237
Kell ez nekünk?
  • Tikal #1
    ti ennétek ilyen vackokat?
    most volt egy dok film a témárol, és nagyjábol elmondtak mindent, de inkább afelé hajlottak hogy ez jo nekunk, mert a kártevoket pl ezuton is akadályozhatják hogy felzabálják a termést. Viszont a hosszutávu hatásokrol fingunk sincs....
    egy másik filmben pedig azt is mondták hogy akár olyan modositásokat is el tudnak végezni amikkel befolyásolhatják az embereket hogy melyik kaját vegyék, magyarul rászokatják oket vmire, mint a cigire stb :)
  • Bandew
    #2
    "ti ennétek ilyen vackokat?"

    Hidd el nekem, hogy már ettél is.
  • traXion
    #3
    Az ember géneit nem változtatják meg. Szóval nem bánt. :) Legaláppis a biologia tanár monta!!!!!
  • Bandew
    #4
    Azt nem is, de attól még lehet gázos a dolog.
  • ricsi1
    #5
    amit eszel,az majdnem mocsok,nem vok benne biztos,ha génkezelik abiocuccot nagyobb lesz a káros hatása,mint amit megveszela sparban,nézd csak meg pl agy kóla csomagolását...
  • traXion
    #6
    hát ja :D

    #2 - Sajnos igaz, ez van. :(
  • Tikal #7
    elméletileg nem, mivel idehaza ilyen nincs, és ha van akkor rá kell irni... de biztos ettem már :)
  • Taranov
    #8
    De a kóla csak egy, és az tényleg egészségtelen, de nem muszáj azt inni. Van rostos gyümölcslé, 100%-os gyümölcslé, ásványvíz stb.
  • hen-tes
    #9
    én csak ásvány vízt iszom :)
    no meg sört :))
  • [Walaki]D`Lair
    #10
    Szinte minden kaja génkezelt, csak nem írják rá....

    Amúgymeg miért lennének káros hatásai?
  • [Walaki]D`Lair
    #11
    nem ásványvizet?
  • Tikal #12
    hát ha ezt te igy tudod akkor azt is tudod miért lehet káros....
  • Tikal #13
    nem feltétlenul a káros hatásokra kell gondolni, hanem arra hogy olyan ételt adnak a szádba amilyet ok akarnak, a multik.
  • Zsoldos
    #14
    hm, "agy kóla", pikáns :)
  • Tikal #15
    Mezõgazdasági és élelmiszeripari génmanipuláció

    Génmanipulációnak nevezzük, amikor egy organizmus genetikai anyagán laboratóriumban változást idézünk elõ, egy vagy több gén vagy génrészlet bevitelével, eltávolításával vagy inaktiválásával. A következõ példákban ezt a kifejezést használjuk minden változtatásra, függetlenül attól, hogy az milyen laboratóriumi módszerrel történik. Ez a definíció azonban nem foglalja magában a genetikai klónozást. A génmanipulált szervezetek elnevezés tehát csak a mezõgazdasági és az élelmiszeripari termékekre vonatkozik. Az Európai Unió - hogy elkerülje a meglehetõsen pejoratív csengésû génmanipulált szervezetek kifejezés használatát - bevezette az "új élelmiszer" (novel food) fogalmát az új biotechnikai módszerekkel létrehozott élelmiszerekre. A gyakorlatban ez a kifejezés elsõsorban a génmanipulációval elõállított élelmiszerekre vonatkozik.

    1. táblázat.
    A génmanipuláció nem egyszerû folytatása a tradicionális növénynemesítésnek vagy állattenyésztésnek

    -Tradicionális növénynemesítés
    -Fajon belül vagy közel álló rokon fajok között
    -Ugyanazon gének variánsait (alléljait) cseréli ki
    -A sejt egyensúlyozó és ellenõrzõ mechanizmusai
    mûködnek
    -Nem használ vektorokat

    Génmanipuláció és állattenyésztés
    -Törzsfejlõdésileg nagyon távoli fajok között is
    -Új, idegen géneket visz be egy fejlõdésileg idegen
    celluláris környezetbe
    -Az ellenõrzõ és egyensúlyozó mechanizmusok
    megkerülhetõk
    -A legtöbb módszer használ vektorokat (vírust,
    baktérium plazmidot vagy mobilis genetikai elemeket)
    -Rövidebb idõt igényel

    5.1. Génmanipuláció és hagyományos nemesítés

    A mezõgazdasági génmanipuláció hívei gyakran érvelnek azzal, hogy a génmanipuláció nem egyéb, mint a hagyományos növénynemesítés és állattenyésztés folytatása modern, laboratóriumi eszközökkel. A valóság azonban az, hogy a hagyományos növénynemesítés és állattenyésztés csak azonos fajon belül, vagy nagyon közeli rokon fajok között hozott létre új variánsokat, a génmanipuláció azonban - ahogy azt már a bevezetõben is említettük - gyakran egymástól genetikailag nagyon távol álló fajok génjeit hozza össze. Különösebb nehézség nélkül lehet baktérium vagy vírus géneket növényekbe vagy állatokba átültetni, állati géneket is lehet átültetni növényekbe, és fordítva. Ma már arra is számos példa van, hogy emberi géneket vittek be növényekbe vagy állatokba. A kiragadott génekkel csak az a gond, hogy nem feltétlenül illenek bele problémamentesen az új környezetbe.
  • tomsolo
    #16
    mondd meg a biosz tanárodnak hogy égesse el a diplomáját... noah borról nem hallot még? ,


    az pl változtatja a dns-t...
  • Garfield
    #17
    Ez az egyik olyan téma, ami miatt megutáltam a zöld szervezeteket.
    Ők ugyanis csak az elutasításra képesek (tényleg, találkozott már valaki olyan zöld szervezettel, amelyiknek a hangját nem csak elutasítás kapcsán lehetett hallani?...) csak azt szajkozzák, hogy ne egyél ilyet, mert rákot kapsz, kétfejű gyereked lesz, stb, és generálják a mesterséges hisztit. (Lásd még atomerőművek)

    A génmanipuláció lenne a megoldás arra, hogy a Földön a kevésbé jó termőterületeken is beindulhasson és/vagy felfuthasson a mezőgazdaság. Csak hát ugye az ember amikor azt látja, hogy "génmanipulált", akkor jön a lila köd és azt már nem akarja meglátni, hogy pl. "extrém szárazságtűrő" vagy hogy "X károkozóra rezisztens" (amelynél a vegyszert amúgy nem tudnák megfizetni)...

    Amúgy azért sem értem ezt a hiszit, mert ha következetesen továbbvisszük a génmanipuláció mögött álló motivációt, akkor eljutunk oda, hogy csak a biokaja jó. (Ha a génkezelt kajában nem bízunk, akkor a vegyszeresben miért bíznánk?...)
  • [Walaki]D`Lair
    #18
    De most miért lenne? Mert módosítják teszemazt a paradicsomot, hogy nagyobb legyen vagy pirosabb?? Attól még paradicsom marad, csak nem nemesítve lesz nagy hanem génkezelve....
  • ShaiHulud
    #19
    en csak annyit tudok mondani hogy minden elelmiszer (pl husok, gyumolcsok, zoldsegek, felvagottak) sokkkal finomabbak, izletesebbek voltak uyg kb 10-15 evvel ezelott mint mostanaban. es szeritnem minosegibbek is voltak.
  • [Walaki]D`Lair
    #20
    Persze, mert akkor még rendesen megfizették a terményeket...
  • ShaiHulud
    #21
    hat szerintem ennek nem ehez van koze, hogy most ilyen fosokat termelnek...egyszeruen most az van hogy mindenki a hasznot lesi es ezert a leheto legolcsobban allitjak elo az adott termeket es ez a minoseg rovasara megy. Pl lehet kapni "tanyasi" jelzesu baromfiarut uzletekben, na az hasonlit a regi minosegre, dragabb is...
  • ShaiHulud
    #22
    tehat szerintem az ok okozat nem ugyt van hogy azert termelnek szarabbat mert a jobbat nem fizetik meg, hanem azert termelnek rosszabb minsoeget hogy hasozn tobb legyen mert nagyjabol ugyanazon az aron van, soot igy esetleg a minosegi arukat meg dragabban adhatjak el mivel megno erre is a kereslet. gyakorlatilag mestersegesen a regi megszokott minoseget egyfajta szuperior, luxus kategoriaba kenyszeritettek. sorry a szar fogalmazasert:D
  • [Walaki]D`Lair
    #23
    "mindenki a hasznot lesi es ezert a leheto legolcsobban allitjak elo az adott termeket"

    Persze, mert nem fizetik meg rendesen...
  • ShaiHulud
    #24
    #22 miatt nem fizetik meg rendesen, erdekes x*tiz evig megfizettek, enni muszaj:)
  • ShaiHulud
    #25
    tehat a leneyg hopgy regen nem voltak dragak a jo termekek mert nem voltak rossz termekek, szal az alapkategoria volt regen az ami most minosegi cucc, es akkor ez a termek cseppett sem kerult tobbe.
  • [Walaki]D`Lair
    #26
    persze, csak MOST nem élnek meg az őstermelmelők ha minőségi cuccokat vesznek, mert az élelmiszerek felvásárlási ára meg se közelíti a régit...
  • xrm
    #27
    Ez egy érdekes téma.de úgy látom rég "meghalt" egy két dolgot azért hozzáfűznék:
    A génmanipuláció azt célozza,hogy ellenállóbb,szárazságtűrőbb stb növényeket hozzanak létre ezért a növények génállományát mesterséges úton megváltoztatják,gyakori,hogy a növényi génállományba ÁLLATI géneket ültetnek,vagy "egyszerűen" más növényi géneket ültetnek be. Ez azért rizikós "kicsit" mert sem az emberi genomot,sem a növényekét,állatokét nem sikerült még teljes mértékben feltérképezni. A génmanipulált kukoricával,egyéb gabonákkal,paradicsommal stb etetett állatoknál sok defektus volt megfigyelhető amit a mai kor profitorientáltsága nagyon elnézően kezel... Ne ringassa senki magát abba tévhitbe,hogy ő nem evett/fog enni ezekből a génmanipulált SZ*ROKból!
    A világon manapság több MILLIÓ!!!! hektáron teremnek ezek a "csoda"élelmiszerek.
    Elméletileg korlátozva van,hogy csak állati takarmánynak használhatóak,de ezen csak röhögni lehet. úgyis emberi fogyasztásra is fog belőle jutni sok millió tonna. meg közvetve úgyis eljut az emberhez(már aki nem vegetáriánus)
    Ja meg majd a méheknek,egyéb rovaroknak elmagyarázzuk,hogy a génkezelt növényekről ugyan ne vigyenek már pollent az emberi fogyasztásra szánt növényekre.....
  • FtranX
    #28
    Szerintem ez az egész génmanipuláció értelmetlenül túl van reagálva.

    Azt még értem, hogy pl. egy-egy génmanipulált növény felboríthat valamit a természetben, káros lehet a természetes ökoszisztémára/növényvilágra. Azonban, arról felhomályosíthatna valaki, hogy egy ilyen növény elfogyasztása miért lehet káros rám nézve, ha az nem tartalmaz a megengedett nagyobb mennyiségben káros anyagokat/átmegy az élelmiszerbiztonsági (vagy mittomén milyen) vizsgán?
    Ugyanis, az ember emésztőrendszere nagy ívben tesz a belekerülő élelmiszer genetikai állományára, egyszerüen lebontja azt a test számára felhasználható "alapelemekre".

    Szóval, én nem sokat értek a genetikához de van egy olyan érzésem, hogy ez az egész leginkább a "zöldmajom"-lobbi hisztijéről szól.
  • xrm
    #29
    Lehet,hogy túl van reagálva,de azt akkor is abszurdnak tartom,hogy pl a paradicsom génállományába lepényhal,különböző baktériumok,vírusok génjeit sőt EMBERI!!!!! géneket ültetnek. Az igaz hogy a génállományra "tesz" az emésztőrendszer,de a növények vegyi jellemzői,enzimek,stb igencsak függ az adott növény génállományától. Gondolod,hogy majd nagyon vizsgálgatni fogják.... A rákkeltő import paprika is hónapokig forgalomban volt magyarországon,pedig az nem is génkezelt volt,ráadásul full hungarian paprika csomagolásban... És furcsa módon arról sem hallottam,hogy a nagy húsipari cégek tömegesen semmisítették volna meg a paprikás felvágottakat,kolbászokat. persze tudom abból a paprikából ők nem kaptak......
  • FtranX
    #30
    Hát nemtudom. Nekem semmi bajom azzal, ha a növényben amit eszek, van lepényhal gén is. Attól még az nem 'lepényhal'.

    Ha egy élelmiszerrel kapcsolatban felmerül valamilyen kétely, nyugodt lehetsz, hogy be fogják vizsgálni és ha kell intézkednek. Végül is ezért kapják a fizetésüket az ÁNTSZ-nél. A gombatoxint tartalmazó paprikából készült készítményeket is mind leszedették az áruházak polcairól.
    Mellesleg sztem azt az esetet is eltúlozták egy kicsit. Több helyen írták, hogy a kimutatható egészségkárosodáshoz egy hét alatt fél kilót kellett volna megenni abból a paprikából.
    A dologban inkább az a sajnálatos, hogy magyarország elvileg paprikanagyhatalom. A cégek mégis nagy mennyiségben importálnak paprikát.
  • xrm
    #31
    Legyen igazad, vizsgálják be a cuccokat,úgyis pár 10 év mire kiderül mi lesz a hatásuk. Hát igen az a pár 100millió Ft amit nyernek a rosszabb minőségű termékek behozatalával bőven megéri a cégeknek (a paprikára gondolok,de más termékekre is igaz)
    Az élelmiszeriparhoz konyítok kicsit,és ott is évekig használtak olyan adalékanyagokat,amiről nem tudták a kezdetekben,hogy milyen hatásúak és kiderült róluk,hogy kis mennyiségben nem veszélyesek,de nem ürültek ki a szervezetből,hanem felhalmozódtak,és súlyos betegségeket okoztak. Ezek többsége mára be van tiltva,de akkor sokan meggazdagodtak belőle mert több gyártási fázist ki lehetett hagyni/le lehetett rövidíteni vele. Napjainkban is erre használják az adalékanyagokat,nagyon rövid "tesztelésés" után bevezetik úgy hogy jóformán semmit nem tudnak az esetleges hatásaikról, sok van amit nem tiltanak,csak nem ajánlott túl sokat fogyasztani belőle,mert bár ezek kiürülnek a szervezetből,de extrém esetben ha túl sokat fogyasztassz belőle súlyos vese,máj stb károsodást kaphatsz tőle,hát köszsönöm szépen.
    Én ebből kiindulva gondolom azt,hogy olyan sejt/génmanipulációk után amik a természetben soha nem jönnének létre,keletkezhetnek olyan összetételü vegyi anyagok a különböző növényekben amik károsak lehetnek. Én több időt adnék az ilyen növények úgymond tesztelésére.
  • Flower
    #32
    http://www.wwf.hu/aktualis.php
  • stibi
    #33
    ehhez a témához le kell irnom egy viccet ami lehet hogy nem is vicc de tükrözi a véleményem..AZ ORVOSLÁS RÖVID TÖRTÉNETE..Kr.e.2000.Itt van,edd meg ezt a gyökeret.Kr.u.1000.A gyökér pogány dolog, mondj el egy imát.Kr.u.1850.Az ima babona,idd meg ezt a löttyöt. Kr.u.1940.A lötty kigyóolaj,nyeld le ezt a pirulát.Kr.u.1985.A pirula hatástalan,használj antibiotikumot.Kr.u.2000.Az antibiotikum mesterséges itt van,edd meg ezt a gyökeret...........Szerintem nagy igazság rejlik benne...
  • Flower
    #34
    ...és milyen igaz!!!!
  • oniel
    #35
    génmanipulált élelmiszer?
    amikor megeszünk valamit akkor annak a genetikai összetevöje be tud épülni az én dns láncomba???
    ez nem lehet ,hogy csak kémiai és vegyi folymat??
    a dns lánc a fejlödésem során ,meg tud változzni??
    mert én csak olyanrol hallotam hogy van aki hajlamos valamire és van aki nem.
    tehát mindenkibe ott van csak nem jön elö.
    a dns nek csak nagyon kis százaléka változik generáciorol generáciora!

  • palack
    #36
    Rendkívül érdekes kérdéseket feszegetsz. Én tudom rájuk a választ de előbb inkább keress rá a neten, kíváncsi vagyok milyen butaságokat találsz rá :-)
  • sz4bolcs
    #37
    Előzőleg valaki leírta, hogy a génmanipulált növényekkel van gond, mert aki elfogyasztja, annak olyan anyagok kerülnek a szervezetébe, amiket nem tud lebontani, és fölhalmozódik a sok szar a testben. De én is kíváncsi vagyok a bővebb magyarázatra, mert hiányos a tudásom többek közt a biológia terén. :D

    úgyhogy palack - ha többet tudsz, légyszi ne fogd vissza magad köszke :-)
  • palack
    #38
    Menjünk sorjában.
    Először mi is az a génmanipuláció.
    Ugyebár nagy csinnadrattával bejelentették, hogy elkészült a humán genom program keretein belül az emberi DNS-nek a "dekódolása".
    És????
    Az nem a te DNS-ed volt! Igaz, hogy több mint 99%-ban megegyezik a tied vele, de nem ugyanaz!
    Gondold csak el, hogy pl. az igazságügyi orvosszakértő sem tudja megkülönböztetni két testvér (nem ikrek!) DNS-ét!
    Akinek van testvére tudja, hogy mekkora óriási külső és belső tulajdonságbeli különbségek lehetnek (és vannak) köztük.
    Tehát még a 99,99%-os azonosság sem jelent semmit.
    3.000.000.000 génje van kb. az embernek, ennek a 0.01%-a 300.000 gén különbözik.
    Ez még gombócból is sok :-).

    Továbbá minden sejtedben jelen van a DNS-ed.
    Következő kérdés: Különböznek-e a különböző sejtjeidben található DNS-ek?
    A válasz: igen!
    Folyamatosan mutálódnak, illetve javítják őket bizonyos molekulák.
    De honnan tudja az a hibajavító enzim, hogy melyik a helyes sorrend?
    Nagyon egyszerű: nem tudja, demokratikus szavazással a többség dönt.
    Így aztán neked is folyamatosan változik a DNS-ed bázissorrendje.
    Persze biztos akad köztük számtalan egyforma is, ezt meg lehet becsülni statisztikai számolással.

    Tehát a génsebészetnek semmi köze a hagyományos sebészethez, hogy kiveszem a rosszat és helyére teszek egy újat. Ahhoz az összes sejtedet le kéne cserélned!
    Csak a petesejtben lehet ezt megvalósítani, hiszen ott csak 1 DNS-t kell kicserélni. Bár a legtöbbször ezt az egyszerűnek tűnő műveletet sem tudják megoldani. Lásd: klónozás


    Amit megkajálsz azt meg a gyomor és a belek lebontják (jó esetben)
    Ha a cucc kompatibilis olyan cuccokkal amelyekre a szervezetednek szüksége van, akkor az eljuthat bizonyos helyekre.
    Ha ennek a cuccnak egyik vége frankó, a másik vége (vagy részei) unfrankó akkor bukod a dolgot.

    Elvileg a DNS egy ilyen molekula, csakhogy a szervezeted gyárt saját DNS-eket, úgyhogy az idegen DNS-ek legfeljebb alapanyagként jöhetnek szóba.
    Tehát beépülhet a DNS-edbe, de abban a sorrendben, ahogy annak be kell épülnie.

    Pl. A te DNS-ed: AAACCTGGG

    És jön egy idegen darab: CTCAGAGAG
    Ekkor ez szépen lebomlik és lesz belőle a neked megfelelő: AAACCTGGG
    Elvileg.
    Csak sajnos (vagy éppen szerencsére) a gyakorlat ritkán követi az elméletet....

    Egy élő szervezet bonyolultsági foka (entrópiája:-)) elképesztően magas.
    A legtöbb folyamat abszolút kiszámíthatatlan, úgyhogy a legjobb ha kísérleteket végzel ha van hozzá türelmed.

    Tehát: az idegen DNS beépül a te újonnan szintetizált DNS láncodba, de olyan formában ahogy az neked kell (elvileg).
    Viszont a szervezeted többi része nem ilyen rendezőpályaudvar-szerű, tehát oda sokkal inkább beépülhetnek nem oda illő cuccok.

    Szerintem. :-)










  • sz4bolcs
    #39
    köszi a felvilágosítást
  • oniel
    #40
    a kérdéseket azért vettem fel ,hogyha ismerjük a választ, akkor ez a dolog sehogy sem áll össze.
    a kérdésekre adott válaszok fejben mindig megadják a választ.
    a kérdés: amikor megeszünk valamit ,akkor annak a genetikai összetevöje be tud-e épülni az én dns láncomba???
    a sejtnek alapanyagra van szüksége nem dns láncra.
    a szervezet sejteket gyárt amiben állandó a dns.egy év alatt az összes sejt lecserélödik.
    ebböl következve ha a dns láncba a génmanipulált kaja beépül ugy hogy a dns láncot megváltoztatja akkor elég nagy gáz van.
    egy év alatt meg is hallnék.
    az öregedés pld a kromoszomák végén található kupakok a felelösek,és nem a holepkével beoltot kukorica.
    az emberben lezajlo folyamatokat legfejebb az egyensuly felboritásával lehet befolyásolni pld tul sok c vitamin bevitelével.(de itt a c vitamin tisztaságát is elövehetnénk)
    söt ha minden ugymond "tiszta" lenne akkor már nem is élnénk, a szervezet ellenálloképesége miatt.
    de mi is az a "tiszta" kaja ami jo a szervezetnek????(és lám ebben a kérdéssben is benne van a válasz,mert nem lehet válaszal felelni rá, mert nem tudjuk, nem értjük ,hogy mi is az, ami jo a szervezet münködéséhez.)
    de mondok más:(csak hogy érthetöbb legyen, hogy kell e félni, vagy sem.)
    elkezdtük a növények génmanipulácioját, de az emberen fogják folytatnni.mindegy hogy az egyház vagy a társadalom ellenkezik ez a jövö.ebben vagy benne lesznek az emberek vagy lemaradnak rola.