52
  • mrzed001
    #1
    Hány féle képpen fogunk még üzenni ET-nek ?
    Igazán felvehetné végre a telefont
  • ScarY MAN
    #2
    Ha gondolok 1et akkor felhívom egy távoli barátomat?

    pl.: -Anya hogy áll a gázfelhő?
    -Miért?
    -Gondoltam áthívom egy távoli barátom és elmegyünk moziba megnézünk egy földi sci-fit.

    LoL
  • Kis-Bob
    #3
    ööö De ettől nem lesz gyorsabb a mikrohullám. ez is vagy 1000 év, mire eljut tisztes távolságokba. Jó, igaz. Ez legalább eljut.
  • akyyy
    #4
    ÉS ezeket miért nem használják pl egy távoli bolygó kutatásaiban, mint pl Jupiter vagy MArs, esetleg már a Titán? gondolom mert sok zaj is lesz benünk meg ilyenek! L0L , akkor ez nem is ér semmit!
  • mrzool
    #5
    Lehet csak én nem vagyok formában, de nem értem a hozzászólásod. Mióta van a Naprendszerben pulzár?
  • Darth Sith
    #6
    tudtommal a naprendszerünkben ez annyira nem kivitelezhető dolog.
  • Garfield
    #7
    Azért ez most fájt...
  • Zedas
    #8
    Nekem még most is fáj. Csinálok majd egy fórum botot: sztenderd hülyeségeket fog beírogatni és mindenhez odaírja hogy 'L0L', meg hogy 'bazz'.
  • Kis-Bob
    #9
    Nem akarok beleszólni, de aki nem tanulta, annak nem feltétlenül kell tudni, hogy mit jelent a világűrben a "messze", és, hogy mi is az a pulzár. Bár, ami meg akyyy ellen szól, hogy ne fikázza, amihez nem ért.
  • Kazak
    #10
    Azért ez egy elég esetleges kommunikációs csatornának tűnik a cikk alapján. Egy vonalban kell lennie a pulzárnak, a felhőnek, meg a célbolygónak. Ez eléggé leszűkíti a "használat" lehetőségét.

    Tényleg és a pulzár által kibocsátott mikrohullámokra hogy ültetik rá a jelet, amit továbbítani akarnak?
  • Caro
    #11
    Persze, majd fognak egy nagy pokrócot, aztán mehetnek a füstjelek
    Egyébként hogyan tud egy felhő jelet erősteni?
    Honnan szerzi hozzá az energiát?
  • Dinosaur
    #12
    A pulzártól, ha jól értelmeztem a cikket.
  • Zedas
    #13
    "hogy ne fikázza, amihez nem ért"

    Igen, pont erről van szó.
  • Aaron Hallam #14
    Szerintem ő arra gondot hogy mitől erősödik fel... Lézer hmm, valaki magyarázza már el nekem pls hogy a lézer hogy erősíti fel a fényt? (nem az ami a "lézertollból jön ki"? nekemaz egyhén egy önálló fénynek tűnt mert sötétben is egész szépen műkődött).
    Gondolom itt ezzel arra céloztak hogy a felhőbe belesugározzák az adást és akkor az megy el mindenfelé...
  • Hege15
    #15
    inkább löjünk ki egy csomó telefont a világűrbe és ugy telefonálhatunk !!!
    A T-mobile ugyis mindenhol ott van
  • nenad
    #16
    :)
  • robocop
    #17
    Az általános lézer úgy műkodik, hogy egy külső (általában fehér) impulzus fény hatására a reakciótest monokromatikus fényt bocsát ki. Arról nem tudok, hogy erősítené-e, régen foglalkoztam vele, de ez ugye ellentmondana az energiamegmaradás törvényének. Úgy gondolom, azért nevezhetjük erősítésnek, mert a bevitt fény fehér (tehát kevert), míg a kijövő monokróm (azaz minimális eltéréssel ugyanaz a hullámhossz), ezért nem interferál össze-vissza saját magával, nem gyengül, ezáltal nagyobb energiát tud átadni.
    Ennél a mézer-nél is valami hasonlót feltételezek: nem erősíti, hanem rendezi mint egy szűrőrendszer a jelet, de a "felhangokból" eredő zajt nem eldobja, hanem a hasznos sugárba ágyazza.
  • robocop
    #18
    A diódás lézernél elektromos áram indukálja a fényt, ugyanúgy, mint a gázlézereknél.
    A gázlézert fogd fel úgy, mint egy speciális neoncsövet, aminek az elektródái nem a két végén, hanem az oldalán vannak a végén, az egész felülete tükör, és egy ponton jön ki a lézerfény (egész pontosan a teljes felületet 95-98%-os tükör fedi, kivéve, ahol kijön a fény, ott féligáteresztő 60-85%-os tükröt használnak).
    A szilárdtest lézer szintén hasonló tükörrendszerrel van ellátva, a különbség annyi, hogy egy vaku is van a rendszeren belül, ami az indikátor fényt szolgáltatja (a vaku miatt a szilárdtest lézerek impulzuslézerek, míg a gáz- és félvezetőlézerek képesek a folyamatos működésre). A félvezető lézerről annyit, hogyha utána nézel, hogy műxik a LED, akkor tudod, hogy működik (csak más anyagok felhasználásával).
  • HUmanEmber41st
    #19
    LED= Light Emission Dioda
    (ezt csak azért írtam, nehogy má' én itt kimaradjak valamiből )
  • ebertek
    #20
    Csak nehogy a terroristák kezére jusson
  • pipaxy
    #21
    Azt hiszem úgy működik ez a dolog, hogy ez a hidroxil-felhő a rá eső sugárzás egy részét elnyeli. Úgymond töltődik, de a pulzár másodpercenként kétszer stimulálja, így az addig felvett energiát a hidroxil ion saját frekvenciáján, szűk sávba koncentrálva, 1720 Mhz-en leadja. Kommunikációra úgy lehetne ezt használni, hogy mi másodpercenként egyszer ráirányítanánk egy erős rádióadást, így a felhő az egy másodperc alatt begyűjtött energiát a mi hatásunkra adná le, így az eredetinél sokkal erősebb adás hagyja el a felhőt. Kicsit pongyolán fogalmazva.
  • Caro
    #22
    Tehát akkor nem erősíti, hanem a sajátfrekvenciáján bocsát ki elektromágneses hullámokat, amihez az energiát a "kósza"(tehát különböző frekvenciájú) egyéb elektromágneses sugárzásból szerzi.
    Így már érthető.
  • dez
    #23
    A lézer nem csak monokróm, hanem koherens is (egyforma fázisú fényhullámok). Ez is kell ahhoz, hogy ne interferáljon magával (csak ha visszaverődik valahonnan).
  • dez
    #24
    Hát, én pl. úgy gondolom (megint csak), hogy "elvárható", hogy mindenki (10-12 éves kor felett) legalább alapszinten ismerje a csillagászatot is, és tudja, hogy a naprendszerben nincs pulzár.
  • Gade
    #25
    De a nap rendszeren kivül van. Azt nem irták hogy a naprendszerben lévöt használták. Tehát valószinüleg azt ami kivül van.
  • dez
    #26
    (A #4-esről volt szó.)
  • dez
    #27
    " "Ha megnézzük a TV vagy a rádiójeleket, akkor láthatjuk, hogy egy gyorsan be- és kikapcsolódó impulzushalmazról van szó" - magyarázta a Science magazin legfrissebb számában megjelent tanulmány szerzője, Joel Weisberg professzor, a CSIRO ausztrál csillagásza."

    Náluk már bizonyára csak digitális műsorszórás van... :P
  • dez
    #28
    (Mellesleg ott sem egyszerű "be- és kikapcsolódó impulzushalmazról van szó", hanem különféle analóg modulációs eljárásokat használnak.)
  • irkab1rka
    #29
    a térben elhelyezkedő ismert gravitációs tartományokkal elferdítve a jeledet, megfelelő jel erősség esetén eljuttathatod tetszőleges célpontra egy megadott pontossággal. Tudunk beszélgetni a csillagköd másik végébe szakadt barátainkkal. Ulyan ez mint az URH, csak ez nem visszapattan, hanem kanyarodik :))
  • irkab1rka
    #30
    a térben elhelyezkedő ismert gravitációs tartományokkal elferdítve a jeledet, megfelelő jel erősség esetén eljuttathatod tetszőleges célpontra egy megadott pontossággal. Tudunk beszélgetni a csillagköd másik végébe szakadt barátainkkal. Ulyan ez mint az URH, csak ez nem visszapattan, hanem kanyarodik :))
  • irkab1rka
    #31
    bocsi... illetve ezt miért nem szűri a fórum engine...
  • dez
    #32
    A címzést úgy tűnik kiszűrte... ;)
  • Ratty
    #33
    Azért nem írták, mert a naprendszerben nincsen:P
  • pipaxy
    #34
    Tehát akkor nem erősíti, hanem a sajátfrekvenciáján bocsát ki elektromágneses hullámokat, amihez az energiát a "kósza"(tehát különböző frekvenciájú) egyéb elektromágneses sugárzásból szerzi.
    Így már érthető.


    De erősít, mivel ha a pulzár sugárzásában lévő 1720 Mhz-es komponens nem indítaná a folyamatot, akkor a felhő egyéb úton adná le az energiát. A pulzár 1720 Mhz környékén lévő rádióhullámai bemennek a felhőbe, és
    7%-al erősebben jönnek ki, ez esetben.
  • pipaxy
    #35
    Arról nem tudok, hogy erősítené-e, régen foglalkoztam vele, de ez ugye ellentmondana az energiamegmaradás törvényének.

    Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation

    Már a nevében benne van az erősítés, azonban általában e tulajdonságát nem használják ki.

    Egy hasonlat: Van egy gitárerősítőd. Ha minden jó, akkor erősíti a hangszedő jeleit. Ha viszont rosszul építetted meg, vagy esetleg tervezési hiba van a konstrukcióban, akkor jól begerjed, akkor is ad ki jelet magából, ha nincs bemenő, átmegy generátorba.

    A fényceruzánál is erről van szó, úgy lett megtervezve, megépítve hogy alapból „gerjedjen”.

    Az erősítő funkciót inkább a MASER-eknél alkalmazzák, mikrohullámú technikában, mint ahogy a neve is sugallja.

    Microwave Amplification By Stimulated Emission of Radiation
  • plamex
    #36
    És hogy működik a laserkard ?
  • dez
    #37
    "Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation

    Már a nevében benne van az erősítés, azonban általában e tulajdonságát nem használják ki."

    Tulajdonságát? A fenti szöveg azt jelenti, hogy úgy "készül" a lézer (= "felerősített" fénynyaláb), hogy egy adott közeget oly módon stimulálnak (gerjesztenek), hogy az egy adott frekvenciájú és fázisú fényt sugározzon ki magából.

    "Egy hasonlat: Van egy gitárerősítőd. Ha minden jó, akkor erősíti a hangszedő jeleit. Ha viszont rosszul építetted meg, vagy esetleg tervezési hiba van a konstrukcióban, akkor jól begerjed, akkor is ad ki jelet magából, ha nincs bemenő, átmegy generátorba."

    Talán oszcillátorba... :) [De akkor már egyszerűbb eleve egy oszcillátorral kezdeni.]

    A MASER ugyanaz, mint a LASER, csak más frekvencián dolgozik...
  • babajaga
    #38
    "És hogy működik a laserkard "

    Azt remélem nem gondolod komolyan hogy a lézerkarddal össze lehet csapni mint az acélkarddal.Két lézersugár nyaláb átmegy egymáson ha kereszteződnek.A Star Wars-ban nem a valóságot látod a film fikció.
  • babajaga
    #39
    "úgy "készül" a lézer (= "felerősített" fénynyaláb"

    A lézer elsősorban párhuzamosított fénynyaláb ezért tud koncentrálódni az energiája.
  • babajaga
    #40
    "Üzenni szeretnél a földönkívülieknek"

    Itt vannak egy köpésre, pár fényév az nem is távolság.