459
  • turul16
    #1
    De jó 5 perccel tovább nézheted, hogy egy fekete lyukba zuhansz, és nincs menekvés :)
    Bár kétlem, hogy egy valódi ürhajónak ilyen problémái lennének, rég szétépte volna (egy ürfarkas) ilyen közel az oduhoz.
  • Magnetic
    #2
    Egyes embereknek mire nincs ideje.
    A vicc az egészben az, hogy fogalmuk sincs az egészről (nekem se) mert senki nem járt ott, de még csak a közelében se. "Sorra" dőlnek meg az elméletek a világűrről kapcsolatban és ilyenen agyalnak, és még pénzt is kapnak érte.
    Holnap kitalálom, hogy ezek a fekete lyukak galaxisközi átjárók, mert a tornádóknak is csak a széle pusztit a közepén fény és ragyogás van, és ha átmész a közepén semmi bajod nem lesz....
    Bocsi mindenkitől, de az ilyenek mindig is kiakasztottak. Ha legalább a saját naprendszerünkben tudnánk egyik bolygóról a másikra embereket szállitani mondjuk órákon belül, akkor azt mondanán, jól van tudunk már ezt azt, de igy.....
  • nfr
    #3
    Én úgy tudtam hogy a feketelyukban nem a szingularitás a para, hanem az, hogy a gravitációja szétszakít, már a feketelyuk közelében is.
  • Borzpapir
    #4
    Már nem azért, de akkor mit javasolsz? Ha egy asztrofizikusnak eszébe jut, hogyha létezik olyan, hogy feketelyuk, vajh hogy működhet, akkor egyszerűen jusson eszébe, hogy nem ezért fizetik?

    (mellesleg az ilyenfajta kutatások mind szolgáltatnak valami újat, ebben az esetben mondjuk gravitációs dinamikából, vagy mittomén, és talán használhatják arra, hogy 'tudjunk egyik bolygóról a másikra embereket szállítani mondjuk órákon belül')

    U.i: ha a munkáltatónak megéri, hát fizesse őket.
  • Darth Sith
    #5
    érdekesnek érdekes. Csak spec ennek semmi értelme, azon filózni hogy mi lenne ha egy űrhajó bele kerülne.. Imádom a csillagászatot meg az asztrofizikát, de ez spec pont hülyeség, meg annyira tárgytalan jelenleg.
  • Epikurosz
    #6
    Tudod te mi tette az embert emberré?
    A fantáziája. Szeritned erről le kellene mondani?
  • Epikurosz
    #7
    Különben azt, hogy eseményhorizont egybe kell írni!!!
  • Epikurosz
    #8
    A tárgyra térve:

    Én még nem hallottam olyanról, hogy ritkább anyag sűrűbb anyagon át tudott volna hatolni.
    Illetve mégis: nagyon rég olvastam, vagy láttam a TV-ben hurrikánokról vagy tornádókról. Ott azt mondta egy kutató, hogy volt rá példa, hogy az örvény által elragadott 200 km/h-s sebességnél is gyorsabban mozgó faág átfúrt egy acéllemezt. Furcsa...
  • gplay
    #9
    A tornádós dolog lehet nem hülyeség. Majd, ha valaki bizonyítja az ellenkzőjét. Nem elméletben természetesen.
  • UnnameD
    #10
    Szerintem akkora lenne a gyorsulás, hogy már jóval a becsapódás előtt szétrobbanna mind az űrhajó, de főként a benne lévő utasok. Meg ha most elnyeli a fényt, akkor a külső szemlélő semmit sem lát.. na persze el lehet képzelni.
    "Ha egy órát dobunk egy fekete lyukba, akkor kintről nézve az óra járása lassulni kezd, a horizonton pedig megáll az idő, az objektum dermedten áll ott az világegyetem életének végéig."
    Nemrég volt egy cikk, miszerint a fekete lyuk is elpárolog egy jó idő után. Most akkor ez csak hablagy?
  • cskalmi
    #11
    Volt valamikor a Mindenttudás egyetemén ('asszem), hogy egy vastag lemezt (vagy tán falapot), egy grafitceruzával löttek át úgy, hogy annak nem tört el a hegye.
    Utánajárok, lehet be tudom majd linkelni ;-)
  • eax
    #12
    "Én még nem hallottam olyanról, hogy ritkább anyag sűrűbb anyagon át tudott volna hatolni."

    Nem jatszottal meg eleget nagynyomasu levegovel (eleg kozelrol, eleg nagy nyomassal gond nelkul ki tudsz lyukasztani vele egy aluminium lemezt).

    "Ott azt mondta egy kutató, hogy volt rá példa, hogy az örvény által elragadott 200 km/h-s sebességnél is gyorsabban mozgó faág átfúrt egy acéllemezt. Furcsa..

    Ebben mi a furcsa? Majd egyszer nezz szet a terepen egy tornado utan, vicces dolgokat lehet latni.

    gplay: de, hulyeseg (a tornado belsejeben alacsony nyomas, es igy eleg komoly sebessegu felaralmas szokott lenni, ami ritkan egeszseges - a tobbszaz km/h-val repulo dolgoktol, ~10 centi atmeroju jegtol (igen, ennek a gravitaciojaval kell ellentartani a felaramlasnak, hogy letre tudjon jonni), es hasonloktol eltekintve).
  • Kis-Bob
    #13
    huhh, bazz, minnyá kiosztok pár diplomát!
  • Epikurosz
    #14
    OK, akkor térjün vissza a feteke lyukakra
  • wanek
    #15
    Egyelőre még az sem biztos, hogy van. Csak agyalások léteznek, de az viszont vég nélkül.
  • szivar
    #16
    Hmm. Megnézném azt az űrhajót, ami túlélné az árapály erőket még egy kisebb tömegű neutroncsillag közelében is... Már ha azt a kevés sugárzást ami keleletkezik, nem is számítjuk bele... Elbaltázott egy példa, egy olyan objektummal kapcsolatban, amiről egyenlőre csak találgatások vannak.
  • Frosty01
    #17
    a második képen mi látható? nem tudom kivenni lol
  • Torrent911
    #18
    mi történik ? besszipant és szarrá préssel ENNYI
  • Torrent911
    #19
    meg ez az idő belasítás is eléggé alaptalanul hangzik
  • immovable
    #20
    Akkor jobban teszed ha utánna olvasol a témának. Ha pl egy atomórát elhelyezel a pincében egyet egy 50 emeletes ház tetején az egyik késni fog a másikhoz képest, erre már Einstein is rájött és már kipróbálták, így van. De ha érdekel ez a téma ajánlom Stephen Hawking-tól a Világegyetem dióhéjban című könyvet, matematikai előképzettség nélkül is "érhető". Tudod tér-idő, egyben értelmezendő nem külön külön!
  • immovable
    #21
    Jah azt nem írtam, hogy azért késik az egyik óra a másikhoz képest mert messzebb illetve közelebb van az egyik illetve a másik a föld "gravitációs középpontjához", vagy vmi ilyesmi, már én sem emlékszem egész pontosan, lassan egy éve hogy olvastam!
  • emp
    #22
    Utálom ezt írni, és általában felidegesít, ha valaki ezt írja, de most nagyon kell.. EZ EGY MARHASÁG!
  • L3zl13
    #23
    Az egész reletivitás elmélet hülyeségnek hangzik a normál világban de már többször bebizonyosodott, hogy működik.
    Az összes műholdnál figyelembe kell venni ezt az időtorzulási jelenséget, különben nem maradnának szinkronban.
    Pl a GPS is csak úgy működhet, ha számolnak ezzel az időtorzulással.
  • L3zl13
    #24
    A felszíntől távolabbi óra jár gyorsabban az általános relativitás értelmében.
  • Rize Allard
    #25
    Ha az idő szempontjából nézzük, nekünk tök mindegy! Aki a feketelyuk közelébe kerül neki ugyan úgy telik az idő, csak annak tűnik lassabbnak aki a földről nézi végig. Én csak egy dolgot nem értek mindenki olyan nagyon okos, de még azt se sikerült megtudni hogy mi is pontosan a feketelyuk, akkor meg miről beszélnek. Senki nem tudja mi is történik valójában a belsejében.
  • L3zl13
    #26
    "Szerintem akkora lenne a gyorsulás, hogy már jóval a becsapódás előtt szétrobbanna mind az űrhajó, de főként a benne lévő utasok."
    Nem lenne becsapódás, mert nincs felület, amibe becsapódjon.
    És egyes elméletek szerint nagyméretű (szupermasszív) fekete lyukaknál az árapály erők kevésbé veszélyesek, mint a kissebbeknél.
    Az persze igaz, hogy az űrhajó soha nem jutna el egyben a szingularitásig, de ha elég erős ahhoz, hogy átjusson az eseményhorizonton, akkor elvileg még egy darabig egyben maradhat azon belül is.

    "Nemrég volt egy cikk, miszerint a fekete lyuk is elpárolog egy jó idő után. Most akkor ez csak hablagy?"
    Ki tudja mikor lesz az idők vége?
    Egy szupermasszív fekete lyuk elpárolgásához szükséges idő a jelenlegi elméletek szerint: 10^100 év.
  • L3zl13
    #27
    "Én csak egy dolgot nem értek mindenki olyan nagyon okos, de még azt se sikerült megtudni hogy mi is pontosan a feketelyuk, akkor meg miről beszélnek."

    Lol, ezt a hülyeséget. Lehet valaki akármilyen okos, és elmélkedhet amennyit akar, bizonyítékot fizikában csak kisérletek és mérések jelentenek.
    Az meg ugye nyilvánvaló, hogy még nem nagyon tudunk fekete lyukakkal kisérletezgetni. Bár elméletileg lehetséges volna egy nagyobb részecskegyorsítóban előállítani egyet.
  • akron
    #28
    "érdekesnek érdekes. Csak spec ennek semmi értelme, azon filózni hogy mi lenne ha egy űrhajó bele kerülne.. Imádom a csillagászatot meg az asztrofizikát, de ez spec pont hülyeség, meg annyira tárgytalan jelenleg."

    Szerintem van értelme. Például Kepler is elég sokat találgatott. Több hónapot (vagy évet) töltött azzal hogy próbálgatta(!) a Mars mozgását kiszámtaní ...és más bolygókét. Epiciklusokkal meg a szférák zenéjével próbálkozott. Vagyis mai szemmel teljesen tudománytalan volt. De mégis az ő általa felállított egyenleteket még ma is használhatóak.

    Szóval nem hülyeség találgatni.
  • Braveheart
    #29
    Mi a francért vitatkoznak ezen a tudósok, miért nem próbálnak meg inkább egy olyan űrhajót csinálni ami gond nélkül elviszi az embereket pl a Marsra és vissza is hozza, vagy hasonló?
  • L3zl13
    #30
    Na már megint témánál vagyunk. Elméleti/alapkutatások vs gyakorlatban azonnal használható kutatások.
    Én abszolút támogatoom az alapkutatásokat, mert bár értelmetlen pénzkidobásnak tünhet, mégis ezek viszik előre a tudományos fejlődést.

    Lehet, hogy soha nem látjuk hasznát a dolognak, de lehet, hogy egyszer ennek segítségével fogunk eljutni más csillagrendszerekbe.

    A Marsra minek küldjünk embert? Apró töredékéből tudunk automata szondákat eljuttatni oda amelyen ugyanazokat a vizsgálatokat képesek elvégezni, mint az emberek. Nem kérdéses, hogy el tudunk-e juttatni embereket a Marsra, csak az, hogy mennyiért, milyen körülmények között, mennyire biztonságosan.
  • Epikurosz
    #31
    KEDVES FÓRUMOZÓK!
    NE FIZESSETEK SMS-sel VIP-JOGOKÉRT, MERT NEM ÍRJÁK JÓVÁ. ÉN EMIATT REKLAMÁLTAM AZ SG-NEK, DE VÁLASZRA SEM MÉLTATTAK. A PÉNZEM ELNYELTE EGY NAGY FEKETE LYUK :-)
  • Lordboxi
    #32
    Tök felesleges egyenlőre embernek a Marsra menni. MIt csinál ott? Sörözik és nézi, hogy mit csinálnak fent a szondák? Esetleg golfozik, mer az izgibb más gravitációnál? Embernek csak akkor érdemes mennie, ha már van ott kutatóbázis, vagy a szondák találnak vmi olyat, amihez ember kell.
  • assdf
    #33
    Egyébként ez a fekete lyukas cikk nagyon jó csak épp sok értelme nincs.
    Fogalmunk sincs mi van a fekete lyuk közepén.
    Éppenséggel akkora gravitáció mellet az is elkézpelhető hogy az egész fizikai rendszerünk tök máshogy viselkedik. Lehetséges hogy egy beinditott hajtómü hiperugrást vált ki? Vagy hogy fénysebességnél gyorsabban fog mozogni? Ki tudja...
    Vagy az is lehet hogy csak átmenet egy másik világba.
    Szóval sok minden lehet, és azt is valószinünek tartom, hogy aki egy ilyenbe bekerül, nem azon fog gondolkodni hogy mos tmelyik is a leghosszabb pálya a szinguakármiig...
    Ez olyan mint az atomvillanás. Mit kell tenni? Felnézni és gyönyörködni benne addig a pár másodpercig...
  • kvp
    #34
    Egy scifi-ben volt jo pelda arra, hogy milyen a ter-ido torzulasa nagy gravitacioju helyen. A film rengeteg hulyeseget tartalmaz, mivel erosen fantasy, de a fizikai jelenseg kivetelesen korrekt volt. A film a stargate egyik epizodja, meg meg az elejerol amikor megprobaltak neha realistak lenni.

    Harom idosik van a filmben:
    -felderitocsapat
    -bazis
    -foldfelszin

    A film elejen a felderitocsapat csak annyit lat, hogy megprobaljak bekapcsolni a 'kaput' es atjutni rajta, mivel egy feketelyuk kozeleben van a bolygo. Csak annyit latnak hogy villan egyet es eltunik. Aztan megegyszer.

    A bazison azt latjak, hogy van kapcsolat de nem jon at senki. Visszahivjak oket (nem telefonon, hanem kapun :-)) es azt latjak hogy minden kimerevedett, meg a tv kep is lassan jon. Ekkor veszik eszre hogy egy fekete lyuk van a hatterben az egen. A katonak ott allnak, de nem mozdulnak, mintha ott megallt volna az ido.

    A sztori szerint nagynehezen bezarjak a kaput, na itt jon a fiction, ez nem szamit...

    A tortenet vegen kiderul, hogy foldfelszini ido szerint ket hetig tartott mire sikerult megoldani a problemat.

    Mi a tanlulsag? Mindharom helyszinen ugyanazt az esemenyt lattuk csak fokozatosan csuszott el az idoskala. A film elejen az a kb. 10 masodperc a ket hetnek felelt meg, csak a szerencsetlen katonak szemszogebol, mivel a gravitacios ter eltorziotta az idot. Es ok az esemenyhorzonttol meg tobb fenyevnyire voltak. A ket villanas a teljes film torteneseit jelentette, ami a foldon ket hetnek felelt meg.

    ps: Egy feketelyuk esemenyhorizontjan hagyomanyos technikaval nem jut at senki elve. Az a gravitacios ero ami kepes a fenyt megfogni, mar reg kilapitja az embereket, de valoszinuleg szettepi az atomi koteseket is, tehat az urhajo valoszinuleg mar ionizalt plazmafelho formajaban erkezik meg az esemenyhorizontra. (a jelenseg egyebkent jelenleg is megfigyelheto mas feketelyukba eso anygoknal is, a feketelyuk eszlelheto sugarzasanak jo reszet ez az esemenyhorizonton meg eppen kivul levo anyag produkalja amint eppen szetesik)
  • haxy27
    #35
    minek ember a marsra? hát azért mert egy két nap alat többet tudnánk meg a marsrol mint a szondákal egy két év alat. mert ugye azokat a szondákat is ember irányitja csak marha messziröl ami le lesitja az elöre haladás tempoját.
  • L3zl13
    #36
    "hát azért mert egy két nap alat többet tudnánk meg a marsrol mint a szondákal egy két év alat"
    Azt kifelejtetted, hogy százszor akkora költséggel, és emberélet veszélyeztetésével...
  • oneman
    #37
    Na EZ az igazán HÜLYESÉG
    SMS-ben fizetni egy idiota semmit sem erő jogért...
  • haxy27
    #38
    Szerintem semmivel sem veszélyesebb mint a holdra szálás! Na meg ugyis akarunk Mars bázist. Akkor a bázist is mindjárt lehet oda vinni. és telepiteni.
  • haxy27
    #39
    No meg csak egyszer kell sokat fizetni a marson is üzembe helyezük a csillagkaput és csak tárcsázni kell mint a telefonon. Az meg ugye már joval olcsob.
  • AgentKis
    #40
    "Egy feketelyuk esemenyhorizontjan hagyomanyos technikaval nem jut at senki elve."
    Vagy, ha mégis akkor sem tudjuk meg sohasem a hagyományos, technikával.