396
Linux telepítése és használata PS3-on, tippek-trükkök-tanácsok
  • guardian hero
    #1
    Gondolom nem árulok el nagy titkot, azzal, hogy a PlayStation 3 végre alapból támogatja a nyílt operációs rendszereket.

    A Yellow Dog Linux a Sony által hivatalosan támogatott disztribúció.

    Ezen kívül Gentoo, Fedora Core 5 és Ubuntu disztribek is telepíthetők a gépre, útmutatás a PS3 Wiki-n:

    PS3 Wiki

    Várunk a topikba minden gyakorlati tapasztalatot a PS3 Linux használhatóságával kapcsolatban! Kiválthatja az otthoni destop PC-ket?

    Kérdések szintén jöhetnek, segítünk, ha tudunk :).
  • Zsoltika 007
    #2
    Háát amilyen videókat láttam valami eszméletlen lassú volt rajta a linux. Persze lehet azóta már javítottak pár dolgot, majd meglátjuk.
  • guardian hero
    #3
    Hol láttál ilyen videókat? Egy link érdekelne :)

    Elvileg a CELL full kihasználható Linux alatt, az RSX nem, de főként a 256 mega RAM jelenthet bottleneck-et. Otthoni desktop alkalmazásokhoz viszont akár elég is lehetne...
  • guardian hero
    #4
    GDC Yellow Dog Linux interview

    Nem túl izgi, és vannak benne csúsztatások...

    Pl. a RAM kérdését egy laza félmondattal átugorja, és elkezdi ecsetelni, hogy milyan bika a CPU... na jah, csak általában a desktop alkalmazások (Office, Browser, stb...) sokkal inkább RAM, mint CPU igényesek.

    Aztán ecseteli, hogy a MESA (OpenGL jellegű grafikus könyvtár) 80x (vagy mennyiszer) gyorsabban fut, mint egy intel procin... Ami persze természetes, mivel egy PC-n a GPU végzi ezeket a feladatokat, a proci felépítése más jellegű, a CELL viszont hasonlít a GPU-khoz.

    Ennek kapcsán megemlíti, hogy az RSX le van tiltva, de "dolgoznak az ügyön". Mintha rajtuk múlna... Kizártnak tartom, hogy a Sony engedje a komolyabb játékokhoz feltétlen szükséges GPU használatát Linux alatt, azzal a PS3 játékoknak teremtene konkurenciát.
  • baggins
    #5
    Én nem tartom kifejezetten jó dolognak, hogy a konzolok eredeti rendeltetése (játék) keveredik a felhasználói folyamatokkal. Persze, akit nem érdekel, nem foglalkozik a Linux-al. De mégis...egy kicsit elferdült már az egész. Vagy csak én érzem így?
  • guardian hero
    #6
    A konzolok eredeti rendeltetése a játék, de ez már régóta elkezdett kibővülni egyéb szórakoztató funkciókkal (zene CD, DVD lejátszás, kommunikácó). Ennek egy formája lehet a Linux is, csak egy kicsit komolyabban - programozás, zeneszerkesztés, grafika, internet... Kicsit olyan lehet ez, mint a régi Commodore-os, Amigás idők. Elsősorban még mindig játékgép, de emelett egy otthoni számítógép funkcióit is kiválthatja, mindezt olcsó (a Linux ingyenes), és kulturált formában (nincsen ótvar nagy szürke ház, zajos ventillátorok, stb...).
  • Zsoltika 007
    #7
    Tessék
  • Zsoltika 007
    #8
    Így van! A ram kevés neki. Meg a vinyó sem az a kimondott raptor :)
  • guardian hero
    #9
    Vinyót lehet benne cserélni.
  • Zsoltika 007
    #10
    Jó! Ezen az alapon a trabi is lehet ferrari motoros.
  • guardian hero
    #11
    720p video playback Fedora Core 6-on.

    Mondjuk engem inkább az érdekelne, hogy a multitaskingot meddig bírja memóriával.
  • guardian hero
    #12
    Azért a trabinál a Ferrari motor beszerelés nem egy hivatalosan támogatott funkció :D

    A PS3-onál viszont (az X-el ellentétben, sajnos) bármekkora, bármilyen vinyó betehető az alap 60 gigás helyére. Nyilván komolyabb Linuxozáshoz érdemes lecserélni.
  • JAKK
    #13
    a múltkor elbeszélgettünk haverokkal az xbox 360-ról meg a ps3-ról
    h a ps3ba mit tom én milyen lemez fog menni
    erre elkezdi a gyerek h a ps3ban vista lesz
    ott mondtuk neki h nem az lesz
    erre ő de de az lesz mert olvastam
    na akkor majd megmutatom neki ezt a cikket...
  • guardian hero
    #14
    PS3 Linux install guide
  • guardian hero
    #15
    Hátulütők: a PPC architektúra miatt bizonyos, egyéb Linuxokon elérhető dolgok itt nincsenek. Pl:

    - Flash9
    - PDF olvasó
    - Java (talán ha a java opensource lesz, akkor ez megoldódik...)

    Ezek azért eléggé alapvető elvárások számomra egy otthoni PC-től.
  • Zsoltika 007
    #16
    Még jó hogy ez konzol.
  • guardian hero
    #17
    Nyilván, de itt most elsősorban arra lennék kíváncsi, hogy ki tudom-e vele váltani az otthoni PC-met.
  • Zsoltika 007
    #18
    Nem tudod.
  • guardian hero
    #19
    Miért?
  • passatgt
    #20
    hát én még annu a ps2-es linuxal is elvoltam, semmi gondom nem volt vele, picit lassú volt de amúgy is szar a pc-m, szóval nagy különbséget nem érzékeltem, mindkettőn ugyanúgy döglassú volt:d
    De sztem kitudod
  • Zsoltika 007
    #21
    Mert egy valag dolgot nem tud amit egy win98 is meg tud oldani.
  • Ewergo
    #22
    Nyomtato szkenner, dvd-irás, Photoshop, Bluetooth, TV kártya (felvétel winyora), internet teljes szolgáltatás, msn webkamera,....csak igy hirtelen.
  • NEXUS6
    #23
    Ez az RSX letiltás azért baxa a csőrömet. Mitől félnek, hogy a 10 éves Lin alá portolt játékok kiütik a Sonyt?

    Nem kéne ennyire parázni.

  • amodent67
    #24
    A MESA alapvetően egy szoftveres OGL implementáció, szerintem ezért mondta, hogy gyorsabb, mint a PC -ken. Más - ami videókat eddig én láttam, azokon teljesen jól futott a linux (illetve az X felület), hd videóstól, mindenestől. Az más kérdés hogy egy OpenOffice - Blender taskváltás megüti a gépet a hdd-s swap miatt, de ha meg tudják oldani, hogy a GPU 256Mb memóriájának egy részét is használni tudja az OS, akkor nem hiszem hogy komoly akadálya lenne egy otthoni felhasználásnak, elsősorban multimédiás célokra, természetesen.
  • amodent67
    #25
    Vagy inkább attól hogy ha elérhető az RSX, akkor pillanataok alatt heggesztenek rá egy hw accel OGL -t és a kis cégek PS3 linuxra dobják ki a játékaikat shareware/budget kategóriában, nem fizetve royalty -t a Sanyinak...
  • zola2000
    #26
    A ps3 mon elvileg van bluetooth, azzal megy a joy. Meg talán usb, tehát elvileg mehet az usb nyomtató, scaner, külső dvd író, usb tv tuner, azokhoz meg elvileg adnak ki linux drivert cdn. Tehát ez nem lehet gond vagy tévedek?
  • zola2000
    #27
    Ja és miért gond a kis ram méret? "640 kb ram mindenre elég kell hogy legyen" Bill Gates 1982 xD
  • guardian hero
    #28
    Teljesen igazad van, bármilyen USB periféria használható PS3-al, amihez van Linuxos driver.
  • Zsoltika 007
    #29
    Azért az mégsem ddr3.
  • NEXUS6
    #30
    Hát a kis cégek eddig se eröltették a PS platformot, szal attól nem kell félnie a Sonynak hogy elveszti őket.

    Szépen édesgetnie kéne mindenkit magához, aztán a gazdagokat meg jól megfejni.
  • amodent67
    #31
    Szerintem ez nem ugyanaz. A kis cégek nem erőltették a PS platformot, mert a PS devkitek egy vagyonba kerültek + minden eladott játékból a Sony levett egy halom (ha jól emlékszem, akkor 8 dolcsi/darab) pénzt + eleve nem engedett shareware szintű játékokat megjelenni. Most viszont ez a kis cég egy mezei GCC -vel lefordítja a játékát PS3 (linux) -ra, feldobja a netre és elkér érte 5 dolcsit (á la Xbox Live Arcade), amiből a Sony egy fillért nem lát.
  • NEXUS6
    #32
    De akkor sem értem, hogy ez miért kéne, hogy fájjon a Sonynak? Attől a cégtől eddig se látott pénzt ez után se fog. Viszont ha hagyja kicsit élni, a progizók lehet hogy felszívják magukat és előbb utóbb még valami használhatót is összehoznak. Pont ilyen kis cég az is akik a Little Big Planet-et csinálták.

    Emléxem már a kis PS-re is milyen jó kis kommuniti alakult ki a Yaroze gépek jóvoltából.
    Szerintem van sansza, hogy tényleg úgy van ahohgy az a videóban is volt, hogy dolgoznak az RSX drájveren de még nincsen kész.
  • amodent67
    #33
    A konzolok üzleti modelje ugye az, hogy a veszteségesen eladott hw árát a játékokra kivetett royalty hozza be. Na most képzeld el, hogy a szabadon hozzáférhető RSX -re építve a mai kor (vizuális) elvárásainak megfelelő játékok kezdenének megjelenni PS3 linuxra, sima CD/DVD kiadásban vagy netről letölthető módon, melyből a Sony nem kap pénzt...

    Little Big Planet - azok a srácok ex-lionhead -esek, szóval nem egy kis lelkes amatőr társulat :)
  • NEXUS6
    #34
    Elképzelni eltudom, de nem tartom valszínűnek. Sokkal könnyebb, sokkal nagyobb haszonnal kecsegtető, ha win alá fejlesztenek. És igazán tökös fejlesztő csapatok sem teremnek minden bokorban.

    Szal akik a ps3 linuxot választják azok szerintem lelkes amatőrök lesznek.

    Persze a médiamolekulások (asszem úgy hívják őkez)nem kezdők, de ők is azok voltak valamikor.
  • amodent67
    #35
    Épp ez a trükk! :) Egy kis odafigyeléssel olyan kódot lehet írni, ami azonnal fordítható PS3 linux alá is (pl. SDL middleware -el). Itt van például az Intorversion és a Defcon PC/Mac játékuk. Ezután két kattintás (kis túlzással) és PS3 verzió is van a játékukból :)
  • guardian hero
    #36
    "nem tartom valszínűnek"

    A részvényesek szeretnek minimalizálni minden ilyesfajta valószínűséget, és az RSX kiiktatása ennek ideális módja :D

    Ilyenkor jön viszont elő, hogy milyen jó lenne, ha unified memory lenne a PS3-ban is, mint a 360-ban. Akkor a teljes 512 megát használhatná a Linux...
  • Lammer
    #37
    nadehat Vers mester is mekkmontta, hogy szjupörszamitogep, nem? na... ikszdé

    ()
  • JackSlater
    #38
    Tett már vki fel Linux-ot,úgy hogy tudott Xvid-et nézni a PS3-on?
    Ha vki csinálta már,megoszthatná a tapasztalatait!
    Thanx
  • Jimanszky
    #39
    szia!te már felraktad a gépre a Linux-ot?segíthetnél hogyan kell.köszi
  • JackSlater
    #40
    Még gépem sincs:) Arra várok,hogy lehessen xvid-et futtatni felirattal,és akkor veszek.