132
mp3 szerkesztés
  • fistin
    #1
    hi all!

    szeretnék egy kis segítséget kérni a Goldwave nevű programhoz! Olyat kellene csinálnom, hogy levenni az éneket/beszédet, és összekapcsolni mp3akat egy különleges effekttel!
    előre is thx
  • akyyy
    #2
    én meg telefon beszélgetést akarnák vele csinálni
  • fistin
    #3
    hmm :D
  • Dj Faustus #4
    "én meg telefon beszélgetést akarnák vele csinálni"
    Ha arra gondolsz, hogy olyan hanghatást akarsz csinaálni, mint a telefonbeszélgetés, akkor a következőt kell csinálnod:
    1. Megnyitod a hangfile-t
    2. Kijelölöd azt a részt, amit telefonbeszélgetés-szerűvé akarsz alakítani (alapállapotban az egész ki van jelölve).
    3. Effect/Filter/Bandpass/stop menűpont.
    4. Inital frequency range 300-3000 Hz, Bandpass, Static, Steepness: 5 vagy a fölött.
    5. Meghallgatás, örülés, mentés.

    "Olyat kellene csinálnom, hogy levenni az éneket/beszédet"
    Erre megoldás (nem tökéletes, a dobot is kiszedi sajnos):
    1. Hangfile megnyitása
    2. Effects/Stereo/Channel mix menűpont
    3. Left channel: Left-Right, Right channel: Right-Left
    4. Meghallgatás, örülés, mentés.

    "összekapcsolni mp3akat egy különleges effekttel": Itt pontosan mire gondolsz?
  • BBlackbeard
    #5
    Szia Faustus. Látom te nagyon vágod a témát, nem tudsz ajánlani egy helyet ahol vannak tippek, trükkök miegyebek magyarul? Nagyon, nagyon megköszönném.
  • Dj Faustus #6
    Magyarul sajnos nem sok leírás van. Itt van egy rövid szösszenenet.

    Másrészt kérdezz valami konkrét kérdést, és hátha tudok segíteni.

    Lehet hogy írnom kéne egy hangszerkesztési tutorialt?
  • Ben Katarn
    #7
    Üdv!
    Felvettem diktafonnal egy beszélgetést, waw formátumú. Tulajdonképpen arra lennék kiváncsi, hogyan lehet visszhangot csinálni, meggyorsítani a számot, kissé másabb hangvételűvé tenni.
    Előre is thx.
  • Ben Katarn
    #8
    Ja, és ezzel a programmal lehet keverni is? Mert raknék alá valami kemény zenét is...
  • Dj Faustus #9
    Visszhang = Echo. Goldwave-ben megtalálható: Effect menű/Echo menűpont.
    Paraméterek:
    * Echoes - hányszor visszhangozzon
    * Delay - (késleltetés) mennyi idő teljen el az eredeti hang, és a visszhang; illetve az egyes visszhangok között
    * Volume - mennyivel csökkenjen a hangerő az eredeti hanghoz képest. Ha több visszhang-ot állítottál be, akkor annyiszor csöndesebb lesz az utolsó visszhang, ahány visszhangot beállítottál.
    Vagyis: tegyük fel, hogy az Echoes értéke 3 a Delay értéke 0.500, a Volume értéke --6.0206 dB (fele hangerőnek felel meg). Ekkor az első visszhang az eredeti hang elindulása után fél másodperccel fele hangerőn fog megszólalni. A 2. visszhang az eredeti hang elindulása után 1 másodperccel fog elindulni, negyed hangerővel. A 3. visszhang 1,5 másodperccel az eredeti hang indulása után 1/8-ad hangerővel fog megszólalni.
    * Feedback - (visszacsatolás) még jobban lehet vele fokozni a visszhang erejét (a Delay-nél beállított értékkel eltolva még egyszer alkalmazza a visszhangot).
    * Generate tail - ("végződés létrehozása") nem vágja le a hang végét, ha még visszhangzik a hang
    * Stereo - sztereó hang esetén a jobb és bal csatornák közt fog "pattogni" a hang

    "kissé másabb hangvételűvé tenni" - Effect menű Pitch menűpontja. A Scale értéknél állíthatod be, hány százalékkal legyen magasabb/mélyebb a hangod.

    Keverni... Lehet vele, de nem annyira barátságosan, mint egy többsávos szerkesztőprogrammal:
    1. Fogd azt a zenét, amit a beszéd alá akarsz keverni. Vágj ki belőle akkora részt, mint a beszéd. jelöld ki az egészet (Edit/Select all), normalizáld a hangerejét 0 dB-re (Effect/Maximize volume), majd másold (Edit/Copy)
    2. Vedd elő a beszédet tartalmazó hangot. Normalizáld a hangerejét, majd használd az Edit menű Mix menűpontját.
    És hogy mennyire állítsd be a beszéd maximum hangerejét, és mekkora hangerővel keverd rá a zenét?

    Például ha a beszédet - -6.0206 dB-re (fél hangerő) normalizáltad, a zenét --6.0206 dB alatt kell rákeverni. Ha a beszéd --2.4988 dB-re (3/4-ed hangerő) van normalizálva, a zenét --12.041 dB (negyed hangerő) alatt kell tartanod. És mindezt miért? Hogy ne legyen torz az eredmény.
  • BBlackbeard
    #10
    Szia. Jó az oldal. Én konkrétan azt szeretném megtudni hogy lehet-e azt csinálni hogy egy dallamot kivágsz és berakod a beszéd alá és akkor a beszéd alatt van egy olyan dallam. Vagy a beszéd helyére is lehet? tehát hogy vagy tuc-tuc-tuc dallam és akkor ilyen tuc-tuc-tuc szerűen beszél? Bocs ha hülyén fogalmaztam
  • Dj Faustus #11
    Ha arra gondolsz, hogy a beszéd alá dallamot akarsz keverni (háttérzene, mint a rádióban beszélgetések alatt), akkor nézd meg #9-es hozzászólásom 3. részét (Keverni...).

    Helyére... Nyisd meg mindkét (a beszédet és a dallamot tartalmazó) hangot. Fogd a beszédet tartalmazó hangot, jelöld ki azt a részt amit ki akarsz belőle szedni, majd nyomd meg a Del billentyűt. Majd menj a dallamot tartalmazó hanghoz, jelöld ki a dallamot, Edit/Copy. Menj vissza a beszédet tartalmazó hanghoz, és ott Edit/Paste.

    Tücc-tücc-szerű beszéd: vágj ki a "tücc-tücc-zenéből" egy kb akkora részt, mint a beszéd. Tool/Expression evaluator. Ezzel a "kalkulátorral" hangokat tudsz összeadni, szorozni, kivonni, hangot lehet generálni (különböző hangrezgéseket, akár "hangszereket" is).
    Expression: wave1(n)*wave2(n)
    Destination: hova csinálja az eredményt.
    Végűl katt az ok gombra.
  • Ben Katarn
    #12
    Nekem igazából az a többsévos szerkesztőprogram kellene... a GoldWawe nem erre való... tudsz ajánlani egyet?
  • BBlackbeard
    #13
    Szia. A hangmagasságot meg az ilyen hangeffekteket hol lehet beállítani? Pl. ha azt akarom hogy kicsit gyorsabb legyen hol kövesessem el? THX
  • Ben Katarn
    #14
    Pitch a hangmagasságot változtatja.
  • BBlackbeard
    #15
    És azt meglehet csinálni hogy van egy dal. És a kivágjuk a szöveget úgy hogy csak a dal maradjon?Kösz
  • Dj Faustus #16
    Ének kiszedése a zenéből:
    1. Hangfile megnyitása
    2. Hang normalizálása --6.0206 dB-re (50%) [Ez azért kell, hogy ne legyen túl torz a hang.]
    3. Effects/Stereo/Channel mix menűpont
    4. Left channel: Left-Right, Right channel: Right-Left
    5. Normalizálás 0 dB-re (Hogy a teljes dinamikatartományt használjuk ki)

    A megoldás hátránya, hogy nem 100%-os. Mivel az énekes hangját is effektezik (zengető, visszhang, stb) marad egy kis utóhangja. Másrészt kiszedi a basszusdobot, és az összes középre pozicionált hangot.

    Többsávos szerkesztőprogram ok(a teljesség igénye nélkűl):
    * Multiquence - a Goldwave készítőjétől
    * Adobe Audition - eredetileg Syntrillium Cool Edit. Igen jó, többsávossá is tehető hangszerkesztő program.
    * Audacity - bár ingyenes, de a felhasználói felülete nem nevezhető jól kezelhetőnek
  • Ben Katarn
    #17
    Köszönöm a linkeket az Adobe-nek utánanézek.
  • BBlackbeard
    #18
    Hol lehet normalizálni?
  • Dj Faustus #19
    Olvass egy kicsit vissza:
    "normalizáld a hangerejét 0 dB-re (Effect/Maximize volume)" - #9-edik hozzászólásom.
  • BBlackbeard
    #20
    "2. Hang normalizálása --6.0206 dB-re (50%) [Ez azért kell, hogy ne legyen túl torz a hang.]"
    "5. Normalizálás 0 dB-re (Hogy a teljes dinamikatartományt használjuk ki)"
    Akkor ezt hogy értsem? Kétszer normalizáljam?
  • Dj Faustus #21
    Az énekhang kiszedésénél kétszer. Egyszer azért, hogy ne legyen túl torz a hang, másodszor azért, hogy ne legyen túl csendes.
  • BBlackbeard
    #22
    Köszi, nagyon. Megtudtam csinálni de az énekes hangja csak halkabb lett
    Csak én szúrok el vmit?
  • Dj Faustus #23
    Valószínűleg nem szúrtad el.
    Ez azért van, mert bár az énekes hangját középre pozicionálják (így mindkét csatornán azonos hangerővel kellene szólnia), de effektezik is. Ezek az effektek módosíthatják a hangot, így maradhat némi maradvány - de hát sajnos ez van.
  • BBlackbeard
    #24
    De nekem ugyanaz az ének szól csak halkabban
  • Dj Faustus #25
    1. Mint mondtam, a megoldás nem 100%-os. Az effektek - mint például a visszhang, vagy a zengető (reverb) - eltolják az énekes hangját az egyik csatorna irányába - némi késleltetés után. Ezért mikor kivonod egymásból a két csatornát, az effektezetlen rész eltünik, de megmarad az effektezett maradék - ami megegyezik az énekes hangjával, csak egy kicsit később fog hallatszani a számban, mint az eredeti vokál, no meg csendesebben.

    2. Nem minden számban oldható meg az alábbi megoldás.

    3. Mono állományok seetén lehetetlen kiszedni az énekes hangját, impulse/joint stereo tömörítésű MP3-ak esetén ugyancsak nem rózsás a helyzet.

    3. A karaoke eszközök (kivéve a .kar kiterjesztésű MIDI file-ok, illetve a CD+G/CD-Text megoldások) - MC/CD/DVD lejátszók, szoftverek, pluginek is hasonló elven működnek.
  • BBlackbeard
    #26
    Okés, nagyon köszönöm az útmutatást. Azért sajnálom
    Szerintem még lesz pár kérdésem.
  • bertino
    #27
    ehh... #1-re látom senki nem válaszolt, én is megkérdezném: tud vki ilyet csinálni vmilyen programmal ? vagy sávszűréssel érdemes próbálkozni ? vagy vmi megoldás, engem is érdekelne
  • Amse
    #28
    #4
    szerintem válaszoltak.
  • Amse
    #29
    tegnap megcsináltam amit írtál, de nekem nem lett vmi jó a szövegkivétel.
    van Effects/Stereo/Channel mix-ben olyan, hogy vocal cancel amivel szerintem jobb lett.
    az viszont Left channel: Left-Right, Right channel: Left-Right -et állít be.
  • Dj Faustus #30
    Lehet (Egyébként kétszer is leírtam [Játszd újra Sam!]: #4, #16, bár a normalizálást az előbbiből lehagytam ).

    Egyébként a két végeredmény (L-R/L-R illetve L-R/R-L) csak a csatornák polarizáltságában különbözik. Az L-R/L-R-nél az azonos polarizáltság miatt talán jobban kivehető a vokál.
  • bertino
    #31
    igaz, csak az első részét olvastam el, köszi az emlékeztetést
  • bertino
    #32
    megcsináltam én is, de csak azt tudom mondani, amit előttem is mondtak: sajna télleg nem 100%os :(
  • bertino
    #33
    esetleg tud vki oldalt, ahova az előadók szöveg nélkül feltöltik zenéiket ? :D
  • Amse
    #34
    de mitől is lenne 100%-os?csodákra nem képes.
    arra nekem pont jó, hogy alapot csináljak és utána ráénekelve ne hallatszódjon.
  • bertino
    #35
    nekem meg pont a dolog lényege volna, hogy az emberi hangot kiszedni a .mp3ból, sajnos :(
    utánaérdeklődtem picit és elvileg egy ismerős ugy emlékszik traktorral meg lehet talán oldani, persze nem biztos, de ha megmondja mit és hogy és működik, akkor leírom a megoldást
  • Dj Faustus #36
    A fő probléma - ami lehetetlenné teszi a wav->midi konverziót is - a hang külön csatornákra (külön hangszerekre, külön szólamokra) való bontása.
    Mivel a számítógép nem tud különbséget tenni két hangszer hangja között, ha egyszerre szólnak, ezért eléggé lehetetlen egy helyzet - és csak ilyen szükségmegoldások léteznek (minden programban, eszközben ezt a módszert alkalmazzák, némileg kicsicsázva).

    A 100%-os megoldás a karaoke változat beszerzése. A filemegosztó hálózatok tömve vannak vele, lehet válogatni.

    (Úgy látom zajlik a Megasztár-láz, mindenki karaoke-re vágyik )
  • bertino
    #37
    instrumental féleképpen láttam ilyesmit
  • bertino
    #38
    mármint, hogy azokon ugye nincs szöveg, csak egy rap számon... nem hiszem, hogy lesz, de utánanézek
  • BBlackbeard
    #39
    Ez a szöveg dallamosítás nem ment. Beírtam azt az experessionba hogy wave1(n)*wave2(n)és beírtam source-ba hogy anyag de nem nagyon hallatszik ezútán semmi. Mit csináljak?
  • Dj Faustus #40
    Két hangnak kell lennie: az egyik hang tartalmazza a beszédet, a másik a tücc-tüccöt. Ezt a két hangot kell összeszorozni. Ha létezik mindkét hang, akkor nem szabadna 0-nak lennie a keletkezett hangnak. Ha kicsi a hangereje - normalizáld az eredményt.

    Vagy várjunk csak, te nem is ilyesmire vágysz... Neked inkább vocoder-re lesz szükséged. Ilyesmit tölthetsz le innen: .

    Vagy másra gondoltál?