131
  • L3zl13
    #1
    Ilyen hülye névvel teljesen komolytalanná tesznek egy tudományos elméletet.
  • immovable
    #2
    Ezekre a koponyákra nehezen fogható rá a komolytalanság! De értem mire gondolsz.
  • Cheesy
    #3
    még az, de ha majd találkozik valamelyik vallással...
  • babajaga
    #4
    "úgynevezett "gonosz tengelye" valóban létezik és megingathatja a standard kozmológiát"

    Micsinálnak a micsodával? Az eszem kereke is létezik?
  • Loverman
    #5
    *sigh*
  • BCs design
    #6
    bulvaros egy név biztos valami hülye amerikai csillagász találta ki
  • kartacs
    #7
    Én teljesen hülye vagyok. Valaki mondja el nekem emberi nyelven plx, hogy mit olvastam. Szóval, hogy most akkor mi történt, meg ez miért ingatja meg a mit is?
    Btw cikk kicsit lehetne közérthetőbb is.
  • L3zl13
    #8
    Ha bebizonyosodik akkor megdől az az elképzelés, hogy a háttérsugárzás egyenletes a teljes univerzumban. Ez pedig befolyásolja az ősrobbanásról alkotott elképzeléseket, illetve jelzi, hogy olyan további erőhatások léztezhetnek az univerzumban amelyekről eddig nem tudtunk. Ez alapján talán újra kell majd gondolni bizonyos elméleteket, módosítani bizonyos számításokat és lehet, hogy a végén kiderül, hogy az univerzum mégsem fog a végtelenségig tágulni vagy valami hasonló.
  • Darth Sith
    #9
    nagyon érdekes ez a cikk. Épp a napoban végeztem Simon Singh "Nagy Bumm" címü művével, amely 600 oldalon, teljesen közérthetően taglalja a Big Bang elméletet, köztük a háttérsugárzást és annak következményeit. Ezek tekintetében, ha ez a "gonosz tengelye" elmélet igaznak bizonyúl, eléggé felborítja a jelenlegi elméleteket. Már akkor is paradigmaváltás kellett amikor Steady State modellt lecserélték a Big Bang-re (vagy 50évbe került) erre most, a már naggyából működőképesre kidolgozott modellt alapjaiban rengeti ez meg. Rengeteg elméletet kell átalakítani, újra gondolni, netán teljesen kicserélni. Tudtommal a KMH egyenletesen oszlik el az univerzumban amely az inflációs korszaknak az eredménye, de ha ez a tengely valóban létezik, akkor ezek szerint mégsem teljesen helytálló ez az elképzelés. Tud vki netán vmi linket egy részletesebb cikkhez?
  • adamboro
    #10
    És ez milyen hatással lesz egy hétköznapi emberre, olcsóbb lesz tán a kenyér?
  • el Boogie
    #11
    Na de mitől gonosz a gonosz tengelye? Tudja valaki honnan ez a név?
  • valamit
    #12
    Pontosan. A jövőben technikákkal több kenyeret lehet majd előállítani, ergo olcsóbb lesz vagy többen ehetnek. A jövőben technikákhoz meg kell tudományos haladás. Lásd. amiről a cikk szól.
  • kow83
    #13
    Amit olvastál könyvet, mik voltak a fő érvek a nagy bumm ellen? Téged meggyőzött?

    Nem azt írta véletlenül, hogy a vákuumban jelen lévő energia képzi az ősrobbanásokat és ha már annyira szétolszlott az anyag a térben, akkor képződik egy új ösrobbanás?
  • L3zl13
    #14
    "És ez milyen hatással lesz egy hétköznapi emberre, olcsóbb lesz tán a kenyér?"

    Gondolom pontosan ezt kérdezte sok szűklátókörű íkúzéró is amikor anno fölfedezték az elektromosságot...
    És nicsak! Olcsóbb lett a kenyér.
  • Darth Sith
    #15
    mivel maga, az ősrobbanás elmélet bizonyítható egyelőre, csak arról írt. Külön kiemelte, hogy az ősrobbanás, mitől indult be/alakult ki, arra egyelőre csak elméltek vannak, konkrét bizonyítékok nem, így nem ment bele. De rengeteg bizonyítékot és tényt vonultatott fel az ősrobbanás mellett, le van vezetve a feldezése, és az ahoz vezető út, egészen az ógörögöktől. A könyvben több száz oldalon keresztül fejtegeti és magyarázza el a háttérsugárzás, az inflációs modell, a vörös eltolódás stb.. elméleteket, hogyan alakultak és hogyan lettek tények. Én korábban is a Big Bang modellt pártoltam, de ez a könyv csak megerősített benne. Nagyon olvasmányos formában van leírva, ajánlott iromány.

    Vákumban lévő energiáról nem írt, emlékezetem szerint, de ez nem jelenti azt hogy ne volna, csak én nem ismerem, ezt a verziót. Egyedül amit említett, és jobban belement az a multiverzumos modell. Levezeti a modelljét az ősrobbanásnak, ahogyan ismerjük, tágulással, illetve a Nagy Reccs modellt, hogy ha mégis összetudna húzódni, illetve az állandó állapotú univerzum modellt (steady state).
  • roliika
    #16
    :) Egyébként nem is gondolnánk mekkora befolyással van ránk az elektromágnesesség...sőt mi is az elektromágnesességre.

    Mindegy, hogy ezt minek hívjuk, gonosz tengelye, vagy parketta...tök mind1, hiszen a körülöttünk lévő világot mind-mind elektromágneses hullámok alkotják, aminek a megnyilvánulása lehet anyagi, rádioaktív sugárzás, fény, vagy bármit amit energiaként tudunk érzékelni.

    Az is nagyon valószínű, hogy a Big Bang-et mi magunk alkottuk. És utána az egész világmindenséget. Saját magunk Istenei vagyunk.

    Most ez elég durvának tűnhet, de feltöltök egy kis érdekes videót nemsokára és akkor talán érthetőbb lesz az egész. Némi előnyben érezeti magát akinek van villamosságból tapasztalata és fizikából...fizikából egyetemi szinten. /Sőt jobban belegondolva most ahol élünk agy azt hisszük, hogy élünk, ez csak egyfajta szimulátor, és bármi újdonságot fogunk felfedezni a közeljövőben, azok eredménye sosem lesz teljesen pontos és tökéletesen előre jelezhető, mert az eredményekre mi magunk is befolyással vagyunk!/
  • Dömper Ármánd
    #17
    Szerintem, a tűz felfedezőjétől, illetve a kerék és az első szerszámok feltalálóitól is valami olyat kérdeztek, hogy most ettől nekünk jobb lesz?

    A butaság és a szűklátókörűség mindenki számára születésétől fogva adott, sajnos mindenki nem jön rá, hogy ezek negatív tulajdonságok.
  • L3zl13
    #18
    Roliika, benned sosem csalódunk. :D
  • L3zl13
    #19
    A tűz esetében ez egészen máshogy zajlott...
    "És? Ettől most olcsóbb lesz a kenyér?"
    "Nem vazzeg, de legalább meg tudod majd sütni." :D
  • roliika
    #20
    Nézzétek meg. EZT
  • mikloss
    #21
    beszívtál?! xD
  • L3zl13
    #22
    Nekem nem müxik az ékezetes fájlnév.
  • L3zl13
    #23
    Áhh, akkor csak időnként lenne ilyen... :D
  • roliika
    #24
    Firefoxot tedd fel a gépedre az kezeli...aztán katt rá mentés másként.
  • peterx
    #25
    Szerinted mi (emberek) hol a pokolban volt a Big Bang idején? hülye...
    a video meg nem jön be. (404)
  • L3zl13
    #26
    Nem teszem. Operás vagyok, és emiatt garantáltan nem fogok váltani. :D
  • kvp
    #27
    Csak annyit tennek hozza, hogy a hurelmelet szerint ez felfedezes varhato volt. Pont a szimmetria hianya miatt alakult ki az univerzum, mivel ha teljesen egyseges lett volna a kezdetben akkor meg atomok sem jottek volna letre, csak egy sima energia mezo.
  • JTBM
    #28
    A Standard modell, ami egyébként nem túl öreg, dark mater-rel (sötét anyag) és dark energy-vel (sötét energia) magyarázza az univerzumot. A sötét anyag és a sötét energia ott van mindenütt, de mi a mi eszközeinkkel nem tudjuk érzékelni egyiket sem.

    A tudósok egy része nem fogadja el a Standard modellt, szerintük nincs dark mater és dark energy.

    Az EU és az USA is hatalmas pénzeket öl abba, hogy valahogy kimutassák a dark matert és energy-t, de eddig nem jártak sikerrel.
  • L3zl13
    #29
    Tegyük hozzá, hogy a másolt filmek/zenék/programok pénzért továbbadását ellenzem. A képen valami ilyesmi látható szerintem. De ebben meg nem hiszem, hogy az élvonalban lennénk.
  • L3zl13
    #30
    Ööö, rossz topic. :DDD
  • Ronny
    #31
    "ne a George W Bush által kitalált fogalomra gondoljunk"

    hiba, David Frum találta ki, aki Bush beszédírójaként ügyködött.
  • fade2black
    #32
    broken link
  • roliika
    #33
    ITT a videó le lehet tölteni. A linken jobb katt és mentés másként, vagy save as.

    Lemegyek biciklizni, aztán várom a véleményeket. :)
  • atlagember
    #34
    Amit leírtak abból nem következik, hogy gonosz.
    Akár lehetne jó is.
  • Picizöldfül
    #35
    Rájöttem mindenre...a kulcs a Marihuana...
  • NEXUS6
    #36
    A BigBang elmélet eredetileg valójában egy einsteini/klasszikus fizikai modell volt. A hatvanas évek végéig a kozmológiában nem igazán vették figyelembe a kvantummechanikát és ez a modell egy jó lehetőség lenne ezeknek a modelleknek az egyesítésére, ami viszont sajnos nem igazán műxik. A makro-és a mikro fizika határán a BigBang-et eredeti formájában nem lehet úgy átnyomni, hogy abból a mai univerzumhoz hasonló valami legyen.
    Erre ugye kitalálták az úgynevezet felfúvódás elméletet, amikor a kvantummechanikai törvényekkel leírható univerzum egy varázsütésre méretének többszörösére dagad, a fénysebességet is többszörösen meghaladó sebességgel, mindehhez pedig az energiát gyak úgy kapja, mint ahogy Münchausen báró kirángatta magát a mocsárból.

    Őööö, izé látott már ilyet valaki?
    Gondolom senki.
    Na ez az a svindli, amivel ezt az elméletet az utóbbi 20 évben életben lehetett tartani. Még is elfogadták, mert a kvantummechanika jó, a relativitás elmélet jó. a bigbang jó és ezeket csak így lehetett összekapcsolni, tehát igaz.
    Hát a cikkben szereplő eredmény ezt tökéletesen kersztbe vágja.
  • L3zl13
    #37
    "Na ez az a svindli, amivel ezt az elméletet az utóbbi 20 évben életben lehetett tartani. Még is elfogadták, mert a kvantummechanika jó, a relativitás elmélet jó. a bigbang jó és ezeket csak így lehetett összekapcsolni, tehát igaz."

    Amennyire én tudom a hivatalos álláspont szerint a két elméletet még nem sikerült összekapcsolni. Pont az ilyen problémák miatt.
    Éppen ezért a felfúvódás elmélet sem általánosan elfogadott.
    Tehát amíg a kettőt nem tudják összekapcsolni, addig a Big Banget pusztán a relativitás alapján alkalmazzák.
  • turul16
    #38
    Izotrop irágy független-t jelent.
    Homogén hely függetlent.
    Nagyon nyersen mondva.
  • bvalek2
    #39
    Pont ma nézegettem a Wikipédián tengelyszimmetrikus téridőket. Nagyon érdekesek az Einstein-egyenlet ilyen megoldásai. Az első ilyet magyar ember, Lánczos Kornél írta fel, még 1924-ben. Talán a legérdekesebb a Gödel-metrika, forgó univerzumot ír le, amiben a testek zárt világvonalakon haladnak, tehát a jövő = múlt :)

    Néztétek a linkeket a régi SG-s hírekhez? Miután elolvastam a régi hírt, csak bámultam a fórumhozzászólásokat. Csupa tök ismeretlen név, aztamindenit... Hol vannak most? Kigyógyultak/kinőttek a fórumozásból? Csak mi vagyunk ilyen dedósak? :) Vagy túl sokat tudtak, és levadászta őket egy SG kommandó? Jelenkori barátaim, jó lesz vigyázni! :D Emlékszem, volt egy South-park rész, amiben felolvasztottak egy 1996-ból származó hapsit. Egy olyan szobában tartották, ahova korabeli tárgyakat helyeztek el, és éjjel-nappal Ace of Base-t játszottak neki, hogy otthon érezze magát. :D

    De ha belegondolok, mi van ha Gödelnek volt igaza? A régi fórumozók majd milliárd évek múlva újra kommentelni fognak itt, borzongató... Küldjünk nekik valami üzenetet, mondjunk lottónyerőszámokat! :D
  • roliika
    #40
    Az is érdekes "jövő=múlt"-al kapcsolatban, hogy az emberi agy képes megjövendölni a betkövetkező eseményeket, szinte mérnöki precizitással...és erre mindenki képes, csak nem ismeri fel...a belinkelt videóban érintőlegesen erről is van szó.