22
  • fluga
    #1
    én nem vagyok fizikus, legkevésbé asztrofizikus, vagy rakétaszakértő, sőt, még az energetikától és nagyon messze vagyok, de ez a 18% nem kevés még mindig?
  • rolika
    #2
    ja, 80%-os energiaveszteséggel ne akarjunk az űr legtávolabbi zugába menni
  • Flashy
    #3
    hát attól függ, milyen drága az aminek a 18%-át hasznosítjuk és milyen drága ezt a 18%ot előállítani.
  • Punkerwork
    #4
    a jelenlegi hajtóművek hatékonysága még ennyi sincs.
  • jeec
    #5
    Az eddigi 7%-os hatásfokhoz képest jó az a 18%, nemde? Főleg, ha figyelembe vesszük, hogy a rendszernek kellően robosztusnak (itt megbízhatónak - izé nem tudom használja-e a magyar nyelv ezt a szót így..) kell lennie.

    Ez persze nem jelenti azt, hogy a jövőben ne lehetne és kellene konstruálni jobbat, de ezt a lépcsőfokot sem szabad lenézni.

    Ja, az univerzum legtávolabbi zugai.. Nagyon jól hangzik, de valójában ugye még szondát sem küldtünk még a legközelebbi csillagszomszédunkhoz sem.. :)
  • Kryon
    #6
    Ez a 18% nagggggyon jó jelenleg.Későbbiekben,pl.hasadási reaktorokkal ahol magasabb a hőmérséklet (nagyobb a hőm.különbség) bizonyára lényegesen nagyobb hatásfok is elérhető.
  • [HUN]PAStheLoD
    #7
    majd .. tülelem ;]
    de nemlehetne elhagyni ezt a szép kerék dizájn ? :P
  • fluga
    #8
    erről az jut eszembe, hogy valamelyik rendkívül elmés és hiteles scifiben a hiperhajtóművet úgy aktiválták, meg úgy irányították az űrhajót, hogy lób*szó méretű vasrudakat tologattak ideoda:) kb ugyanennyire autentikus űrhajóhajtóműprototípusmodell (ajjjjh de szééép szóóó!) ez a szerkezet is :) de én drukkolok nekik, sikerüljön, hogy legalább az én ükunokám valamelyik kései leszármazottja fel tudjon emelkedni legalább 40-50 km magasra..
  • Vers
    #9
    ha elolvastátok volna rendesen a cikket,akkor rájöttetek volna hogy ez csak az ürhajon lévö számitogépeket szközöket látja el elektromos energiával
    szo nincs ürhajtomüröl
  • The Garrett
    #10
    miert msot a retro a divat nem? :D
    majd lesz retro dizajn urhajo.. :)
  • ReTeK
    #11
    a zindexnek is volt egy stirling motoros cikke, szépen leírva hogy működik mire jó + ábra stb :-)
  • [NST]Cifu
    #12
    Ezzel az elvel csak az a baj, hogy az eddigi RTG-k egyik fő előnyét dobja sutba: a megbízhatóságot. Ugyanis a hagyományos radioaktív thermoelemek nem tartalmaztak mozgó alkatrészeket, a peltier-elemek elvét használták fel az elektromos energia kinyerésére, emiatt is olyan rossz a hatásfoka. Viszont a fent említett módszerrel készült elemek működni fognak akkor is, ha 20-30 évet töltöttek el a rideg űrben? Mert egyes Pioneer és a két Voyager szonda RTG-i még most is működnek, és táplálják a szondák rendszereit (mégha egyre kevesebb energiával is)...
  • HUmanEmber41st
    #13
    Akármilyen anyagból csinálják, ha nem nulla a súrlódás akkor elkopik, és vége a dalnak...meg a szondának is...mozgó alkatrész=biztos hibaforrás
  • dez
    #14
    Hát igen, a dugattyú nem épp a leghosszabb életű mozgó alkatrész, úgyhogy kicsit furcsa a cikk ezzel kapcsolatos kijelentése.

    Bár nemrég felfedeztek valami nagyon jó anyagot erre. Tulajdonképpen épp ez tette lehetővé az ilyen motorok gyakorlati életben valóban használható megvalósítását.
  • asdasdasd
    #15
    Urben nem terjed a hang
  • Dömper Ármánd
    #16
    Kiváló! A világűr és a hullámterjedés kapcsolatát boncolgató esszéd, első ránézésre tökéletesen fedi a valóságot. Csupán egy kérdésem van, hogy jön ez ide?
  • Molnar_T
    #17
    Nem, az urben jobbara nem terjed. De egy zart rendszerben, amit kitoltenek vlaamivelyen kozeggel, hogy terjedjen benne a hang, valoszinuleg terjedni fog.
  • Molnar_T
    #18
    Nemma, nemtok gepelni: vlaamivelyen=valamilyen
  • HUmanEmber41st
    #19
    Ha meg nincs vákuum (így 2 u betűvel !!!)akkor máris súrlódik a dugattyúnk ...
  • pimplike
    #20
    "Későbbiekben,pl.hasadási reaktorokkal ahol magasabb a hőmérséklet (nagyobb a hőm.különbség) bizonyára lényegesen nagyobb hatásfok is elérhető."

    Nagyobb hőmérsékletkülönbséggel nagyobb energiát kapunk, de a hatásfok ugyanaz marad. kb.
  • Epikurosz
    #21
    robusztus = nagydarab, böszme nagy, behemót, bazi nagy
  • Tiberius B
    #22
    Ezek itt miről vitatkoztak tavaly??? Mer hogy nem tom az tuti.