152
  • kbupdate
    #1
    "A kutatócég tanulmánya szerint a platform félúton jár a felnőtté válás terén, de még rengeteg teendő hátra van ahhoz, hogy valóban széles körben elfogadottá váljon."

    ...
  • kbupdate
    #2
    "Itthon a legújabb felmérések szerint töretlen a Linux térhódítása. A magyarországi PC-eladásokból 2004-ben 16,5% volt a Linux részesedése, ami 37,7%-os éves növekedést jelent, míg a notebook-eladásokban 72 százalékos növekedést regisztráltak. A notebookok piacán az IDC piackutató cég adatai szerint 2004-ben 4300 gépet adtak el Linux programmal, míg 2003-ban csak 2500-at. A szoftver részesedése tehát egy év alatt 3,6 százalékról 4,3 százalékra nőtt ezen a területen. "

    Aztán ezekre otthon egyből nyomták fel a fekete XP Proft.-t:DDD (Najó csak 95%-ban:D)

    Nevetséges.
  • FTeR
    #3
    5 év múlva térjünk ide vissza :)

    (ilyen előrejelzések 5 évenként elhangzanak, cak az eredmény marad el)

    #2 ott a pont :)
  • smv
    #4
    Tényleg van még mit fejlődnie.

    Alapvetően linux fan vagyok, de a linux sem egy különlegesség, vagy egy csoda. Nem lesz sose több, mint egy OS. Mire kinövi gyermekbetegségeit, esetleg megjelenhetnek más versenyző rendszerek is. Én annak örülnék a legjobban, ha 2-3 OS lenne a piacon, akik fifti-fifti rendszerrel osztoznának a piacon. Verseny lenne. Végre.
  • kbupdate
    #5
    De ugye a "Linux jobb a Windowsnál", és a Windows "folyamatosan lop el" mindent a Linuxtól, Unixtól, Applető stb. tehát a Windows is egyre jobb lesz...

    Ha eddig nem sikerült megszereznie a Linuxnak az első helyet, ezekután se fogja. Vista meg igenis jobb lesz a XP-nél, bármilyen meglepő...
  • Equ
    #6
    "Aztán ezekre otthon egyből nyomták fel a fekete XP Proft.-t:DDD (Najó csak 95%-ban:D)"

    Pontosan. A hivatalos adatok szerint az előre telepített linuxok 80% került a szemétbe és ment a helyére a win. forrás:

    http://news.com.com/Desktop+Linux+a+vehicle+for+pirating+Windows/2100-1016_3-5388863.html

    Köszönjük agyament kormányunknak, hogy csak oprendszerrel lehet pl sulinetes gépet venni és így jól felpumpálhatják a linux eladásokat, amit a sok lámer be is vesz, aztán hirdeti, hogy hú de terjed a linux... Hát csak terjedjen így tovább :))
  • janyikzs
    #7
    Akkor lenne igazá versenyhelyzet!

    5 évet jósolnak - miközben a cikk vége felé azt írják, hogy "az elmúlt két év csökkenő tendenciája". Ez nem mond ellent egymásnak.

    A notebook statisztika tényleg röhej, a legtöbb ember (szerintem) úgy is xp-t tesz fel rá.

    Amúgy nem lenne rossz OS, csak a támogatottságot kellene növelni rajta. Tudom millió program létezik már így is rá, de az otthoni felhasználókat ez nem elégíti ki, legfőképpen a játékokra gondolok. Hiába akarja otthon valaki feltenni, ha van gyereke, a játékok miatt úgysem teheti meg. Ha meg otthon a win-hez van szokva, akkor a munkahelyén nem igazán akar mással találkozni. Ráadásul a cégek fejesei sem linux buherátorok (általában), ezért nem is mernek "beruházni" rá. Ráadásul átképezni az alkalmazottakat is.

    Az otthoni felhasználókat leginkább a játékok hiánya tartja vissza a linuxtól. Egy olyan programozási platformot kellene kiötleni, ami egységesen futna a különböző op. rendszereken. Nagyjából a java-t, html, és más sok különböző dolgot már sikerült így megoldani.
    Igaz ez hatalmas dió lenne, az optimalizálás se mehetne könnyedén, eléggé rossz ötlet, de a linuxnak más esélye nincs, hogy az otthoni környezetben sokkal jobban elterjedjen. Ehhez azért a MS-nak is lenne hozzászólása, ő meg nem igazán ezen az oldalon áll, sőt inkább olyanokat fejleszt, ami máson nem is lesz elérhető.
  • stinkydiver73
    #8
    asztali OS -ként talán sose fog nagyon elterjedni, szerverként most is jól áll. Én a legtöbbet a beágyazott rendszerkeben várok sokat a linuxtól. Ott, ahol nem is látszik, ott van az asztalodon a routerben, a telefonondban, a porszívódban, a dvd lejátszódban.
  • janyikzs
    #9
    Abszolút off-ként egy oldal árlistája op. renszderekről (tudom, van ingyenes is, de azért példának jó) :

    - Red Hat Linux 7.3 Personal UK 20.750.-
    - Suse Linux 9.1 Professional HU 22.287.-

    A lényeg:
    - Windows XP Home HU 22.134.- (esetleg egy árban 1-2 linuxnál)

    Mielőtt valaki a fejemhez "vágná" a teljesség kedvéért:
    - Windows XP Professional HU 36.500.-

    Az árak magukért beszélnek (és csak a google-ban kerestem rá gyorsan, de azért találtam drágábban is linux-ot, és windows-t is)

    A linux ingyenességével azért nem kellene felelőtlenül dobálózni, vagy hozzátenni, hogy valamelyik!
  • smv
    #10
    Ez a disztrib ára, nem a linuxé.
  • moha
    #11
    a Suse 9.3 ingyen letölthető a Suse ftp-jéről, 5cd-s, a Red Hat helyett pedig ott a Fedora
  • Drawain
    #12
    Mindegyik :)
  • Alfa Of NS
    #13
    A Windows sosem a legjobb oprendszer, de mindig eleg jo annyira, hogy fenntartsa az elterjedtseget.
  • Fenjoy
    #14
    Kíváncsian várom mi lesz... de ezekben a Linux legendákban nem hiszek... Lásd MicroSoft részvények és vannak Red Hat részvények,ergo a Profit érdekli mindkettőt... erről ennyit mint már anno kifejtettem, ahogy a Linux tered hodit, ugyan azok a problémák lesznek ezzel is mint a Win el... de most nem mennénk bele, várjuk ki a végét:)
  • BlackRose
    #15
    Olyan, hogy legjobb oprendszer nem létezik. PONT
    Olyan, hogy legjobb oprendszer a meghatározott feladatra a meghatározott körülmények között... na ilyen esetleg van, de mivel majdnem lehetetlen objektívan meghatározni, akkor mondhatjuk, hogy ilyen sincs. Tehát értelmetlen vitatkozni olyanról ami nem létezik. PONT
  • FTeR
    #16
    akkor te használj csak linuxot és ne disztribet :P
    (habár nem árt ha legalább egy shell-t szerzel még hozzá)

    nem értem mért kell ezt mindig felhozni
  • smv
    #17
    Én személy szerint UHU-s vagyok. Az pedig nem meglepő, hogy ha boltban veszed meg, akkor a szép díszcsomagolást, a cd-k árát, a felhasználói kézikönyvet, a kis kézikönyvet, az áfát, a kereskedő is rárak valamennyit, hogy neki is legyen haszna, tehát ezeket meg kell fizetni, (de ajándék bögre van hozzá ), így kijön a hatalmas 5745 forintos ár.

    Na akkor kalkuláljunk. Itt benyögték, hogy 22.000 forint most egy XP. Van egy kis cégem, van benne 20 gép. Megveszek 20x22.000ért legális windowst, akkor máris elbasztam 440.000Ft-ot, csak a szoftverre. Ha dobozos uhu-val csinálom ezt, akkor mindez 5745 forintomba került volna, hisz 1 megvásárlása feljogosít az összes gépre való telepítésre. Nem tudom, ki hogy van vele, a különbség azért mégis csak ~435.000 forint...
    És ekkor még egy felhasználóbarát disztribet néztem, lehetett volna debian, ami ingyen van.
  • smv
    #18
    De ha ez az 5745 forint olyan súlyos összeg a 22.000 -el szemben, és home user, továbbá nem érzi szükségességét a díszdoboznak, a cd-knek stb, az az uhulinux.hu ftp-jéről lehúzhtja ingyen.

    Ezzel szemben versenyképes lenne az xp ára? :P
  • GABOR16
    #19
    Ráadásúl az XP-t csak gép alkartésszel együtt adják az OEM licensz miatt (nekem erre hivatkoztak mikor 1x megakartam venni eredetibe, de gépet fejleszteni én nem akartam, így nem lett az XP-ből semmi).
  • FTeR
    #20
    Mit nekem te Linuxoknak
    Parancsokkal vadregényes Shellje!
    Tán csodállak,ámde nem szeretlek,
    S gépem verzióid nem használja.

    Fent a Windows tengersík hülyéknek
    Ott vagyok honn,ott az én világom;
    Börtönéből szabadult sas-lelkem,
    Ha az ablakok végtelenjét látom.
    .
    Fölrepülök ekkor gondolatban
    Túl az aztalon az Intéző közelébe,
    S mosolyogva néz rám a tálcától
    a menüsorig nyuló gyökérkönyvtár képe.
    .
    Délibábos háttérkép alatt dörömböl
    Media Playernek 100 Heavy Metálja;
    Deleléskor Hosszu scrollú sornál
    Széles menü kettős árja várja.

    Cd-knek dübörgő futása
    Zúg a gépben,Ujjaid dobolnak,
    S a Lámák kurjantása hallik
    S pattogása hangos szenzoroknak.
    .
    Az explorben ablakok lágy ölében
    Ringatózik a Altavista,
    S a Javascriptnek eleven szinével
    A képernyőt vigan koszoruzza.
    .
    Ide járnak szomszéd hálózatokbol
    A hackerek esti szürkületben,
    És örülve kelnek légi utra,
    Ha a Lámák adata a virustol elveszett.
    .
    A kislemezen túl a C: mélyén
    Áll magányos dölt ikonu exe;
    Látogatják a Hardcore quakesek,
    Gamespyra menvén a versenyre.
    .
    A fájloknál kicsi mappaerdő
    Sárgul a halványsárga alapban;
    Oda fészkel a trojai Szerver
    rendszergazdáktol nem háborgatottan.
    .
    Ott tenyészik a bús Back Orifice
    S kék ikonja a Patch.exe-nek;
    Hüs tövéhez teli hold hevében
    Jelszot lopni okos felhasználok térnek.
    .
    Messze hol a Flash az Explorert éri,
    A háttérből kék nyomógombok orma
    Néz,s megettök mint halvány ködoszlop,
    egy-egy menü tartományának tornya.
    .
    Szép vagy,Windows legalább nekem szép!
    Itt kattintottak,itt chateltem.
    Itt boruljon rám a monitor,itt
    Domborodjék az ablak is fölöttem.
  • Equ
    #21
    "Megveszek 20x22.000ért legális windowst, akkor máris elbasztam 440.000Ft-ot, csak a szoftverre. "

    Tényleg elb*ad, de csak mert nem értesz hozzá, ugyanis 2 géptől már volume licensing van igen erős kedvezményekkel.... Aztán a fenmaradó pénz különbség többszörösét elköltöd majd karnbantartásra, továbbképzésre és naponta szívsz majd nem vagy hibásan megnyíló doksikkal, adott feladatra nem létező vagy gagyi programokkal stb-stb...

    "Ezzel szemben versenyképes lenne az xp ára?"

    Hát bizony, ha valaki nem csak az orráig lát, akkor nagyon is versenyképes.

    stinkydiver73 begyágyazott linuxos megjegyzésével viszont 100%-ig egyetértek, a telefont-pda-t leszámítva ott a helye a linuxnak tényleg ahol nem látszik, nem kellenek új programok rá stb. Viszont a pocketpc-met imádom ott esélye sincs a linuxnak.
  • FTeR
    #22
    egyszer már kifejtettem, most csak röviden:
    linux mellett mindig felhoznak 5-6 tuti érvet, de közben egyik disztribre sem igaz mind.

    uhu-t mindig a felhasználóbarátságra hozzák fel, ha bármi másról van szó mindenki fikázza (linux fanok)
    a szerver kell, mindenki a red-hattal jön, de az minden csak ingyenes nem.
    a profi rendszernek mindenki a debiannal jön, de az meg nem felhasználóbarát.

    ja és a linux csak 1 kernel ;)
    ha megtalálom idézem magam, de kugli nem segít...
  • Zsoltika 007
    #23
    Ez jó!
  • Zsoltika 007
    #24
    "a profi rendszernek mindenki a debiannal jön, de az meg nem felhasználóbarát"

    Ööö hát figyelj aki profi rendszert akar csinálni csak értsen már hozzá valamit..

    Ahogy így olvasom a hozzászólsokat simán lejön hogy több mint 60%-a nem is láttott még linuxot és úgy szól hozzá.
  • smv
    #25
    2 géptől igen erős kedvezmény. Lehet, hisz még nem szereltem fel 20 gépet új windowsal. De az igen erős kedvezmény az pontosan mit is jelent? Gondolom nem azt, hogy a 2. 3. stb gépre már tök ignyen rakhatod fel, úgy hopgy ráadásul kapsz hozzá officet, képszerkesztőket, stb.
  • smv
    #26
    Persze, hogy nem igaz. Sajnos igazán jó disztrib sajnos nemlétezik...

    De windows fanok is mondják soxor, hogy áá, hát ők pöpecül megcsinálták a windowst, 8000 napja nem állt le, 0.000001 másodpercet tölt windows indításnál, 20 év alatt sosem fagyott le stb. De sajnos ez sem minden windowsra igaz. Csak arra ott náluk. És bárki leülhet csinálni magnak saját disztribet, ami felhasználóbarát, profi, kicsi, gyors stb, pont úgy, mint ahogy leülhet windowst buherálni.
  • Alfa Of NS
    #27
    Vaz, te sem latod a fatol az erdot...
  • Alfa Of NS
    #28
    "És bárki leülhet csinálni magnak saját disztribet"

    Igaz, elvegre akar barki irhat maganak sajat oprendszert. Egyszeru ez.
  • dnes82
    #29
    Ezek meg valoban nem lattak linuxot, ahogy irtad.
    Eppen azert van sokfele disztribucio, mert a dolog ugy mukodik, hogy aki akar osszepakol maganak egyet, es ha gondolja feltolti, mint egy disztribuciot.

    "naponta szívsz majd nem vagy hibásan megnyíló doksikkal, adott feladatra nem létező vagy gagyi programokkal stb-stb...
    "
    Gondolom Te meg csak a sok hozzanemerto altal megirt grafikus programokat nezted (ha egyaltalan nezted). A profi tervezoprogramok kivetelevel mindenre letezik GNU program. Meghozza mindenre jol mukodo, letisztult GNU program letezik.. hogy ez Neked elkerulte a figyelmed, arrol a GNU/Linux nem tehet.
    "Hibasan megnyilo doksikrol" meg ne beszeljunk, mivel azert mindketten tudjuk, hogy ki a felelos.
  • Alfa Of NS
    #30
    "ami felhasználóbarát, profi, kicsi, gyors stb"

    Na most kb az jott le nekem, hogy eddig ilyet senki nem csinalt meg, mert mindegyiknek van vmi gondja. Pedig elmeletileg lehetseges. De gondolom az se ingye lenne mar.
  • smv
    #31
    Mindenki 1-1 célra szánt disztribet csinál, és senki nem egy minrenre jót. Minden igényt kielégítő rendszer nem létezik, és elméletileg nem is létezhet. Hisz ha miden olyat belerakok amitől felhasználóbarát, könnyen kezelhető profi stb, akkor már nagy lesz, minél több midnent rakok bele annál lassab, annál nagyobb, így a kicsiség vágya megszűnt, éssatöbbi. Ilyet nem lehet csinálni.

    A disztribet kiadók inkább döntenek, hogy ők most direkt a kezdő usereknek akarnak csinálni 1 rendszert, vagy a vérprofi hardcore linuxosnak.

    És miért ne lehetne ingyen? Ez nem az M$ világa...
  • FTeR
    #32
    ugyan amit kerestem nem találtam, de helyette egy másik idevágó példabeszéd tőlem (klasszikus témaválasztás):

    "vegyünk egy mezei sorozat gyártott utcai személygépkocsit (továbbiakban szgk) - pl Ford Focus - , és vegyük ugyan ezen széri a WRC változatát. Könnyen kitalálható előbbi win, utóbbi lin.
    WRC:
    profi lengéscsillapító -> nagyon jó úttartás
    pro. gumik -> nagyon jó tapadás, de minden útviszonra más/új gumi kell, de pont ezé jó (pl kernel fordítás)
    erős, spéci, gyors motor, kitesztelt/beállított fogyasztás -> nagyobb teljesítmény (kissebb gépigény)
    spéci kormánymű -> mozdulattal lehet cserélni, érzékeny, pontos, csak a lényeget tudja (GUI).
    merevítés -> stabil, életbiztos merevítések, ha fejre áll az egész, akkor sincs gond.
    Előnye, h az alapot megkapva (motor, karosszéria) magad állíthatod össze az egészet és pontosan olyan lesz mint szeretnéd, és bármikor bele nyúlhatsz a biztonság vagy a teljesítmény érdekében.
    szgk:
    csillivilli külső belső, bőr ülés, autó hifi, légkondi, feldézeti-multimédiás konzol, gps, kóla tartó, fejtámla, automata maszirozós ülés, stb.
    közepes gumik/kormánymű/legéscsillapítók stb.

    Fogja egy embert és kérdezd meg melyik kell neki.
    Mondhatod neki, hogy dehát a WRC hamarabb van 100on és 100kmes távot is hamarab teszi meg, meg ütközés esetén is kissebb a sérülés esélye. Meg magyarázhatod, hogy a lengéscsillapítója mennyivel jobb és átgondolt. Meg ha nem tetszik a kipufogó fogod és 1 mozdulattal lecseréled.
    Mit fog látni belőle? keresztűl kasúl útban merevítők, a kormányt ki kell venni, hogy beszálljon, semmi értelmes nincs benne, csak értelmetlen kapcsolók (mondhatod neki, hogy a dokumentációban le van írva mi micsoda és hol, meg hogy versenyzős haverok segítenek), ha valamit állítani akar rögtön a motorháztető alatt kell túrkálni, ha vizes az út rögtön cserélni kell a gumit stb.
    Mit fog gondolni? Hiába teszi meg a 100as távot gyorsabban és hiába van hamarabb százon, ha reggel a csúcsban örül ha 40km/h óra fölé mehet. stb. stb. Ha ingyen adnák akkor sem kellene neki a WRC.

    Peidg mind a kettő kocsi és mind a kettővel lehet városban is menni és versenyezni is velük."
  • FTeR
    #33
    attól, h értek hozzá, még mindig nehéz(kes) marad a használata.
  • smv
    #34
    ""És bárki leülhet csinálni magnak saját disztribet"

    Igaz, elvegre akar barki irhat maganak sajat oprendszert. Egyszeru ez. "

    De legalább a lehetőség adott. Windowsba bőven nem...
  • Alfa Of NS
    #35
    "Eppen azert van sokfele disztribucio, mert a dolog ugy mukodik, hogy aki akar osszepakol maganak egyet, es ha gondolja feltolti, mint egy disztribuciot."

    Epp ez az egyik gond, gyakorlatilag linux szakertokon kivul mindenki elveszik a disztribek kozott. Nincs meg az egysege (gyk: nem a kernelrol beszelek). Sokkal eselyesebb lenne a Linux, ha egy disztribucio lenne elterjedve a nagyvilagban, a tobbi maradna adott feladatra (szerver stb), ahol ugyis szakertok buheraljak. Es ez az egy disztribucio lenne nagymertekben konfiguralhato, de nem config fajlok buheralasaval, hanem gyakorlatilag gombnyomasra cserelned rajta a szoftvert, mint kvazi a winnel. De a lenyeg az lenne, hogy egy disztribucio lenne elterjedve es alaposan megtamogatva.
  • dnes82
    #36
    Ez nagyon jo peldabeszed volt. Frappans, talalo.
  • FTeR
    #37
    ez így nem igaz. winnél is adott a lehetőség ha nagyon akarod. ha nem a default telepítőt használod, akkor akár saját telepítőt is összeállíthatsz (van rá m$ sw) és csak azt rkja fel amit te akasz (a függési viszonyokat figyelembe véve). a kezelő felületre sem kötelező az explorert (nem IE) használni, neten lehet találni mást is. természetesen nem olyan mennyiségben mint linuxnál.
  • FTeR
    #38
  • dnes82
    #39
    Hmm.. A linuxosok azert linuxosok, mert szeretnek fejleszteni, es alapvetoen lustak. Nincs kedvuk megismerni az ablakok rejtelmeit, inkabb hasznalnak egy egyszeru atlathato, jol dokumentalt rendszert. A lustasagbol viszont adodik, hogy nem torekednek a csinos grafikus alkalmazasokra, illetve arra sem, hogy a felhasznalo szamara egyszeruen atlathato legyen az egesz. Azt mondjak, minden le van dokumentalva, ha gondod van, csinald meg... es nagyon igazuk van. Velemenyem szerint sokan csak azert szajkozzak, hogy bonyolult, mert sohasem tanultak informatikat, pusztan szot, excelt, hatalompontot.
  • janyikzs
    #40
    A linuxnál maradva tényleg nem rossz, nem árthat a növekedése, ez csak a MS-tot sarkalja jobb OS kiadására, csak a versenyhelyzetnek tesz jót.
    Nekem mindkét OS fent van a gépemen, amire szeretném, mindkettőt tudom használni, bár (a játékon kívül) minkettőt tudom a másikkal pótolni.
    Csak egy dologra kérek mindenkit, ne hozza fel azt a linux mellé érvnek, hogy alapból szöbegszerkesztő meg képszerkesztő, meg ilyen-olyan dolgok vannak hozzá ingyenesen. A win-nél is ugyanez a helyzet, az Openoffice is létezik ingyenes rá, mint megannyi más szövegszerkesztő, és képszerkesztővel is Dunát lehetne rekeszteni, amik ugyanígy ingyenesek. de ha alapból benne lennének az Op. rendszerben, akkor ezért is beperelnék őket. Nem véletlenül a xp 1 cd-s, a SuSe linux pedig 5 cd-s, ezt ne feledjük!