313
  • nemcsakfeel
    #1
    ez nagyon durva... de nem igazan hiheto.
    mi alapjan tanulna meg az a kiserltei patkanyagy, hogy egy repulogepet kell vezetnie?? mibol jonne ra, hogy az az idealis ha vizszintesen tarta a gepet?? vagy ha nem ugy tartja akkor rautnek egyett???

    ez allatkinzas!!!!
  • lola
    #2
    KAMU!!!
  • The Garrett
    #3
    én ettől félek. Lehet csak azért mert nemértem hogyműködik.

    DE gondolom nem a patkány tanulja meg hogy kell repülni, hanem külsőleg beállítják az "agysejteken" mit kell csinálniuk és végrehajtják.
  • Cat #4
    ezek csak agysejtek, hogy lenne már állatkinzás - nincs fájdalom, csupán néhánysejtbe bevezetnek elektrodákat, és az elektromos aktivitást mérik
  • quentit
    #5
    Szerintem meg kiberhelték az agyát. Ha jól láttom nincs is patkány, csak az agya egy része egy üvegben....

  • Noffir
    #6
    És akkor tessék mondani ezt most mivel kell etetni? Merthogy a kukoricát nem tudja elrágni a patkány agya.
    Vagy bekenem aloe verával és nem döglik meg a procim?

    "Pistike, menj aludni!
    Egy pijjanat, Mama. Csak megetetem a pjocesszojom!"
  • Sadist
    #7
    Ja, ezen én is gondolkodtam, elvégre a sejteknek szükségük van tápanyagra. De ennek a hírnek szerintem is kamu szaga van.
  • fonak
    #8
    Gondolom valami tápoldatban úszik az egész. Amúgy neurális hálókat lehet élő sejtek nélkül is csinálni, szóval nem értem, illetve gondolom a sejtek tanulmányozása a cél, nem a repülőgépvezetés.
  • rolika
    #9
    ha ez nem fék, akkor semmi
  • Yv@n
    #10
    "egy patkány sejttenyészetből élő agyat hoztak létre"

    Nem kibelezték, és odalógattók, hanem agysejteket növesztettek tápoldatban. A fennmaradásához szükséges cuccokat a körülötet lévő slötyiből nyeri.
  • Cat #11
    birom azokat az arcokat akik ilyen simán kijelentik valamiről hogy kamu. Ha nem igaz, akkor a tudományos világ nagyon át lett ejtve, mivel jópár hely lehozta ezt a hirt:

    http://www.eurekalert.org/pub_releases/2004-10/uof-us102104.php
    http://www.pharma-lexicon.com/medicalnews.php?newsid=15311&language=spanish
    http://www.napa.ufl.edu/2004news/braindish.htm
    http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99996573
    http://www.innovations-report.com/print/print_en01.php3?id=35202&ctyp=1
    http://www.sciencedaily.com/releases/2004/10/041022104658.htm
    http://www.wired.com/news/medtech/0,1286,65438,00.html?tw=rss.TOP
  • jeec
    #12
    Ugan hagyd! Ő jobban tudja. :)

    Ja, akik nem ismerik a neurális hálózatokat, vagy a hasonló régebbi kutatásokat, azoknak kicsit furcsa lehet. Na jó, nekem is az, de van róla halvány sejtésem, hogy működik.

    "Együtt egy kétirányú interfészt alkotnak a neurális hálózathoz ..." Azért azt tudjátok, hogy ez mit jelent? Pl. Mátrix - közvetlen csatalkozás? :) Ugye mert végül is az emberi agy is egy neurális hálózat (persze iszony bonyolult).
  • [HUN]PAStheLoD
    #13
    már megelőztél , de azért beírom énis , hogy lenne már FAKE(fék :D) ha a fél világ lehozta ...
  • [HUN]PAStheLoD
    #14
    az emberi agy egy _sima_ neurális hálózat, csak keggyetlensok kapcsolattal , így hatalmas mintákat képes elraktározni .. és képes a kapcsolatok struktúráját is változtatni , hatalams sebességre képes .. őrült nagy sebességgel végez mintaillesztést .. és emellett még gondolkodni is képes ^.^ /persze vannak kivételek/
  • Wilddog
    #15
    Képzeljétek, amikor majd depressziós lesz a repülő.. hívják hozzá a pszichiátert. :)
  • Coco
    #16
    :D
  • Sadist
    #17
    Én még mindig azt nem értem, hogy az agysejtek hogy "tanulták meg", hogy mit kell csinálniuk. Az ok, hogy információkat tudnak küldeni és fogadni egy számítógéptől, de valahogy csak meg kellett tanítani, hogy mit tegyenek.
  • Vers
    #18
    ha ilyen okos vagy magyarád már el légyszives hogy egy "sima" neurális hálozat hogy érzékeli a saját müködését?
    magyarán hogy lehet az hogy egy anyag a saját állapotárol tudjon?

    amugy érdekes lehet ugy kisérletezgetni hogy azt se tudják hogy müködik az idegsejt se azt hogy tanul , a tudásunk a neuronokrol vetekszik a nullával
  • bld
    #19
    nm rossz kérdés...
  • Alfa Of NS
    #20
    "mi alapjan tanulna meg az a kiserltei patkanyagy, hogy egy repulogepet kell vezetnie??"

    Nem tudja. Csak ingerekre valaszokat ad. A keszitok adtak ezeknek a reakcioknak ertelmet.
  • Alfa Of NS
    #21
    Vagy ideges lesz es hatekonyabban mukodik :)
  • Alfa Of NS
    #22
    Vhogy informacioval lattak el, hogy mi lenne a "helyes viselkedes". Ez alapjan a neuralis halozat modosita sajat mukodeset.
  • MaDFoX
    #23
    Ajjjajjj!
    "Es mit csinalunk holnap Brain?
    Azt amit minden nap, Blinky! Meghoditjuk a vilagot!" =D
  • Alfa Of NS
    #24
    "ha ilyen okos vagy magyarád már el légyszives hogy egy "sima" neurális hálozat hogy érzékeli a saját müködését?
    magyarán hogy lehet az hogy egy anyag a saját állapotárol tudjon?"

    Itt arra kell eloszor valaszolni, hogy mit jelent az, hogy az anyag tud a sajat allapotarol?

    "amugy érdekes lehet ugy kisérletezgetni hogy azt se tudják hogy müködik az idegsejt se azt hogy tanul , a tudásunk a neuronokrol vetekszik a nullával"

    Ez nem igaz. Sok alapelvvel tisztaban vagyunk. Vagyis tudjuk, hol keressuk a kerdeseinkre a valaszt. Mas kerdes, hogy ez nem olyan konnyu. A reszleteket nehez vizsgalni egy tobb milliard egysegbol felepu elo rendszernel.
  • Mage
    #25
    http://mage.hu/archives/2004_Oct_mage.htm#298462
  • BiroAndras
    #26
    "ha ilyen okos vagy magyarád már el légyszives hogy egy "sima" neurális hálozat hogy érzékeli a saját müködését?
    magyarán hogy lehet az hogy egy anyag a saját állapotárol tudjon?"
    Nem látom ebben a nehézséget. Kell egy recetor, ami figyeli a hálózat működésének valamely paraméterét, és azt rá kell kapcsolni a hálózatra. Ennyi.
    Pl. Az Athlon64 procik (nem neuron háló ugyan, de mesterséges) érzékelik, hogy mennyire vannak megdolgoztatva, és ennek fügvényében tudják változtatni a saját órajelüket ("Cool'n'Quiet").
    A P4-ek meg a túlmelegedés ellen védekeznek hasonlóan.
  • BiroAndras
    #27
    Hoppá, összekevertekm. Az előző Vers-nek megy, neked ezt akartam írni :

    "Én még mindig azt nem értem, hogy az agysejtek hogy "tanulták meg", hogy mit kell csinálniuk. Az ok, hogy információkat tudnak küldeni és fogadni egy számítógéptől, de valahogy csak meg kellett tanítani, hogy mit tegyenek."
    A neuronhálókat úgy szokás tanítani, hogy adnak neki bemenő adatokat, amik alapján az generál egy választ. Ezután megmondják neki, hogy a válasz jó vagy rossz, meg esetleg azt, hogy milyen irányban, és mennyire tér el a helyes választól. Egy másik lehetőség, hogy azt mondjuk meg neki, hogy az elérni kívánt állapothoz képest mennyire tért el. Ennek az értéknek a változásából tudja meghatározni, hogy mit kell csinálnia.
    Ebben az esetben gondolom úgy müxik a dolog, hogy a repülési adatokat beadják a hálónak, a kimenetét pedig a vezérlésre kötik, egy érzékelő pedig azt figyeli, hogy mennyire jól csinálja, és wzt is megmondják neki. Hogy ez utóbbit pontosan hogyan csinálják, azt nem tudom.
  • Vers
    #28
    ha neked ez jelenti az öntudatot akkor tudlak sajnálni :)

    az öntudat megvalosulására nekem 2 dolog jöhet szoba
    az egyik az hogy a 2 agyfélteke müködése között valami interferencia lép fel és ez létrehoz valami uj fizikai tulajdonságot amit még nem ismerünk
    a másik lehetöség hogy nem létezik igazi tudat a 2 agyfélteke csak eljátsza egymásnak hogy tudatosak vagyis becsapják egymást

  • dez
    #29
    Szerintem ők nem értik a különbséget. Pedig a tudat több, mint visszacsatolt informéció. (Vagy ha a visszacsatolt információt nevezzük tudatnak, akkor a tudatosan átélt tudatosságnak kell másik nevet adni.)
  • dez
    #30
    Az élő sejtekből álló idegrendszer nem egy sima neurális háló. Az idegsejtek nem egyszerű kapcsolók, önmagukban is képesek összetettebb műveletekre.
  • dez
    #31
    A "sima neurális háló"-n azt értettem, amit vélhetően te is: szimulált neurális háló, amiben egy csomópont az inputok variációi alapján, egyszerű algoritmust használva ad egy outputot.
  • dez
    #32
    Épp azért van szükség itt élő idegsejtekre, mert mesterséges neurális hálóval nem sikerült megoldaniuk a feladatot.
  • dez
    #33
    (Az eddig inkább csak pl. karakterfelismerésig jutott.)
  • jeec
    #34
    Az ömtudat illúzió. (bár elég jól működő illuzió) :)
  • [HUN]PAStheLoD
    #35
    mért, te érzed hogy van agyad ? :]]]
    amúgy pedig igazad van , akkor nem _sima_ neurális hálózat az agy.
  • Psichopat
    #38
    Vajon ezek a tudósok mindent nyilvánosságra hoztak? Miért pont egy vadászgépet attak az irányítása alá? Esetleg kipróbálták azt is hogy milyen lenne harc közben?

    Lehet adtak mellé társakat aztán meg csak azt figyelték hogy gyilkolja le öket vagy lehet megbolondult és belevezette a vadászgépet a virtuális wtcbe
  • dez
    #39
    Hát persze...
  • dez
    #40
    "mért, te érzed hogy van agyad ? :]]]"

    Nem. Pedig, "optimálisabb" lenne (nem csinálnánk olyat, ami rossz "neki", stb.), és mégsem... Éppen ez a furcsa. És sokminden mást is "eltitkol" előlünk, "tulajok" elől.
  • Shadow_THH
    #41
    ezt én sem nagyon vágom, de nem hinném hogy kamu.
    Honnan tudja az egér agy, hogy amit csinál az jó, és épp hogyan kell csinálnia, ill mit kell csinálnia. Hiszen nem csak nem "láthatja" hogy mi az a repülő, de nem is tudja, hogy mi az. Ha pedig válaszként csak annyit küldenek, hogy jó v rossz, akkor azt hogyan oldják meg??? Mert ez így nagyon is egyszerűnek tűnik, hogy csak egy igen/nemet küldesz az agynak és máris tudja, hogy mit kell csinálnia.
    Ha viszont osztódásra és tanulásra is képes, akkor miért nem folyhat simán tovább a kutatás? :) Mindig kap valami új infót, új jeleket, ingereket (mintha valami érző receptorból jönnének) és folyamatosan megtanulja használni. Félelmetes
  • dez
    #42
    Valahogy bejuttatták a főbb repülési paramétereket, és ha rossul irányított: elektrosokk. Ebből előbb utóbb tanult. Gondolom. :)