1091
Időutazás
  • Taranov
    #1
    Egyelőre még nem lehetséges, de jó lenne, bár nem olyan mérékben, mint a filmekben.
  • ivjoe
    #2
    Ez a fórum már egyszer futott itt. Régen...
    Most szeretném újra elindítani! A régi másolata itt van!
  • Taranov
    #3
    Ez túl bonyolult, nem tudok hozzászólni :-/
  • ivjoe
    #4
    Dehogynem! Csak olvasdd el az egészet!
    Fogadjunk, hogy hozzá tudsz szólni!
  • _Vegeta_
    #5
    Nekemis tul bonyolult azert idekontarkodok. :)
    Az idoutazas fizikai keptelenseg (attol fuggetlenul a relav. elmelet megengedheti a létét), de ha esetleg mégis lenne, akkorsem a sajat idovonaladba mennel vissza, hanem egy masikba. Tehat ha a visszamesz es megolod az apadat akkor is leszel, csak ebbe az idosavban nem. Bonyolult ez ugy tudnam elkepzelni, mint egy fát ahogy az ágai mindenfelé elágaznak.
    Szerk: Sorry, lemaradt. Ez csak az en velemenyem. :D
  • Shadow_THH
    #6
    van már ilyen topic (csak senki sem ír már bele :) )
  • Shadow_THH
    #7
    http://www.sg.hu/listazas.php3?id=1105144304
  • Bandew
    #8
    Szvsz lehetséges az időutazás, de csak a jövőbe.
  • _Vegeta_
    #9
    Ezt mondjak, igen. De ez szvsz hulyeseg. Ha az idovonalat meg lehet torni akkor miert csak elore ? :)
  • Esrohnoil
    #10
    Ha megváltoztatod a múltat, egy másik, feltételes jelent hozol létre, és ezt a jelent - a mi jelenünket - ezáltal nem fogod tudni megváltoztatni.
    Különben "megbomlik a téridő-kontinuum" azaz a tér és idő folytonossága, aztán leshetsz.
  • _Vegeta_
    #11
    Probaljunk kicsit elterni a szájensz-fiksön alternativaktol. :)
    Egyebkentis az ido csak nekunk háromdimenziós lényeknek ertelmezheto fogalom. hehe
    Holvannak ilyenkor az sg agyai: cat, cifu, dzsini ? ;)
  • ivjoe
    #12
    Mesélték: A fénykatrális c. könyvben van, hogy a következő történt: demokrácia van, felfedezik az időutazást. Ki is használják, visszamennek a Kréta korba, kitaposnak egy ösvényt, onnan nézik a sok jószágot, de szigorúan megtiltják mindenkinek, hogy letérjenek róla. A sokadik utazás alkalmával mégis megtörténik a baj: XY lelép az ösvényről, elcsámborog picit, és agyontapos egy lepkét.
    Visszatérnek a jelenbe: diktatúra van. XY-t pedig (ha jól emlékszem, akkor a szabály megszegése miatt) kivégzik.
    The End.
  • ivjoe
    #13
    Elméletben lehet utazni az időben!
    1. A sebesség segítségével! De erről már sztem mindenki hallott!
    (Sry! Einstein szerint tömeggel rendelkező test nem haladhat fénysebességgel! De ami gyorsabb a fénynél, arról nem beszélt! Lehet, hogy hülye v'ok, de mikor bizonyították, hogy a fény a leggyorsabb?)
    2. Gravitácó!
    Az óránk pl. lassabban jár a pincében, mint a padlásban! Asszem szt repülőn mérték!
    Tehát felugrok egy neutroncsillagra! Ott az én szemszögömből a környezetem egy gyorsított felvétel! vagyis előrementem a jövőbe!
    (Azért pont neutroncsillagra, mert annak qrva nagy a gravitációja! Ennél nagyobb már csak a fekete lyuknak van, de a közelébe menni nem leányálom -elég rövid úton halál-)
  • Stann
    #14
    1. Amit írtál, már bebizonyították régen, hogy a fénysebességet nem lehet sem elérni, sem túllépni, habár laboratóriumokban még vizsgálják a eredményt, és néha hallhatunk is hasonló kísérletekről, de kizárólag elméleti szinten
    2. Az Ikerparadoxon alkalmazása, és ha lenézel "nem látsz" semmit sem gyorsítva, de ezt egy álam okosabb fórumozó majd megmagyarázza! :)
  • _Vegeta_
    #15
    pont neutroncsillagra mi? Kozelebe se kell erned maris szetbomlassz mint a ketszazeves hulla. :)
    Jajj de kar h soha nem tudjuk meg mivan a feketelyukban. :)
  • nenad
    #16
    sztem fizikailag eleg korulmenyes dolog lenne, de a tudat kepes erre (nem az agyra gondolok). Hehe, bizonyitani eleg nehez, hiszen fizikailag merhetetlen, megfoghatatlan de ettol meg ""letezik"" ill ""letezhet"".

  • Rafaelo
    #17
    lehetséges ha léteznek párhuzamso univerzumok végtelen variációban csak megkéne találni azt ami hasonlit a miénkre csak időbee hátrébb van
  • ivjoe
    #18
    Láttátok az Időgép c. filmet?
  • ivjoe
    #19
    Mérhetetlen? Megfoghatatlan?
    A kvantumfizikában vannak olyan dolgok, amiket ép ésszel felfogni nem lehet (pl. hogy megy át egy elektron, egszerre 2 lyukon 1 időben???) nem tudom felfogni... mégis detektálni lehet... most akkor a töltese is megkétszereződik? vagy eloszlik a 2 lyuk között??? meg ha valoszinűseg-egyenletekkel lehetne kiszamitani, hogy az e- 20% hogy itt van, 80%, hogy ott, az még ok(eccerre a sebességet, és a pozíciót nem lehet megállapítani, pauli-elv ha jól emlékszen... De lehet, hogy hülye v'ok) de ezt MÉRTÉK! Azt hogy most ezen a lyukon 20% valószínűséggel átment egy e- ??? Szerintem a fizikusok se mindentudók, igy aztán lehet hogy ők se értik + az időutazás lényegét, de attól még létezhet... (hogy a bánatba is tud úszni ez a vashajó?... mégis úszik...)
  • gergou
    #20
    olvassatok el ezt Erdemes rajt vegig futni egyxer...
  • lck
    #21
    Szép történet!!!
  • Shaman
    #22
    én is elolvastam,de sztem ez inkább a KOZMOSZ topigba illik,nem?
  • Stann
    #23
    Olvassátok el GAMOV - Thomkins úr utazásait!

    Én most olvasom másodjára, elég érdekes olvasmány, szinte regény formában írja le a fizika modern ágait, kezdve a relativitáselmélettől. Lényege, hogy a fizika gyakorlati világában érzékelhetetlen állandóit lecsökkentik úgy, hogy a gyakorlati életben is érződjön a hatása. Értem ez alatt azt, hogy egy olyan világban játszódik, ahol a fénysebesség értéke 20km/h, leírja, hogy a főhős mit tapasztal, és egy professzor pedig elmagyarázza neki. Felettébb érdekes olvasmány!
  • ivjoe
    #24
    Isaac Asimovot olvas vlaki?
  • Rafaelo
    #25
    én régen mam már nem
  • ivjoe
    #26
    ÉS lyó?
  • Rafaelo
    #27
    igen úgy emlékszem vaskos kötegek de jók
  • uv
    #28
    nagyon jó, főleg a robottörténetek
  • Dzsini
    #29
    jók az asimovok, csak nem tudom miért a tudományos témakör időutazásosdijában kell róla beszélni...
  • Bobber
    #30
    hehe eloszor ugy olvastam hogy Szvsz lehetséges az időutazás, de csak a jövőre:):):):).
  • Zozo76
    #31
    Nemreg olvastam a Nyomozas az idokutato intezetben c. tudomanyos fantasztikus regenyt. Hazudnek ha azt mondanam hogy a vege fele ertettem az idoben valo ide-oda ugralasok sematikus rajzait. :)

    Elorement-visszajott-de mar ketto van belole... Atya isten... :)

    Raadasul orosz mu, orosz nevekkel ugyhogy ahoz is koncetralnom kellett hogy egyatalan kit takar a nev.
  • Tetsuo
    #32
    Álnevek voltak, mi? :)
  • ivjoe
    #33
    Holap veszek egy kis aranyat, majd addig utazgatok oda-vissza, míg 10 kg nem lesz belőle! Hehe!
  • gazdi
    #34
    Sokat olvashattunk arról, hogy milyen aggályokat vet fel a múltba való visszautazás, és a múlt megváltoztatása. De honnan tudjuk, hogy amit most élünk, az nem a (vagy egy) megváltoztatott "múlt"? Nem lehet, hogy valaki alapos megfontolás és tervezés után visszajött, és a lehető legkevesebbet változtatott a saját történelmén úgy, hogy az eredmény egy lakható Föld legyen, a saját jelenében tapasztaltakkal szemben? Pl. megakadályozta, hogy a náci Németország fejlessze ki elsőként az atombombát...
  • samcarter
    #35
    Az időutazás a mikrovilágban mindennapos dolog.
    Eleve az antirészecskéket is le lehet írni úgy, mintha egy normál részecske időben visszafele mozogna.

    A vákuum kvantumingadozásait is felfoghatjuk mint állandóan megnyíló és bezáródó féregjáratokat.
    Ezeken keresztül a részecske a hullámfüggvényén belül ide-oda ugrál a téridőben.
    Különben a téridő a relativitásban pontosan azt jelenti, hogy az idő mint önálló valammi nem létezik.Végülis az idő az anyag térbeli fényútja.
  • ivjoe
    #36
    Az, hogy volt, találtak egy megkövült csizmát, meg egy sziklára azt mondták, hogy űrhajó? Valahol Coloradoban.
  • samcarter
    #37
    Az időutazáshoz legalább idő kellene, az meg önmagában nincs.
  • ivjoe
    #38
    Hát, lehet benne valami.
  • Rafaelo
    #39
    ha nem lenne idő minden egy pillanatig tartana [okosjános]
  • samcarter
    #40
    Igen, legalábbis eddig nekem senki se tudta megmutatni hogy az idő önmagában létezne. Akkor pedig értelmetlen benne való utazásról fantáziálni.
    Persze mint írtam a kvantumvilágban a téridő egyre elválaszthatatlan, emiatt ott történhetnek érdekes dolgok. De a mi világunkban erőssen valószínűtlen az időutazás.