42
  • Pontius #1
    Na ez azért már durva!!
  • kritttt
    #2
    Éljen talán már nemsokára eljön a tehénszar méghajtásos hiper-szuper harcirepcsik kora is fejlődik a világ rulé
  • burninhell
    #3
    25 év múlva tehénszart tankolsz az űrhajóba ha a holdra készülsz nyaralni
  • ZXer
    #4
    Eddig is sokszor bosszankodtam a kedves cikkíró 'írásain', de azért ez már fáj.

    "500 millivoltnyi elektromosságot lehet előállítani, ez nagyjából egy tölthető AA elem energiaszükségletének a fele."
    Hát ez remek... de a feszültség nem minden, márpedig milivoltban azt mérik, nem az energiát. 500 millivoltot bárhonnan elő lehet szedni, akár még többet is, ez így semmit nem árul el a tényleges felhasználhatóságról. Ehhez áramerősség is kell. A tárolt/szolgáltatott energiát wattórában (SI szerint Jouleban), időegységre vetítve pedig wattban mérik... és ehhez egy érettségi is elég kéne legyen. (egy mai AA akku pedig 2Ah*1.2V=2.4 wattórát ad le)
  • burninhell
    #5
    hehe
    nekem van érettségim ezt mégsem tudom mert fizikából nem kötelező már :D
  • dez
    #6
    Hát igen... Megdörzsölünk egy vonalzót, ott több száz volt, vagy talán még magasabb feszültség is keletkezhet, de szerintem még egy LED-et sem lehet vele meghajtani, mivel az áramerősség olyan minimális.
  • dez
    #7
    Komolyan nem tudtad, hogy a fesz önmagában semmi?

    Prof. Öveges forog a sírjában... (Mert ki akar jönni felvilágosítani az új generációt is.)
  • HUmanEmber41st
    #8
    Oktatás színvonala...
    Amúgy tényleg kicsit pontosíthatnának...
  • dez
    #9
    Mondjuk az ilyen tudatlanság jól jön az olyan hatáskeltéshez, ami egy Fókusz- v. Aktív-riportban volt, ahol egy poénos "rázó" tollat mutattak be, és azzal riogattak, hogy az több ezer voltot generál, miközben a falban csak 230V van... Tiltsák be a műanyag vonalzókat, műszálas ruhákat, szőnyegeket is!!!
  • Fenjoy
    #10
    akkor az Ufok ezé csonkítják ezeket, méghogy nem lehet xarból várat éíteni:)
  • juzosch
    #11
    Ez a gond a magyar oktatásban. Fejből kell vágni a képleteket, de ilyen alap dolgokat nem mondanak el, aminek értelme is lenne. 96 pontot írtam fizika központi érettségin 2 éve, de soha nem tudtam, hogy most a nagy feszültség is öl, vagy csak a nagy áramerősség:)
  • echo
    #12
    A bendő egyenlő a gyomorral vagy valami más?
  • pipaxy
    #13
    Hát igen, de néha még a színvonalasnak gondolt műsorokban is eszméletlen marhaságokat mondanak be. Tegnap például valamelyik hírműsorban: a „400 kilowattos távvezeték”.

    Az még elmegy, hogy a szerkesztő nem ért hozzá, nem tudja milyen is az, de akkor könyörgöm, hogy tudja rögtön megtalálni hozzá azt az oxfordi tanulmányt, miszerint az ilyenek közelében a gyerekek 70%-al „rákosabbak”???
  • gradU
    #14
    Nem kell olyan nagy áramerősség ahhoz, hogy baromi rossz érzésed legyen: 10 mA már olyan, mint egy lórugás, 100 mA (0,1 A !!) már jó eséllyel meg is öl, ha átfolyik rajtad.

    Neked változó ellenállásod van, még az idegállapottól is függ, mekkora, de úgy rémlik több kiloohm nagyságrend lehet. (izzadtan, vizesen lényegesen kevesebb is lehet) A "rádkapcsolt" feszültség és az ellenállásod határozza meg, milyen áramerősség alakul ki.

    Egy ipari áramütésnél meg is égsz, és pár mp alatt meg is halsz, villámcsapás esetén pedig az idegrendszeredre hat az áram, pl. megáll a szíved vagy a légzésed, de nem égsz meg. Ha egy ügyes doki segít rajtad, túl is élheted.
  • Xantia
    #15
    Öléshez nem csak a feszültséget, áramerősséget, hanem a frekvenciát is figyelembe kell venni.
    Egyenáram esetén kb.60V-tól szokott csípni és 100V-tól már halálos lehet, de ehhez kb. 100 mA áram kell. Ha nincs ennyi - például statikus feltöltödés -, akkor csak csípést érzel, hiába a nagy a feszültség. Rákötve egyenfeszültségre az összes izmod összeugrik, az áram be és kilpő pontjain elkezd melegedni a bőrőd, esetleg le is ég, vagy elszenesedik. Jellemzően leállítja a szívet, illetve a hőhatás elégeti a szöveteket, így öl meg.
    Az 50Hz-es hálózati feszültségen 60-70V-től már halálos lehet. Itt is kell 100mA áram. Sajnos mélyen a bőr alatt halad az áram, de igazán az a baj hogy az izmokat rángatja és ezek elfáradnak és kimerülnek. Gyakori, hogy a szíved fibrillálni kezd. Egyébként itt is jellemző az égési sebek, vagy akár a szenesedés. Viszont filmekkel ellentétben a szokott hálozati feszültség nem öl meg azonnal. Kb. 10 percig rángatozol rajta, persze ekkora már a keringés összeomlása miatt elhalnak az idegsejtek, tehát menthetetlen. A legtöbb azonali halál abból adódik, hogy a delikvens leesik a létráról és beveri a fejét.
    Nagyobb frevencián - kilóhertzeken - az áram már a bőr felületen halad, maximum azt égeti le, egyébként nincs élettani hatása. Tesla is mutatott be ilyen kísérleteket, a delikvens haja égnek állt, bárki közelített méteres szikrák ugrottak le róla. Nos úgy tudom, 16kHz-en 800-1000V-ot nyugodtan rákapcsolhatsz bárkire, nem fogja rázni és semmi baja nem lesz. Persze mielőtt megtennéd olvasd el az szakkönyveket, én is tévedhetek, de emberek életével azért nem játszanék.
  • HUmanEmber41st
    #16
    Bírom, ahogy itt tudományosan "dobálództok" a feszültség és áramerősség értékekkel, de rázott már meg titeket a 220V ???
    Munkámból adódóan engem már egypárszor megfogott...
    Én azon szoktam nevetni, amikor az ilyen katasztrófa filmekben leszakad az utcai távvezeték (kisfesz 400V )
    és ott, mint a locsolótömlő elkezd vonaglani meg szikrázni...Nem hiszem, h amiban lassabban old ki a zárlatvédelem, mint Magyarországon...
  • HUmanEmber41st
    #17
    " A kutatók szerint ígéretesek az eredmények, és bár az így nyert energiamennyiség nem nagy, a szükséges nyersanyag olcsó és bőségesen rendelkezésre áll, így egy napon segíthet a fejlődő országok energiaellátásában. "

    Vazz elképzelem a maszáj tehénpásztort...kifogyott a walkmanból a tehéntrágya...no sebaj!!!
    Lemerült a mobilja??? Semmi gond !!!
    Lefagyott a tehénnyilvántartó notebook?? Áhh nem probléma!!!!!!
  • HUmanEmber41st
    #18
    A szarvasmarháknak ez a gyomor rész többfelé válik:
    először lenyeli a füvet és ez a bendőbe kerül, ahol előemészti, majd felböfögi, megrágja ( kérődzik) és utána kerül másodszorra át az igazi gyomorba
    Ha jól emlékszem..deee..valaki biológus..???
  • burninhell
    #19
    de tudtam ... de ebben a szövegben nincs más csak ez
    bekábeleztem teljesen a motorom
    töltést akkut világítást építettem .... de a témát csak ennyire vágom :) watt volt és amper :D
    könyv segít D:
  • dez
    #20
    Engem először úgy 4-5 éves koromban, amikor szétszedtem egy állólámpa kapcsolóját.. :p Aztán még egy párszor nagyobb koromban.
  • Dj Faustus #21
    "de rázott már meg titeket a 220V ?"
    Rázott, sőt 2003-tól már 230 V is (2003. január 1-től a hálózati feszültség 230 V).

    "ferricianidot"
    Az lehet a pozitív pólus? Ha ugyanis rákeresünk a ferricianid (ferricyanide) szóra, megtalálhatjuk mellette a +500 mV értéket is.

    Egyébként a kisérlet nem új. Almába/citromba vasszög+rézdrót...
  • chungey
    #22
    Hobbiszerelőként én is összetalálkoztam néhányszor (vagy 20-szor) a hálózati fesszel, minden variációban:). Kéz-kéz, kéz-láb, fázis-0, fázis-föld... Megrázó élmény az biztos. Mintha egy 5kilós gumikalapáccsal jól rába*nának a karomra:).
    2 éves koromban egy fém kötötűt nyomkodtam az elosztóba de megúsztam, apám meg elájult ijedtében:))
    Viszont váltóáramnál ha 60-70V halálos akkor mit mondjak, erősítőkben a 100V-os tápfeszt nem kellene fogdosnom...
  • Tbone
    #23
    Hasonlo mint a biomassza eromuvek, ambar ott a keletkezett metan gazt elegetesevel termelnek elektromos aramot. Abban az a jo, barmilyen szerves anyagbol lehet metant eloallitani abbol viszont jo sok kell.
  • fawcet
    #24
    Emberi k@ki még olcsóbb nem kell tehenet venni.
    Ja és ha bulizól és utána hánysz akkor a másik alapanyag se hiányzik.
  • Keldor
    #25
    de ari a boci:D
  • tigeroo
    #26
    tehéntrágya világpiaci ára : 405Ft/zsák..whehe
  • Hegyikecske
    #27
    "Egy másik csapat az emberi vizeletből állított elő egy AA elemnek megfelelő árammennyiséget, abban a reményben, hogy majd kisméretű gyógyászati eszközök energiaellátására használják."
    Nah képzelem: -Csak hugyozzon rá és már müködik is!
    :DDD
  • ogreg
    #28
    Ez a megoldás még jól jöhet!
    Most vettem rázós öngyújtót egy 1.5V-os elem van benne és átlagban úgy 220V-ot ad le! Akikkel teszteltem igencsak remegős véleményt adtak!
  • Yurij
    #29
    Elöre Látom a Lelki szemeimel az elektromos géphez kötöt kis nyugdijast,amint rimankodik a növérkének hogy pisályon már mert egyre kevesebb az áram.
  • Rafaelo
    #30
    tehénkét megeném
  • SirLord
    #31
    nem boci, erömü:))))
  • SirLord
    #32
    és beinditották a "szarjunk áramot" projekt-et
  • TommyGun
    #33
    Marha-erős a cucc :D
  • raingun
    #34
    Afrikában és ott ahol kevés a fa szárított tehéntrágyával tüzelnek. Nem egy tudományos módszer, még is hatásos. (és nem kell tehenekbe csövet dugni hozzá)
  • UnnameD
    #35
    A hálózati fesz nem (illetve egy 230 ra töltött 10uF os kondi igen :) ). De van egy vio-m amit leföldeltem egy szikraközzel, így 40kV feszültséget tudok előállítani kis szikrák formájában. Itt is rendkívül kicsi az áram (talán 1-2mA) de ha sokáig benne tartom pl az ujjam, akkor egy kis ponton elszenesedik. Egy alufóliával letakart plazmagömb viszont meggyújt egy sima papírt (kb 2kV de nagyobb áram, a bőrt azonnal elszenesíti a belépő ponton).
  • wmatyi
    #36
    Fantasztikus. Ha hozzászámoljuk a begyűjtéshez szükséges energiaráfordítást, akkor ott járunk, ahol a többi megújuló energiaforrás esetén...
    Ami a jövőben az energiaproblémákra gyógyír lehet az a fúzió, de arra még min 50 évet várni kell.
  • Darkboy
    #37
    lol
  • HUmanEmber41st
    #38
    Hm Te igazán bátor vagy..
  • UnnameD
    #39
    Nem félek tőle, de azért nem nyalogatok sorkimenőket
  • HUmanEmber41st
    #40
    Akkor jó