33
Szervezet a Fogyasztó és Személyi Jogok Védelmében
  • avman
    #1
    Sziasztok.
    Őszintén szólva nem néztem utána, hogy van-e már valami hasonszőrű dolog (topik stb.) úgyhogy bocs… de úgy tapasztalom háborút hirdettek ellenünk…

    Tudom hogy a szerzői jog lerágott csont, de egyben élő nyílt seb is. Mostanság olyan mértékű boszorkányüldözés folyik szerzői jogok megvédése címszó alatt magánszemélyek (mint ti és én), szervezetek, cégek (fájlcserélők, másolóprogramok) ami azt gondolom, hogy nem csak felháborító, hanem elgondolkodtató. Egyrészt mert ebben az országban immáron 9 évszázada köztudott „boszorkányok márpediglen nincsenek”. Másrészt meg immáron személyes szabadságjogainkat is nyirbálják, gondolok itt többek közt az új adatvédelmi törvénytervezetre mely 3 évre visszamenőleg kötelezné a szolgáltatót, hogy minden személyes adatforgalmunkat konzerválja, vagy arra hogy az e-mailjeinkbe bármikor beletekinthetnek mindenféle egyéb felhatalmazás nélkül, nemcsak a munkahelyen (kérdés: levéltitok védi –e azt amit a munkahelyen a céges papírra céges tollal írok?)
    hanem a szolgáltó által is. De még rengeteg dolgot írhatnék: különböző, nem hivatalos szervek (itt elsősorban mozaikszavas, kiadó jogokat védő konglomerátumokra gondolok) bármilyen felhatalmazás nélkül górcső alá vehetnek felhasználókat, ha éppen pölö egyik fájlcserélő hálózaton keresztül nagy adatforgalmat bonyolít. Bezárathatnak-e azért cégeket mert a másolásvédelmet kikerülő szofvert dobnak a piacra?
    Egyáltalán bűncselekménynek számít-e ha letöltök egy albumot, mint azt napok óta látom a médiában bizonyos közszolgálati pár percben??? Tudtommal letölteni legális, megosztani vagy feltölteni illegális. Vagy ha használok egy másolt szofvert? Létezhet-e olyan, hogy szerzői jogok sértette illegális szofverhasználat? Ha ellopok egy autót akkor megsértem-e vele az adott autógyártó szerzői jogait (magnóhasználat, gáz és kuplungkezelés stb), vagy a tulajdonosét? Hallok-e olyanról, hogy egy tolvajt arra is perelnek mert bevételkiesést okozott a cégnek akitől lopta, vagy mert ember, árut is fuvarozott vele? Szerzői jogokat sértek-e amikor leszedek egy albumot saját tulajdonba? Vagy egyszerűen „csak” lopok. Mert az utóbbi egy bizonyos pénzhatárig szabálysértés. Ha készíthetek másolatot akkor miért legális azt másolásvédelemmel ellátni, hogy ne tudja gyakorolni a jogaimat? Miért kerül rá arra a cd-re artisjusos címke, amelyre az adatbázisaimat, személyes irományaim vagy nyílt forráskodú szoftvereim archiválom. Ha megveszek egy albumot mert láttam egy klipet róla miért nem vihetem vissza ha kiderül hogy nem jó? És akkor még arról nem is szólok, hogy a kiadók a piaci verseny milyen szabályait hajlandóak-e egyáltalán betartani.
    Ezek csak cseppek a tengerben, rengeteg visszáság, nem tisztázott dolog van (mindkét részről egyébként). És mindig a fogyasztó kisember issza meg a levét, mert kiszolgáltatott. Félreértés ne essék nem fájlmegosztás, lopás stb., illegális szofverhasználat mellett emelek szót, hanem a boszorkányüldözés ellen, a fogyasztók, felhasználók védelmében
    Azt gondolom újra kellene definiálni a szerzői jogokat és a fogyasztói jogok és szabadságjogok. Azt gondolom a fogyasztói jog nem csak abból áll hogy fogyassz, fizess és kussolj! Azt gondolom, hogy a szerzői jog senkit nem hatalmaz fel arra, hogy korlátozza a szabadságjogaim. Azt gondolom, hogy háborút hirdettek és vagy felvesszük a kesztyűt vagy birkaként hagyjuk hogy évről évre mindig egyre vastagabb gyapjút nyírjanak le rólunk és ha bégetni merészelünk kiröhögnek, börtönbe zárnak. Azt gondolom vagy megvédjük magunkat valahogy vagy pár éven belül minden, amit netes szabadságként, netán kultúraként ismerünk összeomlik, meghal.
    A megoldás:
    egy Szervezet a Fogyasztó és Személyi Jogok Védelmében…
    Ha esetleg érdekel valakit akkor folytatom. Tudom hogy utópisztikus gondolat lesz, rengeteg buktatóval, de egyáltalán nem megvalósíthatatlan, bár gyakorlatilag 1% esélyt adok neki, hogy létrejön.
  • cyrus #2
    ujreg-e vagy ? :D
  • Ron Ragm
    #3
    Most ehhez fáradt vok...
  • cSuwwi
    #4
    Én végigolvastam, amikor belökte (copy-pasteolva, okos!) :)
    Érdekes kis iromány. Van benne pár tényleg problémás dolog, pl. az artisjus címkézés az olyan cd-re, amire csak saját szellemi terméket mentek, etc.
  • Kutyika
    #5
    Hát ez így egyben nagyon tömény, szal én aszondom ebben a korban nincsenek már hősök, aszem kihaltak...
  • QuippeR
    #6
    Érdekes kérdések, amelyeket a netes társadalom már évek óta feszeget, de sajnos/szerencsére ez az ügy még nem elég nagy ahhoz, hogy valódi, lázadásszintű, akár szervezeteket létrehozó mozgalmakat indítson el. A Big Brother és a Való Világ korában egyre többen hiszik, hogy ez az egész normális. Csak az a baj, hogy így minket is magunkkal sodornak ezek az elemek.
    Tényleg tenni kéne valamit, de ehhez nem mi vagyunk a megfelelő emberek. A megfelelő emberek pedig egy köteg bankjeggyel a zsebükben dúdolnak valahol a Dominikai Köztársaság egy strandján. Ha hazánkat vesszük, akkor meg csak annyit tudok mondani, hogy a megfelelő emberek nem elég kezdeményezők. Talán ők már szabályba foglalták, hogy magyar ember nem újíthat, csak 10 év után veheti át a nyugaton bevált (jó/rossz) módszereket. Kár, pedig akár egy magyar intézkedés is világméretű visszhangot kapna, ebben szinte biztos vagyok.
  • Garfield
    #7
    Viszont azt is végig kell gondolni, hogy mire használják azokat a lemezeket. 100-ból 1 a "magáncélú" felhasználás? Vagy az 1000-ből 1 reálisabb?
  • Ottto
    #8
    Érdekes, és valamilyen szinten igaz is, de senki nem akar egy új "szabadságharcot". Manapság a "csatákat" a tárgyalóassztaloknál döntik el.
  • avman
    #9
    istenigazából nem vagyok egy fórumozó típus (az sg hírleveleit és híreit olvasgatom + a kommneteket vagy egy éve de dialuppal ne ugráljon az emberfia)
    sztem épp most kellene elindítani valami civil szervezősdét, h mire ide is begyűrűzik a dolog meglegyen a háttér...
    és igen a háborúhoz pénz pénz és pénz kell...
    egy tagsági díjjal működő szervezet? korrekt szervezeti szabályzattal? a civil szervezet és szakszervezet hibridje? (mondjuk csak általánosan ismerem a törvényi feltételeit a dologknak, asszem van egy-pár buktató de mindenhol vannak kiskapuk...
    Alapfeltétele a neten való átláthatóság? minden pénzügyi manőverrel? bármikor összehívható virtuális közgyűlés? minden fontos kérdésről szavazás? állandó kiértesítés a tagoknak... ez egész onlány és semmi machináció...
    az igaz, hogy ehhez kell háttér, felépítmény... de tudtommal ma ez már megoldható... csak ember legyen talpán aki egy ilyen motort megír és karbantart...
    itt most egyáltalán arról van szó, h kinek érné meg évi 1-2 ezer huf egy ilyen létrehozására...
    mert tapasztalataim szerint hogy egy demokráciában gyakorold a jogaid pénzre van szükség...nagyon sok pénzre... és nem mindegy hogy Kovács Jószef áll szembe az Eattheworld Korporésönnel vagy egy olyan szervezet amely mögött teszem azt 10 ezrek állnak. Mert pölö hány háztartásban van internet? És bizony az emberek 90%-a érintett ebben. + Fel lehet vállalni miden fogyasztói jogot v szabadségjogot. Általában az emberek fele tudatában is van annak hogy mi történik vagy meggyőzhető. A neten egy jó és a fentiek szerint működő oldallal ezek kétharmada benne lenne. DE mivel maon vagyunk legyen 10-20%. Ha csak 5-10 ezer tagod van az olyan 10-20 milla per év. Édeskevés de 2-3 év alatt összejöhet akár egy 100-as. Kell egy precedens értékű dolog (az artisjusos címke tökéletes... itt arról a 100-ból 1-ről van szó... ő miért??)... Reklám, hírverés... esetleg külföldön is követik a példát...
    Volt már rá példa h egy netes megmozdulás elért egy két dolgot (rémlik egy domaines jogvita aminél lebénította az ominózus cég netfelöli arcát, rémlik jónéhány lebénított kormányoldal valamelyik dél-amerikai országban... meg egy asszem a hollandoknál... és azok mind spontán dologk voltak...elég ha pár ezer rosszalló- szemrehányó mélt kap egy percben egy szerver... szólásszabadság... esetleg egy kis polgári engedetlenség... semmi forradalom...
    órisái erő rejlene ebben, csak valahogy mindenki a lusta halak fajába tartozik (szarik rája)
    nekem a közszolgálatban nyomott gusztustalansággal telt be a pohár... azt gondolom ha továbbra is hagyjuk h a fejünkre csináljanak akkor rövidesen a szánkba fognak... és azt valahogy már nem akarom leynelni... a szerző jogok címszó alatt egyre brutálisabb dolgokat visznek keresztül... vérszemet kapnak... olvasta valaki például az Ubikot P.K. Dicktől? Nekem a rémálmom egy olyan lakásajtó amelynek fizetnem kell ha kimegyek rajta... i
    kinek tetszik a fogyassz, fizess és kussolj játék?
    nem csak másokkal kell betartatni a jogot, hanem gyakorolni! márpedig ez utóbbiban a szerzői jogvédő szervezetek nem jeleskednek... és nem is áll szándékukban... csak dezinformálnak és zsarolnak, fenyegetőznek... és mivel a mézsedbödön náluk van így nekik is lesz igazuk... talán lehetne máshogy, bár nem valószínű
  • traXion
    #10
    Azt is szem elött kéne tartani, hogy ha valaki letölt mondjuk egy albumot, akkor azt nem fogja megvenni. Ez mekkora kárt okoz a terjesztőnek?
  • traXion
    #11
    Terjesztű = Forgalmazó

    sry :)
  • avman
    #12
    Valószínűleg akkorát mint a piaci ára mínusz az anyagköltség... azaz egy hanghordozó esetén 5000 ezer huf... és ez állítólag bűncselekmény mert megsértetted a szerzői jogokat... kb annyi mintha a tescoban a pólód alá dugnád... és ha könyvet dugok oda akkor meg nem... érdekes mi?
  • avman
    #13
    meg persze magát ha magát a cd-t akkor sem :)
  • traXion
    #14
    Érdekes. :)
  • Garfield
    #15
    itt arról a 100-ból 1-ről van szó... ő miért??)...

    Ha ez az ára annak, hogy a másik 99-et ne piszkálják, akkor csak csinálják.
    Nem tudom, mi lenne, ha szétnéznénk kis hazánkban szoftverlegalizáció címén magánszemélyeknél...

    Hiába minden lánglelkű szónoklat, ez tipikusan olyan kérdés, ahol mindkét oldal masszívan sáros és nem mondható meg, hogy ki kezdte.
  • Garfield
    #16
    Azért ne általánosítsunk. Van, aki eléggé el nem ítélhető módon letöltés után/ellenére megveszi a játékot vagy zenei CD-t.
  • Garfield
    #17
    Azért mielőtt ilyeneket írsz, olvasd már el az Artisjus FAQ-ját...

    Mellesleg ha a Tesco-ban a pólód alá dugod, akkor az lopás és szabálysértés vagy bűncselekmény, az értéktől függően; ideértve a könyvet is.

    Könyv esetében is fennáll ugyanez, csakhogy még töredéknek sem mondható az a mennyiség, amilyen mértékben könyveket másolnak a net segítségével.
  • Ron Ragm
    #18
    Csakha én letöltöm az nem jelenti automatikusan azt hogy ha nem lehet letölteni akkor megveszem...
  • cSuwwi
    #19
    Pedig a könyvmásolás a neten a legdinamikusabban "fejlődő" csoport.
    Csak nehézkés egyenlőre másolni, de pár év múlva hasonló méreteket ölthet, mint mostanság a konzolos játékok (gondolok itt GBA,GBC, stbre)
  • Dr DeViLKiNG
    #20
    nézzünk csak a dolgok mögé...
    miért is van az, hogy valaki is letölt valamilyen illegális dolgot... 2okból
    az első (és fontosabb), hogy itt magyarországon ilyen fizetések mellett ilyen árakkal(egy átlag magyar kb 80-100e huft keres havonta... namost egyetlen egy JÁTÉK 10-15k huf, ami az 1/5-e 1/6-a a fizetésének, ezt pedig nem hiszem h egy családot fenntartó személy megtehetné...), csak a hülye vesz meg mindent (meg a gazdagságba beleszületett kisgyerekek...:))
    ezt kellen először megoldani... mert bármerre is nézek (nyugat) ugyanazzal a munkával többszörösét keresik az emberek, és sokkal jobb körülmények közt élnek (és a politika sem arról szól, hogy ki, mikor, mennyit lopott, hanem az országgal...(ök is lopnak, csak kevesebbet/nem buknak le:)))
    a másik ok, az az h mondjuk itt sokkal később jelennek meg az egyes filmek/játékok/akármik

    szal, egy a lényeg... ez egy szar ország, tele nevetségesebbnél nevetségesebb dolgokkal
  • Kutyika
    #21
    Már bocsi de 80-100 huf???? Bruttóban? Akkor jó, mert ha nem, akkor átlag alatti vagyok!!!:(
  • harcu
    #22
    A szoftverek pl. tényleg drágák. Jó, én megengedhetem magamnak az eredeti játékokat, mert a magyar átlag többszörösét keresem, meg nincs családom, de akkor is fáj, mikor 14000-et adok ki egy MechWarrior 4-ért, és utána 3 nap alatt végigjátszom. DVD-t max 2500 Ft-ig vagyok hajlandó kifizetni, mert ha többért adják, akkor inkább megnézem moziban. A játékokat is általában megvárom, míg kicsit idősödnek, ezzel csökken az áruk. Ami jó játék, azt tényleg megveszem, egy proramozó tartozik ennyivel a kollégáknak.
    A zenei CD-k ára viszont egyszerűen nevetséges, sőt felháborítő. Kb. 200 forint anayköltségű CD-n valaki 3000-4000 forintot akar keresni. Ráadásul Kovács 23 János is DJ Johann néven kiad egy lemezt, akkor azonnal milliárdos akar belőle lenni, mert tudja, hogy azt a szart, amit kiadott, max 5000 példányban veszik meg, akkor viszont már drágán kell adni, hogy meglegyen az elvárt százmilliós haszon. Itt ugyanis nem cél, hogy az első lemez hozza meg a hírnevet, a második a hasznot, hanem azonnal kell a pénz, a hírnév csak másodlagos.
    Apropó, az amcsiknál éppen fél éve volt egy nagyméretű zenei CS árcsökkentés, mert nem fogytak a CD-k, ezért átlagban 10 dollárral csökkentették az árakat. Eredmény: A legdrágább CD-k ára 15 dollár körüli összeg.
  • harcu
    #23
    Apropó, a komolyzenei CD-k 500 forintos ára hogyan lehetséges, ha a könnyűzenei CD-kl ára 3000-5000 HUF?
  • Dzsini
    #24
    70 évnél régebbi anyagokra már nincs szerzői jogi díj amit ki kell fizetni.
    mellesleg... csinálj egy cdt DJ Harcu néven, add el 5000 példányban, és máris vehetsz játékot :)
  • Kutyika
    #25
    Ohhh, programozó vagy? Jó munka lehet. [nem ért hozzá] szal, aszem érthető, hogy moziba nemjárok sűrűn, demojátékokat + az ingyenes gammákat megnézem (americasarmy)... Ezekért az Új tufci-tufci zenékért nem vagyok túlságosan oda, szerencsére...[más az érdeklődési köre]
  • Dr DeViLKiNG
    #26
    megkérdezhetem mennyit keresel, hány éves tapasztalattal, és milyen pozicióban? :)
    kb mire számítsak majd (és ebben a kolléga dologban én is 100% ig egyetértek... végre egy normális ember)
  • Dr DeViLKiNG
    #27
    persze nem muszály elárulnod... csak ha ugy érzed :)
  • akyyy
    #28
    ha béla ki ad egy cd itt ebben az országban és ugy gondolja nem fog fogyni sok, akkor drágábban adja, de kiderül hogy nagyon jó cd je van és elég sokan veszik, erre nem hogy olcsóbá, hanem drágábbá teszi.
  • fifi
    #29
    Lásd nemsokára a VV3-as Jenny és Katka/vagy ki a f@sz/ hamarosan megjelenő cédéjét...nem elég hogy az ország tele van ilyen okádék "sztárokkal", még le is húznak majd...
  • avman
    #30
    Nagyjából ez az amire számítottam...

    szűklátókörűség
    nem a jelenlegi állapotokkal van bajom hanem a tendenciával... kifejtettem miért...mindenki látja merre halad... ha így van jól, hát így van...akkor majd 5-10 év múlva beszélgessünk újra...

    csőlátás:
    nem hogy a sorok között de még a sorokben sem tudnak olvasani egyesek...,
    lopás nem= szerzői jogok megsértése
    mi különbség van ha virtuálisan lopok el egy cd-t vagy a tescoba... az hogy ha a tescoba az szabálysértés (mer asszem 20 ruppó a határ) ezzel szemben ha letöltöm akkor a felhomályosító film szerint bűncselekmény...
    ember, itt arról van szó h újra kellene definiálni a szerzői jogokat szabályozó mizériát...
    itt arról a kicseszett kettős mércéről van szó amit a szerzői jogokat védő szervezetek használnak

    menjek az artisjus gyikjára?!?!
    az artisjus fogalmam sincs h Presseren és a brancsán kívül kinek éri meg mao-n pölö a zenei előadok neadjisten a szerzők közül... megsúgok egy műhelytitkot: senkinek...

    jézusom...

    nagyjából az lett amire számítottam: fej a homokba, okosság meg elő...
  • Narancs
    #31
    Már csak 1 dolgot szeretnék kérdezni:
    Tudsz mondani 1 olyan esetet, ahol csak úgy kimentek Kovács Józsihoz, és lefoglalták a gépét, szerzői jogok többszörös megsértése miatt sittre került?
    Nem fogsz tudni mondani, mert nem volt.
    Az hogy a cégeket ellenőrzik, az más tészta.
    Szóval 1 dolog a törvény, egy másik meg a gyakorlat.
    Akkor lenne bosziüldözés, ha csak úgy becsöngetnének mindenkihez évente 1X és leellenőriznék hogy mi van a gégén, milyen CD -k vannak otthon...stb
    Majd ha itt fogják nyomni a csöngőt, akkor fognak elindulni a szervezedések, tiltakozások, szabotázsok, polgári engedetlenség...stb
    Ezt ők is tudják, és nem is basztatják a mezei júzereket...
  • Takezó
    #32
    a goldengate.hu egyik régebbi szerkesztőjének...
  • zomgzerg
    #33
    boszorkányüldözés kenyában

    http://poststuff2.entensity.net/031109/flash.php?media=burn.flv