33
EBook készítésének fortélyai, szkennelés, formátumok, szoftverek.. tapasztalatok, nehézségek, leírások...
  • Wolfsnack
    #1
    Sziasztok!

    Pár régi könyvemet szeretném digitálisan rögzíteni, ezek már nem nagyon kaphatók, max antikváriumban és csak egy szűk réteghez szól, ezért szeretném lementeni.
    És így haverok se a könyveimet tépázzák.
    Újabb színes albumok rögzítése is érdekelne.
    Igazából nincs tapasztalatom a témában, de várok mindenkit akit érdekel a dolog.
    Milyen szkenner a legjobb a célra? Milyen progikkal, milyen formátumba érdemes menteni a könyvet? Milyen lesz a minőség?
  • DJviolin
    #2
    Általában az E-könyvek .pdf formátumban szoktak lenni, ami az Adobe Acrobat Reader fájlformátuma. Sajnos valami spéci progi kell a .pdf fájlformátumok készítéséhez, aminek nemtom a nevét.
  • DJviolin
    #3
    Megvan.

    Adobe Acrobat 7.0 Professional nevű progival lehet .pdf fájlokat kreálni.

    Innen le tudod szedni a 30 napos triált. Keress hozzá serialt a neten, és teljes jogú progi birtokában lehetsz.
  • Taranov
    #4
    Ezt a megoldást nem ismerem, de a másik lehetőség:

    Bizonyos szkennerek szoftverei kompatibilisek az OpenOffice.org Writer (a Word alternatívája) nevu programmal, ami szintén tud PDF-et készíteni. Lényegében ebben az esetben csak arról van szó, hogy a könyvben szereplő karaktereket felismeri a szövegszerkesztő, így utómunka nélkül tudsz PDF-et generálni.
  • ivjoe
    #5
    A #4 egyik alternatívája: ABBY Fine Reader. Ez a program is felismeri a bescannelt karaktereket. (ORC engine) Meghatározhatod vele, h mit kezeljen képként, szövegként, stb. Ismer jópár formátumot, tud pdf-ben menteni, és képes átimportálni az anyagot más programokba pl.: MS Word.
  • alert
    #6
    Az OCR-es progikkal csak az a baj, hogy a lap minőségétől, elcsúszásától, koszosságától függően sokszor hibázik, akármilyen jó és tiszta is a scanner :) Sokszor kell utána javítani, egy 100-200 oldalas könyvet normálisan bedigizni néhány hét munka :( El kell dönteni hátha jobb úgy, hogy a bescannelt oldalt képként mented a PDF-be. Méret nagyobb, de egyszerűbb. Bár ez nem egy jó megoldás szvsz.
  • Wolfsnack
    #7
    igen, erre gondoltam, mert karakterfelismerőkkel problémám volt
    képként szeretném tárolni
    megpróbálom a pdf-es mentést
  • blackgamer
    #8
    albumokat? azok kinyitva kb. A2-es méretűek, ahhoz "ipari" szkenner kell
    amúgy engem is érdekel a téma
  • ZilogR
    #9
    :) hát sztem ennek épp a másik fele az érdekes: van egy rohadt nagy méretű könyv (pl.: da Vinci kód, mint egy féltégla), nekem van egy kis Palm-om, leszedem a PalmReader.com-ról a könyvolvasót, ugyanonnan a DropBook.exe-t, amiből könyvet akarok csinálni, megkeresem vhol weben (pl. a Magyar Elektronikus Könyvtárban, vagy máshol - Google rengeteg jó könyvet fog kidobálni doc-ban vagy txt-ben, pl. az említett da Vinci kód-ot is), a DropBook-kal legyártom a fájlt a PalmReader-nek és már olvashatom is épp egy tenyérnyi méretben az említett könyvet. Rakhatok bele könyvjelzőt, szkrollozhat a képernyőn a szöveg, váltogathatom a betűméretet, kereshetek benne, stb... Így érdemes e-könyvet gyártani. Általában a regényekben nincsenek ábrák, de az is illeszthető szöveg közbe.

    -=ZR=-
  • blackgamer
    #10
    :) én maradok a papírnál
  • Basic
    #11
    Könyvet digitalizálni 2 módom lehet. Itt le volt már írva mindkettő módszer, de azért leírom én is.
    1. Egy OCR programmal szöveggé alakítod a bescannelt képeket. Az itt emléített program, az ABBY Fine Reader nagyon jó erre a célra, mivel támogatja a magyar nyelvet is. Hasonlóan jó a Recognita program, de én az előbbit használom. Az így keletkezett szöveget mentheted, amibe akarod (doc, txt. pdf stb) lényegtelen. Az OCR program hibázni szokottt a felismerésnél, ezért, ha tökéletes digitaluzálást akarsz, nekiülsz, és végigolvasod az egészet, kiszeded a felesleges sortöréseket stb.
    2. Ez az a módszer, ahol csak bescanneled, és képként mented a képeket. Hátránya, hogy többet foglal a digitalizált könyv, és nem lehet benne keresni, részleteket kimásolni, stb. Itt a formátum lehet pdf, jpg, vagy bármilyen képformátumba, de az említett 2 az ajánlott.

    Lehet, hogy valaki imseri a Révai Nagy Lexikona könysorozatot. Ez is ki van adva digitalizált formában, ráadásul mindkét módszerrel. Az szövegként mentett formátum egy darab CD-n kapható, viszont a képekből álló már 4 db-ból áll.

    Itt lejjebb még szó volt a pdf készítésről. Pdf-et rengeteg program tud készíteni is, meg olvasni is. Persze a hivatalos program az Adobe Acrobat. Az Adobe Acrobat reader egy ingyenes program, ami csak olvasni tudja a pdf fájlokat. Én gyakran a pdf-eket úgy állítom elő, hogy postscript fájlt (ps) konvertálok Az Acrobat Distillerrel pdf-be.
  • Palinko
    #12
    ja a révai 4cds verzió elég ratyi :S
  • Palinko
    #13
    Kéne serial +crack a 8ashoz,tod ahhoz,amelyikhez van a magyar nyelv is.előre is köszi... majd jöhet mailben
  • Basic
    #14
    Keress a neten, nekem nincsen.
  • Palinko
    #15
    ok azon vagoyk,csak azért írtam mindenhol neked,mert valami gond volt és nem írta ki,hogy leküldte :D
  • blackgamer
    #16
    jpg-ben a gépemen a könyv, hogyan tovább? pdf-et szeretnék
    Adobe Acrobat-ba ha importálom akkor ottmarad a sötét csík a papír szélénél
    mindről lekéne vágni a felesleget, de ez hogyan oldaható meg? manuálisan nagy meló, batch-ben pedig elcsúszász miatt lehet zűrös
  • blinty
    #18
    http://www.sg.hu/galeria.php?guid=1170409964&status=galeria&galeria=gears+hiba
  • blinty
    #19
  • blinty
    #20
  • blinty
    #21
  • blinty
    #22
  • Wolfsnack
    #24
    adott egy A4-es szkenner és egy nagyobb könyv, hogy hozható össze a kettő?
  • Wolfsnack
    #25
    fényképezőgéppel + állvánnyal de valami konkrét praktikus kivitelezés?
  • Wolfsnack
    #26
  • Wolfsnack
    #27
    link
  • öregharcsa
    #28
    király!


    nekem is kell egy ilyen!! :D
  • kjhun
    #29
    a DjVu formátumot próbáltátok már? DJVU fájlok létrehozására ott a DjVu Solo 3.1 non-commercial verziója, míg olvasáshoz meg a DjVu Reader 2.0.0.26 vagy WinDJView vagy egyéb progik, van böngészőbe épülő plugin is.
    Meg van már DjVu2 formátum is. Ehhez is van DjVu2 Reader nevű portable olvasóprogram is.
  • Wolfsnack
    #30
    Százezer forintba kerül a magyar Kindle-rivális
    Az eKönyv Magyarország megkezdte egy új könyvolvasó készülék forgalmazását hazánkban. Könyvek gyakorlatilag még nem kaphatók hozzá.


    gondolom törhető lesz majd ezerrel
    Amazonos könyvek is azonnal kint vannak a neten, és nem digitalizált hanem Kindle-tört verziók
  • LioGothio
    #31
    Kaptam egy ilyen régi munkafüzetet beszkennelve, PDF-ben.
    A Briss nevű programmal levágtam az összes fölösleges margót egyszerre; és középen kettévágtam az oldalakat, hogy ne 2 oldal legyen egymás mellett. Nekem így jó lett, pdf-ben olvasom ebookon (nagy alakos könyvnél bajban lennék :S).
    Briss letöltés: http://sourceforge.net/projects/briss/files/

    Hasznos program még a Calibra, ami konvertál ebookot (PDF, MOBI, AZW3, docx, txt, stb... oda-vissza) és PDF-ből felismeri a betűket =OCR


    Olyan könyvnél, ami táblázatokból, képekből, meg formázott szöveghasábokból áll, az OCR felejtős, nem? Marad a pdf.

    Vagy van olyan OCR program ami meghagyja az eredeti elrendezést, meg mindent?
  • kalmarattila
    #32
    http://diybookscanner.org/
  • Kepek
    #33
    Fotózott könyvnél milyen progival és hogyan lehet "kiegyenesíteni" a könyv lapjait, hogy olvasható legyen akkor is ha nagyon hajlott?