48
Lakatlan sziget és a jogok
  • Lacc
    #1
    Azt hiszem leginkább a tudományos kategóriába tartozik ez a kérdés, de legalábbis súrolja azt.

    A minap gondolkodtam el a következőn: adott egy lakatlan sziget, ami nemzetközi vizeken van, így nem tartozik egyetlen ország hatáskörébe sem, és van ott pár hajótörött tegyük fel, és ezek közül az egyik gondol egyet, megöli az egyik társát.
    Na és itt jön a kérdés, ha mondjuk ezek mind magyar állampolgárok, akkor büntethető-e a gyilkos (úgy értem, hogy ha hazakerülnek, és bizonyítható a bűntény)? Mindegy mi volt az indíték, arra lennék kíváncsi, hogy elviekben ilyenkor is védik-e jogok az embert, hátha vannak itt jogászok :)
  • Garga Pitic #2
    Büntetés? Egyáltalán hogy vinnéd bíróság elé a vádlottat? A Lakatlan-szigetekkel nincs kiadatási szerződésünk :)
  • Thanatos
    #3
    olvasd el mégegyszer..., aztán ha akkorse mégegyszer, és mégegyszer és mégegyszer..., és ha még ezekutánse kérem keresse fel psichomókusát vagy gyógyszerészét...
  • Sephi
    #4
    Mindgyart beir Garfield!
  • Szeszmester
    #5
    Szerintem túl sok a szabadidőd.
  • SötétBarom
    #6
    Legjobb tudomásom szerint, a magyar törvények vonatkoznak rád a világ bármely pontján. Ezen felül pedig az adott ország törvényei, ahol épp tartózkodsz. (pl ha hollandiában betépsz, akkor a helyi rendőrség nagyívben lesz*rja, viszont hazatérés után ha feljelented magad, elítélhetnek..). Rgo miután hazakerülnek lecsukják az egyik arcot..

    persze lehet hogy rosszul tudom..
  • Qwerty4
    #7
    Biztos van erre is valami egyezményes jogszabály, képzeljétek el ha nem lenne az emberek kihajókáznának az ilyen szigetekre az áldozatukkal azt hazudva hogy kirándulnak, megtörténne a gyilkosság és nem lehetnének vádolhatók.
  • nyamiag #8
    így van, ige
  • nf1
    #9
    ha vki szándékosan megakar ölni vkit az nem hiszem hogy túl jóban van azzal akit meg akar ölni és én nem szívesen megyek olyan emberrel kirándulni akit nem szeretek vagyis elég nehéz dolga lenne a gyilkosnak elhívni
  • Cat #10
    már nagyon régóta (értsd: sok száz éve) nincsen olyan hogy lakatlan sziget, valakinek a fennhatósága alá biztosan tartozik. Attól még hogy nincs rajta senki, valamelyik ország felségterületének számít, az azt körbevevő vizekkel együtt.

    Ez irtó fontos dolog, főleg ha kiderül hogy van vmi ásványkincs a közelben. Japán-orosz vita van Kamcsatka táján, vagy emlékezzetek csak a Falkland szigeteki válságra 1982ből - egy töküres szikla, nincs rajta semmi, mégis, Angliának volt annyira fontos, hogy bebizonyítsa, még nagyhatalom és megverték az Argentinokat.

    Ja, ehhez még hozzáteszem azt, hogy ha kijön egy vulkanikus akármi a tengerből (nemrég volt ilyen a Földkozi tengeren) azonnal hadihajók teremnek ott, hogy kinyilvánítsák az országok, hogy az az övék.
  • Lacc
    #11
    Na igen, de ott elég kevés bizonyíték lesz ellene :D

    Btw én is arra gondoltam, hogy ha hazakerülnek, akkor ott ugyanúgy elő kell állniuk, ha bizonyítható a dolog.
  • desigo
    #12
    Lakatlan szigeten az erősebb kutya elve van...
  • Lacc
    #13
    Ott igen, de ha hazakerülnek már nem.
  • Frank99
    #14
    Barna bőrű magyar kisebbség lakatlan szigetre kerül, és mivel a névadás őt illeti, így szól:

    "legyen a sziget neven ezentúl: Lakatos...."
  • miilann
    #15
    lakatlan szigeten lehet marihuánát termeszteni?
  • Qwerty4
    #16
    látszólag, érdekből jóba lehet a gyilkos az áldozattal
  • Garfield
    #17
    Btk. (gyengébbek kedvéért: 1978:IV. törvény a Büntető Törvénykönyvről) 3. § (1) A magyar törvényt kell alkalmazni a belföldön elkövetett bűncselekményre, valamint a magyar állampolgár külföldön elkövetett olyan cselekményére, amely a magyar törvény szerint bűncselekmény.

    A topik zárható.
  • Csirke4
    #18
    Hm...
    És az útlevélben az a kis leírás?
    "A külföldön tartózkodó magyar állampolgár köteles mind a fogadó állam, mind a Magyar Köztársaság jogszabályait tiszteletben tartani."

  • Csirke4
    #19
    Majdnem ugyanazt írtuk 1szerre xD
  • Fido4life
    #20
    az jó lenne
  • Fido4life
    #21
    és lám :D
  • PíszLávJuniti
    #22
    de akkor is az erősebb kutya baszik.

    gyilkost felmentik pszichológiai okokból..
  • TommoT
    #23
    hülye kérdés, de ha hollandiába egy magyar füvezik és nem jön haza Magyarországra, akkor is Hollandiában megbüntethető, merthogy magyarnak nem szabad, csak hollandnak?
  • TommoT
    #24
    *Hollandiában
    sorry :)
  • nyamiag #25
    ahogy mondod
  • haxoror
    #26
    A nemzetközi vizekre is vannak törvények, ma már nem létezik olyan hogy "senki földje" ahol akármit meg lehetne tenni.

    Szerintem még a világűrre is van vmi szabályozás
  • Cat #27
    és tényleg van :DDD

    Meg vannak szabva a pályák, az ENSZ kiosztotta hogy melyikkel ki rendelkezik, ki hova hány műholdat rakhat :)
  • sz4bolcs
    #28
    de durva :))
  • Vlala #29
    Kíváncsi vagyok az ellenőrző bizottságra, aki havonta végigmustrálja a pályákat, és műhódot :) számolgat. :)
  • Garga Pitic #30
    Illegális pályán keringő műhold lopott képét elfogadják bizonyítéknak az #1 esetben?
  • Emmegki
    #31
    Ha senkinek sem a felségvize a tenger ahol a sziget van, akkor azé az országé lesz, amelyiknek az állampolgára először felfedezte. Így ha vmi illegáis dolgot teszel az adott ország törvényei szerint itélnek el, tehát a példádban váltottál egy sokéves üdülést egy egycsillagos szegedi szállodába.
  • Cat #32
    ENSZ BT -> USA/Oroszok.

    Havonta? Inkább valósidőben :) A NASA tizezernyi nagyobb űrtörmeléket tart nyilván (kiégett rakétafokozatok, hibás műholdak stb.), és ezek mozgásához igazítják az űrsiklófellövéseket, sőt, néha még az ISS pályáját is módosítják (fel-le pár tiz métert).
  • Bandew
    #33
    Ezt azért nem tartom teljesen igaznak, mert pl az araboknál tök más törvények vannak, és ha egy arab faszi monduk minálunk megöli a lányát, mert (te jó ég!) rá mert nézni egy srácra, akkor nem hiszem, hogy nem ítélhetik el gyilkosságért, mert náluk mások a törvények.
  • Cat #34
    a fogadó állam törvényei mindig érvényesek.
  • Cat 02 #35
    Lakatlan sziget és 2 en is vannak rajta ? ez nem kóser^^
  • bld
    #36
    amúgy kit akarsz megölni?:D
  • jefferson83
    #37
    A törvény azt is kimondja: ha azért ölöd meg a másikat, hogy te életben maradj akkor nem fognak megbüntetni. Pl, ha hajótörött vagy és a vizen lebegsz egy olyan matracon ami csak téged bír el és egy másik ember is fel akar kapaszkodni, akkor "büntetlenül" megölheted.
  • t0mmy #38
    ez az emberi jogok bíroságára tartozik!
  • [NST]Cifu
    #39
    Megmutatod nekem, melyik törvényi passzusra gondolsz? Mert kizártnak tartom, hogy erre bármelyik törvény is feljogosítana. A törvény önvédelmet ismer, olyat nem, hogy a saját életed megmentése életében egy másik, vétlen ember életét kioltsd.
  • jefferson83
    #40
    Nem tudom megmondani melyik passzus tartalmazza, de 100%-ig igaz. A jogtanárom mesél mindig ilyen extrém helyzeteket és várja a megoldásokat másnapra. Az eset megmarad az ember agyában, de a törvénycikkelyek száma sajnos nem :(