184
  • Pharaoh
    #1
    Réggebben volt ilen energiatakarékos izzónk, de nem nagyon vált be. Sok időbe telt míg rendes fénye lett.
  • Sepu
    #2
    ez egy normális ötlet.
  • Su0my
    #3
    Hát igen és még mi nevezzük magunkat Homo SApiens Sapiens-nek. (gondolkodó - BAHH - ember...)
  • Su0my
    #4
    Na itt a példa az emberi butaságra. Köszönöm. Az ilyenek miatt tartunk ott, ahol tartunk...
  • mikloss
    #5
    Egyre olcsobbak a takarékos izzók már 200Ft-ért is láttam egy szar márkájút! egy sima meg 50Ft!
  • nimfas
    #6
    Pharaoh....

    Kezeit csonkolom... oda kell energiatakarékos égőt tenni, ahol sokat világít, kb 30 mp kell a "bemelegedéshez" utána már rendes fénnyel "ég".

    Amúgy a sima égőnek az a hátránya, hogy izzik így inkább fűt mint világít. :-)

    Ahol napi 10 percet ég a villany... Spajz, kamra.... oda felesleges a drága energiatak. izzó.

    Ja... és mint villanyszerelő még adnék egy tanácsot mindenkinek. Nem mindegy hogy milyen az izzó, ugyanis megnéztem egy 1000-1200 Ft-os Philips és egy 600 Ft-os olcsó izzó adatait, és ugyanakkora (20W) teljesítmény mellett a Philips 2x akkora Lm (Lumen) azaz fényerőt ad, tehát hiába kerül fele annyiba az olcsó égő fele annyi fényt is ad!!!! Akkor meg minek spórolni???
    Erre mindenki figyeljen oda, ha vesz ilyen égőt, nem mindig az olcsó az olcsó :-)

    Üdv.
    Nimfas
  • mathe
    #7
    Nemtom, nekünk is ilyen van egy pár helyen és nincs vele semmi probléma. 1-2 mpet kell várni hogy elkezdjen égni aztán teljesen jó fénye van. Egyik ismerősöméknek volt olyan hogy felkapcsolták és vagy 10percet kellett arra várni hogy rendes fénye legyen de azt már igen régen vették... Meg sztem az élettartamuk is nagyobb.
  • pip
    #8
    Nagyon olcsot vettem mar en is, kimondhatatlanul szarul vilagitott es zavaro kekes fenye volt. Kellemetlen volt a fenyenel olvasni, de egyszeruen a szobaban ulni is. Nem is tudom hogy kerulhet piacra ilyen szar termek. No meg azt, hogy mikent lehet megkulonboztetni az ilyen kekes/feheres fenyut a "rendes" fenyutol. Valahol a szinhomerseklet hatarozza meg, de sajnos nincs minden termek dobozan feltuntetve.
  • Sanyix
    #9
    Szörnyű lehet hogy 1 percet kell várni a bemelegedésre... az energiatakarékosság, meg az hogy nem kell 5 percenként cserélgetni mert kiégett már nem is számít mi? lol
  • Pharaoh
    #10
    Az újabb égők már lehet, hogy jobbak, elég régen volt iylen égőnk (10 éve). Most a legtöbb lámpánkba be se lehetne tenni.
  • htmm
    #11
    Energitakarekos izzobol nem jo akar milyen oda, ahol surun kapcsolgatod.
    En altalaban Tungsramot veszek. Magyar gyartmany. Igaz kicsit varni kell a bemelegedesre, de utana jo.
    Jah, es szamitasaim szerint egy energitakarekos izzoval akar 2000 Ft -ot is meg lehet takaritani teljes elettartama alatt (ebben benne van a magasabb ara is).
    Persze nem a 200Ft -osat kell valasztani, mert annak a fogyasztasa ugyan 15W, de a fenyereje is kb annyi, mint egy 15 -os izzonak...
  • Kornan
    #12
    Jó 5letnek tartom ezt,ha tényleg megéri ahogy mondja akkor jó eséllyel elfogadják a jövőbe.

    Egyébként mögöttem éppen lámpa világít.Mondjuk a ház többi részén energiatakarékos a jellemző,de a szememnek kellemesebb a sárga,mint a fehér fény,talán azért szeretem jobban.De az sem lenne katasztrófa ha le kéne cserélni...
  • Invader
    #13
    1) Mint azt mr itt az SGn sokan elmondták, az ún. enrgiatakarkos izzók által felvett teljesítmény csak hosszú folyamatos működés mellett közelít a dobozon feltüntetett névleges értékhez. Több órás egyhuzamban használat mellett valóban takarékosabbak némileg, de sűrű kapcsolgatás mellett kifejezetten pazarlás.

    2) Én személy szerint gyűlölöm a fénycsövek hideg fényét, zavar olvasásnál, meg egyszerű háttérvilágításnál is, sokkal jobb a közérzetem ha a hagyományos széles spektrumban sugárzó volframszálas izzó világít.

    Mellesleg kutatások szerint egészségesebb is a szemnek a hagyomnányos izzó.
  • waterman
    #14
    nekünk is sikerült bevásárolni egy 400 forintos occsó energiatakarékost.. aztán vettünk mellé egy tungsramot (drágát). mindkettő a doboz szerint 2700k-s, de az occsó az kékes fényt, a tungsram meg szép, kellemes sárgás fényt ad. már csak ezért is megéri a kicsit drágábbat venni. a lumenekre is érdemes figyelni! a kékes fényű hiába 1150 lumenes(60w sima izzó 710lumen körül), inkább csak holdfényes éjszakát csinál egy nagyobb szobába, mint fényt..
  • Xantia
    #15
    Nekem majd mindenhol kompakt fénycső van, kivéve a padlást, spájzt, WC-t.
    Vagy egy tungsram 15W-os izzóm, amely a harmadik lakásomat járja, még 95-ben vettem. Hálószobában teljesít szolgálatot.
    Én speciel a izzókörtéket nem szeretem, mert a kompakt fénycső nagyon szórt fényt ad, míg az izzókörte eltérő mintázatot. A kompaktfénycső fénye még a Hera festékről is jól szóródik.
    Ja igen: a festés, egy jó festés, még a régi meszes festés is több fényt szór vissza, mint a papírtapéták, egyszerűen kisebb körte is elég, hogy mindenhol fény legyen.
    Másrészt ott ahol kis helyen nagy fényerősség kell, ott halogén spotokat kell használni. Ugyanakkor halogén spotokat nem célszerű nappali világítására használni, mert csak foltokat világít meg, avagy nagyon sok nagy összteljesítményű spot kell.
  • nimfas
    #16
    Igen, ez tipikusan a vonalizzó és a fénycső esete :-)

    A vonalizzó olyan mint egy fénycső, csak a nem a végén, hanem a végén merőlegesen vannak rajta az érintkezők, nem kell hozzá trafó és gyújtó, viszont elég drága egy vonalizzó és mondanom sem kell, hogy egy 60W-os vonalizzó ad annyi fényt mint egy 20W-os fénycső. Sok ismerősöm panaszkodott, hogy nem látnak, mert a konyhában a pult alá vonalizzót tett fel az eszes villanyász, mert az "szebb", csak szart sem világít. :-)
  • Kazak
    #17
    Ez mekkora parasztvakítás. Nem a max. 100 Wattos villanykörtékkel kellene kezdeni az energiatakarékoskodást, hanem a légkondícionálókkal (fogyasztás 2200 W-tól a csillagos égig), a plazmatévékkel, a villanytűzhelyekkel, a mosogatógépekkel, meg az 500+ Wattos számítógép tápegységekkel. Egy átlag háztartás villanyszámlájának szerintem elenyésző részét teszi ki a világítás.

    Egyébként régen azt mondták a neoncsőre, hogy hosszú távon rontja a szemet, mert vibrál. Ez a kompakt fénycsövekre is igaz (elvileg hasonló a technológia)?
  • nimfas
    #18
    Már nálam is.... anyáméknál kb 10 éve van energiatak. égő, meg kell nézni, ahogy írtam lentebb... a Lm értéket és persze a Kelvin azaz a "fényszín" (meleg-hideg) értéket is! Ahogy ezt lent vki már megjegyezte
  • nimfas
    #19
    Kazak.... a kompakt csövek közel nem annyira vibrálnak, ha vibrálnak egyáltalán... én a fénycsöves rendszereknél szemmel észreveszem, az energiatakarékos lámpánál hosszabb távon sem zavar.

    A mosogatógép speciel rossz példa... mert az időn kívül vizet is megtakarítassz vele, kb 1/4 vízzel mosogat, mintha kézzel sikálnád :-)

    A számítógéppel és a légkondival egyetértek!!!
    Mennyit számít, ha a gépemben lecserélem a 4db összesen 230GB-os wincsit 1db 300-asra?
    Mennyit eszik W-ban egy wincsi???

  • Pharaoh
    #20
    Úgy 25W egy vinyó
  • Pharaoh
    #21
    A plazmatévé szerintem nem fogyaszt olyan sokat. A légkondi tényleg sokat fogyaszt és amerikában már mindenütt van, ha elromlik nyáron már szinte be se kell menni dolgozni.
  • Caro
    #22
    Én betiltanám a 20 W feletti fogyasztású processzorokat.
    Teljesen felesleges, tudunk gyártani 10W> fogyasztásút is, és teljesítményben meg nem annyival rosszabbak.
  • akyyy
    #23
    sztem pont jó hogy fűt, mert ilyen nagy hidegben bármi hőforrás jól jön:) nyáron meg ugyis sokáig van napfény
  • Caro
    #24
    A plazmatévé sokat fogyaszt, de a légkondi nem.
    Megfelelő körülmények között olcsóbban lehet vele fűteni, mint gázzal.
    Az a 2200W a hűtő-fűtő teljesítmény, nem az elektromos!
  • orkenyid
    #25
    Ja igen PC-be szeretnek egyesek néha túlozni. Pl: egy Celeroncs gépbe minek 450W-os tápegység?!
  • Pharaoh
    #26
    Csak kérdés hogy a gyártási költség mennyivel lenne több. ( pl a az előállításhoz szügséges áram lenne több)
  • Pharaoh
    #27
    Kérés mi számít soknak, egy 165cm-es plazma 640W-t, egy 95cm-es 250W-t fogyazt, ami nem olyan vészes, főleg ha közben a 100W-os procik meg VGA-k vannak egy gépben.
  • Sanyix
    #28
    Táp mind1 mekkora, ha nem kell akkora teljesítmény akkor nem is ad le annyit. A 450W a maximális amit le tud adni.
  • roliika
    #29
    Izzók..na ja...és vele együt mindent! Pl belsőégésű motorokat mert iszonyú alacsony a hatásfokuk. Villanymotorokkal kéne helyettesíteni mindet!
  • wbtist
    #30
    Épp ma vettem 2 izzót :) (1x11W+1x23W Philips) 30 mp alatt éri el az "üzemi" fényt. Szép fénye van. Nem bántam meg az összesen 2300Ft befektetést.
  • Abator
    #31
    Ma voltam a helyörségi klubban, és majd mindenhol a régi izzóval világítanak, ez azért elég gáz sztem.
    Egyébként a fénycsövekkel nem is az az igazi baj, hogy hideg fényt adnak, hanem, hogy csak bizonyos frekvenciűjú fényeket adnak, és a szemünk bénasága miatt látjuk fehérnek, és erre érzékenyek néhányan.
  • Windforce
    #32
    csak egy kis erdekesseg: mennyit fogyaszt a geped...
  • janyikzs
    #33
    Ez nehéz kérdést vet fel nálam.

    1. Mivel szinte mindenhol energiatak. van nálunk, ezért azt mondhatnám, hogy mindenki használjon ilyet, mert jó.

    2. Viszont van köztük teljesen egyforma, és az egyik már 3 éva műxik, ám 1-2 év alatt már többet is cseréltem. Van köztük teljesen olcsó, ami régóta megy, és van köztük pár márkás is, amelyek közül már többet cseréltem.

    Összegezve: Sajnos amit meg tudnék spórolni vele, azt ráköltöm az újabbak vásárlására. (Pedig sokáig kellene bírniuk.)

    Ui.: De ha ezen múlik a "jövő", akkor veszegetem őket!!!
  • Caro
    #34
    "illetve sokakat egyáltalán nem is érdekel a klímaváltozás és nem aggódnak a következmények miatt sem"
    Itt kell beavatkozni. Sajnos az emberek egyre hülyébbek és önzőbbek.
  • AtisH
    #35
    Ha egyesek kicsit belemélyedtek volna a világítás-technikába, akkor nem mondanának akkora hülyeségeket.
    Tény, h a legrosszabb hatásfoka a normál izzóknak van. Az energiatakarékos izzók, illetve más néven a kompakt fénycsövek igaz, hogy kevesebb energiát használnak ua. fényerőhöz, de hosszabb távon fárasztják (és rontják) a szemet, ti. ezek is gázkisülésen alapulnak és villognak, mint a normál fénycsővek, csak magasabb frekvencián. Legjobban arra hasonlít, mikor valaki CRT vagy TFT monitort használ. Másik a színhőmérséklet, ami a fénycsőveknél (kompakt izzók) a legmesszebb áll a természetes fénytől, a napfénytől. A napfénynek egyébként "kékes színe" van és néha a kékes színű neoncsőveken a daylight felirat is szerepel. A sárgás szín inkább a normál izzókra jellemző és beltérben melegebb, kellemesebb hatást ad. Na meg a sugárzási karakterisztika sem éppen optimális (a drágább izzóknál már odafigyelne erre is), tehát nem abba az irányba sugározza fény nagyobb részét amerre szükség lenne.
    Amit sokan kihagynak a számításból azok az halogén izzó, amely jobban megközelíti a természetes fényt és hatásfoka a fentebb említettek között van. Spot világításra, íróasztalnál, olvasáshoz a legjobb.
    Elgondolkodtató az is, h a háztartásokban a világítás által felhasznált teljesítmény az évek folyamán nem nagyon változott, viszont egyre több elektromos (kényelmi) berendezés jelenik meg amelyek teljesítménye a többszörösére nőtt (nagyképernyős tévék, PC, konzol, házimozik, légkondi, stb.).
  • HappyBoy
    #36
    Mi 10-15 éve lecseréltük az összes izzót ilyenre. Azóta is azok égnek. Sztem jó!
  • Kazak
    #37
    Ez OK. Az előbb megnéztem a Samsung honlapját, ott egy A energiaosztályos, 2.7 kW hőteljesítményű légkondi elektromos teljesítménye 840 W. Ha ez naponta csak 2 órát működik (ez azért szerintem elég óvatos becslés), akkor az egy hónap alatt 51 kWh fogyasztást jelent. Ehhez egy 100 Wattos izzót 510 órán keresztül kellene folyamatosan égetni. Egyszer egy szaki nekem azt mondta, úgy méretezik a légkondikat, hogy a kéró paramétereitől függően kb. 15 m^2-ként számolnak 1 kW hőteljesítményt. Ebben biztosan van egy kis "ráhagyás" is, de még ha felezed is az értéket, akkor is 160-200 kWh szükséges egy 100 m^2-es lakás légkondícionálására egy hónap alatt.

    Ja, és le a vasalókkal és a hajszárítókkal is! :)
  • AtisH
    #38
    A korszerű mosogatógépek, mosógépek kevesebb vízzel mosnak, ergo kevesebb energia kell a víz felmelegítéséhez. Hameg jobban megismertetnék és támogatnák a polgárokkal a vízlágyítót, akkor elég lenne 30-50% mosószer, ami szintén kíméli a környezetet (csak a multi rosszabbul járnának és az államnak is kevesebb adóbevétele lenne)...
  • vgez
    #39
    az élettartam ami rá van írva izzóra 1000ó fénycsőre 2500-15000ó csak tájékoztató adat ami azt jelenti hogy 50% az esély hogy kibírja addig, szóval nem kell csodálkozni azon hogy egy izzó kiég egy hónap, vagy a fénycső 1 év alatt statisztikailag elfogadott
  • Darth Sith
    #40
    nálunk itthon 6 lámpában van energia takarékos..