63
  • arty
    #1
    remek a cikk, gratulálok a szerzőnek!
  • echo
    #2
    jó cikk. érezni belőle azt a lendületet ami miatt a kiadóknak esélye sincs: jön egy programozó srác farmerben, egy zseni ötlettel, megírja a klienst, az emberek meg elkezdik használni és elérik amit akarnak. nincs központ, nincs kit sarokba szorítani. Szerintem ez az ami a civil szféra, a civil kezdeményezések általában lenni szeretnének. Kár hogy más területen nem működik. Milyen jó lenne ha államtól függetlenül valahogy így meg lehetne oldani dolgokat.
  • b
    #3
    ebben akár igazad is lehetne. de vajon mit fog vacsorázni és mit tesz az asztalra a gyerekei elé este az az ember, aki azokat a dolgokat szerzi, irja, zenéli, amit az "emberek akarnak"???

    no ezt kell tudni megválaszolni! ^^
  • Bucser
    #4
    Tényleg nagyon jó cikk!!!

    A #3-asra: Akik ezeket a klienseket írják nem véletlenül teszik közzé és nyilttá a forráskódot. Ha akarnák megtarthatnák maguknak, de akkor nem terjedel nincs belőle pénz, ha elterjed nincs rajta haszna... Ez ördögi kör. több programozót egyébként maga a probléma megoldásának szenvedélye vezzet és nem anyagi érdekek... Egyszerűen érdekli az adott probléma lehetséges megoldása. Nem a haszon érdekli, hanem hogy megoldja a problémát. Én ezeket nevezem bolondnak, de mégis örülök, hogy léteznek:) És nem hiába van Adományozásra lehetőség. Ők úgy működnek mint a non-Profit szervezetek: valami társadalom számára fontos problémát megoldanak cserében támogatást várnak adományokat esetleg önkéntes tevékenységeket (nyílt forrású fejlesztés ugye öntkéntes tevékenység a program javítására). Csak épp nem hoznak létre alapítványokat, nincsen milliárdos költségvetésük, hanem "fű alatt működnek) Egyébként nem hiszem, hogy Bram Cohennek megélhetési gondjai vannak:)
  • BiroAndras
    #5
    Ezzel csak az a baj, hogy az általam befizetett pénz elég kis része jut el hozzájuk.
  • kartacs
    #6
    Hmm nem bolondnak hanem hackernek nevezik őket és ők építették fel a számítástechnika világát.
  • Yv@n
    #7
    Szerintem ő az előadó művészekre gondolt, akiknek a művei a p2p hálózatokon rohangálnak.
  • crx
    #8
    Nem kellene e mercivel járni meg luxus jahtot veni akkor lene pénzük de szerintem egy programozo se mondta hogy kukábasn kelett turkálnia vagy bill gates nek kell. Nézz már kőrül és utána szolj. Amugy mindenki önszántábol adakozik ha kell a pénz védese le és kapja a védelmi pénzt vagy ahogy hívják szerzői jogdíjat.:)
  • irkab1rka
    #9
    kartacs: Vuhahahahhaaa..
    Ez olyan mondat volt, mintha azt mondtad volna, hogy az autókat a kocsitolvajok csinálják, nem pedig az autógyárak... :)

  • nobook
    #10
    Nagyon jól összeszedett cikk, de jövőbe tekintésként szerepelhetne benne a Mute vagy az AntsP2P.
  • b
    #11
    ez megint csak egy igazság. sajnos minden eladott cédé vagy mozijegyből jó ha 10% visszakerül a szerzőhöz. de hidd el még arra a kevésre is szükségük van, ők abból élnek!

    de amit mondasz olyan mintha a főnököd azt mondaná, hogy a fizetésed nagy része elmegy adóba, tébébe, nyugdíjba meg egyéb járulékokba és olyan kevés marad, hogy azt inkább megtartja. na, ez kábé ilyen szar helyzet lenne. miből veszel ételt és ruhát a gyerekeidnek?
  • Sauron
    #12
    Hát apám nem arra van, hogy ezt finanszíroza?
  • echo
    #13
    megél a koncertezésből. ha itthon megélnek a haknikból, nehogy már nemzetközi szinten ne éljenek meg. meg különben sem azt jelentik a filemegosztók hogy senki nem veszi meg onnantól a lemezeket. aztán meg az új feltételek között mindenki eldöntheti milyen foglalkozást választ, akinek 53 villa kell az lehet nem zenész lesz. software-ekkel kapcsolatban egyébként nyugaton így is megveszik a shareware-t, főleg ha kis csapat csinálja.
  • dduma
    #14
    Nem a pénzért kellene zenélni, hanem azért mert szereti a zenét, szeret másoknak énekelni. Emellett mint más ember a zenész is meg tudna élni, azért az időért, meg amit felvétellel tölt, úgy is kap pénzt az eladott cd-k után...
  • keji
    #15
    Vazzeg mennnyi demagóg dumát nyomtok, Én is torrentezek, de azé' mert nincs lóvém megvenni filmet zenét stb., ha lenne nem kockáztatnám a seggem illegális faszakodással. Nehogymá' Ti mondjátok meg, mennyi az "elegendő" pénz, meg hogy szeretetből megélni! HAHA. P2p,kockázat, BSA, rábaszás, szerintem ez az ábra. És mégegy ha legális lenne p2p ki az a fasz aki megvenné drága pénzé a cuccot? sztem senki csak 1-2 sznob péló...
  • dduma
    #16
    Elnézést kérek, ha gondolod, adhatok számlaszámot, ahova utalhatsz pénzt, amiből aztán majd legálisan beszerezzük a szoftvereinket, zenéket...

    (Ui.: Jaaa, én nem élek ilyenekkel. Legális vok ezerrel... :DD)
  • vegallomas
    #17
    Kíváncsi leszek az eXeemre...

    Bár a BitTorrent rendszer nálam Nr. 01.
    A DC++ is jó, de az összes többi semmit nem ér.

    Ja és mielőtt bárki megkötne, miért vegyek meg több milliós eladású amerikai zenekarok lemezét? Azokat megveszi több millió amerikai, inkább 4 magyar CD-t veszek, ezzel a magyarokat támogatva mint 1 amerikait :D

    A másik, minek vegyek meg egy játékot amiben nincs multi és kb 22 óra játékidő kell hozzá?

    Pénzt azért kell adni ami meg is éri az árát!
  • keji
    #18
    hú de ott vagy mondatelemzésben... nem az a gondom, hogy illegálisan tölt le valaki,hanem, hogy nem akarja a felelőséget vállalni és jön az okossággal, hogy nem kell annyit lét keresni. Persze nem a multigenyákat támogatom, de a fő baj,hogy nem a mi pénztárcánkhoz mérik a produktprájszot. pl. 1-3 ezer forintot mindenki ki tudna fizetni, csak ezt képtelenek megvalósítani... közgáz alapja egyéni keresleti görge, de legalább országos lenne,de az árak kb. német szinten vannak a fizuk meg sehol!
  • _Vegeta_
    #19
    Nemszoktam cikkekbe beszolni, de most kiveteleznek ha megengeditek. :)

    1, Ez olyan hulye felfogas, h ha nemtod kifizetni akkor le vagy szarva. Nem hallgathatsz zenet, nem nezhetsz filmet. Fizess paraszt! Mi?

    2, A muveszeknek mindig lesz annyi léje h megtudjon elni, ne sajnaljuk mar oket bazzeg. Igen ha ingyenes lenne a letoltes, akkor is lennenek annyian akik megveszik, h nyereseges legyen. Tobbek kozott enis megveszek dolgokat ha telik ra es megerdemli. Ezert is van pl. thief 1-2 mm7 stb eredetibe, star warsokrol (film) nem is beszelve.
    Persze ezek mindegyike is szinten eloszor kalozmasopolatba volt meg, aztan rajottem h ez jo, kell (eredetibe, mert ugy jobb). Akkor szoltam apunak anyunak h vegyek meg nekem pl, vagy elmentem en magam megvenni.

    Szarokért pediglen NEM SZABAD fizetni. Gondolok itt olyan vackokra mint az amerikai tomeggyartasu filmek (spiderman, meg anyamtyukja hulyesegek). Azert csinaljak ezeket a szarokat, mert ezek is nyeresegesek..
    Egyszonak is szaz a vege szal, nesajnaljuk oket, mindig megfognak tudni elni abbol amit csinalnak.

    Vajon ki azaz MPAA na vajon.. a producerek akik penzelik a filmeket, nekik bassza a csoruket h elerhetoek a neten a cuccok. Mintha nem kapnanak igyis eleg lovét.
  • [HUN]PAStheLoD
    #20
    A jövő .. vajon exeem lesz akkora durranás mint ígérik ? Vajon tényleg lesz majd decentralizált+anonym p2p .. ami gyors és minden van rajta ? Az exeem nem anonym , de gyors és sok cucc lesz rajta [suprnova database lesz az alapja] .. még pár év és kiderül..
  • fifi
    #21
    Egy másik fórumba már beírtam, neked is megteszem barátom...Egyszer kiszámoltam, hogy 2 hónap alatt film-zene ami -nagyon- érdekelt volna és meg kell vennem 75-80 ezer lett volna. 4-5-6/cd, 3-9/dvd
    Szted nettó 90-ből megveszem?/mellé rezsi, benzin, tandíj, zabálnom is kéne/mert tudod engem pl nem apu-anyu tart el... Ezzel is támogatva a túlfizetett kiadót/sztárokat/színészeket???
    Talán nem 90milliós gázsival kéne őket foglalkoztatni stb...
    Vagy /nézeteid szerint/ a játék/zene/filmezés csak a gazdagok kiváltsága legyen, akinek telik rá??? Luxus legyen? Akinek nem telik rá az le van sz*rva???

    Na tudod>nyasgem...
  • galocza
    #22
    suprnova rip
    peace
  • fifi
    #23
    Ja és te se merészeld nekem megmondani mennyi pénz az elég!
  • Ratty
    #24
    Gratula a cikkhez, télleg van benne valami, ami megfogott, és az jön le belőle, hogy ez elvileg tökre illegális, dehát basszunk rá, és p2p van volt lesz
    Nem értem mit kell balhézni ennyire a dolgokon. Nem nagyon szoktam varezkodni, csak ha nagyon kell valami, és azt is max úgy h kölcsönkérem megnézem és visszaadom. A zenészek (mármint amit én hallgatok) meg tényleg megérdemlik amit csinálnak, mert még az is nagy szó h találjon valami underground kiadót. Nem azért mondom h az agyonkényzetett milliárdokat kereső zenészek nem, de ha tetszik tőlük valami, és tényleg olyan fasza, akkor megveszem. Sokkal jobb egy eredti cd-t booklettel a kezedben tartani, berakni a hifibe és hallgatni. Persze ezzel az a gáz, hogy manapság inkább az mp3 lejátszók elterjedtebbek mint a discman, és ha aktuálisan nem tod lejátszani a cd-t akkor szopacs van. Erre találták fel a netes zeneboltokat, ami szerintem nagyon is jó dolog, sőt használtam is már. Egyetlen egy nagyon nagyon nagy baj van vele, hogy magyarországról nehéz fizetni. Azért nem csinálok devizaszámlát, hogy külföldre is utalhassak át mondjuk 10 eurot.
    A lényeg h remélem az exeem el fog terjedni, és lesz linuxos portja, vagy kliense vagy bármi, mert anélkül nálam bukó
  • valamit
    #25
    Egyik oldalról a gyártók berzenkednek az illegális zenék ellen, másik oldalról meg eladják az mp3 (divx, ogg, stb.) lejátszókat, ez kicsit álszent viselkedés, szerintem... az így megkeresett pénzről meg nem igen beszélnek... Például olyan cég, mint a Sony, mindkét oldalról érdekelt az ügyben, Mp3-as Walkmen, meg DivX-es DVD lejátszó mellett ugye lemezkiadó is....
  • _Vegeta_
    #26
    Hopsza, hirtelen felindulasomba elfelejtettem megdicserni a cikket. Szoval kiraly a cikk. Foleg a kep Bram Cohenrol, hehe.


    Amugy nem a p2p illegalis, hanem az esetleges tartalom. Amikor kigyött a bit torrent, eloszor linux variansok votak rajta ha jolemlexem. :)
  • Bucser
    #27
    Ez az amikor a jobb kezed nem tudja, hogy a bal miért veri csalánnal a saját farkadat:D
  • Sadist
    #28
    Jó kis cikk lett
    Nekem az jött le belőle, hogy néhány kreatív, nagy szaktudású programozó mennyire meg tudja változtatni a netes világot. Le a kalappal előttük!
  • keji
    #29
    "Nem a pénzért kellene zenélni, hanem azért mert szereti a zenét, szeret másoknak énekelni. Emellett mint más ember a zenész is meg tudna élni, azért az időért, meg amit felvétellel tölt, úgy is kap pénzt az eladott cd-k után..."

    Sztem az demagóg, az árakról már elmondtam a véleményem sztem 1-3 reális lenne. Egyébként fifi Neked alanyi jogon jár film/zene/játék? Ilyen államnak Én is lennék az állampolgára. Tudod van az úgy,hogy pénzhiány miatt kiszorulsz néhány termék szolg. megvételéből, nekem pl. jól jönne egy bömös, de egy szar Kia-val döngetek, sztem. Másrészt,ha nincs elég lóvéd a 75-80 ropis dvd gyűjteményre akkor várj pár hónapot amig összegyűjtöd a lét. Vagy kivárod amig rájönnek a kiadók hogy ha normális áron terjesztik a "gagyit", akkor lehet hogy nagyobb lesz a példányszámnövekedésből befolyó lé, mint az árcsökkenésből keletkezett kiesés. Barátom!

  • echo
    #30
    Azt nem tudom, miért tartod magától értetődőnek, hogy nem lemásolhatók a dolgok. Ez csak egy ugyan olyan megállapodás mint az összes többi törvény és ebből adódóan meg is változtatható.
  • archkoven
    #31
    Egyesek úgy állítják be mintha a zenehallgatás, vagy a DVD-zés létszükséglet lenne, és a játékok, zenék vagy filmek magas ára legitimizálja a lopást. Nem mintha a légszükségleti cikket lopni (pl. kenyeret) legitim lenne, de az még magyarázható. Azt hiszik, hogy ha valamit nem lopunk el fizikailag (mint mondjuk a boltból a CD-t) hanem közvetlenül nem jelentkezik hiányként senkinél, sőt nem is fog a tudomására jutni a lopás ténye, akkor az már nem is lopás.

    Félreértés ne essék: én is használom a fájlcserélő hálózatokat és én is jogvédett tartalmakat töltök le többnyire, csak én nem hitetem el magammal, hogy az amit csinálok teljesen legális és nem károsítok vele meg senkit. Tudatában vagyok annak, hogy ezzel törvénytelenséget követek el, viszont azt is tudom, hogy a felelősségrevonás esélye gyakorlatilag nulla, azt meg, hogy ezzel kit károsítok meg leszarom.
  • DeathMatch
    #32
    A cikkben azt Írja DC++ meg se említette volna, ha nem magyar cikket írna!! Pedig a többi szutyok( kazaa, emule stb... a dc közelébe se ér
    állandóan várakozik a letöltés elött ha meg hajlandó elindulni akkor jön a cucc vagy 4-5 kb-al!!!! nevetséges... nem mitha a DC olyan nagy találmány lenne...

    Én maradok a warez oldalaknál onnan max sebességgel tölthetek és nics vírusveszély.... a DC csak a zeneletöltésre kell...
  • echo
    #33
    De mi az, hogy lopás? Szerintem: elvenni ami a másé. De mitől lesz valami valakié? Ez nem egy magától értetődő dolog. Mesterségesen van definiálva, törvények által, amik megváltoztathatók.

    Szerintem a kérdés pont az, hogy jó-e az,hogy jelenleg ez nem legális. Jó-e az,hogy ez lopásnak számít.
  • tomo
    #34
    elobb utobb talan kikerulnek a kiadok kereskedok es a producerek a szerzo es a fogyaszto kozul. en ebben latom a p2p jovojet.
  • NeoMaN
    #35
    this is the future...
    Amúgy a megoldás tényleg az lenne, ha a kiadók és producerek elmennének a búsba, és kiszorulnának az előadó és a vevő közűl. Ők azok, akik benyelik a pénzt.
  • kukacos
    #36
    Eccerű a képlet: a múlt század elején a technikai fejlődés lehetővé tette, hogy a zenéből - a nyilvános előadáson túl is - bizniszt csináljunk, mert megszületett a sokszorosítás technikája. Ma ott tartunk, hogy a technikai fejlődés lehetetlenné teszi a bizniszt, mert túl könnyű sokszorosítani. Akik ebből bizniszt csináltak, áldják a szerencséjüket, hogy volt 100 profitot termelő évük, és menjenek kertészkedni vagy fektessék be az eddig összeharácsolt pénzüket valami olyanba, ami nyereséges marad.
  • grebber
    #37
    Ez nagyon király.
  • Herkulles
    #38
    Hát ez az!
  • grebber
    #39
    nincs többé az hogy megszünik az oldal meg ilyenek :)
  • FTeR
    #40
    a hacker nem egyenlő bünöző (sőt, csak a média keveri a crackerrel)
    pl ők csináltak az amerikai hadügy 1 programjából világhálót
    szal kartácsnak van igaza, ha nem hiszed járj utána, ha nem akarsz foglakozni vele akkor meg ne szólj bele hülyeségekkel...