262
Miért akarunk egyre intelligensebb gépeket létrehozni?
  • Radee
    #1
    "Webkettő felsőfokon: A könyvtáraknak befellegzett" című cikket olvasva ötlött fel bennem a kérdés, hogy mi a célja az emberiségnek az egyre nagyobb teljesítményű gépek, programok, robotok, számítógépek létrehozásával.
    Ha "közelről" megnézünk egy emberi testet akkor rájöhetünk mi magunk is nagyon precízen beállított önfenntartó, önszabályozó, önreprodukáló és gondolkodó szerkezetek vagyunk. A mai, tudományosan legelfogadottabb teória szerint ez a bonyolult szerkezet az evolúció során alakult ki. Ebből szemszögből nézve az általunk létrehozott gépeknek is van evolúciója, hiszen egyre fejlettebbek lettek...általunk.
    Tehát az a célja embernek, hogy a saját törzsfejlődését leutánozva egy fajt hozzon létre?(Vagy Istent utánozva egy fajt teremt) Mert ha egy gép úgy fog gondolkodni, számolni, olvasni mint az ember....sőt tudatosul benne a saját létezése akkor az elvégre egy új élőlény lesz. És az ember miért "saját képmására" (mintha ezt már így mondta volna valaki) akarja teremteni a robotot ugyanolyan intelligensre mint ő maga?
    Szeretnénk istent játszani?
  • gyuri12
    #2
    az emberiség rájött,hogy egyre hülyébb,ezért a maradék eszét, a kompjúterekbe rakja,hogy ha majd minden ember, a sok betegség,és fogyatékosság miatt nem lesz képes ellátni magát,majd jönnek a robotok...
  • HURRICAN
    #3
    "sőt tudatosul benne a saját létezése" ilyen maximum filmekben lesz
  • Landren
    #4
    Azért ebbe ne legyél annyira biztos, mert az, hogy Te most még nem tudod elképzelni, az nem azt jelenti, hogy nem is lehetséges a jövőben.
  • a_n_d_r_e_w
    #5
    Ez az egész "Istent játszani" dolog túl van kicsit erőltetve (az egész kapásból ott hibázik, hogy egy olyan lénynek adja meg a jogot a teremtésre, aki nem is létezik)
    Az ember keres, kutat, ha nem talál akkor készít egy másik intelligens fajt, mert magányos. Legalábbis én úgy érzem ezért.
    És ha lesz a gépeknek evolúciója, az ugyanúgy része lesz a nagy globális evolúciónak, mint bármi más, függetlenül attól hogy magától jött létre vagy létrehozták (tulajdonképpen nincs is eltérés a két fogalom között)
    Ugyanakkor szerintem pusztán mesterségesen nem lehet intelligencát létrehozni.
  • Fenrir
    #6
    Isaac Asimov - Alapítvány :)
  • Csabesz6
    #7
    a cimet meglátva elsö gondolatom ez volt:

    itt az ezsgén?
  • a_n_d_r_e_w
    #8
    lehet el kellene már olvassam :)
  • HURRICAN
    #9
    Nyílván nem lehet megjósolni, hogy milyen robotokat fognak gyártani pl 100 év mulva (ha egyáltalán lesz még élet a földön) de elég kicsi a valószínüsége hogy lesznek olyan robotok melyeknek önálló tudata van, különbséget tud tenni jó és rossz között.
  • Landren
    #10
    Én úgy gondolom, hogy érzelmekre nem lesznek képesek, de minden másra igen, és nem mi fogjuk odáig fejleszteni őket, hanem ők magukat. Ez a cikk is egy ilyen elméletről szól. Mondjuk én az időpontot azért lenyegesen messzebbre tolnám.
  • vegicsek
    #11
    Hogy miért gyártanak fejlettebb robotokat?
    Egyszerű, hogy elvégezze helyettünk a munkát.Rabszolgákat is ezért tartottak, de robotokat azért humánusabb.
    A fejlődés azért kell, mert nem mindegy, hogy a mesterséges intelligencia automatán lehúzza a wc-t, vagy éppen egy vadászrepülőt vezet.Pedig a lényegük, ha belegondolunk ugyanaz...
  • AranyKéz
    #12
    Nem hinném hogy külön fajt hoznánk létre. Sokkal valószínűbb hogy a saját - egyszer már nagyon jól bevált - fajunkat fogjuk továbbfejleszteni, akár génmanipulációval, akár elektronikai kütyük agybaszerelésével.
  • sz4bolcs
    #13
    Már van intelligens mosópor. Az mitől az?
  • Ricco87
    #14
    nemtom...de jo kérdés
  • Locutos
    #15
    Hat ez sajnos nemigaz. Az erzelmeknek is van definicioja, azt is lehet "szimulalni". A szimulalast en itt valodi-nak mondom, csak a robot eseteben nem kemiai anyagokkal tortenne, hanem programmal.
    Sajnos az ember olyan hulye hogy ha modjaban fog allni megepiti ugy hogy erzelmei lehessenek. Meg ez hagyam lenne hogy csak joerzeseket tenne bele, de hogy minel jobb legyen a "muvuk" negativakat is betenne, mert az ember meg ennal is hulyebb es az eletet csak a problemakon at tudja "egesznek" tekinteni.
  • Locutos
    #16
    Ja es a kerdesre hogy miert akar az ember MI-t alkotni??
    Hat ket fo oka van:
    1. Mert onamgat akarja megismerni, latni akarja hogy lehet meg maskepp is elni; tudni akarja egy kivulallo velemenyet, hogy tanulsagot szurjon le belole
    2. Rabszolgamunka
  • Landren
    #17
    Én azért egy ilyen gépek által szimulált dolgot nem neveznék érzelemnek, pontosan azért mert nem kémiai úton jön létre. Ha majd eljön az idő mikor ez aktuális lesz, akkor ki lehet majd rá találni egy új fogalmat, de az érzelemeket egy gép soha nem fogja úgy átélni mint egy meber, mivel nem hiszem, hogy a gépeknek valaha is lesz "lelke".
  • Locutos
    #18
    És mi a lélek? Az emberi agy specifikus gráfhálózatában végbemenő kémiai folyamatok. Mondd úgy hogy minden ember más, és más a lelke.
    Azt kellene megértsék az emberek, hogy nem mágikusabb, különlegesebb az ingerületátvivő anyagok által meghatározott érzelmek, mint egy elektronikus. A lényeg a végeredmény.(ami ugyanaz lehet)
  • sz4bolcs
    #19
    szerintem meg élőnek kell lennie, hogy úgy érzékelje, mint mi. De mi az élő? xD
  • Landren
    #20
    Én értem és megértem amit írsz, csak így ebben a formában nem hiszek benne, és épp ezért nem tudom magamévá tenni. Mármint azt, hogy elektronikus úton is el lehet érni pontosan azt a végeredményt. PL. nehezen tudom elképzelni, hogy egy gép érzelmi alapon változtassa a döntéseit, vagy, hogy szerelmes legyen a másik gépbe, vagy ennek a gépnek az elvesztése után depressziós, vagy esetleg öngyilkos legyen.

  • Mirk
    #21
    a faj szót élőlényekre használjuk nem gépekre. és ha már 10 milliárt terrabyte adatot fog feldolgozni egy másodperc alatt akkor is csak gép marad, ne keverjük össze.
    ez az életre kelés meg a mesterséges intelligencia szép mese, de csak mese. a gép nem képes önálló gondolkodásra, csak arra amit beprogramoztak neki.
    persze asimov könyvekben meg a terminátorban jól hangzik a gépek öntudatra ébredése de nyilván nem így lesz, a gép is csak eszköz mint a kerék vagy a csavarhúzó, nem pedig új faj.
    a jó és rossz közötti különbségtételt ne keverjük bele, jó és rossz abszolút relatív.
    a gépek érzelemivel meg szintén úgy vagyok hogy túl sokszor néztétek meg az Én a robotot. csak az embereknek vannak érzelmeik.
  • akyyy
    #22
    egy mesterséges innteligencia miért lenne rab? meg szolga?
  • Landren
    #23
    nem csak az embereknek vannak érzelmeik
  • mikike
    #24
    teremtsüüüünk???
    miért nem jön létre magától, mint a TV?
  • csgery
    #25
    Óvazzeg, itt is a TV-ről van szó XDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  • AranyKéz
    #26
    mikike mániája hogy az életet egy tévéhez hasonlítja. de főleg az evolúció témakörében. és aztán evvel érvel.
  • Locutos
    #27
    mikike komolyan hosszú távon káros az egészségre
    És mirk...te is beteszed az öntudatot a mágiskus, soha meg nem fogjuk tudni csinálni dolgok közzé, úgy mint annakidején a szerves anyagok voltak. Csak az életerő hozhat létre szerves anyagokat.
    Vajon hogy dőlhetett meg....
  • mikike
    #28
    komolyan nem értem
    az intelligencia ("mesterséges") miért nem tud MAGÁTÓL létre jönni?
    hiszen ti erről meg voltatok győzödve...
  • csgery
    #29
    Te sem magadtól jöttél létre, tehát mesterséges vagy!
    Amúgy az intelligencia nem mesterséges szvsz, hanem az, amit mondjuk egy játékhoz írnak.
  • light00
    #30
    Jesszusom, mikike ne folytasd már tovább a saját lejáratásod. már komolyan olyan veled a társalgás mint egy sajtreszelövel valo rejszolás. Aki tudja tudja, aki nem, hát igy járt...

    Most nem a TERMÉSZET alkotta intelligenciárol van szo, hanem MESTERSÉGES, ember alkotta intelligenciárol. A másik topikban leirtam a különbséget. De ha most belekötsz abba, hogy "áhá, a természet alkotta, nem magátol jött létre?"..... ... ... ...
  • sz4bolcs
    #31
    Hagyd, csak nem tudja elképzelni, hogy a kutyák b*sznak..
  • csgery
    #32
    :D
  • ALIENwoods
    #33
    Nézzük mezei alapon,

    Isten megteremtette az embert saját képmására (a cselessége miatt van hogy mindenki különbözik, ergo nehogy megtudjuk milyen is valójában :P).

    Az ember megalkotta a gépet saját képmására. Így a gépnek az 'istene' az ember lesz?

    ---

    Mivel a földön az ember a legfejlettebb és intelligensebb élőlény ezért maximum önmagát másolhatja egy gépbe. Az hogy a másolat képes lesz-e a fejlődésre (Program nélkül!)... na ez egy jó kérdés :)
  • mikike
    #34
    igen a gépek istene az ember lesz
    de mindjárt ebbe is belekötnek az emo-sok
  • light00
    #35
    A gépböl alap, hoyg hiányzik néhány életben rejlö dolog. Ösztön. Intelligencia. Akarat. Stb. Ezt valahogy meg kell "tanulnia", másnem bele kell programozni. Vagy programozott alapokon nyugvo gondolkodo entitás. Tehát az alapokat le kell fektetni, hogy abbol tud majd maga számára fejlödni a gép. Innentöl "tud" tanulni. És igenis célszerü feltételezni, hogy a program tudja magát tovább irni. Mert igenis tudja. Ha megfelelöen le vannak fektetve az alapok.
  • sz4bolcs
    #36
    jó, de gondolj bele rajtad kívüli létező dolgok nélkül te sem nagyon lennél. Hogy programozod le szegény programnak a levegőt, és az őt körülvevő jelenségeket?
  • sz4bolcs
    #37
    Az addig oké, hogy van egy adathalmazod számítógépen, tökéletes modellezése az embernek, atomokra lebontva, és akkor hogyan tovább?

    Mi sem a levegőben lógunk, nem attól élünk..
  • light00
    #38
    mikike mostmár nagyon kiváncsi vagyok rád, tényleg érdekel milyen lehetsz valojában. HOgy a retek fenébe jöbbek ide meg a másikba is az emosok??????
  • light00
    #39
    a gépnek nem feltétlenül ugyanabbol kell élnie, mint nekünk. söt. a többire a válasz #35
  • light00
    #40
    A gépet nem embernek kell teremteni, hanem gépnek. Isten embert teremtett, nem Istent. A gépnek meg kell mondani, te barátom gép vagy, én ember. ennyi. Nem emberként kell élnie.