94
vélemények, tapasztalatok
  • Tobacco
    #1

    Új őrület hódít a fogyókúrázók táborában: az update. A Schobert Norbi által kitalált módszer pofonegyszerű: mindent lehet enni, de nem mindegy, hogy mikor. A sportorvos szerint a fitneszguru életmód-programjának alapelemei eddig is ismertek voltak, az érdeme inkább az, hogy hidat épített a laikusok és a tudomány között. A dietetikusok még kétkednek, bár azt elismerik, hogy Norbi sok állításával egyet lehet érteni.


    Nem véletlenül lett a számítástechnikából ismert update - magyarul: kódfrissítés - az új módszer neve, ez ugyanis nem egy fogyókúra, hanem egy életmód-program - állítja Norbi, akinek az ötletet elődeink táplálkozási szokásai adták. Mint mondta, arra hamar rájött, hogy az elhízásért nagymértékben felelős ipari méretekben előállított finomított cukor és finomliszt fogyasztásáról nemigen lehet az embereket lebeszélni. Ám az étkezések időzítésével sokak helyzetén lehet javítani.
    - Mindenki tudja, hogy őseink vadászattal és gyűjtögetéssel teremtették elő a napi betevőjüket - mondta Norbi. - Mivel életmódunkat tekintve nappali lények vagyunk, elődeink a nap folyamán bogyókat, magvakat, gyümölcsöket ettek, s általában esténként került sor a nagy, csoportos húsfogyasztásra. Nappal tehát elhasználtuk a bevitt szénhidrátokat, este pedig beépítettük szervezetünkbe az állati eredetű fehérjét. Ezért vagyunk este általában éhesek: így vagyunk kódolva.


    Norbi szerint általában este követjük el a legnagyobb hibát, hiszen össze-vissza eszünk. Kenyeret, fagyit, csipszet, üdítőt és húst, miközben őseink mintájára sültekkel és salátákkal is nyugodtan jóllakhatnánk. Nem csak a kalóriákban dús, de tápértékben szegény ételeinkkel van baj: az időzítés terén is felborult a több ezer éves táplálkozási rendszer.
    - Az én módszerem a rég elfeledett étkezési szokásokra épül. Semmi sem tilos, bármit lehet enni, csak nem mindegy, hogy mikor - jelentette ki a fitneszguru. - Az ételek háromféle kódot kapnak. Az 1-es kategóriába tartozókat akár éjjel is ehetjük: ilyenek például a sovány tej, tejföl, túró, tojás, natúr joghurt, grillezett-párolt-főtt-sült húsok, párizsi, virsli, paprika, paradicsom, pörköltek, cukormentes italok... Nem is lehet felsorolni, mi mindent ehetünk bűntudat nélkül. A 2-es kódjelű élelmiszereket délután három óráig lehet fogyasztani, ebbe a kategóriába tartoznak a gyümölcscukor-tartalmú ételek, a teljes kiőrlésű lisztből készült finomságok, a kolbász, disznósajt, hurka, fasírt, babgulyás, narancs, franciasaláta, székelykáposzta - hogy csak egy kis ízelítőt mondjak. A 3-as kategória az „éppen csak” élelmiszereké: ezek fogyasztását csak reggel 6 és 12 óra között javaslom. Ide tartozik minden, amiben finomított cukor vagy finomliszt van. Sajnos, ezek listája a leghosszabb: cukrozott gyümölcslé, fehér kenyér, háztartási keksz, kockasajt, aranygaluska, banán, méz, bundáskenyér, téliszalámi, sertésmájkrém, kóla...


    Norbi listája persze nincs kőbe vésve: szinte bármely egészségtelen étel lehet akár 1-es kódjelű is, ha javítanak rajta. Amennyiben például a 3-as kategóriába tartozó rántott húst nem finomlisztbe és prézlibe, hanem tojásba és zabkorpába forgatják, máris 2-es lesz. De ugyanez lehetséges fordítva is: az elvileg bármikor ehető gomba hagyományos panírozással csak délig fogyasztható.
    Norbi módszere mára annyira sikeres, hogy nem csupán egy életmód-programot jelöl, hanem táplálkozási védjeggyé is vált: egyre több élelmiszeren tűnik fel az update kód. Ez persze óriási üzlet, hiszen a bevételből az ötletgazda is részesedik, ám ő ezt vállalja.
    - Egyetlen küldetés sem lehet sikeres, ha nincs mögötte üzleti erő - mondta. - Én soha nem kaptam az államtól pénzt azért, mert igyekszem népszerűsíteni az egészséges életmódot. A kazettáimat, könyveimet magam finanszíroztam, most dolgozom egy saját ételszállító cég beindításán - ez mind az update-re épül. Kódjelet pedig nem lehet csak úgy vásárolni! Ilyet csak olyan élelmiszer kaphat, amely valóban kiérdemli ezt. Nemrég például két gyártótól is visszavettem a jogot, mert nem tartották be az előírt technológiát...


    S hogy mi alapján születnek az update kódok? Az elsődleges szempont az, hogy az adott étel mennyire emeli meg a vércukorszintet. Ez a jelenség felelős ugyanis az inzulinfelhalmozódásért, ami a tovább fokozódó éhségérzet alapja. Így aztán elmondhatjuk: a magas vércukor az első lépés az elhízás felé. Bár dr. Boros Szilvia sportorvos szerint az inzulinhalmozódás egyéb bajokat is okozhat.


    - A magas vércukorszint az összes sejt öregedését gyorsítja - jelentette ki. - Norbi módszerében az a szimpatikus, hogy nem korlátoz senkit abban, hogy az illető mit egyen. Amit ő mond, azt külön-külön eddig is tudtuk, de így, rendszerbe foglalva ő tudta ezt elmondani az embereknek. Hidat vert a tudomány és a laikusok között. Egyszerűen megérthető, amit mond, talán ezért is támadják őt annyian. Például a dietetikusok: ők borzasztó büszkék a diplomájukra, s szinte sértésnek veszik, ha más is beszélni merészel a táplálkozásról. Az ilyet meg tudnák fojtani egy kanál vízben...


    A sportorvos elmondta: Norbi módszerét kormányzati segítséggel kontrollcsoportos vizsgálatnak vetik alá, hogy bebizonyosodjék, valóban annyira hatásos-e, mint azt a fitneszguru követői hirdetik. Körülbelül százötven, az update szerint élő ember életét követik egy éven keresztül, kéthavonta vizsgálatoknak vetve alá őket. Így kétséget kizáróan kiderülhet, hogy mitől fogynak.
    A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége jelenleg is vizsgálja az update módszert, közös állásfoglalás májusban várható - árulta el lapunk érdeklődésére Henter Izabella, a szövetség főtitkára. Mint mondta, ő maga is belelapozott már Norbi könyvébe, s több megállapításával egyet tud érteni. Ilyen például a bőséges reggelire és a szerény vacsorára vonatkozó közkeletű intelem, vagy az ételek csoportosítása. A magas vércukorszintre vonatkozó intelmekre is csak bólintani tudnak. Ugyanakkor szerepel a kötetben néhány megállapítás, amivel kapcsolatban a dietetikusoknak fenntartásaik vannak.


    - Mindenkire jó módszer szerintem nem létezik - jelentette ki a szövetség főtitkára. - Látszik, hogy az update összeállítója nagyon sok mindent összeszedett, van tapasztalata, de dokumentált adatai nincsenek. Az eredményei csak sztorik szintjén vannak leírva, a tudományos elismeréshez ez pedig egyelőre kevés.
    Kevés vagy sem, egy biztos: akik eddig alkalmazták a módszert, csak elismerően nyilatkoznak róla. Mellesleg erre meg is van minden okuk, hiszen többségük jelentős mennyiségű súlytömegnek inthetett búcsút. Közéjük tartozik Liptai Claudia, aki saját bevallása szerint amióta az eszét tudja, fogyókúrázik.
    - Szerintem én már csecsemőkoromban is anyatej light-ot szívtam, de ez az első olyan módszer, amelyet igazán hatásosnak érzek - jelentette ki. - Három hónap alatt 14 kilót adtam le, méghozzá csak tudatos táplálkozással, mindenféle ugrabugra nélkül. Nálam az update abszolút életmóddá tudott válni. Igaz, eleinte csak 1-es kódjelű, vagyis egész nap fogyasztható ételeket fogyasztottam. Ma már megtehetem, hogy ebédre székelykáposztát eszem, no persze kenyér nélkül, uzsonnára zabkorpával készült túrógombócot édesítővel megszórva, este pedig pörköltet savanyúsággal. Na jó, néha azért megszagolom a fehér kenyeret is, de semmi több...


    Szabó Győző is koplalás nélkül adott le húsz kilót, méghozzá igen rövid idő - 3 hónap - alatt. Már az első hónapban 9 kilónyi mínuszt mutatott a mérleg.
    - Nem volt nehéz betartani az előírásokat, mivel gyakorlatilag ugyanazt ettem, mint előtte, csak más időpontokban - mondta. - Norbi segítségével átkódoltam az étrendemet és elkezdett lekopni rólam a súlyfölösleg. Ha akarnám, reggelente még fehér kenyeret és sört is fogyaszthatnék, de ezekről inkább lemondtam. Enélkül is maradt elég finomság az étrendemben.
    A színész jelenleg 86 kiló és természetesen az update lelkes hirdetője. Olyannyira, hogy az egyébként súlyproblémákkal nemigen küzdő Oroszlán Szonjának is kedvet adott a kipróbálásához.
    - Én igazából csak szálkásítani akartam, átformálni az alakomat és mondhatom, nagyon bejött - mondta a színésznő. - A többi módszerrel ellentétben itt nincs semmilyen megvonás, ha az ember valamit megkíván, megeheti, csak éppen reggel. Ez igazából nem is fogyókúra, hanem egy életmód-program. Saját magamon érzem, milyen jó is az, amikor átalakul az ember teste, s izom jelenik meg ott, ahol előtte nem volt...


    Schobert Norbi sikerének híre kormányzati körökig is eljutott. Erre utal az, hogy a fitneszguru együttműködési megállapodást írt alá arról, hogy segítséget nyújt a népegészségügyi program terjesztéséhez. Rácz Jenő egészségügyi miniszter elmondta: fontos, hogy a népegészségügyi program minél több emberhez jusson el, s erre Schobert Norbert a legmegfelelőbb személy, mivel ő sokak szemében hitelesebb, mint némely politikus. A megállapodás szerint Norbi támogatja, hogy az iskolai büfékben az egészségtelen ételek és italok helyett gyümölcsöt, természetes alapanyagból készült ivóleveket kínáljanak a gyerekeknek. Ezenkívül vállalja, hogy mozgásprogramot szervez a dohányzás visszaszorítása, és a megelőzés érdekében.


    Könnyen lehet, hogy az update hasonló nemzetközi karriert fut be, mint annak idején a bűvös kocka. Norbi könyve Horvátországban, Szlovéniában, Romániában, Németországban, Svájcban Ausztriában és a Benelux-államokban már a nyomdában van, s tárgyalnak az amerikai érdeklődőkkel is. A módszer népszerűségét mi sem jelzi jobban, mint hogy már hamisítják: egyes termékekeken megjelentek a „topdate” elnevezésű jelzések. Norbi szerint ez a történet természetesen a bíróságon fog majd végződni.

  • Dichter
    #2
    kitalálhatna valamit a tömegnövelésre is :)
  • maozedong
    #3
    mellébeszélés.
    áltudomány.
  • St
    #4
    Nem áltudomány. Nem nehéz belátni, arról van szó, hogy mire lefexel aludni kiürüljenek a szervezetedből a kalóriák, hogy éjszaka alvás közben fogyj.

    Sztem senkinek sem kell külön mondani, hogy ne zabálj lefekvés előtt és akkor nem hízol meg. Norbi update ugyanez az elv csak rendszerbe szedve. Ennyi, semmi több.
  • Tobacco
    #5
    Ez a két boldog csaj, szerintem nem mellébeszélget:

    "Sziasztok,
    én is régen voltam erre, csakúgy, mint anita. Én február 07-én indultam az update-vel, 114 kilósan a 185 centimhez. Azért írok most, mert negyedszázados a jubileum, azaz most tartok 25 kilónál- reggel 89-et mutatott barátom, a mérleg.::-))))"

    "Rég nem írtam de megosztanám veletek kilóim számát. 73 kg-ról indultam és 5-6 kilót akartam fogyni. Ma már csak 62 vagyok, lement 11 kiló és ezt már csak tartanom kell. Fogyókúra tilalmon vagyok, a családom szerint. Már a kisebb számú farmer is lóg egy kicsit. Nem fogytam le iszonyat hamar, januártól csinálom, de ez a 62 fix már egy hónapja kb. nem jön vissza semmi, pedig azért sokszor iktatok már be bűnözős napokat. Persze cukor, üdítő, fehér liszt, fehér kenyér, fehér tészta azóta sincs itthon, és nem is lesz. Átszoktam az egészséges dolgokra. Ezért nem is félek hogy visszajön. Pusz mindenkinek és kitartás"
  • maozedong
    #6
    Mindenkinek saját magának kell tudnia hogy az ő szervezetének mi mit okoz. Érdekes módon "családi hagyomány" h éjszaka is zabálunk, és nincs tőle bajunk. Akkor hogy is van ez?
    Meg az a szép h kb fél évente ki jön egy egészség kúra, és az lesz a divatos. Csak az a gond, h ezek néha szöges ellentétben állnak egymással.
  • Tobacco
    #7
  • Tobacco
    #8
    Ez teljesen alkati kérdés. Én, ha megeszem egy fél ökröt együltő helyemben, akár minden vacsorára, naponta, akkor sem hízom, de ha feleségem iszik egy pohár vizet, képes 2 kilót hízni azonnal.
    Lehet, hogy különböző, divatos kúrák jönnek, de többségük tudományosan összeállított, és általában hasznosak.
    Viszont a Norbi UPDATE, NEM fogyókúra-program, hanem életmód-program! Nem összekeverni!
  • cyrus #9
    ésakkor ez most reklámtopik ? :O :D

    de hogy on is legyek kicsit : engem a világ minden kincséért nem szoktatna le senki pl a fehér kenyérről...
  • St
    #10
    Nem lehet egyediből következtetni az általánosra, személye válogatja. Van akinek a szervezete kevesebb tápanyagot szív fel a bevitt táplálékból így nem hízik meg vagy esetleg pajzsmirigy túlműködés miatt több energiát éget el. Ez alkatfüggő. Ha családilag éjszaka szoktatok zabálni akkor egészségedre, de ettől még a lakosság 60-70%-a meghízna.

    Nekem nem ismerősöm a norbi, sőt személy szerint nem is túl rokonszenves a srác, de tény, hogy az ő módszere EGÉSZSÉGES. Nem kell koplalni, nem kell valamilyen táplálékot elvonni a szervezetből mint a legtöbb fogyókúrában, azaz nem okoz semmilyen HIÁNYBETEGSÉGET. Ismerősök szerint a legtöbb diétával ellentétben nem is nehéz csinálni. Szóval norbi update
  • maozedong
    #11
    Ezért mondom azt, h ezt az Update életmódot sem lehet általánosítani. Mindenkinek magának kéne egyedileg tudnia h mi a jó neki..
  • Tobacco
    #12
    Nem reklám, csak erőt adnának a gyakorlati tapasztalatok azoknak, akik most kezdenék.
    Vagy aki a topik hatására elkezdené, az be tudja írni, mit tapasztalt és akik később olvassák, azoknak talán segít.

    A fehérkenyérről miért kellene lemondani?

    Lehet enni MINDENT!!!! csak délig.

    Olvastam valahol, hogy egy nő a reggeli 10 db sportszeletéről és a tízórai 5 túrórudijáról nem képes lemondani, persze mellette tisztességes reggelit és ebédet is eszik. De Déltől csak a kettesből, 15 órától, csak az egyesből eszik és fél év alatt fogyott le 36 kilót.

    A héten volt a tvben, egy terhes nő 8. hónapos és 4 hónapja kezdte, terhesen 14!!! kilót fogyott, miközben ő is és a baba is egészségesek.
  • Tobacco
    #13
    Minden sz: DETTO!
  • Tobacco
    #14
    Pedig nyugodtan lehet, pont ez miatt: #12
    Mivel semmiről nem kell lemondani. Mindent ugyanúgy akár "zabálhat" is az ember, csak más időpontban.
  • maozedong
    #15
    Azért terhesen belekezdeni ilyenbe, az se normális. ideiótáké a világ.
  • cyrus #16
    az királyos (Y)
  • Random work
    #17
    Én a 90 napos diétát csinálom, de egyik se működik ha nem mozog az embert a lényeg a negatív kalóriabevitel azaz több kalóriát kell elégetni mint ami beviszel. Én 30 napja nyomom a 90 napost és 8 kiló ment le most már a többi csak úgy megy le ha elkezdek mozogni. A 90 napos szerintem egyszerűbb mint a Norbi féle mert nem kell nézni a pontokat csak elő van írva melyik napon mit szabad enni.
  • Tobacco
    #18
    Miért lenne idióta??

    Azért mert terhes, miért ne élhetne így?

    Délelőtt mindent megehet! Délután miért nem elég szerinted a parizer, a sajt, a zöldségek a saláták, a puffasztott rizs kenyér, a hús...stb..? Amiket még éjszaka is lehet enni.

    Értsd már meg, ez nem fogyókúra! Ez életmód! És ha életmódváltástól valaki lefogy, hát Istenem. Az csak jó lehet, főleg, hogy sokkal egészségesebben étkezik.

    Semmit nem von meg magától, semmit nem tagad meg és annyit eszik, hogy szétpukkadhat tőle.
  • petee
    #19
    Sziasztok!
    Az a véleményem erről az Update-ról hogy nagyon jó!Olvastam mindkettő könyvét és igen igaz dolgok vannak benne.Engem személy szerint nem érint a dolog, nekem nincs szükségem fogyásra de barátnőmnek kellett és belefogott két hónapja,igazából nem töréntek nagy változások,csak nincs liszt, nincs cukor és nincs só. Van helyette teljes kiörlésű liszt, édesítő tabbletta és jódozott tengeri só. Ezt a hármat hívják úgy hogy "a három fehér méreg". Igazából ezektől az alapanyagoktól hízik az ember.Persze attól is függ mikor és mennyit fogyaszt belőle az ember.Bnőm 2 hónapja csinálja semmi szenvedés nélkül és 7 kilot leadott.Ja és hozzáteszem semmi de semmi mozgás nélkül,munkája miatt nem fér bele az idejébe. Én nagyon tudom ajánlani ezt a módszert,mert tényleg hatásos.Kellemesen csalódtam a Schobert Norbiba,igazán segítőkész.Pedig én is azt hittem,hogy csak egy ugrándózós bohóc aki ebből akar meggazdagodni,de nem. Ha vki segítségre szorul,szívesen segítek neki itt a topikon keresztül!
  • petee
    #20
    Ez a módszer terheseknek is kiváló, nem igaz az a tévhit hogy 2 ember helyében kell enni terhesen.
  • Random work
    #21
    Na a 90 napos azért is jobb mert ott mindent lehet enni. Sót is kenyeret is és cukrot is. :D Na és egy hónap alatt 8 kilót fogyni. :D
  • petee
    #22
    Persze,mindenki találja meg a legideálisabbat magának,neked ez beválik akkor hajrá!Sok sikert!
  • Shadow_THH
    #23
    sajnálom norbit amikor vacsorára kacsazsirral és vajjal megkenthéjábasült krumplit és lilahagymát eszek a pörkölt toka-szalonna mellé... vagy egy jó kis hagymával és szalonnával spékelt pulykacombot szilvalekvárral a hasábburgonya meg a káposztasaláta mellé :P nyámmm

    (ja én vékony vagyok ez alkati kérdés :) )
  • Davidus
    #24
    egyé dinnyét kenyérrel
  • Rafaelo
    #25
    inkább eszek finomakat és halok meg hamarabb mint szarságokat enni egész életemben
    meg karóriákat számolgatni inkább vállalom hogy elhízom
  • John Wayne #26
    Mondod ezt addig, míg el nem kezd nőni az úszógumi:). Tudom, milyen ez.
  • Rafaelo
    #27
    én 3 kilóval vagyok nehezebb mint kéne az mind pocin van és a nök egyből kiszurják hogy száradna le a fejük de nem zavar :)
  • Shadow_THH
    #28
    ásványvizet kirántott asztalfiókkal, reggelire zsenge borjúsóhajtással
  • St
    #29
    Magyar férfilakosságnak gondolom ezért 62 év az átlagéletkora...

    Sztem azért az sem mindegy hogy mikor fejezed be az életedet és hogyan.
  • Shadow_THH
    #30
    nem... azért mert ha a stressz és a napi 20 óra robot után is megéri a nyugdijkorhatárt akkor vagy megfagy vagy éhenhal.
  • Rafaelo
    #31
    hát az emberek álltalában magukat nem fétik annyira mint a szeretteiket engem a
    saját egészségem nem nagyon érdekel csak azoké akiket szeretek

    R.I.P 2040.02.1 :(
  • Dichter
    #32
    Szted attól hízni fogok? EGyébként meg nem zsírosodni akarok, hanem úm. vállasodni. Erre is biztos kell valami életmódváltás. Fél éve lejárok konditerembe, az első 2 hónap alatt felszedtem 5 kilót, azzal, hogy elkezdtem reggelizni, és kondi után csak úgy zabáltam. De most megragadtam ezen a szinten.
  • Random_
    #33
    Na ez egy nagy tévedés pont az a rossz diéta ahol kalóriákat kell számolni meg tiltott élelmiszerek vannak.

    Én nem számolok kalóriát mindent ehetek csak nem mind1 melyik napon mégis tökéletes életet élhetek. Kifogást mindig könnyű találni.
  • Random_
    #34
    Úszással lehet vállasodni rendesen. :D
  • [Walaki]D`Lair
    #35
    Aggyá' linket erre a 90 napos szarságra
  • Random_
    #36
    90 napos
  • Roger6
    #37
    Ha rendesen mozognának az emberek, akkor nem lenne szükség ilyen idiótákra, mint a sóhernorbi.Meg az elhízás az emberfüggő. Ha hajlamos vagy rá, akkor az Isten sem segít rajtad, nemhogy a sóher!!! Na mindegy. Én éjjel nappal azt eszek, amit akarok, cigánypecsenyét sült szalonnával, kolbásszal, spagettivel, végén meg pizzát hamburgerrel, és mégsem hízok. Mert lemozgom, és nem is vagyok hajlamos a hízásra. Ennyi a dolog lényege, a sok hülye meg megveszi drága pénzért a könyveit. Hát ti tudjátok... Na mindegy!

    Aki akarja, az csinálja, de én csak lebeszélni tudlak titeket erről a hülyeségről!
  • Vlala #38
    Norbi egyetlen titka az, hogy ha mozog az ember, akkor használja az izmait, és azok fejlődnek. Ehhez sem kazetta, sem update kaja nem kell, ezek max. arra jók, hogy abból a pénzből sem csokit veszel.
    Persze, azt se feledjük, hogy ő a "sztárok" fitnesz-edzője, ez ismét egy szép kép a hazai sztárokról.
  • Kolbasz
    #39
    Szüleim csinálják, és működik. Sokan csinálják, és sokaknak működik. Lehet kövezni, meg parasztvakítással vádolni, de a tény az tény: MŰKÖDIK!
  • Vlala #40
    én meg nem csinálom, mégsem vagyok disznó. Működik, persze, de működne olcsóbban is, ha az emebr rá tudná venni magát, hogy felálljon a fotelből és szaladjon egy-két kört.