem is érdeklő téma, tegnap is pont erről gondolkoztam.
    Tényleg elég drágák ezek a fúrások, esetleg csak nagy lakónegyedeknek éri meg. Aztán ki tudja, meddig tartanak ki ezek. Egyik csatornán Izlandról volt szó, hogy ott több hőerőmű is van, ami geotermikus energiát használ, és aztán elfogyott a hő...
  • Molnibalage
    #15
    Erről is beszéltem. Közel sem olyan állandó forrás ez mint hiszik. Aztán meg lehet majd siránkozni, hogy a gyógyvizeket eseteg itt-ott gallyra vágja. Mondjuk izland az tektonikusan jóval aktívabb. A lényeg az, hogy nem olyan durrbele módon kell hozzáálni (és 0 szakértelemmel) ahogy egyeseik itt tennék.
  • OKkultist
    #16
    Ez olyan, mintha azt kérdeznéd, hogy miért nem SED monitort használok, pedig az a legjobb technológia,(csak másik kettő szarabb elborította a piacot) csak kár, hogy a világon 1db gyár van, az is csak TV-t gyárt, és az is Japán belföldi piacra. Ha az akarja az állam/piac/nép , hogy elterjedjen, akkor nagy tömegben és OLCSÓN kell termelni, azok az árak, amiket látok, nem ezt mutatják. Az a gond, hogy ezekben nincs olyan csúcstech. ami miatt ilyen árak kellene, hogy legyenek, egyszerűen ez NEM kínálati piac (mint pl. a DVD-lejátszóé) és most még nagyot lehet szakítani. Nagyon gyorsan fel kellene futtatni, lehetőleg belföldi gyárakkal a termelését, ha el akarják terjeszteni, és lehetőleg nem a piacra várni, hanem állami besegítéssel (haveri cégek mellőzése lenne ideális) és hazai munkaerő alkalmazásával. (dupla haszon lenne)
  • mrzool
    #17
    Jó, hát senki se mondja, hogy én nem próbáltam meg...

    Kösz az újabb terelős, kifogás keresős és nulla tartalmú választ. Nem csalódtam benned.
  • OKkultist
    #18
    Hülye kérdésre megpróbáltam a lehető legokosabb választ adni, nyilván nem vártam, hogy tetszeni fog, nem tennél feg ilyen kérdéseket, ha nem azt várnád, amit kaptál.
  • mrzool
    #19
    A kérdés nem hülye, több ismerősöm is elkezdett zöldenergiával foglalkozni, céget alapítani vagy csak betársulni meglévőekbe.

    Az, hogy te hogyan értelmezed, és cselekvés helyett kifogásokat keresel, nos az csak téged minősít.
  • Voldi
    #20
    Azért egy ilyen cégalapításhoz nem kevés tőke kell és valamilyen gépész vagy geológus végzettség.
  • Bucser
    #21
    Kisbefektetők? A lényeg a szakmai alaposság és egy megbízható könyveléshez értő ember és megfelelő koncepció a bevételszerzésre. (Azaz a kezdőbefizetések után hogyan fogod finanszírozni az első veszteséges időkben a vállalkozást.)
  • Molnibalage
    #22
    Asszem ezen a téren meg Cifu már megmondta, hogy miért tévedsz. Bár az meg a Holdraszállás vagy repösszeesküvés topikban volt. Egyszer írnál már oda és azt amit kell....
  • Voldi
    #23
    "szakmai alaposság"
    hogyan tudod, mi itt a szakmai alaposság, ha sosem tanultad a szakmát?
  • blackgamer
    #24
    baromi költség egy-egy fúrás, szóval amíg nem olaj/gáz vagy legalább termálvíz jön fel nagy valószínűséggel, addig nem terjed el a dolog
    technológiai váltásra van szükség
  • Bucser
    #25
    referencia? A senior mérnökök között alapvető a bekérése... Ahogy bármely más professional szakmában...
  • OKkultist
    #26
    Nem biztos , hogy mindenképpen az üzletet kellene látni ebben, ez már inkább stratégia, abba meg az államnak is bele kellene lépni, persze nem eqúrós-gordonos-veres elvek szerint,mert akkor még rosszabb lesz.
    Itt egy jó példa, mikulásék (szlovákia) lesz*rják az EU beugatását (az Euró-t azért elfogadták!! MEKKORA a távolság az ő és a mi vezetésünk között!!!!!) és beindítják újra az atomerőművüket! (nekünk elég lenne bővíteni, meg qurvagyorsan felhúzni vagy 10-100db geotermikusat, persze nem a haveri cégekkel, mint az autópályákat, 2-3X-os áron, feketemunkásokkal, ahogy kell, korrekten)
    Mikulásék a saját érdeküket nézik, és sz*rnak az EU pampogására
  • OKkultist
    #27
    Volt rá 40év, nem történt semmi, de még mindig megoldható, ha az állam a BANOK seggének nyalása helyett venne 1-2 db csúcstechnikájú fúróberendezést , és önköltségi áron fúrna, a többit tényleg el tudja intézni a piac. (kazánok, csövek, vezérlés, stb..) Szerinted esély van-e erre, vagy eszébe jutott-e bármelyik k*cs*gnek a parlamentben? Inkább épít magának otthon kandallót, cserépkályhát, stb.. egyszerűen nem bírnak közösségben gondolkodni, csak egyéni érdekekben és piacban, persze haveri céges piacban.
  • Molnibalage
    #28
    Az atomerőmű bővítés kapcsán elvileg egyetértés van. Itt.
  • Bucser
    #29
    Az a gond a mondanivalóddal, hogy nem tudsz úgy postolni, hogy ne keverj bele aktuálpolitikai véleménynyilvánítást (és ezt ne olyan stílusban írd le mint egy 16 éves). Ha nem tudod befejezni az ilyen jellegű postolgatást lassan kérni fogok egy BAn-t rád. Elvekről technológiákról megvalósítási módokról beszélgetünk. A politikát hagyd az ajtón kívül.
  • Molnibalage
    #30
    Már rég esedékes lenne..
  • blackgamer
    #31
    úgy tűnik jelenleg olcsóbb megvenni külföldről a szénhidrogént
    de a mostani gázkrízis is megmutatta hogy ez az energiapolitika hajszálon lóg
    ha orosz úgy dönt hogy nem ad több gázt hosszútávon Európának, akár kitörhet a 3. világháború is
    most ez lehet sarkításnak tűnik

    amíg a magyar helyzet is ilyen tré addig nem várhatunk semmit, csak állami szinten indulhatna be bármi a témában
  • Molnibalage
    #32
    1. Tényleg sarkítás. A III. Vh esélye ma 0. Az orosz haderőt reggelire megenné az első komolyabb ellenfél.

    2. Az orosz adna gázt! Szó sincs arról, hogy ne adna. Csak Ukrajna lop. Nekik sem jó ez a helyzet. Nekik is kell a $, főleg most a válság miatt. Elég érzékenyen érintette őket.


    A makói gázt meg mekérdeztem. A régien kitermelt gáz 1-1,5 km mélyen volt. A kiaknázatlan gázmező 6,5-7 km mélyen van. Odalent cikra 700 bar túlnyomás és meleg van. A gázmező felett meg egy csinos kis gránit réteg. Csekélység...

    Ennek kitermelésére nem sokan képesek a világon. Nem véletlenül vonták be az Exxont vagy mást (asszem őket).
  • OKkultist
    #33
    Elnézést, kimaradt egy K:
    "BANOK seggének nyalása helyett"
    "BANKOK" akart lenni
  • Molnibalage
    #34
    Elfeledkezik pár apróságról.

    A szivattyúhoz villamos áram kell. Sok. Viszont itthon az is gáz elég komolyan...
  • OKkultist
    #35
    A Massachusetts Institute of Technology szerint [3] a műszaki fejlődést figyelembe véve az évszázad közepére egymilliárd dolláros beruházással fel lehet építeni egy száz 100 gigawatt teljesítményű erőművet. Ez a teljesítmény a paksi atomerőmű ötvenszerese.

    Nekem elég lenne 1GW, az már 10millió USD-ből meglenne, persz nem haveri cégekkel.
    (2milliárd Ft, mennyi is az, 100m autópálya, 1m 4-es Metró???????????)
  • Molnibalage
    #36
    Ez így önmagában 0 infó. Milyen típusú erőmű? Az Itaipú vízirtőmű teljeseítménye 12 GW körül van. Csak úgy viszonyításképpen.
  • Bucser
    #37
    2 milliárd Ft az 1 km autópálya...

    csakhogy ő dollárról beszélt a cikkben...
  • mrzool
    #38
    Óriási hibákat követsz el már megint.

    1. Milyen árfolyamú dollárral? Mai? Akkori?
    2. Milyen technológiával?
    3. A kisebb teljesítmény sosem lineárisan olcsóbb, sőt, általában fajlagosan drágább - sokkal drágább.

    De ezek a kérdések szerintem már egy épeszű 10 évesben is elsőre felmerülnek...
  • OKkultist
    #39
    Mégegyszer elolvasod, akkor rájössz, hogy mellément
  • OKkultist
    #40
    Én a példából indulok ki. (M.I.T.) tizedakkora teljesítmény biztos hogy olcsóbb, ha ne is a tizede, csak az ötöde, akkor is jó. A részleteket az M.I.T. tudja megmondani. (mai dollár az valószínű jobb, mint a jövő dollárja, tehát ma drágább, de csak akkor, ha ha a technológia is fejlődik, nemcsak a dollár esik)