59
  • Morden23
    #1
    "A cél az oktatás, illetve a sztereotípiák eloszlatása."

    Távol álljon tőlem bárminemű rosszindulat (kacc), de tartok tőle, hogy a végeredmény leginkább ÚJABB SZTEREOTÍPIÁK kialakulását, esetleg a régiek tényszerűvé kristályosodását fogja elérni

    "míg másoknak egyéb országokkal, illetve kontinensekkel gyűlik meg a bajuk."

    Már elnézést, de KONTINENSEKKEL, basszus? :)))

  • Geron18
    #2
    Kontinensekkel :):)))
    VAlyon melyiket haggyák ki ??
    É-Amerikán kívül az összes többit??:D:D
  • Amergin
    #3
    Kontinensekkel, jah!
    Földrajzilag hihetetlenül képzett amerikai polgárok
  • Ronny
    #4
    A 60-as évekig náluk volt az egyik legjobb oktatás a nyugati világban. Aztán jött a szeparáció meszűntetése és a színvonal mára ott tart ahol tart. Ez csak a szemét politikusaik miatt van így.
  • Sadist
    #5
    ahahaha, pont ezt akartam én is berakni, csak nem emlékeztem már a linkre :D Azért az nemkicsit durva, hogy Iránt és Franciaországot is csont nélkül beszúrják Ausztrália helyére :D Képzelem mi volna, ha az amcsi katonákat Irak helyett mondjuk szibériába vagy Grönlandra dobnák le, lehet fel se tűnne nekik :D
  • Morden23
    #6
    Vagy talán a totális kulturális ignorancia miatt, ami egyértelmúen példázza, hogy a legtöbb ameriaki ember szerint az ő országuk szolgáltatja a "kultúrát" a világ többi része felé.

    Meg kell jegyezni, hogy a felsőoktatás bizonyos részei így is teljesen normális, mondhatni rendkívül jó szinten állnak az USA-ban. Éppen, hogy az általános műveltség erőteljes hiánya a jellegzetes.

    Bár más kérdés, hogy mindenki látott már karon varjút. Én személyesen találkoztam amerikai diplomás emberekkel, aki nem tudta, hogy az USA hány államból áll (ez egy jogász volt), illetve gőze nem volt, hogy hol is kezdődik-hol is végződik az EU (ez egy valamiféle marketinges csaj volt, aki teljes meggyőződéssel állította, hogy Oroszország EU-tagállam, mert "vizsgázott is ebből").
  • Indigo
    #9
    Így már csak jó lesz tán:
  • echo
    #10
    nem azért de az interneten ennek mi értelme? nyilván ha komolyan veszik kinyitnak egy másik ablakot is egy térképpel...
  • Ronny
    #11
    szerinted mitől ignoránsak az amcsik? Mi történt negyven év alatt amiért ilyenné váltak?
  • echo
    #12
    Ez jobb:
  • Rolesz
    #13
    Földrajz verseny?1 kérdés ez legyen: Magyarország hol van?:D
  • archkoven
    #14
    Ez túl nehéz kérdés, Magyarország annyira jelentéktelen, hogy szite senki sem tudná. Egyébként van egy csomó ország ami jóval nagyobb és ismertebb Magyarországnál mégis nagyon kevés mélyenművelt magyar tudná megfelelően elhelyezni a térképen, pl: Csád, Uruguay, Korea, Csecsenföld, Sri Lanka, Thaiföld stb.
  • vax
    #15
    Másod éves Yale-n tanuló földrajz szakos, kis Hazánkat közel keletre rakta, Szíria, Irak környékére. :(
  • katarzis
    #16
    Csád ismertebb lenne hát kötve hiszem.
  • katarzis
    #17
    Másrészt kiváncsi lennék ,hogy pl te el tudnád e helyezni ezeket az országokat egy térképen amin, a határok bejelölésén tul semmilyen más informácio nincs.Szerintem egy átlagembernek böven elég annyi földrajzbol,hogy tudja europa országait pontosan elhelyezni a térképen,és a többi jelentösebb országát,a többit meg nagyjábol tudja elhelyezni pl ha meghallja ,hogy Marokkó azt ne ázsiában keresse,és Vietnámot se Afrikában.Ezen felül szerintem ismétlem egy átlagembernek felesleges az Usa államait tudni stb,viszont részletesen ismerje Europát.
  • kristo p
    #18
    Maradjunk annyiban ,hogy a "mélyenművelt magyar" nagy része azért elbirná őket helyezni. Az átlagpolgárok kevésbe persze.
  • zzebi
    #19
    Van szerencsem jol ismerni az amerikaiak muveltseget es tapasztalatom szerint egyaltalan nem olyan veszes a helyzet, mint amilyennek egyesek lattatni szeretnek. Azt gyakorlatilag mindegyik altalam megkerdezett tudta eddig, hogy mi Magyarorszag fovarosa. Sot, a legtobben tudjak, hogy Budat es Pestet folyo valasztja el egymastol. A folyot persze mar nem tudjak. :-) Bar kerdem en, hany magyarnak van fogalma arrol, hogy Washington DC-nel milyen folyo folyik, vagy akar NY-ban.

    Volt alkalmam peldaul Japanban a japanok muveltseget is felmerni: sokszor kerdeztek tolem, hogy honnan jottem, volt aki megkerdezte, hogy Magyarorszag (mint allam) melyik reszen van az USA-nak, de volt mas hasonlo baromsag is. Tehat a sotetseg ott is ugyanugy jelen van. Pedig a sztereotipiak nem erre utalnak.

    A lenyeg csak az, hogy az amcsik nem hulyebbek, mint barmelyik masik nep a vilagban. Az viszont tutira igaz, hogy a magyarok nagyon el vannak szallva maguktol, es ezzel a tobbi europai orszagra hasonlitanak.
  • grobs
    #20
    Sok japan szamara feher ember == amerikai. Nem mindenkit erdekel europa, amerikaiakat viszont latnak a tvben. Ez nem muveletlenseg szerintem (bar ketsegtelenul nem vall szeles latokorusegre az illetotol). Szamukra ez egzotikus, es kb. annyian foglalkoznak ezzel mint nalunk Burma tortenelmevel.

    Magyarorszagon rengeteg ember a 19 megyet sem tudna felsorolni, de kirohogunk egy amerikait, ha nem tudja hol van Magyarorszag. Es amikor PISA felmeresen kiderul, hogy gyenge kozepes a magyar gyerek tudasa akkor meg tiltakozunk, mert a valtoztatas az sokba kerul. Inkabb nevelnek tovabbra is kirakat zseniket, akiket lehet mutogatni, es mellette hallgatni arrol, hogy az atlag gyerek oktatasa nulla.
  • Pharaoh
    #21
    A japán oktatási rendszet ismerve ez nem meglepő, ott a gimiben a földrajz csak választható tárgy és a történelemből is lehet választani, hogy japán vagy általános világtörténelmet tanul-e valaki és persze, hogy mindenki a japánt választja.
  • SymbioC
    #22
    Én '84-ben voltam Japánban. Ott beszéltem fiatalokkal (angolul) és amikor megtudták, hogy magyar vagyok rajzoltak egy szabadkézi Mo. térképet és kb. 5 nagyvárost is elhelyeztek rajta (BP, Szeged, Pécs ..stb). Tátott szájjal bámúltam!
  • Molnibalage
    #23
    Hát igen, de itt nem is a tűpontos elhelyezéről van szó, de azt pl. tudom, hogy mondjuk Ruandát ne a Földközi-tenger partján keressem, tudjam, hogy nagyjából hol keressem meg. Iránt ne Ausztráliában.

    Mellesleg a magyarok is elég tudatlanok, az egyik kedves volt gimis osztálytársnőm még 9-diben nem tudta Európa térképen megmutatni, hogy hol van a Duna! Szépen rábökött a Volgára. Na ez volt 9 éve.
  • Cleawer
    #24
    A magyar történelmet,és multat félretéve,sztem azért itt a kontinensekkel nem lenne probléma...Az amerikaiaknak csak a ""hazafiasságuk"" tanítja meg azt a 51 államot
  • redmedve
    #25
    Az, hogy egy európai ember tudja hogy hol az usa, kb. annyi mintha egy amerikai tudná hogy hol az eu. Egy európai nem tudná megmutatni kansast, egy amerikai nem tudná megmutatni franciaországot. És az előző a valószínűbb. Ennek semmi köze ahhoz hogy hülyék-e. Szerintem találnánk olyan magyart is, aki ugyanilyen hülyeségeket mutogatna a térképen, és fejből fel tudna sorolni 30 kontinenst ha megkérnénk rá.
  • echo
    #26
    Egyébként szerintem nem ugyan az ismerni egy európainak az amerikai államokat, mint egy amerikainak az európai országokat. Egy usa állam nem vesz részt a külpolitikában egyáltlán. Nemzetközi szinten nem történik vele semmi sem. Országokkal meg igen. Fontosabb tudni afrika országait is egy EU belinek, mint az USA államait.

    A magyarországi műveltségről egyébként kár illúziókat táplálni. Fos az oktatás úgy ahogy van. A bebetonozott pozíciókban lévő tanárok, professzorok tök mindegy milyen változás lenne, mennek tüntetni, mert ők csak rosszul jöhetnek ki. Változást csak politikusoktól lehetne várni, de a mostani botrányok után szerintem egy hamar nem fog semmi történni, mert már nem mernek megsérteni senkit. Majd egyszer :)
  • BlackRose
    #27
    Ez '84'ben volt! Azóta eltelt 22 év, és az átlagműveltség világszerte kb. 3x gyengébb lett, nem hinném, hogy Japánban másképpen lenne. Nemrég még egy művelt ember tudott egy picit latinul, akár görögül, tudta, hogy milyen színű virágot illik venni adott alkalomra, azt is tudta, 2-3 féleképpen nyakkendőt kötni, alkalmassan felöltözni, és beszélni... ha csak elnézem a mai "újságírókat" a magyar TV-ken, mennyire nem tudnak magyarul beszélni... amikor pl. Ady vagy Gárdonyi újságírással foglalkozott, nem hiszem, hogy ilyen volt a helyzet.

    Öltözködni, vicces, ha valaki nem visel öltönyt és nyakkendőt akkor az ne viseljen, az legyen sportos és kész (nincs abban semmi rossz), LoL amikor felvesznek egy 2 számmal nagyobb öltönyt, aztán kötnek egy cowboy csomót a nyakkendőn... a szinek meg úgy összeillenek, hogy segre,esek néha sirni akarok. A politikusok is ide vágnak, 30-50 évvel ezelőtt a szegény Bp. polgár jobban tudott öltözni, beszélni mint ma a "művelt" politikusok. Most akkor kit érdekel itt a földrajz, főleg az amcsi vagy angol.

    Ami a földrajzot illeti... szerintem hölyeség átlagműveltségről beszélni ma amikor 90% ember nem tudja felsorolni a környezetében levő utcákat vagy településeket. Hány kisebb telepűlés van Bp. körül pl. 100 km körben, és sorolj fel 10 nagyobbat... na kérem ki válaszolt... az átlagművelt nem hiszem, a földrajzszakos nem hiszem, esetleg a taxisták és a fuvarozók, de az sem biztos.
  • BlackRose
    #28
    51???

    50! 48 + 2 (Hawaii, Alaska), + US_territories(Puerto Rico, US Virgin Islands, ?)

    P.S. Washingtonban a Potomac folyik??? nem néztem utánna, de mintha ez lenne, azt hiszem végigfolyik az Appalacs hegyeken és Virginia északi határát képezve folyik az Atlani óceánba. De ha igazam van... megjegyzem nem vagyok átlagossan művelt polgár, viszont messze vagyok a Ph.D-tól, de a könyvek mindenkinek egyforma barátai lehetnek, iskolától föggetlenül, a könyvtár publikus.
  • nbj
    #29
    sztem nézd meg a 9. kommentben lévő képet, és ott nézz Nagy-Britannia környékére.
    hátha rájössz mit is mondtál.
  • stinkydiver73
    #30
    Te láttad az esti krimit, amikor a potomacból kihúzták a hullát, de az amerikaiak nem látták a lindát.
  • BlackRose
    #31
    "azt hiszem végigfolyik az Appalacs hegyeken és Virginia északi határát képezve folyik az Atlani óceánba."

    azt hiszem ez nem volt az esti krimiben :)
  • BlackRose
    #32
    Még egy gondolat... az amcsik általában abban élnek, hogy az egész kontinens egy, mehetsz ameddig akarsz északra, nyugatra, keletre, még a tengerpartig nem érsz, aztán ugye akár mehetsz tovább is... persze már nem annyira egyszerűen. Másoknak, pl. nekünk, meg mindég azon kelett járni az eszünk, hogy meddig is mehetünk, ki is van ott, milyen nyelvet is beszélnek, kell e vizum stb. az amcsinak mindegy, dollár, angol, munkaválalás, tök mindegy neki ezért miért is foglalkozna, hogy hol van Texas vagy California, neki teljesen mindegy, viszont nekünk nem.

    Ugyanakkor kevés dolog ami oda megy kintről, pl. amikor bejön egy újdonság, pl. számítógép, Coca Cola, McDonald's, iPod, Zune, Windows, Yahoo, Google, stb. akkor tudnod kell, hogy az USA az ahonnan ez jött, viszont az amcsinak ilyen szüksége nincs, ha van valami akkor pl. francia bor, német autó, japán elektrónika... és kb. itt vége van, ezeket az országokat a többség tudja is, hogy léteznek, de más orszaágokról nem tud semmit mert nem esett az útjába esetleg ha nem járt valahol nyaralni.
  • Cleawer
    #33
    nem,nekem nem Britannia az 51.állam:) azért irtam 51-et mert nem tudtam h Alaszka most milyen jogállásban van az usával.BlackRose megadta a választ
  • BlackRose
    #34
    Alaska teljesjogú USA állam ha jól emlékszem kb. 50 éve. :)
  • Tetsuo
    #35
    A magyarok műveltségéről is vannak videók:
    Gátvéder.hu :)
  • zzebi
    #36
    Ha az atlagosnal alacsonyabb szintu muveltseget nem is, a beszukultseget mindenkeppen ra lehet irni az amerikaiak szamlajara. Teny, hogy sokkal kevesbe erdekli oket, hogy mi tortenik az orszagukon kivul, mint masokat. Az egyeduli, ami talan kicsit szamit, az Irak es a tobbi orszag, ahol sok katonajuk van.
    Bar ez a torpe Magyarorszagbol nezve mindenkeppen furcsa, jobban megismerve az amerikai viszonyokat mar annyira nem meglepo.

    Azt kell latni, hogy az embereknek ebben a hatalmas orszagban mindenuk megvan. Akar palmafas tengerartot, akar hegyeket, akar sivatagot, akar oserdot, akar kanyont akarnak latni, csak nehany allamot kell utazniuk es maris ott vannak. A legtobbjuknek arra sincs lehetosege, hogy az osszes szepseget megnezze a sajat orszagaban, nemhogy kulfoldre utazgasson. Az USA-ban jo minoseguek a szolgaltatasok, nem kell utlevellel szenvedni, egy nyelvet beszelnek (tobbnyire), biztonsagban erzik magukat (ez amugy tevkepzet), online lehet mindent intezni az utazassal kapcsolatban, stb. Millio indoka van annak, hogy kb 80%-uknak nincs is utlevele. Meg is ertem.

    Ezzel szemben mi var rajuk kulfoldon? A legendas francia vagy angol "udvarias" kiszolgalas, nyelvi problemak, stb... Csak a kalandvagyok utaznak kulfoldre. :-)
  • Molnibalage
    #37
    http://videobomb.blogter.hu/video/Vilagslager

    Na ki vágja ENNYIRE jól és gyorsan? Lehet próbálkozni. :)
  • Cleawer
    #38
    Erdély mint külön ország,látja a közeljövőt?:))
  • aDannyBoy
    #39
    Anno gazdasági földrajz szemináriumon a félév uccsó óráján a tanár elővetett mindenkivel egy üres lapot és az volt a feladat (nem jegyre, just for fun), hogy mindenki rajzolja le európa térképét minden segédeszköz nélkül. Nem fényezni akarom magunkat, de imho teljesen értelmes jó képességű csapat volt, de a rajzok nagyon kemények lettek :)

    Érdekes, hogy egy-egy ország méretei hogyan változnak a fejekben. Balti államokkal emlékszem, hogy elég komoly gondjaim voltak, mert valahogy mindig kimaradt valamelyik, de az egyik próbálkozásnál németország majdnem határos lett ukrajnával és szegény lengyelek eltűntek.

    Érdemes kipróbálni, akár magyarországgal is, európával, azt viszont kétlem, hogy világtérképet bárki fejből betolna üres lapra :)

    Jah és anno angol szakon az amerikanisztika tsz. tanszékvezetője, aki egyébként egy ál-amcsi-patriótává vált valahogym azt mondta erre a "hülyék az amerikaiak parára, hogy akkor soroljuk fel az amcsi tagállamokat fővárossal. Jogos. Amcsiknak nincs szükségük arra, hogy tudják hol van Irak vagy Magyarország leszarják. megtehetik. Mi is megtehetjük, hogy leszarjuk hol van Türkmenisztán

    Ja és pár beugratós:

    Mi California fővárosa?
    Hol van Washington állam?
    És mi a fővárosa?
    Hol található Burma?

    És egy a cikkben is említett anekdota:
    Londonban egy angol bizniszmen mesélte nekem egyszer, hogy üzleti úton volt az usában és a feleségét is magával vihette. A munka után volt egy vacsora az egyik partner lakásán, ofcoz utána csevej, fiúk a fiúkkal, lányok a lányokkal beszélgettek mindenféléről. A vendéglátó felesége kedveskedni akart a brit üzletember feleségének és az este közepe felé megdicsérte, hogy milyen jól beszél angolul, hol tanulta... lol Az asszony nyelt egy nagyot és udvariasan megkérdezte, hogy nem érzett-e még sosem hasonlóságot az England és az English szavak között :) :)

    Másik: gimis koromban sokat ICQ-ztam és mivel sokat lógtam neten, más időzónákból is lettek új ismerőseim. Pl. egy lány Ohiobol. Egyik nap hazaérve a suliból felnéztem és meséltem neki, hogy ma éppen az amerikai polgárháborúból feleltem töriből. Erre ő: Ja az, amikor a feketék harcoltak a fehérek ellen?
    Ejj mondtam, ehhez képest zseniális magasságokba emelkedtem közepesre értékelt feleletemmel. Sebaj. Egy évvel később (19 évesen) hozzáment egy jóemberhez, két államal arrébb költözött és boldogan él, amíg meg nem hal.
  • Molnibalage
    #40
    "Ja és pár beugratós:

    Mi California fővárosa?
    Hol van Washington állam?
    És mi a fővárosa?
    Hol található Burma?"

    Mi ezen a beugrató?

    Sacramento
    A nyugati parton, Seattle vagy Oregon a főváros, fejből ez most nem megy.
    Burma már nincs csak Mianmar. Keressük az Irawady folyónál ,az a hátárfolyója nyugaton. '45-ben elég komoly csata folyt ott.
  • BlackRose
    #41
    Pl. az, hogy Washington State fővárosa Olympia, nem Seattle, Oregon pedig az a "some state" a lenti térképről ami éppen Washington State-al (MS State) határos, amelynek fővárosa Salem a leghíresebb város pedig Portland ahol valamikor Clide Drexler játszott és akinek MJ az NBA döntőben 6 hárompontost dobott egymás után (mellédobás nélkül), ugyanakkor ott lakik jelenleg Linus Torvalds is... :) különben mindkét állam (Washington State, Oregon) az erdőiről híres, de Oregonban van még a Crater Lake is, amely szerintem a világ legszebb de mindenképpen legtisztább tavai közé tartozik, és mellette megy el a Pacific Crest Trail... ugyanakkor Washington State még híres a Mount Helen tűzhányóról, pr. az MS-ről, és a Starbucks Caffe-ról is... meg ugye a Boeing is ott van (volt) mert a HQ átköltözött Chicágóba, habár a tervezés ott maradt, és az Amazon is ott van... ja és még valamit ezt most itt mind fejből irtam, ha hiszed ha nem.
  • echo
    #42
    Ok, de szerintem ez mind olyasmi amit nem túl fontos tudni(bár klassz, hogy te tudod. Szerintem igazából nekem azt is kevésbé fontos tudni, hogy milyen megyékből áll magyarország(pláne az usa) mint azt, hogy milyen országok nagyjából hol vannak a földön. Az utóbbi fontos lehet, ha olvassa az ember a híreket és ha szeretné szélesebb perspektívából követni, hogy mi a fene is történik a világban. A megyék, meg természeti érdekességek, meg csak nagyon spec esetben. Mármint szerintem.