15
  • immovable
    #1
    szerzői jogok
  • arty
    #2
    pénz MINDENEK felett .... :(
  • juhand
    #3
    Siralmasak azok akik a tudásból is minden pénzt ki akarnak csikarni. Ezeket kéne emberiség elleni bűncselekmény miatt elítélni.
  • Caro
    #4
    Na igen, a tudás közkincs nem?
  • zakika
    #5
    persze, hasonlo erve volt a kedven egesszegugyi miniszteremnek aki egy csuszopenzbotranbe keveredett korhazi orvost azzal vedett, hogy neki joga volt a csuszopenzhet, mert a tudast adta...

    tehat a tudas kozkincs, ha a kozosseg hasznara van hasznalva de ha valakinek megvan a tudasa az mindjart pezt akar belole, mert ugyebar meg kell elni valamibol es minel tobbet tucc annal inkabb...
  • PetruZ
    #6
    Mivel mindenféle szerzői jog 99 év után lejár, én úgy döntöttem, kibekkelem addig és majd akkor ingyen elolvasom, mi az, amit most pénzért megvehettem volna. És ezt nyugodtan vehetik fenyegetésnek. :)

    (Te jó ég, milyen lesz majd 130 évesnek lenni...? :) )
  • benczurzs
    #7
    A tudás igenisér pénzt.
    Vajon aki legalább 5 évet töltött el felsőoktatásban, és elmondja mit kell csinálni, utána "Józsiba' " megcsinálja, akkor ő kapja a pénzt ??
    Persze szerintem sem kell ennyire szemellenzősen venni, de a tudásnak pénzt kell érni, különben nem érné meg "tudni".
  • PetruZ
    #8
    Itt most nem tanult dolgokról, hanem komoly egyetemi tanulmányokról, könyvekről, publikációkról van szó (már ha jól értettem az egyetemek nyavajgását).
    De erre azért már jópár éve léteznek olyan licenszek, amelyek csorbítatlanul hagyják a szerzők jogait, és biztosítják, hogy a másolatok sem hozhatók kereskedelmi forgalomba. Ettől a szerző még pénzzé teheti a munkáját. Itt nem a szerzők a büdösek, nem ők kapálóznak...
  • Caro
    #9
    Az aktív tudásnak igen, de nem a passzívnak! A tudást hozzáférhetővé kell tenni, mégpedig ingyenesen. Aztán hogy mit tanul meg belőle, az már az ő baja.
  • Troll
    #10
    Szerintem a varázsszó, amit túl sok ember nem ismer az az, hogy "elég".
    Renben van, hogy pénzt kér, ha tudja, hol a határ. Persze, éljen meg a munkájából, tudásából, tudjon félretenni nyugdíjra, költhessen egészséges luxusra, de tudja azt mondani, hogy "elég".
    Addig fog menni a szerzői joi alapon zajló pénzhajhászás, míg erre rá nem jönnek.
  • HuHa
    #11
    Lett volna egy lehetőség, hogy pl. egy szegény magyar diák hozzájuthasson értékes publikációkhoz, forrásanyagokhoz, amik szellemi értéket képviselnek.
  • crx
    #12
    A nagy hercehurca a semiért. Kihozza valaki és simán felteszi a netre enyi. Kicsike a valoszinüsége hogy rájöne a könyvtár hogy fenn vann.
  • Cat #13
    aha
    többtizezer könyvet hogy scannelsz be a könyvtár hozzájárulása nélkül? :D
  • BiroAndras
    #14
    Tulajdonképpen a hírben az van, hogy nem a szerzők és nem is a könyvtárak tiltakoznak, hanem a kiadók.
    Épp ők, akiknek a legkevesebb közük van a tudáshoz, de a legnagyobb (anyagi) hasznot szerzik belőle. A kiadók egyetlen feladata, hogy a műveket a szerzőtől az olvasóig eljuttasák. Ha ezt egyszerűbben is meg lehet csinálni, akkor rájuk többé nincs is szükség.
  • Caro
    #15
    Igen, és ez az információ minden fajtájára igaz. Ki lehetne hagyni a kiadókat. Ezért is paráznak, ezért vannak mindennel a file cserélők ellen, mert a saját sírjukat látják benne. És jól látják. Bár nem a filecserélők lesznek azok, amik tönkre fogják tenni a kiadókat, hanem maga a net és az informatika. Mert akkor minden szellemi terméket gyorsan, egyszerűen és olcsón el lehet juttatni, közvetlen a szerzőtől a fogyasztóig.