139
Mandulaműtét.
  • Verseghy
    #1
    Üdv!
    Nekem szerdán volt mandulaműtétem (garat), és hálisten mostmár otthon vagyok. Műtét jól sikerült, de az gáz, hogy nem a seb fájdalma miatt nem birok enni, hanem ahol kifeszítették a számat a körül afták lettek és eszméletlenül fájnak. Az ajkamon kb 8 afta van alig birok beszélni. Az orvosok meg noszogatnak hogy egyek, de egyszerűen annyira fájnak az afták, meg a sebek ami a kifeszítés miatt lettek, hogy nem megy.

    Nektek milyen tapasztalataitok vannak a műtétröl és hogyan lábaltál ki belöle?
    Valakinek van ötlete hogy az aftákkal mit csináljak, mert a corsodil semmit sem ér:(
  • Rage47
    #2
    nekem orrmandulám volt, voltam vagy 5 éves:) nem sokra emléxek, de nálam nem volt semmi gond sztem. csak az nem tetszett, h altatás elött lefogtak, s kifeszitették a számat:/
  • Pigo
    #3
    Nekem vagy 3 éve volt műtétem (orr,és garat) altatás nélkül csinálták.FÁjni nem fájt de szar érzés volt.Éjszaka alvadt vért hánytam(ami a műtétnél a gyomromba került) vagy 3 vesetálnyit.
    Én 2 hétig csak hörögni tudtam de aztán magától megjavult.

    Egyél pépeset!
  • Verseghy
    #4
    Most próbálok be egy pundok:P Én hálisten nem hánytam, de másoknak nem hagyott nyomot a kifeszítés.. Engem altattak, de még előtte lekötöztek és még az altatás előtt nyomták a kezembe a tartos tűt ami gecire fájt.

    Az orrmandulámat nekem is 5-6 évesen vették ki, egyaltalán nem emlékszem rá.
  • alert
    #5
    Ilyet még nem hallottam hogy afták és sebek keletkeznek.. nem tudom azt hogyan csinálták. A corsodil az működik, de csak akkor ha a kupakjába kiöntesz egy kicsit a vonalig, majd öblögetsz vele 1 percig. Utána kiköpöd és min 2 órán keresztül nem enni nem inni. Legjobb éjszaka és reggel öblögetni. Ha csak kenegeted az aftát fülpiszkával vagy vattával akkor tényleg nem használ. Nekem a fentebb említett módszerrel 2 nap alatt mindig jobb lett 4 nap múlva már el is tűnt.
  • Phat Smoker
    #6
    magyar egészségügy meg higiénia rulz!
    vegyél Chorsodyl-t és öblögess vele reggel/este!
  • Takezó
    #7
    vagotyl-al kenegesd talán.. iszonyat fájdalom,d e gyógyítja, és időlegesen letompítja a fájdalmat
  • 2XP
    #8
    Nekem is volt kiskoromban (kb. 5 lehettem) orrmandula-műtétem. És nem is altattak, az volt benne a legrosszabb, inkább bevállalok 3 vakbélkműtétet egy ilyen helyett, kinzásnak sem lenne utolsó. Na meg haszna sem volt semmmi, ugyanúgy befulladtam az asztmám miatt, mint előtte.
  • mukika
    #9
    nekem vagy 4-5 éve vették ki.

    reggel bementem, altalás nélkül kivették, délután, már pizzát ettem, meg fagyit. fájni fájt, de muszáj volt, és nyelni kell.

    másnap reggel jöttem haza, 1 hét háváj itthon, aztán mentem isibe. :O
  • SötétBarom
    #10
    Lol, kb 12 kettő voltam mikor kivették az összeset. Miko fölkeltem, onnantől kezdve túrót zabáltam zsemlével 4 napig, mr más nemvolt kórházban
    LoL.
  • HoTDoG
    #11
    3 évesen vették ki az orrmandulámat, amiből annyira emlékszem, h kiköptem a tálkába a kis húsgombócot.
    Most októberben pedig a garatot vették ki, hálistennek az egyik legjobb főorvos végezte a műtétet. Semmi komoly gond nem volt, másnap már haza is engedtek. Pár napig még fájdalomcsillapítón éltem, 1 hétig még voltak gondok az evéssel, de aztán el is múlt minden.
  • _Vegeta_
    #12
    Hali! Ezen nekem is at kellene esni, de nem visz ra a lelek. Meselnel rola bovebben?
    Szerdan volt a mutet es mar otthon is vagy?

    Ez mar kicsit on:

    Nekem ugy be volt gyulladva a mandulam hogy beszelni se tudtam, probaltam nem nyelni, egy hetet ki lehet birni böjtöléssel, nekem azt mondtak mutet utan kb masfel hetig faj de minden nap jobb. Probalj lassan hozzaszokni. Meg asszem mutet utan zsemlet kellett volna hogy etessenek veled. :)
  • HoTDoG
    #13
    Jaj mégvalami. Az a cucc amit műtét előtt fél órával beadnak, valami hihetetlen jó :).
  • Phat Smoker
    #14
    ruha nélkül látod a nővérkéket ? :D
  • Tinman #15
    Rokonlelkek :-)

    Kb. 5 éve vették ki. Az érzéstelenítő beadása után kb. 4 perccel már a torkomban járt a doki, így az érzéstelenítő alig hatott (bezzeg utánna).
    Akkor ért életem első nagy döbbenete. A testem nem tudtam konrollálni és besokkoltam... kb. úgy néztem ki, mint akit villamos székbe helyeznek és zárják az áramkört. Doki tök beparázott, és ordított, hogy lélegezzek, mert, hogy azt meg elfelejtettem. Durva volt... tényleg olyan érzés volt, mintha a testem nem is az enyém lenne, de gondolkodni mégis teljesen tisztán tudtam.

    De ami Verseghyt érdekelheti... elsősorban pépes kajákat egyél. Én persze ezt 3-4 nap alatt meguntam és rácuppantam egy rántothúsra. Meg is lett az eredménye, egy csomó vért nyeltem.
    Ha nagyon fájna nyelésnél akkor 1 szem Cataflam-ot beveszel és fél órára rá már azt eszel amit akarsz. Ez kb. 2-3 órán át tökre elveszi a fájdalmat.

    Ez a szájsebes dolog elég durva. Szvsz a gyógyszertárban kapható szárított kamillát áztasd be meleg vízbe jó fél órát, majd azzal öblítsd át a szád naponta 4-5x.
    A kamillánál jobb hámregenerálót még egyetlen gyógyszercég sem talált fel ;-)
  • Verseghy
    #16
    Ha nem lenne a számon ezek a sebek nem lenne durva. Ha szerencséd van és neked nemlesz akkor nem vészes. Ugy volt hogy ma reggel engednek ki, de hát protekció..:D Meg szerda reggel mentem be azért, mert nemvolt hely, de evileg a műtét előtti napon bent kell aludni. Szóval a normális az lett volna, ha kedd este 6ra bemegyek, ott alszomm, másnap műtét és ha jól eszem szombat reggel mehetek haza. Ebben szerencsém volt, mert akkor még nemvoltak aftáim és tudtam enni. Az afták pénteken jöttek ki még reggel és a doktor egy savas szarral kente be, az szinte fél napra enyhitette a fájdalmat, de nem adhat háztartásba ilyet, mert sav.. Szóval én a korházba maradás szempontjábol jól jártam, de fájdalomba nem, szal 1:1 :D:'( Ja meg még az a rossz az egészbe, hogy nem ehetek fűszereset, és pont ma csinált apám fincsi bélszint és senki nem csinálja olyan jól mint őő.. Nagyon szar érzés volt megenni a húslevest és elmenni látva a sok fincsi kaját:( Ja amugy 2 hét a teljes gyógyulási idő, de még 2 hétig nem szabad súlyosat emelni és sportolni. De megéri minthogy minden hónapba mandulagyulladás..
  • Sephi
    #17
    En evekig szvedtem a hulye aftak miatt , igaz nekem csak 1-2x jonnek ki egy evben es csak egy de az is eleg.

    Nalam a jol bevalt szer az a kek metil. Ha van ismerosod orvos vagy patikus akkor kerjel toluk majd egy fullpiszkalot jol martsal bele es nyomd ra. Jelzem kibaxotul fog fajni mert egyszeruen kiegeti es aztan kicsit furan fog kinezni de fel ora es eltunt az egesz.

    Jelzem en igy csinaltam az utobbi ket alkalomkor! Eloszor beszejel orovssal hogy jo e neked ez a metodus nehogy megprobald majd baj legyen es a fejemen szaradjon.

    Remelem tudtam segiteni.


    (ne egyel tejtermeket , sot es ovatossan mossal fogat minnel kevesebb fogpasztaval. Kenyerrel is vigyazal mert siman kiizeli...
  • Rage47
    #18
    érdekes h nem altattak...
  • Verseghy
    #19
    Én msot rászoktam a Danette pudingra amibe elvileg 80% tej.. Miért nem szabad tejterméket enni?


    Ja amugy jöttek ki rajtam valami kütések a karomon, szerintem allegria és feltételezem, hogy a Cataflamtól van.
  • Pigo
    #20
    azért mert "beleragad" as sebbe és elkezd savanyodni...
  • Magnumrolcsi
    #21
    Én mikor betöltöttem a 3 éves kort egyből kivették mind a két mandulámat mert mindig bevolt gyulladva.
    Nem éreztem semmit. Arra emléxem, hogy mentünk fagyizni utánna(márciusban) :P
  • 2XP
    #22
    Hát szerintem is. Inkább altassanak el és éljek pár héttel kevesebbet, mint hogy még egyszer átessek ezen. Ledugnak a torkodon egy csomó fémszerszámot, hogy épp átfér a szádon, aztán meg kihányod a saját mandulád. Felemelő érzés :/
  • pinnacle
    #23
    Nekem is mostanság kéne ki venni:S
    Állandóan be van gyulladva de félek:S Kiskoromba egyszer műtöttek sérvvel, de abból csak a heg maradt meg bennem. Azóta soha semmi.:S
    Szóval...
  • alibá a mezőrűl
    #24
    nekem olyan 5-6 éves koromba vették ki mindkettőt, mert tűszős mandulagyulladásom vagy miazisten volt havonta.
    Semmi érzéstelenítés, altatás, vagy ilyesmi. az orvos ledugta a reszelőt a torkomon, és mondogatta, hogy köpjem ki a vért, nem szabad lenyelnem, pedig már kurvára nyeltem volna, és nagyon szar volt ahogy az a reszelő vagy mi kaparta a torkomat. Hát mégegyet sztem nem vállalnék be ha fizetnének érte akkor sem... De utána nekem nem is volt semmi, ebből a szempontból szerencsés voltam... néhány nap múlva már azt ettem/ittam amit akartam.
    De még utána kb. 2-3 évig tisztán előjött néha az az érzés amikor azt a szar reszelőt dugja le a torkomon. de túléltem, és mégcsak nem is sírtam utána, ami azért érdekes, mert olyan 10 éves koromig halálsápadt voltam és bőgtem amikor védőoltást, injekciót adtak vagy vért vettek. Még most is kiszaladok a világból ha tűt látok, és megérzem azt az orvosszagot :D Tiszta kínzás nekem.
    Most meg lehet az orrsövényemet kéne műteni asszongyák, mert nagy meleg van, gatyában is besülök egész nap, mégis fújom az orrom minden reggel, és néha úgy kelek fel éjszaka, hogy be van dugulva az orrom, pedig nem vagyok allergiás, nem vagyok megfázva vagy ilyesmi. De ha haldoklok akkor se megyek kórházba... rosszabb számomra mint a halál :D
    Igazán azóta erősen rossz emlék nekem az egész kórház, mióta az öklömből vettek vért... brrr... olyan 7-8 éves lehettem, apám lefogott, és a doktornő beledöfte a tűt a jobb öklömbe... és ott állt benne a tű vagy 1 percig, és nagyon lassan telt meg vérrel, és meg ordítottam, bőgtem, hogy mikor lesz már kész? vegye már ki! Aztán mondták nekem, hogy kb. 20 másodperc volt az egész, de nekem több mint egy percnek tűnt. Nah de ez már nem ide tartozik, csak le kellett írnom, hogy nekem minden ilyen műtétszarság egy horror, minden ami a kórházban van, rémálom :D
    ha egy kórházban meg kell látogatni valakit, megérzem azt a szar hangulatot, szagolom azt a kurva orvosszagot, szinte elgyengelük és depressziós leszek :D
  • HJany
    #25
    nekem kb 4-5éves koromban vették ki. nem emlékszem semmire, csak arra hogy nagyon fájt, és hogy mikor hazamentem kaptam egy játékot :)

    OFF
    mikor műtötték a szívemet 2éve, 2004 november 20án mentem a kórházba, pénteken, és még aznap hazaküldtek, mert a hétvégén nem tudták emgcsinálni, emrt a kisbabák,at kellett előbb. aztán hétfői nap visszamentem, kaptam egy szobát. még aznap bekötötték az infúziót. jött a doki, és mondta hogy csak holnap tudják. mondtam ok. másnap is bejött, és megint csak azt mondta hogy másnap. aztán megint bejött, és megint másnap(és minden nap bekötötték az infúziót, meg adtak kábítót hogy ne érezzek semmit, mert összevissza szurkáltak. persze kb 3 ilyen fecskendő kábítót adtak be, mert elég nagy darab vagyok :). aztán mielőtt műtöttek, kiderült hogy a bal kezemben ami volt tű, azon keresztül vezették az infúziót, már nem jó, ermt ahogy nyomtak bele valami tisztítót, nagyon fájt, éreztem ahogy megy az ereimbe. bekötötték a jobb kezemre, és rohadtul fáj nem tudom miért :S. aztán elaltattak. vége lett a műtétnek, és felébredtem, nagyon fáztam. aztán 2napig mozdulatlanul feküdtem az intenzíven, szerencsére bombázó ápolónő volt :), egész nap csak őt tudtam nézni, éjjel meg valami 60éves nyanya volt akitől csak hányni tudtam. a csaj rendes volt(a bombázó), csempészett nekem jó kaját amit muteromék hoztak :) meg beszélgettünk. mikor már felálhatta, nem tudtam járni. 10perc alatt újra megtanultam :) és kb 3-4 hétig nem kellett suliba mennem. a műtét előtti idő nem volt jó, de qaz az utáni nagyon jó volt!

    azért senkinek sem ajnlom :(
  • Sephi
    #26
    Elmondom mivan.

    Az afta kerlek alasan egy gomba fajta. Amikor gyenge az imun rendszered akkor az a tonna bakterium ami a szadba kerul egy bizonyos sebet ejt a gyengebb pontokon es akkor abbol lesz a kis gomba. Magyaran az afta az vegulis egy sebb a szadba es az a feher ize meg amolyan vedo burok akar lenni. Probald meg pl kicsit erosebben megnyomni es latod hogy azzonal verezni fog.

    Figyej. Igyal sok teat lehetoleg cukor nelkul. Egyel pep kajat... rizset... krumplee puret. Olyan dolgokat amig veletlenul se sertsek fel oket.

    Az afta azert gyogyul naon nehezen mert zart es nedves kornyezetben van. Pl ha az afta az ajkad kozelebe van es kitartod a levegore akkor 5 perc utan kiszarad es kibaxottul fajdalmas. Tehat valahol jobb is hogy bent van :D

    Node a viccet felreteve max 8-9 nap es aztan elmulik. De probald ki amit mondtam es hagyt a sok gyogyszert es hulye kenocsot mert nem ernek SEMMIT!
  • F1re
    #27
    nem olvastam el miekrt irtatok mert nincs erom de leirom nekem mi volt kb 9 eves koromba volt orrmandula mutetem nem altatak hanem lekotoztek 1 szek hez a torkomba nyomtak 1 inekciot es az egezsbe az fajt a leg jobban amitol majdnem bepsialtam csak be voltam ugye erzestelenitve fojt a nyalam kabbe ojan szinten hatot :D na az fajt hogy a vege fele ugy szedtek ki a vert hogy vami csipesz kozot volt valami vatta voltkozbe es ezzel eleg eroteljesen sikaltak a torkom amitol majd be szartam :D aszt utana meg jot folyamatosan a ver a szambol meg a gula es toroltem a szivacsokba amikor fekudtem az agyba erre beszol hogy alj fel es setalj el a csapig ha most let volna mondtam neki hogy bazzmeg nem te vagy benyuktatozva meg midnen mittom en mi :D alig eltem
  • Tomo15
    #28
    Az evés még egy jópár napig igencsak kellemetlen lesz, de ez a dolog velejárója.
  • PeeTeR
    #29
    nemtommikor de egy nyaron kivettek mind a kettot. elosszor orr utanna garat. szar volt, reg volt, gyors volt.

    ennyi :D
  • Verseghy
    #30
    Most beszéltem az orvosommal és azt mondta, hogy az afta egy lappangó virus, amit nem lehet kiirtani a szervezetböl és amikor legyengül az imun rendszer legyngül megtámad és ez egy seb a fehér szar rajtam meg egy védőburok. De ha jobban belegondolunk ugyanaz, mint amit te irtál:P
  • stp4trick
    #31
    mint a herpesz
    6 éves koromban uszodában kaptam el, azóta évente jön ki, főleg taknyos-hideg időben, bár mostanság már gyakrabban, de nem vészesen

    on:

    21 évesen vetettem ki a garatmandulámat, mert állandóan begyulladt és elegem lett belőle. A dokit szembeköptem vérrel:-))), meg nyeltem vagy fél litert belőle, aszogya a doki, ne nyeljem le, mert hányni fogok, de mást meg nem tudtam, másnap szartam olyan feketét...
    Ami az egészben a legrosszabb volt, hogy ugye nem szabad erőltetni, nehogy bevérezzen, erre haver meglátogat és elhozza a Nekem 8-at. MAjd beszartam a röhögési vágytól, de csak vergődtem kínomban, mert majd szétfeszült a torkom, csak a párnát csapkodtam, meg vigyorogtam. Azóta is egyik kedvenc vígjátékom.
  • _Vegeta_
    #32
    Koszi. Meglatjuk milesz belole. :)

    Tuti nem altatom magam, mert olyan szerencsem lesz hogy az altato miatt tuti hanyni fogok ebredeskor. :D
  • hnoemi
    #33
    Nekem nagyon régen vették ki, de igazán kellemes volt..... az első látvány, hogy a mellettem fekvő srácot hozza vissza az ápoló a műtőből, és vér folyik a szájából. Hm....guszta. Megvagyok, túléltem, nővérem gázosabban járt, mert bevérzett neki. Na az viszont fájt amikor zsemlét kaptam reggelire és meg kellett enni mert majd éhenhaltam. :) Azóta még ötször műtöttek, pedig még csak 20 vagyok, na, versenyezzünk skacok? :)) Legutóbb majd megfagytam ébredéskor. Hú de sz.r felkelni, atyaúritten.
  • Verseghy
    #34
    Én hálisten nem hánytam semmit. Nagyon szerencsés voltam ezen téren is:) Mellettem lévő srácot is aznap műtötték és őő egész nap vért hányt:(
  • hnoemi
    #35
    Tudod mikor hánytam vért? Szájsebészet után. Bröööööö...... Annyi ment a gyomromba hogy nem bírta szegény. És hogy valami vicces is: utána két hétig csak cipzáras cuccost hordtam, mert nem fért bele a búrám a pólóimba. :)
  • Derapo
    #36
    Én nem nagyon emlékszem a mandulaműtétemre 27 éve volt:(
  • Derapo
    #37
    A porcukor sokat segít.De komolyan! igen kellemes fájdalomcsillapító hatása van.Kenegesd glicerines borax-al az sem rossz.
  • hitch
    #38
    Nekem a Tavasz Szünetben Vették ki a mandulámat És hála egy nagyon jó Doktornőt fogtam ki :D.De utánna valo héten csak fájdalomcsillapitokon éltem nagy részt meg innivalon.Szar volt.De most már sokkal jobban vagyok.Hála neked Mártikám:D:D:D LOÁL.
  • akyyy
    #39
    hehe, nekem is kivették még ovodóús koromban, de h most születési betegség, vagy az oervosok akkor baztak e el valamit, én ugy emlékszem azóta jobb fülemre félig süket, és jó hangosan se tudok beszélni:S

    én most orrsövény miatt parázok, úgy vélem ferdülés van, ezzel mit tudnak csinálni?:S::S

  • hnoemi
    #40
    Ezt nagyon egyszerűen meg lehet oldani, fél családomnak megvolt, csak keress fel egy szakorvost. Apró beavatkozás, ne félj tőle. Persze ez hozzáállás kérdése, én berezelnék de az én vagyok. Egy rokonomnak régen egy balhé miatt elferdült az orra, meg a "sövénye" is, ő plasztikai sebészhez ment.