72
  • neevous
    #1
    Nem lesz egy kicsit drága átképezni a titkárnéniket, akik eddig csak Windows-t és Microsoft Office-t használtak?
  • geldof
    #2
    Az Apple gépeire is van Linux, úgyhogy ez nem hinném, hogy gátló tényező lenne. A titkárnőknek meg tök mindegy min püfölik a billentyűket. Ha mellé nyúl, legalább nem jön a kék halál.
  • kbupdate
    #3
    helyette a kernel panic. sokkal jobb:D
  • Indigo
    #4
    Az legalább ingyen van
  • juzosch
    #5
    Na most hoogy elterjed, majd jönnek a linux vírusok, programok tucatjai, és összeomlanak, mint a win95:)
  • assdf
    #6
    De miért ilyen lassan álnak át? 3 hónap alatt kétszáz számitógép.. ez nem elirás? mert igy 10 év alatt sem végeznek.
  • nedudu
    #7
    "Álmodj királylány..."
  • pTk
    #8
    sztem csak próba
  • assdf
    #9
    Egyébként nem tud valaki erről a projektről bővebbet mert sajnos németül nem tudok. Pl hogy miért épp debian, mikor köztudottúl az egyik legnehezebb disztrib?
  • Axon
    #10
    Ha egy kicsit is ismernéd a Linux rendszerek működését, akkor nem mondanál ilyen baromságokat.
  • Axon
    #11
    Ha jól be van állítva, akkor a titkárnő észre sem veszi a különbséget. Legfeljebb a passziánsz ikonját kiteszik az asztalra, hogy ne keljen menüből keresgélnie :-)
  • Axon
    #12
    Mitől lenne nehéz?
    Esetleg a telepítése tünhet nehezebbnek mint más disztribeknél, de úgysem a titkárnő telepíti, hanem valami szakember, annak meg mindegy. Ha pedig már működik, akkor egy sima felhasználó meg sem tudna különböztetni két linux disztribet egymástól.

    Amikor elkezdték keresgélni, hogy melyik disztrib felelne meg nekik a legjobban, akkor az általuk felvázolt igényeknek a debian felel meg a legjobban.
  • Zoldalma
    #13
    Gondolom mert az alkalmazasok egy reszet portolni kellett linuxra. Itt par ezer geprol van szo, nem arrol h pistike otthon feltol egy linuxot 'oszt jovan.
  • NEXUS6
    #14
    Az openoffisz szerintem százszor jobb mint az Offisz2003!!!!!!

    A munkahelyemen 2003-van, és eszméletlen sokat szopok a M$ bénaságai miatt! A főnököm ugyanis "ofiisz-buzi", kívülröl tudja az egész helpet, és ha belenéz a doksiba és nem úgy van ahogy ő gondolja, akkor kiveri a hisztit.
    Csak éppen soxor nem úgy működnek a dolgok, ahogy annak kéne!!!!

    Anyag elkészítése 1 óra - formázás, baszakodás 3 óra, ne ez aztán roppant hatékony munka!!!!!

    Ha minden titkárnőnek úgy kéne az anyagait elkészíteni, ahogy elvileg kéne, és nem lehetne trükközni más funkciókkal, akkor ez a világ megállna.

    Az OpenOffisz talán kicsit fagyósabb, meg kevesebb funkciója is van, de azok legalább úgy működnek ahogy le van írva.
  • juzosch
    #15
    Ha kicsit nem lennél elvakult, te sem bezélnél.
  • NEXUS6
    #16
    Az hogy milyen mértékben nem kompatibilisek egymással a különböző M$ Offiszok, azt asszem nem kell részleteznem.

    Akinek a fejében az M$ Offisz(ok) mint etalon szerepeltek az nem sokat szenvedett -értsd dolgozott- velük.

    Szerintem áldás lesz a gizikéknek áttérni, és azért fognak hisztizni, hogy eddig miért nem tette meg a főnökük - az áttérést természetesen;)
  • assdf
    #17
    Hát pl ott az ubuntu debian alapú és mégis sokkal jobban kezelhető én biztos azt raktam volna a gépekre.
    Sz.pás pedig van ezerrel debian alatt én már nem egyszer telepitettem.
    Mert kiindulva abból hogy ezek állami gépek, majdnem biztos hogy a legszutyokabb cuccok vannak bennük, amiknen a felét nem fogja támogatni a debian. (saját tapasztalat vettem egy olcsó vlan kártyát win alatt 10 perc volt beüzemelni, debian alatt 3 nap, mivel driver nem volt hozzá és kénytelen voltam az ndiswrapperal wines driverrel futtatni)

    Szóval a debian telepités azért komoly szakértelmet követel főleg egy nagyobb cégnél ahol minden gép más és más. Egyébként szintén érdekes lenne megtekinteni hogy mennyibe kerül egy linuxos és egy wines rendszer teljes összköltsége, mert szerintem igencsak tendálnak egymás felé. Mert ugye a win fizetős a linux meg ingyenes, ugyanakkor win alá minimális bérért is találsz olyan rendszergazdákat akik karban tudják tartani, mig a linux alatt ninsc szoftverköltség ugyanakkor a linuxos szakemberek fizetései az egekben vannak.
    Persze ez nyilván rendszernagyság függö, de azért kiváncsi lennék mennyibe került nekik eddig a wines rendszer üzemeltetése, és mennyibe kerül nekik a linuxos rendszer üzemeltetése.
  • lammergeyer
    #18
    ha olyan könnyű lenne linuxra vírusokat gyártani,már rég kicsinálták volna.mielőtt ilyeneket írsz,inkább nézz utánna,hogy is működik.és ott van kbupdate,aki aki már látott debiant szétfagyni (persze csak gui-t).én is láttam,mivel azt használok,én is láttam kernel panic-ot,dehát rendre kiderült,hogy ezek a problémák az én hozzá nem értésemnek voltak köszönhetőek... :)
  • Caro
    #19
    Kétszer láttam kernel panic-ot:
    Egyszer mikor a p200-on megállt a hűtő, másodszor a "rendszerek halála" nevű képernyővédőben.
    Az X valóban instabil néha, de csak ha rossz drivert kap.
    Szerintem egyáltalán nem szívás a debian, én nagyon jól elvagyok vele.
  • neevous
    #20
    Most töltöm az OpenOffice-t. Az lenne a kérdésem, hogy az OpenOffice-ban elmentett dolgok mennyire kompatibilisek a Microsoft Office-cal?
  • BCS CORPS
    #21
    hát igen a gndok ott gezdődik hogy linuxok alá
    egy normális video kártya driver feltelepítése is ember próbáló feladat
    ad meg zt a jogot ad meg azt a jogot írd be a parancsorba ezt meg azt meg amaz és a végén meg mégsem indul
    egy oprendszer igen is szolgállja ki az embert és ne fordítva és ne programozónak kelljen lenni hogy csinálni lehessen benne valamit értelmeset is
  • BCS CORPS
    #22
    szervernek jó a linux
    felhasznólói kliensnek pocsék
  • Penge4
    #23
    Azért ez nem teljesen így van. Mindig a legelterjedtebben buknak ki a legtöbb biztonsági rések...stb
    Ékes példája a Firefox, ami 1-2 éve még megbízható, stabil böngésző volt.
  • echo
    #24
    Két dolog:
    1. (amiben kevésbé vagyok bizos)Szerintem előbb utóbb a hardver költségen is nyernek, mert egy vistara való átállásnál később a gépparkot is cserélni kéne. Szerintem linux-al el azért nem lesz nagyon égető.

    2. (a lényeg) Még ha ugyanannyiba is kerülne 10000 win és office(!)licensz, mint a különbség a rendszergazdák bérében (ami szerintem felfoghatatlanul irreális), akkor is jelentős költség megtakarítással járna a linux nemzetgazdasági szinten. Ugyanis ekkor ezt a pénzt helyben dolgozó munkaerőre költik, és nem az MS-nek fizetik ki!! Baromira nem mindegy!
  • echo
    #25
    FF most is az :)
  • Gonz0
    #26
    "egy normális video kártya driver feltelepítése is ember próbáló feladat"
    Alapesetben működik (szinte) az összes videokártya out of the box.. amiről te beszélsz, az a 3D de az meg nem kell a passziánszhoz :) Más kérdés, hogy windowsban se működik az a hardwer amihez a gyártó nem ad drivert (a windowsban eleve megtalálhatóakat is a gyártók adják!).
    BTW irodai felhasználásra (amiről a cikk is szól), tökéletesen megfelel felhasználói kliensnek is. Másrészt nem kellene elfelejteni, hogy ezek nem magyar állapotok, nem feltétlenül szutyok, trágya, noname gépek vannak a hivatalokban, hanem inkabb márkás 1 gyártótól származó homogén géppark (csak találgatok).
  • kbupdate
    #27
    "Az openoffisz szerintem százszor jobb mint az Offisz2003!!!!!!"

    Még szerencse, hogy csak SZERINTED!
  • kbupdate
    #28
    Windows alatt is csak hozzáértés dolga. Hogy lehet, hogy éveken át sosem volt semmiféle vírustámadása rendszereimnek? 2002 óta Xp-t használok és sem az MS Blast, se Sasser se más nem járt sikerrel... Az első linux vírusos is 10 éveses már. Tux, Bliss.. mondanak vmit?:) Meg ha olyan bonyi a linuxra víruskokat írni, a nagy cégek Kaspersky stb. miért gyárt linuxra antvírus szoftvereket?:) Dísznek?:)
  • Monkey
    #29
    Te meg miről beszélsz? Látszik, hogy tökéletesen dekompetens vagy a témában.

    Közgazdász létemre gondok nélkül használom évek óta. Egyszer bekonfigoltam, azóta csak updatelgetem a csomagokat. Ja, és ne hidd, h. mellette tölötöm az éjszakáimat! Inkább megyek és kefélek egyet...
  • ensomhet
    #30
    Az OpenOffice nagyjából tudja mindazt, amit az MS féle, a felépítése is igen hasonló. Amely titkárnő annyira nem rugalmas, hogy a pár hét alatt átszokjon, az inkább keressen más állást. Sok múlik azon, hogy mennyire jól lesznek bekonfigurálva a linuxok, s mivel ez Németország, talán remélhető, hogy fordítanak rá elég figyelmet, és szakértőkre bízzák, s nem KovácsKálmán és társai szintű emberek foglalkoznak a témával.
  • LeonSilver
    #31
    Nemtudom minek szólsz hozzá olyanhoz amihez nyilvánvalóan nemértesz.
  • lammergeyer
    #32
    gondolom azért fejlesztenek vírusírtót linuxra,hogy azok a levelek,amiket letöltesz egy linuxos mailserverről,már ne vírusosan érkezzenek meg a bombabisztos gépedre.
    tényleg vannak linuxos vírusok,de nem nagyon tudnak elterjedni.vajon miért?desktop(linux) szinten vírusírtóval szüttyögni vicc szerintem,kivéve akkor ha gyakran forwardolod a leveleket.nekem pl. nincs vírusírtóm.
  • kbupdate
    #33
    igen levelező szerverekre IS vannak, meg kliensekre IS!
  • strogg
    #34
    Egy zemélyes tapasztalat. Most ubuntuzom.
    A linux ugy általában szinte minden kártyát támogat. Legrosszabb esetben vesa módban. (S3 trió). A 3D -t belőni trükkösebb, ha a "hivatalos" gyártó által ajánlott telepítőt használod. De pl: ubuntuban netről felhúzza ubunturaa 3D drivert, csak szólni kell a synaptic-nak:))) Így kb:2 perc volt az install, és közben feltette megy kv-t.
    Wlan.Aki pl: zydas chippes kártyát (usb-s kötyüt) használ, az meg fog lepődni (mint én is) amikor elég volt rádugni a gépre, és rögtön ment. Ha mégsem, szintén: synaptic. Szóval amíg suse-n drivert kellett forgatnom, ubuntun rögtön ment.
    Az egésznek egyetlen feltétele van. felmész az ubuntu.hu -ra, ott ajánlanak netes telepítési forrásokat, ezegy copy&paste -val beadoda synaptic-nak, és nyomsz egy "frissités" gombot. Kb: 3 perc az egész.
  • strogg
    #35
    Vírusok: Igenis, linuxra is írtak vírust.Ez persze félreérthető, hiszezek többsége is a "linux platfromon is terjedni képes worm".(így a pontos)
    Azonban pillanatok alatt meghalnak. Ugyanis a változatosság nem tesz jót. Amíg outlook-ra vírust írva iszonyú nagy az esély, hogy bejön, addig a linuxra írt cuccnak ismernie kell a kmail-t, evolution-t, stb..., támogatnia kell a Qt, es Gtk/GTK++ (ha scriptet is akar futtatni) meg kell kerülnie a jogosultság kezelést, és ha root modban modulkét is akar telepednie, akkor is kompatibilsnek kéne lennie az éppen aktuális kernel verzióval. Ráadásul linuxon jóval kevesebb a lama user aki egyáltalán rákattint egy fertőzött mailre, és éppen root módban
    levelezik.
    Magyarul linuxra vírust írni az nem gyenge teljesítmény. Szeretnék tudni így programozni...
  • kbupdate
    #36
    de linuxra épp ne mis érdemes vírust írni. Vhol olvastam pár hete, hogy az internetezők 97% Windows-t használ... Még a Mac OS is megelőzi a linuxot... ehh :) (és ez a maradék 3%ban! :D) Szóval, igen, root jogok... debian root user-t be se enged jelentkezni GUI-ban... szóval...
  • MuardorPro
    #37
    Khm... nem a debian hanem a gdm default configja nem engedi be a gui-n amit kemeny fel perc alatt at lehet allitani...
  • MuardorPro
    #38
    Hat nemtom de a gyari ubuntu kernel egy nagy tragya es nem egy kunszt letrehozni a sajatodat sem... es ha tele akarod mindenaron szorni a sources.list-edet megkerdojelezheto cuccokkal lelked rajta de tudd mit csinalsz...

    De ha mar ubuntu... Debianrol jottem ubuntura ahol ugye nem megy alapbol az mp3 mert ugye arra nincs szukseg vagy nemtom... De bibelodtem hogy menjen... debianban ment alapbol... cdiras: debian alatt kde nelkul is ment a k3b (mert neha enis szeretnek ertelmes grafikus cdiro alkalmazast hasznalni) ja doglodik out of the box ubuntuval... Na jo bealitom de akkor ha mar jaccom vele akkor inkabb a debiannal jaccom (ahol out of the box ment a k3b) mert tudom hogy ertelmeset kapok! Igy most irok cdrdao/sox/cdrecord trioval cd-t. Ja es nemtom mi a cdjuicernek a koze az mp3-hoz de mp3-ba berakta out of the box de wav-ba keptelen volt... Jo megoldottam de azalatt cdrdao-val parancsosorbol megcsinalta cddb-vel egyutt... Ennyit a draga fejlesztokrol csilivili parasztvakitasrol
  • Caro
    #39
    Már egyszer kitárgyaltuk, hogy az "véletlenül" a microsoft.com statisztikája volt, ha reálisabb adatok érdekelnek, akkor http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
  • MuardorPro
    #40
    Kedves cikkironak uzenem hogy a linux fut ppc-n igy lehet mac-re is rakni... rotflmao