124
  • BCs design
    #1
    kár hogy még sehol nem járnak :D
  • metaljesus
    #2
    " elképesztő lehetőségeket nyitna meg az energiatermelésben"
    ja, meg elképesztő veszélyeket. akkor már inkább mindenkinek egy házi szélturbinát napkollektorokkal meg hőszivattyúval.
  • Marchus
    #3
    én meg pont arra gondoltam, hogy jé, már elkezdték :)

    egyébként nem az volt, hogy nagyon gyorsan szétesik a kamra amiben végbemegy ez a fúzió és q-va drága cserélgetni?
  • Darth Sith
    #4
    nya végre. :)
  • Darth Sith
    #5
    ha mindenki így gondolkodna akkor még kőbaltával vagy anélkül mászkálnák a fák tetején...
  • Darth Sith
    #6
    állítólag valamiféle mágneses mezővel kordában tudják tartani a fúziót, hogy ne érje a falat, így semmi baja nem lesz a reaktronak, csak egyelőre az a probléma hogy több energiát emészt fel mint amennyit kinyernek belőle.
  • juzosch
    #7
    Többek között hasonló dolgok miatt kell az a 30 év. és ezért kell ez a hely, hogy majd itt kikísérletezik.
  • Frosty01
    #8
    mert még sokat bénáznak, majd idővel ki fog forrni

    amugy mi van akkor ha ez a mini nap ráesik a földre?? felemészti vagy mi? :D
  • juzosch
    #9
    Először is mi az, hogy ráesik? Ez nem egy forró vasgolyó.
    Egyébként meg jól kiég a reaktor fala, rosszabb esetben leég a reaktor. De az atomerőművel szemben legalább nem kell 100km-re költözni:)
    Egyébként megy több mint valószínű, hogy erre meglesznek a megfelelő óvintézkedések.
  • Caro
    #10
    A töltött részecskék, amik a plazmát alkotják csak a mágneses tér irányába tudnak haladni, különben erő hat rájuk, ezért mindig a tér irányába mozognak.
    Azért eszik egy csomó energiát, mert a jelenlegi reaktorokban réztekercseket használnak.
    Az ITER-ben szupravezetők lesznek, amik már nem igényelnek többletenergiát, ha már folyik bennük az áram.
    Ha ezekből csinálsz egy torroidot, akkor effektíven elszigetelted a plazmát a környezetétől.
    Az viszont még probléma, hogy ilyen hőmérsékleteken hőmérsékleti sugárzással már nagyon sok energia távozik, és ez itt már leginkább Röntgen tartományba esik.
  • MrImy
    #11
    Ez is a pénzről szól!
    Ha annyira fontos lenne a környezetvédelem valszleg Tesla találmányával juthatna mindenki az egész bolygón áramhoz. Viszont ezért hogyan kellene fizetni? Sehogy! A fúziós erőmű az jó, mert ott kell fizetni. Szánalmas, inkább felveszek bérmókusokat.
    Meg itt van a gravitáció azt miért nem lehetne átalakítani energiává? Az mindenhol ott van és nem veszélyes.
    Meg egy újybb kérdés mivel gyenge lábakon áll az EU, kié lesz az erőmű ha netalán felbomlik?
  • juzosch
    #12
    A szupravezetőhöz nem árt a hideg. Nem lesz gond ezzel a millió fogok plazma mellett?
  • juzosch
    #13
    Sőt ha a hülyeséget alakítanánk energiává, akkor az általad említetteket messze felülmúló energiamennyiséget tudnánk előállítani:)
  • derwer
    #14
    Az atomerőművel szemben nem nagyon tud robbanni, mivel a plazma csak azon az igen magas hőmérsékleten reakció képes. Tehát amint kijut a helyéről annyira lehűl, hogy reakció már nem jöhet létre. Na persze amíg teljesen kihűl nem tudom mennyi marad az erőműből...
  • kogasom
    #15
    Lassan halad ez az ITER projekt, de legalább látszik valami belőle. Remélem innen felgyorsulnak a dolgok. Ami mondjuk problémás, az a plazma kezelése, és erre bizony kell majd sok sok év: forró instabil anyag, amint egy kis "kosz" vagy zavar kerül bele, létrejön egy mágneses sziget, és kihül az egész...

    OFF: Jókat vigyorogtam egy-két hozzászóláson. Veszélyek, széteső kamra, kiesik... Ha a plazma csak egy kicsit eltér a szabályozottól/ideálistól, azonnal megszűnik.
  • juzosch
    #16
    Az atomerőmű sem képes robbanni. Az is csak leolvadni tud. De a fúzió ilyenkor nem bocsájt ki radioaktív részecskéket.
  • juzosch
    #17
    Eddig a bürokrácia miatt késett. De mostantól végre a hozzáértő és okos emberek kezébe kerül, és akkor felgyorsulhatnak a dolgok.
  • Lazarus
    #18
    Hogy lehet gravitációból energiához jutni?? o_O
  • juzosch
    #19
    Pl egy vízerőművel.
  • Marchus
    #20
    "széteső kamra"

    http://www.sg.hu/cikkek/43338/gazdasagtalan_a_fuzios_energia
    Lehet hogy nem a legmegfelelőbb szóval illettem ezt a folyamatot, hogy a kamra fala rongálódik, de itt van a cikk csak neked, hogy tovább tudj okosodni/okoskodni :)
  • Marchus
    #21
    egyébként meg szerintem felesleges ezzel a hülyeséggel foglalkozni, mint "fúziós erőmű", meg "garvitációs energia" meg f*szom tudja...
    Mutassuk meg Mi, Magyarok, hogy mire vagyunk képesek!

    Hörcsögök! Igen, jól hallottátok. SOK hörcsög! Csak etetni kell őket (úgyis túltermelés van búzából m.o.-n), és majd hajtják a mókuskerekeket ami energiát termel... Igen emberek, ez a jövő energiája! A hörcsögizom...
    Én hiszek benne, és ti??
  • Cleawer
    #22
    Duzzasztógát,ár-apály erőmű
  • juzosch
    #23
    Egyszerűbb bevágni a búzát meg a hörcsögöket a kazánba, aztán hőerőműt csinálunk belőlle.
  • Praetor
    #24
    Alapíts vallást. Hátha akad 1-2 híved... ;)
  • Caro
    #25
    Persze, állítsuk alacsonyabb pályára a Holdat, és használjuk ki az energiakülönbözetet!
    Úgyis távolodik...
  • kogasom
    #26
    Így már értem. Csak a széteső kamra tényleg nem a legjobb kifejezés volt jelen esetben.
  • Caro
    #27
    A szupravezetőket az ITER-ben 4K hőmérsékletű folyékony héliummal fogják hűteni.
    Úgy számolják, csak a lehűtés 2 hétig tart, de a tekercsek nem kerülnek kapcsolatba a plazmával.
    Viszonylag távol lesznek tőle, elég ha az erőtér ott van, márpedig egy torroidban ott van.
    A köztes helyre meg simán befér a hőszigetelés.
    A reaktor fala pedig azért van, hogy rongálódjon. Ugyanis a tervek szerint lítiumot fog tartalmazni, és az lesz az egyik üzemanyag komponens. A deutériumot a vízből nyerik, de a trícium problémásabb, viszont ha megy a fúzió, akkor van neutronsugárzás is (DT plazmánál legalábbis biztosan), és azzal lehet bomlasztani a lítiumot, többek közt tríciumra.
    Időnként persze cserélni kell.
  • Caro
    #28
    Az ITER-nél a reaktorban egyszerre alig pár grammnyi plazma van, a betáplálás leállításával másodperceken belül kiég, ez nem olyan mint a fissziós erőmű.
    Ha a plazmába levegő keveredne, azonnal leállna a reakció.
    Gondoljatok bele: a fúzió csak egy nagyon kis hőmérséklettartományban önfenntartó.
    Ha most ehhez a pár grammhoz hozzákeverünk effektív abszolút nulla fokos levegőt(legalábbis a 100 millió K-hez képest), méghozzá jópár kg-ot, akkor kiszámolhatod, hogy mekkora lesz a végső hőmérséklet(nagyon kicsi).
    Már semmiképp sem elég ahhoz, hogy a fúzió fennmaradhasson.
    A mágneses tér pedig lazán megtartja ezt a sokkal alacsonyabb hőmérsékletű plazmát.
  • Epikurosz
    #29
    Nekem nem tetszik. Megint egy központi erőmű, amely majd jó pénzért osztja az áramot a fogyasztóknak. Persze ilyen is kell, már csak tudományos céllal is, de sokkal jobb lenne kis, hordozható, aktatáska méretű generátorokban gondolkodni. Ha az ITER-t idővel lekicsinyítik, akkor nem szóltam semmit.
  • kogasom
    #30
    Ez tudtommal csak egy kísérleti erőmű, így szó sincs róla, hogy monopólium lenne.
  • juzosch
    #31
    Így igaz, csak kísérleti erőmű. Amint piacképes, épülni fognak az újak mindenfelé.
  • bnfront
    #32
    Há megnézem én mikor fognak aktatáskaméretű mini-napot csinálni.
  • Frosty01
    #33
    laptop mellé fasza lenne :D
  • metaljesus
    #34
    mert azok amiket felsoroltam tényleg mindennaposak és semmivel sem viszik előre a civilizációt ha jól értem
  • juzosch
    #35
    Hát sokkal nem, mert a növekvő energiaigényeket nem képesek hatékonyan kielégíteni.
    A fúzió viszont képes erre, és még környezetbarátabb is.
  • GABOR16
    #36
    Laptop mellé?
    Ugyanmár... az üzemanyagcellák helyett ezt teszik az aksik helyére, mert ezzel legalább 8 évet megy a laptok 24/7-ben akkár 800W-os összfogyasztás mellett is. Ezért majd jól leégeti ez a pár fokocska az ember lábát.
  • Geron18
    #37
    Laptop mellé:) BAsszus még azt hittem én nem vagyok normális:D
    De jó lenne ha tényleg elkezdenék összekapni magukat mert fogynak a fosszális tüzelőanyagok, és egyre durvább környezeti károkat okoznak, fognak okozni...
    DE azért az új generációs atomerőművek se roosszak csak építeni kéne párat, pár százat, és a zöldeket jól fejberugni hogy kuss!
    Mert míg egy jól működú atomerőmű semmit nem szervez, addig egy hétköznapi szénerőmű nagyon durván szennyezi a légkört... (So2...) Megújjuló energiák meg ... HA nagyon erőltetjük, támogatjuk elérheti a 10% is, de nem gazdaságosan....
  • A1274815
    #38
    "Ugyanis a tervek szerint lítiumot fog tartalmazni, és az lesz az egyik üzemanyag komponens. A deutériumot a vízből nyerik, de a trícium problémásabb, viszont ha megy a fúzió, akkor van neutronsugárzás is (DT plazmánál legalábbis biztosan), és azzal lehet bomlasztani a lítiumot, többek közt tríciumra."

    A Li fissziója tudtommal energia felszabadulással jár. Illetve egy idő után ki alakúl majd a reaktor falában LiD (Lítium-Deutrid), amit pedig a hidrogén bombában használnak, na ha ahhoz kezd majd el szép lassan hozzáérni a fúziós közeg, akkor remérhetjük, hogy nem fognak a hidrogén bombához hasonló folyamatok lejátszani.
  • A1274815
    #39
    "Laptop mellé?
    Ugyanmár... az üzemanyagcellák helyett ezt teszik az aksik helyére, mert ezzel legalább 8 évet megy a laptok 24/7-ben akkár 800W-os összfogyasztás mellett is. Ezért majd jól leégeti ez a pár fokocska az ember lábát."

    A Sony jövőbeli robbanó fúziós celláival ellátott laptop robbanása.
  • Commandante
    #40
    Tényleg neutronsugárzással jár a folyamat? Az "kissé" káros az egészségre, nem? Leárnyékolják, vagy mi?