58
PLC programozáshoz leírás
  • mk2
    #1
    Hali!

    PLC programozáshoz keresek leírást, ehhez kellene egy kis segítség.
    Most nagyon gagyi netem van és a google eleje csak álláshirdetéseket dobott fel, aki tud valamit a PLC programozásról, az linkeljen ide.
    Milyen ez, nehéz csinálni?
  • Yan
    #2
    Jaaj de szép téma!
    Közlekedésilámpát akarsz programozni?
    Ha komolyan gondolod nézek vmit. Igaz csak FST404-hez van.
  • mk2
    #3
    nem, ipari gyártáshoz kellene leírás
  • Z
    #4
    lol, menj el a kandóra, ott nézz szét a tanszéki könyvtárakban, mert még tanítanak is PLC-t programozni
  • nemcsakfeel
    #5
    hümm.
    jobb mint szar függvényeket számolgatni aminek semmi értelme..
  • tajfun
    #6
    Jaja, ispLSI rulez. :D
  • blackgamer
    #7
    nagyobb könyvesboltokban (pl. Libri) lehet kapni róla kezdő könyvet
    azon rágjad át magad
    utána pedig már a neten is eligazodsz
    a könyv cimét sajna nem tudom
  • dikki*yysw
    #8
    Step7-em van itthon + szimulátor, eccer oda tudom adni az összes a cd-n lévő doksit. Progit nem akarom, mert 700.000 huf :)
    Kandón tényleg tanítják a cuccot, én is most szopok vele. Számítógépes Irányító Rendszerek könyvet meg laborgyakorlatos cuccokat tudok adni, privben talán.
  • nemcsakfeel
    #9
    azt ne mond hogy magánpénzedből megvetted 700000 pénztért.
  • Yan
    #10
    ha nem lenne értelme, nem hozhattál volna össze ennyi értelmetlen hozzászólást
  • dikki*yysw
    #11
    Miért, ezt ki mondta?
  • dikki*yysw
    #12
    Siemens cuccokkal érdemes amúgy sztem foglalkozni, szal a Step5/7 körül nézegetnék.
  • tajfun
    #13
    "Progit nem akarom, mert 700.000 huf :)"
    Gondolom te is megvetted eredetiben...
  • mk2
    #14
    valami alap doksi anyagot küldhetnél
    [email protected]

    nagyon nehéz a PLC programozás?
  • Tetsuo
    #15
    Nem muszáj eredetiben megvenni, ugyanis van hozzá törés. Mégha a Siemens másolhatalannak is hiszi az 1db kulcslemezt. (Persze a krekk a progit írja át.)
  • dikki*yysw
    #16
    Jaj, de hülye vagy, édes egykomám. Csak egyet kellett volna visszaolvasni. Barom.
  • pedestrian
    #17
    Te hol találtál a step5/7-hez törést?
  • Tetsuo
    #18
    Nem tudom miről beszélsz. :) Yahoo.com Google.com orosz honlapok..
  • umbi
    #19
    hi, tud valaki segíteni abban, hogy a plc - terminal kommunikációja ill. programozása hogyan történik ?
  • owen20
    #20
    sziasztok!
    Segitség kéne!
    Egy 3hengers fúrónak kellene a plc programja sürgősen még ma!
    Remélem valaki segit!
  • exReactor
    #21
    Én kb 1 évig tanultam PLC-t programozni suliban, sztem egyszerű.

    Zelionak meg jó a szimulátora.
  • f2d
    #22
    Omron PLC-t ajánlom figyelmébe mindekinek, sokkal letisztultabb és logikusabban programozható mint a Siemens PLC-k. Budán van képviselete.
    Ide látogass el: Omron
    Egyébként a külömböző PLC-kről ingyen küldenek minőségi katalógusokat Magyar nyelven.
    Egy komolyabb ipari berendezést - gyártósort - felprogramozni hiba mentesen azért nem olyan egyszerű.
  • pedestrian
    #23
    Egyetértek. A Siemens tényleg nem könnyen áttekinthető programozással bír. Mégis nagyon elterjedt. Melóhelyemen csak Siemens-t használunk, úgyhogy muszály valamennyire érteni hozzá. (nem mi választottuk) Ráadásul step5.
  • ncswork
    #24
    siemens hez jó leírást tudtok nyomatni?
  • ncswork
    #25
    Step 7 hez kéne..
  • Ulinorbi
    #26
    Sziasztok!
    Ha lenne valakinek tankönyve amiből a MITSUBISHI PLC programozást meg lehetne tanulni azt szívesen megvenném. Fontos lenne!

    Köszi!
    Norbi!
  • Fairlane
    #27
    Sziasztok!

    Belefutottam egy Pilz PLC-s problémába. A gép annyira őskövület, hogy ha jól láttam akkor még csak rácsatlakozni sem lehet, módosítani meg pláne. Négy darab epromba van égetve a program. Nem hiszem, hogy a PLC hibás lenne, de sajnos nem látom a programot, így nehéz a hibakeresés. Találtam már valakit, aki kiszedi a programot, de azt még át kellene fordítani. Van valakinek eszköze és programja ehhez a géphez?

    Ui: GE Fanuc PLC témában vagyok otthon, meg Omronban egy kicsit, ha tudok és szükség van rá segítek.

    Üdv: Fairlane
  • Fairlane
    #28
    Ja, itt egy kép erről:
    Kép a gépről
  • Fairlane
    #29
    Illetve a "program" egy részéről. Ismerős valakinek?
  • repro
    #30
    Hali!
    nekem az alábbi problémám van:
    Simatic 315F failsafe plc programozása.

    Van 1 F-FB hozzárendelve az instance F-DB, egy sima FB hozzá egy shared DB.
    Megcsináltam az F-CALL-t, beállítottam a HW configba a jelszót és hogy a 'CPU contains safety program'
    HW configban save&compile, létrehozza az F-DB-ket, SFC-ket.
    Megnyitom az F-CALL-t beállítom a Run-timeban az F-FB-t. Compile és a Downloadnál jön a hiba:
    A safety blockoknál írja ki (a 2 db simát letölti):
    You cannot load a safety-related program to this
    module. (Safety program download (288:63))

    Fogalmam sincs, hogy mi lehet a hiba. Az F-FB-ben csak Vagy és És kapcsolatok vannak Set és Reset kimenetekkel.
  • pedestrian
    #31
    mi történt?
  • repro
    #32
    megvan a probléma. A generált FB-kkel már sok volt neki, ezért feldaraboltam az 1 darab F-FB-t és már jó...



    Van egy még jobb kérdésem :)
    Biztos én vagyok a vak és nem találom a manuálban, de hogyan lehet resetelni egy OP3-at? vagy előhozni a konfig képernyőt? nem tudok feltölteni.
  • repro
    #33
    igen, vak vagyok.

    tényleg be kéne fizetnem VIPre, h a hülyeségeimet tudjam törölni :)
  • Szirty
    #34
    Hali all!
    Gondoltam kipróbálom él-e még ez a topic...
    És hogy ne legyek nagyon offtopic:

    f2d írta (egy kicsit régen) :)
    "Omron PLC-t ajánlom figyelmébe mindekinek, sokkal letisztultabb és logikusabban programozható mint a Siemens PLC-k."

    Én is Omronon kezdtem és én is ilyenekt mondtam amíg meg nem ismertem jobban a Siemens S7-300/400-akat. :)
    Omront tényleg egyszerűbb programozni. Viszont kevesebb lehetőség van bennük. Az S7-ek sokrétűbbek és ezért bonyolultabbak és összetettebbek is (sokkal).
    Szerintem logikusan vannak felépítve azok is, minden tekintetben.
    Az Omronokkal ma is dolgozok, ma is nagyon csípem őket. Nekik köszönhetem, hogy PLC-ket programozhatok! :)

    "Egy komolyabb ipari berendezést - gyártósort - felprogramozni hiba mentesen azért nem olyan egyszerű."

    Ez a helyzet :) De mindenképp izgalmas, ami kárpótol :)
  • ZilogR
    #35
    szerintem próbáljuk meg feléleszteni... nekem semmi tapasztalatom effélében, de egy gyenge szellő elég lenne, hogy elindítson ezirányba... egy-két jótanács elkelne, hogyan induljak neki. még nem olvastam bele az eddigi hozzászólásokba, de hamarost megteszem. nem vagyok annyira tufaagyú - bár gépészmérnök vagyok, nem villamos, így jöhetnek "mélyebb" anyagok is, vagy linkek.

    minimális kapcsolások is érdekelnének - mi az ami már plc után kiált, de még egy kezdő is elboldogul vele?!

    -=ZR=-
  • blackgamer
    #36
    bár nem egészen plc, hanem pic mikrovezérlő, de kezdetnek ezt ajánlom
  • Szirty
    #37
    Hali ZilogR!

    szerintem próbáljuk meg feléleszteni... nekem semmi tapasztalatom effélében, de egy gyenge szellő elég lenne, hogy elindítson ezirányba... egy-két jótanács elkelne, hogyan induljak neki.

    Vezérléstechnikai ismeret, de valamilyen villamos-jellegű ismeret, esetleg gyakorlat mindenképpen hasznos. Programozásban való jártasság sem árt. Windows kezelésével kapcsolatos alapismeret elengedhetetlen (ez nyilván nem gond). Ha ismered a mikroprocesszoros rendszerek működését valamilyen szinten, az is jól jön majd. Angol vagy német nyelv valamilyen szintű ismerete (dokumentációk, hibaüzenetek megértéséhez). Ami még kell: alkalom, lehetőség, kitartás, csipetnyi fanatizmus. :)

    minimális kapcsolások is érdekelnének - mi az ami már plc után kiált, de még egy kezdő is elboldogul vele?!

    Nehéz így megmondani. Több szempont is dönt a kérdésben. A legfontosabb általában az ár. Emiatt nagyon egyszerű vezérléseknél általában nincs értelme PLC-t használni. Ahol előszeretettel használják: Iparban, gépsorok, berendezések vezérlésére.

    Ha ajánlhatom az oldalamat, ott van néhány alkalmazási példa, programrészlet, fényképek, ilyesmik elsősorban Siemens PLC-kkel kapcsolatban.
    Már gondoltam rá, hogy ki kellene rakni ilyen "mi is a PLC, és miért nem inkább PIC?" tartalmú cikket is, mert ez a és hasonló kérdésekbe gyakran ütközöm.
  • mdave
    #38
    Sziasztok!

    Él még ez a topic?
    Tényleg el kellene egy PLC-s fórum, elterjedtek az ipari vezérlések és a kereskedők nem mindig segítőkészek - főleg trükkök terén. :)
  • Szirty
    #39
    Helló mdave!

    Él még ez a topic?

    Sajna nem nagyon :(

    Tényleg el kellene egy PLC-s fórum, elterjedtek az ipari vezérlések és a kereskedők nem mindig segítőkészek - főleg trükkök terén. :)

    Abszolút egyetértek.
    Fórum azonban van már. Én eddig hatról tudok. Ebből öt online webes fórum, egy pedig levelezőlista.
    Szerintem nagy kár lenne egyre többet létrehozni, inkább egy helyre kellene tömörülni. Jelenleg a legforgalmasabb az említett levelezőlista. (a többi gyakorlatilag teljesen halott).
    Ha érdekel, akkor itt tudsz feliratkozni és az arhívumot is megnézheted.
    Vagy ha ide írsz én itt is válaszolok, hetente egyszer-kétszer ránézek (a levelezőlista levelei azonban utánam jönnek, azt figyelni sem kell :)

    Bár sokféle PLC létezik, ezért sok a speciális kérdés vagy dolog, de ha nem két ember olvassa a fórumot, akkor nő az esélye annak hogy van aki tud segíteni.
  • feristvan
    #40
    Na ez túró!!