130
Way of the Samurai
  • aabyssx
    #1
    Mivel már többször is szó volt róla más topikokban, gondoltam nyitok egy topikot az egyik kedvenc játékomnak: a Way of the Samurai-nak, aminek most éppen a második részével játszok.
  • aabyssx
    #2

    Még két kérdésem lenne:
    Nekem a képek és a videók alapján elég szépnek tűnt a grafika, de a Konzolban meg lehúzták... Most akkor hol az "igazság"?
    És, hogy ennél a résznél mi van a hosszúsággal? Túlnőttek már a 4 óra alatt végigszaladok rajta korszakon, vagy ez is félnapos móka (most függetlenül az újrajátszhatóságtó!)? Mert elhatároztam, hogy megveszem, most úgyis eléggé benne vagyok az ilyen Japán dolgokban, nagyon bejönne a játék, de őszintén megmondom, hogy nem vagyok egy nagy újrajátszós típus (max 2-szer), és azért pár óráért kicsit luxus kiadni 15k forintot. Tehát, ha normális játékideje lenne, akkor nyugodtabb szívvel emelném le a polcról a boltban.



    A grafikailag semmi extrát ne várj! Van pár igazán művészi pillanat és háttér benne, de összességében átlagos (egyszerű) a grafikája.

    ***

    A WotS esetében az újrajátszás nem egyszerű újrajátszást jelent, hanem egy más történet átélését jelenti. Szinte mintha nem is ugyanazzal a játékkal játszanál. Ezt nagyon jól megcsinálták.
    A hosszról annyit, hogy akár 5 perc alatt befejezheted. Bármikor elhagyhatod a helyszínt és elviheted a fejlesztett kardjaidat, vásárolt/rabolt tárgyaidat (nem kockáztatva, hogy a halállan elveszted).

    Ez nem egy végigfutós játék. Itt Te változtatod a történetet. Ha akarod, akkor beállsz yakuza-nak (vagy rendfenntartónak). Ha akarod, akkor megkíméled valakinek az életét és barátságosan állsz hozzá, ha nem tetszik, akkor levágod, vagy összeveszel vele. És ezeknek az eseményeknek van jövőbeli hatása (mellédállnak, nem állnak melléd, direkt kereszbetesznek neked). A játék fő célja nem egy végigvitel, hanem megismerni a szálak futását (több oldalról) és utána kieszközölni a rendet. Nagyon trükkös és sok molyolást igényel (kb. 6 ending van és már az első döntések is számítanak).

    ***

    BTW melyiket szeretnéd? Az első részt, vagy a másodikat? Én az elsőt ajánlom először (vagy mindkettőt egyszerre, de mindenképpen az elsőt célszerű előbb átélni).

    Szerintem ez egy nagyon-nagyon jó játék. És sok játékidő is van benne. De ezt SZVSZ nem tudja mindenki élvezni.
    Ha a japán dolgok bejönnek, akkor ebben sokat fogsz találni.

    Ja, és a zenéje talán a játék igazi erőssége. Mind a kettő résznek. BTW ez elég rendesen hozzá is járul a hangulatához. A grafikán és a szinkronhangon (ami borzasztóan gyenge) látszik, hogy ez nem a legmagasabb költségvetésű fejlesztés, de a zene ettől teljesen távolállóan minőségi és művészi!
  • Rincewind
    #3
    Kössz a kimerítő választ. Ki fogom próbálni a boltban és, ha első látásra nem találom túl borzalmasnak, akkor meg is fogom venni. Egyébként miért lenne fontos az első résszel kezdeni?
  • aabyssx
    #4
    Mert SZVSZ az könnyebben felvehető. Nyugodtabban is indul, van az elején egy nagyon jópofa interaktív tutorial (amit a 2-ben csak játék közben találsz meg a dojo-ban), és csak mert egyszerűen kár volna kihagyni. Végülis kezdheted a kettőven, mert 1-2 arcon kívül semmi összefüggés nincs, de próbának jobb az 1, mert nyilván olcsóbb is.

    BTW első látásra semmi sem jön elő a játékból.

    ***

    A játékban amúgy nagyon jó a harc és a fejlesztés rendszere. Nem valóságos, de egyszerűen nagyszerű. Eleinte lehet bénán hadonászni, de kitanulva a rendszer-t (parry, evade), nagyon okos és összetett csatákat lehet vívni.

    ***

    Az nem írtam, hogy a játék tele van unlockable cuccokkal, ami nem csak ruhában és hasonlókban merül ki, hanem extra játékmódokkal is. Ebben a témában még a 2-ről nem tudok írni mert még nem tartok ott, de valószínűsíthetem, hogy ott is így van.
  • Rincewind
    #5
    Hát jelenleg csak egy darabra van pénzem és az elsőt részt amúgy is nehezebb lenne felhajtani. Ha a kettő szebb, jobb, tartalmasabb, akkor inkább azzal kezdeném.
    Az első látást meg úgy értettem, hogyha nem vág földhöz azonnal a "béna" grafika, akkor a cucc így látatban is bejövős. ^.^
  • aabyssx
    #6
    Földhözvágni egyáltalán nem fog, mert néhány helyszín kifejezetten jól néz ki.

  • Devla
    #7
    Ahh, hogy nem szurta ki a szemem ez a jatek, pont ilyesmit kerestem! Imadom a hasonlo jatekokat, ahol nincs megkotve a kezed es nem adott utat kell vegigjarni a jatekban, a japan dolgokat meg mindennel jobban szeretem. Meg is rendeltem(WotS2), szerdan hozzak.
  • Sephi
    #8
    En a Fatal Frame ota kezdem nagyon unni mindent ami japan stilusba megy. Ne is lassam oket.
  • Rincewind
    #9
    Akkor mi vezetett arra, hogy ebbe a topicba beírj...? ^.^
  • Rincewind
    #10
    Amúgy ma voltam 576-ban, azzal a feltett a szándékkal, hogy márpedig ha törik, ha szakad én most megveszem a WotS2-őt. Csak azzal nem számoltam, hogy hiába van kint régóta az 576 online-on, mert a bolt még nem is hallott róla... :P
  • Devla
    #11
    En is ott probalkoztam tegnap... westendi 576, se virtua fighter 4 evo, se WotsS2 nem volt. Vegul megrendeltem cdgalaxistol a cuccot.
  • Rincewind
    #12
    Bassza meg ez elírás vagy tényleg ilyen olcsó?! Ha ilyen olcsó, akkor áldom az eget, hogy nem az 576-ban vettem. Hétfőn első dolgom lesz megrendelni!
  • Devla
    #13
    Tenyleg ennyi, nekem mar visszaigazoltak a megrendelesem telefonon es be is mondtak az osszeget. Egyebkent megbizhato a bolt, mar vagy 3-4x rendeltem toluk postan es szemelyesen is jartam naluk.
  • aabyssx
    #14
    Köszönjük, hogy megosztottad velünk. ;)))
  • aabyssx
    #15
    Jó ár. Én is ennyiért vettem.
  • aabyssx
    #16
    BTW 5 játék után már kezdem sejteni, hogy mi történhet a városban, de még ötletem sincs, hogy hogyan hozom össze a szálakat.
  • Rincewind
    #17
    Vaaaaaazeg, elfogyott... :((
  • aabyssx
    #18
    Nézd meg a Media Markt-ban (kérdezz rá telefonon)! Párom akadt rá ott 11-ért.

    BTW ha az ember jobban belegondol, akkor az a +3.5 (4) ezer forint nem olyan gáz, ha a közelben van. Ha 2-3 délutánt elcseszel csak azért, hogy 3.5 ezer forintért olcsóbban juss hozzá, nem biztos, hogy megéri.
  • Rincewind
    #19
    990-ért gyorspostával házhoz szállítja a CDGalaxis. Rajta vagyok a listán és azonnal kiértesítenek, amint érkezik újabb szállítmány (már rendeltek belőle). Addig valahogy csak kibirom... ^.^
  • aabyssx
    #20
    Addig szerezd meg az elsőt! ;)
    (Ahhoz biztos, hogy már nagyon olcsón hozzá lehet jutni.)
  • Devla
    #21
    Penteken neztem westendi media marktban is, de nem talaltam. Ja es elvittem az utolso VF4Evo peldanyt is :)
  • aabyssx
    #22
    *spoiler*

    Tegnap este úgy sikerült alakítanom a történetet, hogy állandóan keresztbetettem egy korrupt elöljárónak. Egyik este a szállásom előtt egy nindzsa várt rám, aki pillanatok alatt végzett is (az amúgy már több közdelemben elfáradt) karakteremmel.
  • aabyssx
    #23
    Hátha - ja, persze ;) - más is játszik vele:

    *fél spoiler*

    Van egy lány, aki állandóan szomorú, mert beteg az apja. Mivel az egyik járókelő elpletykálta, hogy egy híres kendo mester volt az apja, én (számítóan) elkezdtem segíteni neki és szinte az összes pénzemet (amit napokon keresztül kerestem) rá költöttem. Egyszercsak felgyógyult az öreg és a lány azt mondta, hogy boldog és a shrine-nál sétál.
    Odamentem, de egy dialóguson kívül semmit sem kaptam tőle (mivel még azt sem tudta, hogy én voltam a segítője). De mivel megtetszett a (piros) kardja, ~spontán~ megöltem. Illetve kb. 20 próbálkozás után, káromkodások közben sikerült végre kinyírnom (mert olyan baromi erős és ügyes, hogy normál nehézségi fokozaton vért izzadtam). Így egy baromi jó kardhoz jutottam.


    Kérdés: másra is jó az öreg (esetleg technikát tudna tanítani, ha megtudná, hogy én segítettem), vagy csak ezt a szemét módszert lehet vele eljátszani, hogy sok költséggel kisegítem a betegségéből, majd vadállat módon leölöm csupán a kardjáért?
  • Sephi
    #24
    Ezek a mai fiatalok! Ez a sok brutalitas :)))
  • Devla
    #25
    Nekem is lenne egy kerdesem. (nemi spoiler)
    Adtam egy nyelvlecke orat az analfabeta kislanynak, mindenki boldog volt, de nem nagyon tortent ezek utan semmi. Itt vege ennek a szalnak? Osszeszedtem megegyszer 1000 penzt de nem tudtam ujra beszelni a gesaval.
  • aabyssx
    #26
    *spoiler*

    A nyelvleckében kettő extra van:
    1. Utána képes beszélgetni a környezetében lévő emberekkel. És mivel eddig (némaságát kihasználva) örömlányok között szállítgatott üzleti titkokat, amiket a kuncsaftok elpletykáltak... ;)

    2. Nagyon megkedvel és egy későbbi eseményben ettől függ majd, hogy melyik szálat viszed tovább.

    BTW elég sokfelé hajlíthatod innen a történetet.
  • aabyssx
    #27
    Az első részben meg lehetett azt csinálni (a legjobb ending vonalán - ami végül mindent egybe kötött), hogy összesen háromszor rántottál kardot és csak egy embert öltél meg (a másik kettőnél csak meg kellett mutatni az erődet, hogy bízzanak benned). Minden mást csupán beszéddel lehetett kieszközölni.
  • Rincewind
    #28
    Na megvan a játék játszottam is vele jópár órát. Első benyomások:

    Nem ezt vártam! ^.^
    Úgy értem én egy véresen komoly, mondhatni történelmi játékra számítottam. Erre kapok egy ilyen "akkorát fingok, hogy leverem a kislányt a lábáról" játékot. Oké tudom, hogy ez egy nagyon sarkított dolog, gondolom ez csak egy ilyen egyedi poén volt, de azért akkor is... :)
    Ezt leszámítva a játék rendben lévőnek látszik, bár azért akadnak bakik:
    Például nekem nem a grafika kidolgozásával van bajom, mert szerintem az teljesen korrekt, hanem inkább a textúrákkal. Túl sok az élénk szín, ha kicsit "koszosabbra" csinálták volna meg, akkor szerintem sokkal élethűbb, valóságosabb lehetett volna a város. Bár megjegyzem, nekem így is tetszik, tehát ezt nyugodtan lehet venni szőrszálhasogatásnak. :) Ami viszont már nem az, az néhány animáció: például amikor elteszi a kardot és mellécsúszik a penge! Vagy amikor a bunkót rántja elő, úgy mintha egy kard lenne a kezében és még a fémes hang is hallatszik, jajj... Egyértelmű hanyagság, semmibe nem került volna precízen megcsinálni vagy egy új animációt csinálni a bunkónak.
    A másik, ami nem tetszett az a munkák. Egymás után 4-szer(!!!) kaptam meg ugyanazt a munkát. Ehh ezt azért ne már! Mivel a játék fix időintervallumban játszódik (ugye 10 nap), nem hiszem el, hogy ne lehetett volna annyi küldetést legyártani, hogy ne ismétlődjenek.
    És utoljára: NAGYON kicsi a város!!! Nincs most előttem a térkép, de ha jól emlékszem összesen 10 kicsinyke kerület az egész. A valósághűbb ábrázoláshoz azért szerintem ennél kicsit több kellett volna, így picit csorbul a szabadság látszata is. :(

    De kievezve a borúsabb vizekről jöjjön, ami tetszik:
    Zene!!! Fenomenális, nincs rá jobb szó!
    A harc is nagyon tetszett, a rengeteg féle mozdulat, a kardok sokszínűsége, ez is mind jó.
    Tetszik a rengeteg lehetőség, hogy bármerre elflangálhatok a városban, beszélhetek az emberekkel, betérhetek boltokba, munkákat vállalhatok. És mondá az Úr: ez jó! ^.^
    Tetszik, hogy minden kihatással van mindenre, ha egyszer másképpen válaszolsz, már minden másképp is történik, gondolom millió féle titkos és fél-titkos dolog lehet a cuccban.

    Összeségében eddig nem bántam meg, hogy beruháztam rá, mert tetszik a játék. Valószínűleg bele fogok mélyedni rendesen és igyekszem kikutatni minden kis bizbazt (ha ez egyáltalán lehetséges :), de már most megmondom, hogy ebben a témában, ennél a játéknál SOKKAL több lehetőség van.

    u.i.: CDGalaxis respect! 2 nap alatt kiszállították, futárszolgálattal, korrekt volt és nagyon olcsó. Mindenkinek így kéne csinálnia ebben a tetves országban... :P
  • aabyssx
    #29
    > hogy ebben a témában, ennél a játéknál SOKKAL több lehetőség van

    Ez így van. De ez inkább költségvetés kérdése. Háttérinformáció: ezt a játékot az elődjével együtt az Acquire készítette. Ők a Tenchu 1-2 készítői. Miután az Activison csak még egy Tenchu-t akart és ők nem mentek bele ki lettek rúgva. A WotS egy saját fejlesztés.
    Kilátás viszont van, mivel mind a kettő játék nyereséges volt (Japánban pár hétig az eladási listák tetején is voltak).

    > én egy véresen komoly, mondhatni történelmi játékra számítottam

    Hmm. Igen...
    ...én az első résszel voltam így. Amikor először játszottam csalódott voltam. De aztán minél többet játszottam vele és kezdtem nagyobb képet kapni a játékról és a lehetőségekről, megfeledkeztem a sok kis(?) (igénytelen) hibájáról. Az a sok hülyeség (még a szerencsétlen paraszt bélcsavarodása is ;), ami történik nagyon is illik a korba.
    Pl. nagyon jól előjön, hogy kardal az oldaladon mennyire mindent megengedhetsz magadnak. Szerencsétlen járókelőt úgy ahogy van egy vágással megölheted, ha úgy érzed, hogy nem kellő tisztelettel szólt hozzád, vagy esetleg bírálni mert. És számít? Nem nagyon. Ha sokat csinálod, akkor utálni fognak a városlakók. Ha nagyon elfajul a dolog, akkor már nem vehetsz semmit a boltokban és még a ~rendőrök~ is körözni fognak. És ez mind jelentkezni fog a játék végén a rangodban és indexedben.
    Vagy például néhány (sznob) karakter másképpen áll hozzád, ha fürdesz rendszeresen. Ilyen kis hülyeségekkel van tele a játék, ami (számomra) naggyá teszi és el tudom nézni az olyan hülyeségeket, hogy mellé nyúl a kardnak. :)

    > gondolom millió féle titkos és fél-titkos dolog lehet a cuccban

    Csak ending-ből 12 darab van. Nem beszélve a különböző napokon és napszakokban megjelenő extra lehetőségekkel, ami még gyakran attól is függnek, hogy melyik csoportal milyen viszonyban vagy. (Múltkor már kettő nindzsát küldtek rám. ;)

    > És utoljára: NAGYON kicsi a város

    Az előzőből is kitűnik, hogy ez egy pöcsölős játék és elég sok időt igényel, ha mindenre fényt akarsz deríteni (annak ellenére, hogy egy munka utáni délután meg lehet csinálni egy ending-et). Ehhez pedig sok ~végigjátszás~ kell. Így viszont még talán túl nagy és hosszú is.
    BTW a városban van minden, ami megszokott ebben a témában és korban: "A Nagy Kapu", nyomor dolgozó negyed, nyomor lakó negyed, ~katonai~ erőd, sznob lakó negyed, sznob bevásárló negyed qrwákkal, dojo és a ~katonai~ lakónegyed, helyi kiskirály és a barmai szállása, valamint a város széli ~kívülálló~ kunyhója. Még azért is praktikus, hogy ezeket így szétszedték, mert akkoriban gyakorlat volt, hogy a negyedeket kapukkal zárták el egymástól és őrök védték.
  • aabyssx
    #30
    Hú! Regényt írtam. :DDD
  • aabyssx
    #31
    Még annyit, hogy az pl. állati jó a játékban, hogy a különböző csoportoknál a tetteiddel befolyásolod a hozzáállásukat: pl. ha a városlakók mellett dolgozol és gyakran mellettük döntesz, akkor előre köszönnek az utcán, a nők rólad álmodoznak és mindenki kedvesen és megbecsülve szól hozzád. Ha viszont aljas módon kárukra cselekszel, akkor tartózkodni/félni fognak, ha nagyon elfajul, akkor még el is futnak előled és lehetőségeket zárnak be előtted. Ugyanígy a Magistrates és az Aoto csoportal is. Ezt SZVSZ nagyon profin összehozták a játékban.
  • Rincewind
    #32
    Ennek ellenére én még mindig azt mondom, hogy a város kicsi. Sok dolgot lehetett volna még belerakni, és nem feltétlenül kellett volna az, hogy komoly funkciója legyen, egyszerűen csak szinesítette volna az összhatást. Mondjuk egy sinto templom vagy valami hasonló.

    Az anyagi gondokról azthiszem hallottam már. Talán még valaki valami olyat is mondott, hogy b-kategóriás játék (ami azért elég durva :). Szóval végül is így érthető a dolog, és ha ezt nézzük, akkor meg teljesen profi a játék. Ha lenne felesleges pár millió dollárom, adnék nekik 1-2 aztán hozzanak össze valami nagyon nagyszabásút.

    Egyébként minél többet játszok vele annál jobban tetszik a játék! Tényleg rengeteg lehetőség van benne.

    Egy kérédés: megéri elszévelni a statokat minden kis szar elcseszett próbálkozás után is? Mert azt láttam, hogy a pontokat összeadja, meg az elmentett tárgyakat is, de nem lesz ebből nekem valami negatív módosítóm? Arra gondoltam, hogy elmegyek, szétlopom a várost, elteszek a safebe minden tárgyat, elmentem és legközelenbb már azokkal indulok. Ezt meglehet csinálni büntetések nélkül?
  • Rincewind
    #33
    Ja még az sem tetszik, hogy idővel magától benyomja a válaszokat a párbeszédeknél. Nem tudom meggondolni rendesen, hogy melyiket is akarom válaszolni, mert már be is adott valamit... :P
    Ebből elég gondom volt már edig.
  • aabyssx
    #34
    > megéri elszévelni a statokat minden kis szar elcseszett próbálkozás után is?

    Ha nem sajnálod az elvesztett kardodat vagy tárgyat (mert csak az marad meg, ami a széfben vagy a dobozban van), akkor igen, mivel bizonyos pontszámoknál unlock-ol valamilyen extrát (ruha, arc, item, új játékmód).

    A kettő végigjátszás (a safe/box-on kívül) teljesen független egymástól (így nem lesz rossz híred, ha az előző játékban szétloptál mindent ;).

    Sőt kifejezetten érdemes próbálkozni, mivel a Records-ban még az is kiderül, hogy eddig milyen minősítéseket sikerült szerezned (és még hány hiányzik). Pl. az első részben a leg gyérebb, primitív viselkedés szülte minősítéseket kifejezetten fejtörő volt előhozni. Az egyik kb. abból állt, hogy beléptél, menő dumát adtál elő, majd amikor mutatni kellett volna valamit elfutottál, megrugdostál egy szerencsétlen öreget, majd simán megöltek. Így valami ultra szánalmas minősítést lehetett szerezni. :D

    Talán még azért is jár valami jutalom, ha mindet sikerült előhozni (csakúgy, mint az összes kard megszerzéséért).

  • aabyssx
    #35
    Ja és egy tanács: ha sikerült egy viszonylag normális kardot ~szerezni~ (aminek nincs minuszos tulajdonsága és legalább 4 egység a kitartása), akkor NORMAL fokozat alatt NE játsz! Úgy igazán extra, hogy mit döntesz (és kinek szólsz be) - csak gyakrabban kell menteni!
  • Rincewind
    #36
    Kihívtam a Dojo-ban a mestert és azt mondta, ha megverem, akkor kapok valami nyereményt. Namost én megvertem, de nem kaptam semmit. Valamit rosszul csináltam valyon...?
    Amúgy most kezdem csak igazán átlátni, hogy mennyire sokrétű a harc. Bár még nem igazán megyeget, a legjobb taktikám, hogy védekezem, és amikor megszakad az ellenfél ritmusa, akkor visszakombózom, aztán újra védekezés és megink valami kombó. De parry például még nem sikerült, meg hadováltak nekem valami egy vágásos gyilkolásról, ami szintén nem.
  • CrucifX
    #37
    A harc után újra talkolj a dojomesterrel, és megkapod a nyereményt (én dobtam egy hátast tőle - SOKKAL nagyobbra számítottam).

    Hamarosan belejössz és akkor szinte csak parryzni fogsz, az egycsapásos gyilkos pedig leginkább a mezei civilek és thugok ellen fog bejönni, de azis csak akkor, ha belejössz!
  • Rincewind
    #38
    Én a győzelem után rögtön visszamentem hozzá, és beszéltem vele, de nem adott semmit... :/
  • CrucifX
    #39
    Pedig adnia kell egy riceball-t! Nézd meg az inventoryd, én sem vettem észre elsőre!
  • Petyus_
    #40
    Lehet előtte 6 órával Rince megijesztett egy galambot, ezért nem kapott. Sebaj, majd a hetedik végigjátszásban.