164
  • Balu0
    #1
    Dark metter, I see you ! :D
  • bandypappa
    #2
    Szeretem az ilyen cikkeket. 2,6 milla fényév nem egy köhajitásnyi távolság, a mi tejutunk ha jol tudom 100.000. v. 200.000. fényév nagyságú.
  • bandypappa
    #3
    itten is ez van, amugy kb mennyi az univerzumban az ilyen anyag, mert én ugy hallottam hogy a látható anyag az univerzum 5%a?
  • roliika
    #4
    Amit nem látunk az nem fltétlen csak sötét anyag, hanem minden olyan dolog amit nem vagyunk képesek érzékelni, felfogni. Ez amit látunk olyan 9% kb.

    Ez a sötét anyag olyan neutrino feeling. Azt is azért találták ki, hogy egyben maradjon az atom. Pont a tömeg miatt, mint itt is.
  • tothzozo
    #5
    Egy gyűrű mindenek felett!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Emmegki
    #6
    Itt egy nagyobb felbontású kép róla
  • zLk
    #7
    ROFLMAO! Hallod ez komoly volt :D
  • bandypappa
    #8
    Itt van egy kép a sötét anyagról még nagyobb felbontásban, hihetetlen: sötét anyag
  • L3zl13
    #9
    "A sötét anyag nevéből adódóan nem bocsát ki, vagy nyel el látható fényt"

    Addig ok, hogy nevéből adódóan nem bocsát ki fényt, de hogy adódik a nevéből az, hogy nem is nyeli el?

    De az tényleg nagyon érdekes, hogy a sötét anyag látszólag csak gravitációs kölcsönhatásban hajlandó részt venni a normál anyaggal.
  • Su0my
    #10
    Kitalálták, de ellentétben az élj a fényben és egyéb szörnyen buta oldalakkal, be is bizonyították az elmélet helyességét. Ezek a dolgk nem olyanok, hogy hm, itt valami nem stimmel, találjunk már ki valami plusz kis dolgot.. Legyen monnyuk neutrino a neve! Ja, hiányzik 1 csomó tömeg az Univerzumból.. Hmm, hmm.. Lássuk csak: mivel nem látom, és mivel odafent minden olyan Qrva fekete, legyen...legyen..legyen mondjuk fekete anyag a neve! Nem így műxik, ámbör..
  • L3zl13
    #11
    Történetesen ez pontosan így müxik...
    Elméleti modelleket gyártanak, amelyek a jelenlegi elvek alapján megmagyarázzák a furcsaságokat. Utánna ezt megpróbálják kisérletileg bebizonyítani.
  • Torrent911
    #12
    az is sötét anyag ami esetleg takarásban van egy galaxis vagy egy csillag miatt ?
  • norbre
    #13
    nyilván láma vagyok a témához, de mekkora hülyeség már hogy ha egy adott helyen ritkább az anyag.. pl itt a gyűrűben akkor az már sötét anyag..
    vagy én nem értek valamit?..
  • L3zl13
    #14
    Csak tippelek, de gondolom a látható anyag (gyűrűn belül és kívül) viselkedéséből tudtak következtetni a gyűrű tömegére. És ha ez nagyobb, mint a benne levő látható anyag becsült tömege, akkor sötét anyagnak kell lennie.
  • waterman
    #15
    nem azt nézték, hogy van-e benne valami, vagy nincs, hanem hogy a mögüle érkező fénysugarak mennyire hajlanak meg, mikor elhaladnak mellette. ugye a fotonokra hat kismértékben a gravitáció. ha nem lenne ott semmi, csak üresség, akkor nem görbítené meg a fénysugarak pályáját. de mivel a fényéhez (ergo a benne lévő anyag tömegéhez) képest jóval nagyobb mértékben hajlította meg a mellette elhaladó fénysugarak pályáját, így muszáj hogy legyen benne "anyag". mivel nem látszik így lehet a sötét anyag is.
    a wikipedián van némi leírás, pl egy kis animáción látható, hogy mit látnánk egy fekete lyukból. valamint az is látszik, hogy nagy tömegű galaxisok mögé hogyan tudunk "benézni" azáltal, hogy a mögülük érkező fényt elhajlítják felénk.
  • UnnameD
    #16
    Én a számolásokra vagyok kiváncsi, ami alapján kiszámolták, hogy az univerzum anyaga hány tonna, és hogy a geometria alapján mekkora a gravitációja. Ha jól emlékszem 10^80 t súlyú anyag van az univerzumban, ami kevésnek tűnik, de utánaszámolva nem is annyira kevés.. Meg a sötét anyag elmélet azért még mindig csak hipotézis, lehet hogy holnap egy apró felfedezés teljesen kizárja ezt. Meg most ha a sötét anyagnak van gravitációja, akkor 'sötét anyag bolygó' miért nincsen? Bár akkor biztos van olyan is.
  • lee56
    #17
    Én arra lennék kiváncsi hogy ha nézel egy pl hubble készítette képet, akkor abból te honnan tudod hogy azt eltérített fénysugarak "rajzolták-e ki" (lehet láma kérdés, azér örülnék ha valaki felvilágositana :))
  • bandypappa
    #18
    Szerintem a feketelyukban ezt látnánk:


    Ez mutatja azt is, hogy még gyerekcipőben járunk a csillagászat terén. Nagyon érdekes téma.
  • UnnameD
    #19
    Szerintem a különböző energiájú (frekvenciájú) fotonokat másképp téríti el a gravitáció, így egy röntgen, infra, vagy UV képen kissé mást látni. Természetesen nem ülnek szemüveges emberek egy asztal köré, egy képpel az asztalon, hogy na, mi is van rajta :) Ezt most csak tippelem, de biztos hogy nem egy képből állapítják meg.
  • UnnameD
    #20
    Hát a fekete lyuk belseje nemhiszem hogy épp a csillagászathoz tartozna :) Az már inkább metafizika, bár hawking óta már jobban ismerjük. Elég nehéz elképzelni már a nap másodpercenként kisugárzott energiáját is, hátmég egy neutroncsillagét. Szerintem eléggé le van lassulva a kutatás, a ma is ismert 'modern' tudomány nagy része már ismert volt a 20. század elején.
  • bandypappa
    #21
    Bár lenne annyi energiám, ami a napban 1 másodperc alatt felszabadul, eladnám az államnak, márha meg tudnák venni, másodpercenként 600 hidrogénbombányi energia keletkezik.
  • immovable
    #22
    Ez a hír wanek-ért kiált!
  • Sundance
    #23
    Ez nem arról szól hogy a lyukBÓL mit látnánk.....
  • Balu0
    #24
    "Szerintem eléggé le van lassulva a kutatás, a ma is ismert 'modern' tudomány nagy része már ismert volt a 20. század elején. "

    Ez egyáltalán nem igaz.. hol hallottad ?? Pont hogy rettenetesen fel van gyorsulva.. az emberiség tudásanyaga jelenleg 2 évente duplázódik! És ez csak gyorsul.. becslések szerint 2050-ben már fél évente duplázódni fog...

    A 20. század eleje az 1910 .. ember akkor még repülő sem volt , csak repülőkezdmény :D
  • Balu0
    #25
    Inkáb halgassátok meg ezt:
    A Napszél hangja ahogy a Voyagerek hallották

    A hátamon feláll a szőr... :D
  • gyuri12
    #26
    nekem nem jön be...
  • UnnameD
    #27
    Hát akkoriban naponta jöttek az új találmányokra a szabadalmak. És azok egymástól teljes mértékben különböztek. Az összes tudásanyag még szép hogy bővül, de mutass nekem ma felfedezett gyakorlatias dolgokat. Persze ott volt Neumann számítógépe, onnantól kezdve semmi jelentős nincs, ami ne ahhoz kapcsolódna. A század elején megjelent a váltóáram, a motorok új generációja, autó, rádió, a vákumcső, villanyégő, és még jó hosszan lehetne folytatni a sort. Ma meg: intelligens mosóporok meg ehhez hasonló baromságok, meg a tudat, hogy ma milyen modern is az emberiség, milyen jó nekünk az internet, meg a mobiltelefon.
  • gforce9
    #28
    sugárhajtómű, atomreaktor, rakétameghajtás, színestv, optikai adattárolás, lézersebészet, lcdkijelző, űrrepülőgép, részecskegyorsító, ITER projekt... csak találomra néhány dolog ami nem a 20. század eleje. A mostani találmányokat meg azért nem ismered, mert annak idején a váltóáraramra is csak néztek mint borjú az új kapura.. aztán a mindennapok részévé vált... nem tudom honnan jön le neked hogy manapság nem találnak ki semmit :)
  • Picizöldfül
    #29
    Balu0,nem játszla le a napszelet:(((( pedig van quicktimeom,nemtok rákkattintani a lejátszó gomra se,oan mintha egy kép lenne
  • Picizöldfül
    #30
    jah de,öcsém de sügér vagyok:DDDDD
  • Su0my
    #31
    ismerned kéne rolikaát, hogy értsd, mire próbáltam célozni;)
  • UnnameD
    #32
    Jó neked, hogy pl az lcd után megváltozik az életed :) Igaz, ezeknek a nagy része a század közepén lett felfedezve, de még mindig édeskevés ahhoz képest, amennyit a századfordulón alkottak meg.
  • Balu0
    #33
    Itt a "napszél" wav fájlban akinek nem ment a quicktime-os:
    http://www.nasa.gov/wav/116122main_voy-shock-audio.wav
  • Balu0
    #34
    Nagyon el vagy tévedve... szrinted mi nehezebb: Feltalálni a repülőgépet vs. Feltalálni a 2magos processzort ??

    Te azt mondanád a repülőt nehezebb.. na most az 2 parasztgyerek bicikliszerelő találta ki otthon a sufniban..

    A 2 magos procin meg pl dolgozott 100 tudoós és mérnök 10 éven át..

    De mivel te ebből csak annyit látsz, hogy fillérekért kikerül a polcra.. nem tudod hogy mi munka és új technika feltalálása kellett ahhoz hogy ez megtörténjen.

    Egyszerűen az van, hogy manapság nem verik nagy dobra ha új dolgot találnak fel.. mert minden nap találnak fel valamit.. régen feltaláltak valamit, akkor az 1 év mulva is hír volt...

    Manapság egy hír már egy nap után a semmibe vész...

    Esküszöm valaki holnap feltalálná a hiperhajtóművet , 1 hét mulva senkit nem érdekelne a hétköznapokban... persze mi itt a bokánka pisilnénk örömünkben, de a tv-ben már semmit nem hallanál ról egy hét mulva...
  • pipaxy
    #35
    Azért el kellene választani egymástól a valóban új találmányt a régi, ám technikailag csak most megvalósíthatótól, nem így összemosni.
  • gforce9
    #36
    Édeskevés? nézz már körül az asztalodon... mondjuk a jobb kezed alatt ott az egér... meg esetleg egy pendrive is van a környéken. Menj nézd meg a mikrót is alaposan az se 100 éves dolog. Milliónyi ilyen dolog van és csak azért nem veszed észre őket, mert nem köthető hozzájuk egy két név? mint pl. rádióhoz vagy a 4 ütemű motorhoz?. Komolyan nem értelek. Azért mert ma már nem 1 ember talál ki dolgokat, hanme sok mérnök-tudós összefogva, azért az kisebb jelentőségű? Vagy az már nem is találmány? Ha az ITER ténylegesen beválik sztem az úgy nagyjából majdnem olyan szintű dolog lesz, mint a kerék feltalálása :)
  • Nabukonodozor
    #37
    Szerintem ők az illusztráció képét próbálták lejátszani, és nem lent a linket ahol a videó van.Ha nincs igazam bocs.
  • nobses
    #38
    UnnameD: meglehet nem hallasz olyan találmányokról manapság amitől az egész életed megváltozna,de!:
    -találnak fel manapság is rengeteg dolgot,de általában mindíg van rajta mit fejleszteni,és nem csak ehhez,hanem amíg eljutnak odáig hogy feltalálják,meg szoval minen dologhoz idő kell(és pénz"sem árt"persze)
    -egy dolgot nem igazán lehet többször feltalálni(vagy felfedezni), a telefont sem lehet,a gravitációt sem,egyéb dolgokhoz pedig általában az ismeretek fejlesztése is szükséges nagyon is,és aztán bizonyítani is kell(pl. egy felfedezés helytállását)(mint a sötétanyag is sztem..),a találmányok is általában bizonyos ismeretek megszerzése után szülehetnek(a 2magos procin dolgozó tudósok se tudtak volna sztem ovis vagy fiatal korukban ideáig eljutni...),de manapság a gyerekek se fakerekű kutyákat húzgálnak a kemence mellett,senki se unatkozik annyira hogy azon gondolkozzon hogy találjon fel olyan dolgot amit ne a tudására alapozna,és az egy hasznos találmány legyen...mindenhez tanulni kell már,hiszen az alapfelfedezéseket amiket környezetünkből tudtunk le már párezer év alatt felfedeztük,és egyre több tudás kell ahoz hogy tényleg új dolgot találj fel,legalábbis általában szerintem...
    -nem vagyok annyira tájékozott ilyen dolgokban,de azthiszem Discoveryn pár hónapja láttam olyan filmet,ahol épp arról meséltek,hogy próbálnak tudósok illetve nem tudom kik feltalálni egy olyan eszközt,amivel a vakok láthatnának(bár még nem olyan minőségben ahogy mi),értek már el ezzel is sikereket(ha ez sikerül sztem elég nagy áttörés lesz);gondolj arra ha összejönnek a dolgok "pár év" múlva már elég pénzzel majdnem bárki feljuthat az űrbe; láttam itt sg-n ezt a háznyomtatós cikket,gondolj erre is... "pár év" múlva talán(!:) ) kis robotok a fejünk fölött cipelik a portádra a házadat,amiben a nappali egyik fala a tv lesz(nem mellesleg csinálnak már olyan új házakat(vmeik országban),amikben minden kábel levan fektetve(a falakban,padlóban stb),és szinte minden automatizált,egyik tv-n láttam,nemtudom mi a neve de elég durva volt:) );gondolj a pc-re is,bár a 20.szd-ban találták fel,azt sem a századforduló elején,és mégis mennyire megváltoztatta az életet, mindenhez csak idő kell... készülnek itt olyan dolgok amik majd megváltoztathatják egyre jobban az életet,de csak türelem:)
  • Nabukonodozor
    #39
    Utánanéztem:"Ma már pontosabb becslésein vannak, az anyagsűrűség körülbelül 30 százaléka a kritikus tömegnek( a látható anyag 5%, a sötét anyag 25%),míg a sötét energia körülbelül 70%-a, és a kettő együtt pont a kritikus tömeget adja.Ez azonban a Fridman-modellel ellentétben -mely nem számol a sötét energiával- azt jelenti, hogy a világegyetem örökké tágul, mégpedig gyorsulva!"
    Legalábbis ezt írta Hawking 2003-ban.
  • nobses
    #40
    sztem már most is sokkal jobb az élet,nem hogy mikor még "kőágyakon" feküdtek az emberek amire száraz füvet,meg ezt azt tettek hogy ne legyen már olyan keményXD (asszem láttam tv-ben vmi iesmit ahol mutogatták hogy fejlődtünk ilyen téren is:) )nah hy