113
Minden ami a Halloweennal kapcsolatos
  • Prince of Máté
    #1
    a Halloween
    Eredete

    A Brit-szigetek területén és a mai Franciaország északi részén élő kelták november elsején ünnepelték az újévet. A kelták úgy tartották, hogy az újesztendő előtti napon az élők és a holtak közötti határ elmosódik, a halottak pedig visszatérnek. Október 31-én a magaslatokon hatalmas tüzeket raktak, termény- és állatáldozatot mutattak be. Miután kialudt a tűz, az ünneplők hazatértek, a parázsból pedig egy-egy darabot otthonaikba vittek, ahol ismét tüzet gyújtottak és egész éjszaka virrasztottak.

    A kelta hatások mellett a római hagyományok hagytak nyomot a Halloween átalakulásán. A fák és a gyümölcsök istennőjének, Pomonának ünnepét szinte egy időben rendezték. Később a szokások összefonódtak és kialakultak esemény ma is visszaköszönő jelképei: a boszorkány, a fekete macska, a csontváz, illetve a tréfálkozás és a jóslás. A középkorban az egyház azzal támadta a Halloweent, hogy az ünneplők a sátánt szolgálják, esténként pedig boszorkányszombatot tartanak.


    Ünnep tengerentúli változata

    Amerika felfedezése után a telepesek körében nem volt népszerű a Halloween, változást a 19. század közepe hozott, amikor valószínűleg a nagyszámú ír bevándorlók életre keltették az ünnepet. Elsősorban az Egyesült Államokban és Kanadában bevett szokás, hogy a gyermekek jelmezekbe bújva házról házra járnak és édességet kérnek ajándékba. A felnőttek házibulikon múlatják az időt szintén maskarába öltözve. Az ünnep nélkülözhetetlen kelléke a faragott tökfigura vagy annak műanyag változata.


    Halloween magyar fordítása

    Október és november fordulójában összetorlódnak az ünnepek: a Halloween október 31-re, a mindenszentek november 1-re, míg a halottak napja november 2-ra esik. A leírásokban és a fordításokban éppen ezért gyakran keverednek a kifejezések. Öntsünk tiszta vizet a pohárba:
  • Prince of Máté
    #2
    Ti mit csináltok halloweenkor?
  • PJack
    #3
    kimegyünk este az udvarra és meggyútjuk a töklámpásokat:)))))
    meg esetenként tüzet is rakunk, mint pl. ma este is:)
  • PJack
    #4
    szuper topik
  • sweech
    #5
    mi HALOTTAK NAPJÁN kimegyünk a családi sírokhoz és gyújtunk gyertyát meg mécsest -.-
  • eörgs
    #6
    gyász
  • eörgs
    #7
    túl sok tévét néztek
  • I.C.ram
    #8
    Semmit. Ilyen ünnep nem létezik ebben az országban. Mint ahogy Hálaadás napja sem, se Függetlenség napja. Az egy másik ország.
  • autoszimulator
    #9
    valentin nap is amcsiktól származik.. haloween is át fog szivárogni kis hazánkba ebben biztos vagyok, bár egyet nem értek vele... amerikanizáció rlz
  • Dragooon #10
    van egy amerikai barátom, most meséli msnen, hogy este mennek cukorkát gyűjteni :DD
    egyszer tartottuk sulinkban, jó szar volt... amúgy a Hálaadás nagyon szép ünnep ^^ érdekes lesz, nemsokára már mi is ünnepelni fogjuk az amerikai vackokat :D
  • Punker
    #11
    érdekes kérdés azért ez, az amcsiknak van 1 vidám ünnepük nekünk meg egy full depressziós, pedig az elődökre nem szomorúan kéne gondolni, bár ha megnézzük a legtöbb magyar ünnep az negatív :(
  • Apus
    #12
    Valentin nap a virágosok miatt lett meghonosítva, a Halloween a zöldségesek miatt lesz ;)
  • Prince of Máté
    #13
    Megnéztem a South pArk Halloweeni külön kiadását nagyon lol árdemes megnézni
  • Prince of Máté
    #14
    hogyan leeht banenrt berakni?
  • hunbasser
    #15
    úgy,h csinálsz egyet,felrakod vhová,a kép linkjét benyomod a moderátor topikba a topik linkjével együtt,és mondod,h ezt a bannert szeretnéd ide,és megköszönöd.a banner szélessége ne legyen több úgy 750 pixelnél,és ne legyen magasabb 300-400 pixelnél,ne kelljen lapozni,míg meglátjuk az első hsz-t(elhelyezkedésben első)
  • hunbasser
    #16
    igen,általában mindennel így van Mo.,bár ha hozzám jönne úgy 10-15 gyerek cukorkát kérni,háát,nem tudom mit reagálnék :)
    bár az usában még az én korosztályom is csinálja ezt a szarságot
  • Punker
    #17
    miért itt mit csinálnak húsvétkor a kiskölkök?
  • Dying Soul
    #18
    Megyek fényképezni temetőbe.
  • Punker
    #19
    azt leszámítva hogy aszisztálnak apuci lerészegedéséhez :)
  • Dragooon #20
    ha 16 körül vagy, már nem (legalább is Texasban nem) :D ők már semmit nem kapnak, inkább csak haverokkal lógnak, buliznak, minta felnőttek. jó lehet. suliból hazaér a gyerek, elmegy bulizni, másnap másnaposan ül a suliban :D
  • sweech
    #21
    a valentin nap is amcsiktól származik, a halloween meg nem ^__^
  • Muki100
    #22
    Ilyen nem létezik Magyarországon. Majd ha mennek az amcsik busójárni megyek én is halohelozni.
  • haxoror
    #23
    így van
  • ColdFire
    #24
    Ma halloween van :|
  • Szabi1991
    #25
  • Szabi1991
    #26
  • Bandew
    #27
    Szerintem jópofa dolog a halloween, nem bánnám ha átvennénk ezt a szokást.
    És ezt egyáltalán nem tartom "amerikanizáció"-nak. Kismillió haszontalan dolgot átvettünk már a nyugattól, nem értem miért pont ezzel lenne a baj. Bár az is igaz, hogy ez az egész cukorka dolog legfeljebb falvakban nézne ki jól, vagy városszéleken, semmiképp sem panelrengetegben. Kb mint a húsvét. Bár megvan az a különbség, hogy húsvétkor ált ismerősökhöz megyünk (falvakban más a helyzet, ill. a pofátlanok egy kis zséért akárhova becsöngetnek), halloweenkor meg akárkihez, sőt célszerű idegenekhez, hogy ha nem kapunk cukrot jól megszivathassuk az illetőt. :-)
    Szal sztem ez egy jópofa ünnep, mindenféle ijesztő maskarákba öltözni, meg bulizni, a gyerekek meg kolbászolnak jobbra-balra. Ez amolyan "farsang-szilveszter-húsvét" keverék.
  • eörgs
    #28
    nahát azt pont kinézem belőled :-c
  • bazs1
    #29
    Magyarországon mióta van Halloween? remélem nem is lesz sosa!
  • Ottto
    #30
    Errefelé jártak halloweenezni. Felöltözve, mindellel kisgyerekek, mentek kéregetni "Csokit vagy csalunk! Halloween!" szöveggel. Még jó hogy senki nem volt itthon, sztem elküldtem volna őket. Vajon megdobálták volna a házat? (x

    Mellesleg sztem ez egy baromság (mert én már kinőttem belőle :D )
  • ngcsnet
    #31
    megemlékezünk.
  • DaemoonHunter
    #32
    Csak hozzáteszem, hogy a Németországban és más Európai országokban is van Halloween. Nekem egyik ismerősöm ott él és nagyon is komolyan veszik ezt az "ünnepet". Pl a kölykök ugyanúgy járnak csórni mint nyugaton. Csak vmi más szöveggel, bocs de nem idézek(nem akarok hülyeséget írni). Nekem tetszene ha itt is meglenne ez a szokás. Persze kölykök nélkül(mivel néhol csak a "kisebbség" jelenne meg). Nekem ez a véleményem:)
  • hunbasser
    #33
    jó,de mégsem nyomulnak egyszerre 20-an :) akik meg minden házhoz mennek locsolkodni,azok nem elsősorban a pénz miatt mennek(tradíciók miatt)persze,itt is vannak kivételek
  • Dying Soul
    #34
  • Frosty01
    #35
    Szerintem igazán megmaradhatna a halloween magyarban is :/
    jópofa
  • I.C.ram
    #36
    Nekik meg van x millió "mindenki happy és fell the sunshine" faszságuk, ami arról, szól, hogy megrohanják a boltokat, és egy teljes havi jövedelmüket elbasszák jelmezekre, édességre, ajándékokra, faszságokra.

    Éljen a masszív fogyasztói társadalom!
  • I.C.ram
    #37
    Annak van hagyománya. Ennek a faszságnak nincs. Ez olyan mint a valentín nap. az egész arra megy ki, hogy a boltok jól megszedjék magukat.

    Minél jobban el van engedve az ember, annál jobban hülyül el. Erre a legjobb példa amerika, és most már japán is efelé halad. Egyre butábbak az emberek. Nincsenek már rászorulva semmilyen gondolkodásra, csak az ökörködés megy. Kell az is, de nem az év 365 napjából 383on.
  • I.C.ram
    #38
    Németország az európai kultúra fertője. Ahogy eldobták maguktól az összes hagyományukat a némeket, az példaértékű lenne amerikában is.

    Végén tényleg az lesz, hogy akárhova utazik az ember, mindenhol ugyanazt a faszságot csinálják mint amerikában. Következő az lesz már, hogy amerikai zászlókat lengetünk orrba szájba mi is szept 11én.
  • Punker
    #39
    hát szerintem meg egyszerűen csak abban a rövid történelmükben több pozitív dolog van mint nekünk az elmúlt 1000 évben.....

    amúgy meg húsvét farsang stb itt is lehetne rohanjunk a boltba dolog ha az emberek nagy százaléka nem lenne csóró ilyen egyszerű, náluk az ökörködés a szokás a magyaroknál meg az ivás az übnnepek 90% arról szól hogy a fél ország leissza magát a sárga földig, hajrá így tovább......
  • Hixer
    #40
    Mondjuk az első hozzászólás pontosan leírja, hogy ez az ünnep nem az amcsiktól származik... Mindegy, szerintem habár jópofa ünnep, nem hinném, hogy Amerikában a Harlemben is mászkálnának a gyerekek házról házra, mert még lelövik őket. Mindenképpen szerintem ott is inkább a kertvárosok, külső (gazdagabb) negyedek vagy kissebb települések azok amik részt vesznek az ünnepben. Itt az a baj, hogy egyrészt az embernek kevés a pénze, meg önző is, csokit nem fog venni semmilyen gyereknek akárhonnan jött. Azért ott sem csenget be minden gyerek mindenhova. Olyanhoz szoktak akit ismernek, legalább annyira, hogy nem őrült, már amennyire én tudom. Szerintem szép lenne(színt hozna az országba a sok sírás/szomorgás mellé), ha drága hazánk megfelelne a szokás "Minimum Követelményének". De a hozzászólásokból is kiderül, hogy egyrészt még él a "büdös kapitalista" szemlélet, hogy ide amerikai szokást már pedig nem! Most komolyan, búsójárni hányan mennek? Lehet, hogy szép szokás az emberek mégse űzik, mer nincs idejük, nincs kedvük vagy nem is tudják mi az. Elvesztette a szerepét és valószínűleg egyszerűen ki fog halni. Az egyház is ilyesmin ment keresztül a történelem folyamán. A másik meg az alapvető önzés/gyűlölködés ami itt uralkodik, az én csokimból márpedig nem kap senki stb. Tényleg eléggé gyerekes de ez van. Amerika más szempontból gyerekes. Ez csak egy szokás... A véleményem pedig, hogy habár kedves, ehhez kedvesség is kell amiből itt manapság igencsak hiány van.