464
Jiu-jitsu
  • Bandew
    #1
    emmi?
  • Sadun Tryst
    #2
    küzdősport.

    annyiban jobb, mint a karate, hogy itt van földharc is... azaz ha földre kerülsz, akkor sem vagy szarban.
  • Astaroth
    #3
    Ez a legősibb japán harcművészet tudtommal.
    Jitsu = művészet
  • _Vegeta_
    #4
    En jobbszeretem a kungfut. :) A japanok inkabb csak kardozzanak. ;)
  • Zsoldos
    #5
    Vmi kis egyszerisitett osszefoglalo fele, aki nem ismeri.

    A jiu nem a legregebbi japan harcmuveszet, a tai-jutsu -bol (test muveszete) alakult ki, bar tenyleg nincs sok ertelme megkulonboztetni oket. Aztan a jiujitsu oselegybol jott letre a karate, aikido, judo stb, ezek mar kicsit specializalodtak a kuzdelem 1-1 agara. Karate utes-rugas-ra, aikido es judo lagy mozgasokra+izuletfeszitesekre, judo foleg a testdobasokra. Jiu-jitsuban mindezek kb egyforman hangsulyosak.
    Nagyon szabad stilus, nem kotott, es sokretu jellege miatt szepen osszeillesztheto mas sportokkal. A szeles repertoar miatt lassabb a fejlodes, de pont emiatt meglehetosen hatekony.
  • cSuwwi
    #6
    "Jiu-Jitsu? Megtanulok Jiu-Jitsu-zni?" :DD
    Erről a topicról egyből a mátrix ugrott be :D
  • _Vegeta_
    #7
    Jellemzo :P
  • fm
    #8
    jiu-jitsu? több írásmódja is elterjedt,ha jól tudom. ezek a különböző ágak,amelyek kiváltak? melyik az ősi,eredeti?

    ez küzdősport,vagy harcművészet? én úgy tudom,hogy inkább az utóbbi.

    vmit mesélj lécci róla! te mióta űzöd,mennyi tréning, gyakorlatok típusai,páros, egyéni, erősítés... kíváncsi vagyok. köszi..vmint ha ismersz vmi nagyon jó oldalt,akkor belinkelhetnéd,ahol esetleg bemutatók/videók is vannak.
  • Zsoldos
    #9
    Az igazi irasmod ju-jutsu, de a nyugatibb nepek mar a torzult format hasznaljak. Ha ugy vesszuk nincs olyan, hogy osi, eredeti, minden orszagban kisse mashogy uzik. Nincsenek megkotesei, az eddigi technikak mellett igazitjak a mai igenyekhez (erdekessegkepp pl pisztoly elleni vedekezo technikak) oldalt pedig mar lattad szerintem,

    http://jujitsu.hu a keptarban vannak videok asszem.

    edzeseken foleg aikido-judo szeru paros gyakorlatok (ezeknel a hangsuly az izuletfesziteseken, toreseken van, nemileg crush kill and destroy jelleg) de ugyanugy jelen vannak az utomrugom a levegot/masikat gyakorlatok, foldharc stb.
  • KeKKSZike
    #10
    Én 4 évig csináltem a Ju-jitsu-t! Berkes László volt mesterem, fenn van a képe is! Abbahagytam, majd tavaly megint elkezdtem, de annyira sokat változtattak, hogy megint kiléptem! Régen szerettem, amikor keményen bunyóztunk! Mostmá nem kóser... ;(
  • Astaroth
    #11
    én is csináltam 2 évig,de valahogy széthullott a társaság meg én se voltam túl aktív...
  • Zsoldos
    #12
    el-lightosodott a hely? :)
  • lovagregeny
    #13
    Jiu-Jitsu az osszes hasonlo kuzdosport atyja.
    Judo,Karate es a tobbi mint ebbol az agbol valtak ki, es szakosodtak bizonyos reszire. Utesekre, rugasokra, dobasokra, csuklotechnikakra, foldharcra es a tobbire. Jitsun mindent megtanulsz, a fogasoktol kezdve az alloharcig, csak kevesebbet tudod ugyanazt gyakorolni, mert az anyag sokkal nagyobb ugyanarra az oraszamra.
    Nagyjabol ennyit tudok rola, jelenleg.
  • Astaroth
    #14
    Szerintem ez valóban a HARC művészete.Leginkább a test test elleni harcra koncentrál.Itt nincs olyan hogy önvédelem.
  • Zsoldos
    #15
    Az onvedelem es a harc hatara elegge elmosodik. Nincs sok ertelme megkulonboztetni. De ha mar kategorizalunk: Harc pl a nyilt kuzdelem, a felek kuzdoallasban, tudod ki az ellenfel es hogy tamadni fog. Onvedelmi technikak pedig laza allasbol indulnak, es ugy reagalnak le egy varatlan tamadast.

    Aikidohoz hasonloan ebben is sok ilyen "onvedelmi" technika van, sot, speciel a vedekezo technikak vannak eros tulsulyban. A vedekezessel egyidoben a tamadas, rendszerint kiteressel, ellenfel mozdulatat kihasznalva, meg a tobbi.
  • Astaroth
    #16
    Jó akkor az "önvédelmet" idézőjelbe teszem,és elkülönítem a védekezéstől.
    Amúgy meg nem is tudom minek pofázok annyit ilyen lényegtelen dolgokról...rohadt sz.gép mindig ideragadok...
  • fm
    #17
    mit értessz "önvédelem" alatt? ez nem épp lényegtelen dolog,de régem én is voltam így,mikor elkezdtem fórumozni. szinte kényszerem volt,hogy beírjak minden topicba,aminek értelmét láttam.
  • fm
    #18
    az egyidejűség elve ezek szerint a jiu-jitsuban is mérvadó.


    sorry,hogy megent picit szúrkálódnom kell:
    de sztem szinte képtelenség védekezni egy "váratlan támadás" ellen. pont azért,mert lent van a kezed és ha vki orrba üt,akkor az ő keze hamarabb fog célt érni,mint a tiéd védekezni. folytás ellen ugyanígy nehéz,mert ha hirtelen megragadja a nyakad pillanat alatt benyomja a torkodat. tehát az első ütés bekapása szinte elkerülhetetlen,kivéve ha te vagy a támadó,vagy tisztában vagy azzal,hogy nincs más megoldás csak a harc és megelőzöd a támadást mondjuk egy jól irányzott rúgással a lágyékára. ha azonban tényleg váratlanul ér a támadás és úgy érzi az ember,hogy van értelme a harcnak,akkor nekimegy és nem áll meg az első találatnál,hanem gyorsan érzékeny pontokra (sérült részekre) támadva gyorsan véget vetni a küzdelemnek,majd elfutni gyorsan. ha esélytelen a küzdelem,jobb elfutni,de gyorsan...

  • Zsoldos
    #19
    szurkalodj nyugodtan, azert van a forum.

    Pl a nyakas peldara: nagyon sok technika van ra jitsuban, barmelyik eleg hatekony tud lenni. A fojtasokat speciel nagyon szepen meg lehet szokni/lehet blokkolni, mar kb 1 eves birkozo tapasztalattal is. Mindenfele fajtajara(elolrol, hatulrol, oldalrol, tolo, szorito stb.)
    jo megoldasok vannak lereagalni, ezeket nem viccbol oktatjak.

    Akinek nem szokott foldharcolni valoban nagyon sebezheto nyaktajekon, ingyen odaadja ugymond ;)

    A wt miatt utes-rugasban gondolkozol, ez a valosagban nem mindig igy nez ki, egy jitsu-s pl valoszinuleg izuletfeszit, vagy megdob. De a "sima" utcai kuzdelmek 90%-a is a foldon kot ki.

    Az elso utesre egy sztori:
    Egy mindossze 3 eve aikidozos ismerosom meg szepen haritott egy ilyen utcas meglepi utest egy tok alap kiteres+visszasallerral, egy halado/mester-t nyilvanvaloan meg nehezebb meglepni. Egyszeruen mar sokszazszor csinalta a gyakorlatot, osztonosen, civilben megcsinalta.

    Elfutas ha egyedul vagy meg alapveto, hiaba varazsolsz akarmit, ha a haverja hatulrol beledmartja a kest.
  • fm
    #20
    ok.

    a váratlan ütést úgy értem,hogy szinte semmi "előzmény",lentről egy hirtelen ütés,amikor a két fél közti távolság kb. 40 cm. ilyenkor nagyon nehéz bármit is tenni,persze lehetséges,de ahhoz éber állapot (nem ittas,vagy bambult), gyors relfex és komoly tudás szükséges.

    a wt-ben is van földharc,ezt is oktatják és én eléggé "kedvelem" is,bár a testsúlyom nem épp kedvező,mert az ugye itt jelentősen számít. vannak izületfeszítéses földrevitelek,törések stb is. tehát nem pusztán ütés-rúgás harcban gondolkozom. egy hátulról érkező folytás sztem nagyon veszélyes,pillanat alatt komoly sérülést okozhat,így nagyo nehéz védekezni ellene. különösen,ha nem a kezekkel,hanem alkarral folyt a támadó. a wt is oktat ezek ellen védekezést,reagálást,de sztem az ilyen meglepetésszerű támadások hárítása a legnehezebb dolog.

    a futásban egyetértek. nem szégyen...a szégyen,ha vki megtámad egy másik embert.

    a másik dolog a pisztoly elleni "védekezés". sztem egy ilyen helyzetben jobb,ha megadja magát az ember. nekünk azt tanítják,hogy a pisztolyos támadó ujja a ravaszon mindenképp gyorsabb,mint a mi bármelyik leggyorsabb technikánk...
  • Astaroth
    #21
    "egy halado/mester-t nyilvanvaloan meg nehezebb meglepni"

    Az igazi mestert pedig nem lehet meglepni!Megérzi a szándékot,és ezt komolyan gondolom.

    Megint a harcművészet szellemi oldalát feszegetem amivel szerintem ti nem igazán törődtök.Kívülről úgylátszik ez puszta fizikai küzdelem,de itt más is szerepet játszik!A harc már a kezdetnél eldőlt.
  • Astaroth
    #22
    "a pisztolyos támadó ujja a ravaszon mindenképp gyorsabb,mint a mi bármelyik leggyorsabb technikánk..."

    Ez igaz lehet lásd:szamuráj-amerikai párharc a XIX.sz-ban.
    És itt a bibi a Segal filmekben.
  • Astaroth
    #23
    Önvédelem:valaki gonosz szándékkal rád támad,te meg hatástalanítod.
  • fm
    #24
    mit értessz a szellemi oldalán,vmint mit javasolsz,hogyan foglalkozzunk vele?
  • fm
    #25
    sztem ezt minden küzdősportban/harcművészetben tanítják, hiszen ha vki egy gonosz szándékkal(vagy anélkül) meg akar ütni,akkor tanítják a védekezést rá a bokszolóknak is,pedig az tényleg nem önvédelmi sport. szóval sztem nem igazán lehet így elkülöníteni a dolgokat,inkább arról van szó,hogy néhány harcművészet inkább védekező és abból támadó technikákat tanít, támadókat nem annyira. ezek az önvédelmi stílusok.
  • Astaroth
    #26
    Nem is tudod milyen nehéz kérdést tettél föl!
    Nagyon összetett szerintem,a szellemed = Do vagy Tao
    Az "életminőséged".Úgy tudom a kendoban ez alapján adják a danokat.
  • Astaroth
    #27
    Erkölcsösség,bölcsesség,lelkierő ezek fontosak a harcművészetben ha nem is látható kívülről!
  • fm
    #28
    épp ezért tettem fel. kíváncsi voltam mit javasolsz nekünk,kik nem foglalkoznak igazán ezzel...
  • Zsoldos
    #29
    koszi, hogy megiteltel latatlanba ;)

    Elmondom en hogy latom ezt a dolgot:

    A szellemi oldallal nemi elmelyedes utan celszeru foglalkozni, nem 1-2 eves gyakorlattal, ami alatt a legalapvetobb alapokig sem jutsz el.

    Bar masik sportagban, de egy dojot ezert hagytam ott anno, mert mindenki jo szinten filozofalt mar (bar inkabb álmos ál-átszellemülésnek nevezném), megvolt a "kello" onbizalmuk es fennsobbsegtudatuk, de technika es edzes semmi. Rossz volt nezni.

    A regi japanok is a fizikai tevekenyseg (onfejlesztes celjabol, nem dijak, meg hirnev miatt, ez eletmod) mellett ertek el a megfelelo szellemi szintet is, ez nem olyan dolog, amit kulon hangsulyozni meg eroltetni kell, az igeny is fokozatosan alakul ki ra.

    Emellett ma mar maskepp mennek a dolgok, mint regen, kevesen tehetik meg, hogy napi 6 orat edzenek, es emellett meg meditalnak es elmelkednek. Nem is varhato el ugyanolyan szint. Az erkolcsosseg, stb meg minden embert erint nem csak a harcmuveszeket. Ennek sajna az emberi termeszet a gatja. Eleg megnezni az amugy bolcs, hihetetlen kepessegu, megis folyton marakodo nagymestereket (japanban/kinaban is), meg a szethuzo szovetsegeket.
  • Zsoldos
    #30
    Ja igen, es ez jiujitsu topic, nyilvanvalo, hogy errol szeretnek beszelgetni, de nyugodtan lehet nyitni egy -harcmuveszetek filozofiaja- topicot, mert ez ugye "univerzalis" tema. Es oda athelyezheto ez a diskurzus.
  • lovagregeny
    #31
    Jitsuban mindent megtanulsz, de szo szerint mindent! Alapjaban veve onvedelemrol van szo, de a kuzdotechnikak tamadasra is alkamalmasak,
    es tudjuk mi a legjobb vedekezes? ..
  • Adi
    #32
    Például nektek mi a véleményetek a thai-box-ról?
  • Adi
    #33
    Kicsit hasonlít a pride-ra!:D
  • Takimate
    #34
    8 évig Ju-Jitsu-ztam. Kelemen István volt az edzőm,a központi dojo-ban. Azóta ő már a Testőr Kft. igazgatója.
    Valahogy abbahagytam, de csak ajánlani tudom mindenkinek aki küzdősportot szeretne űzni !
  • Zsoldos
    #35
    pride az egy rendezveny/bajnoksag, nem?
  • Balu san
    #36
    Daito-ryu aiki jujutsu - rulez! Űzi valaki?
  • praksi
    #37
    nagyon régen (kb. 11 éve) még én is ju-jitsuztam, de aztán abbamaradt az érdeklődés...
  • fm
    #38
    mesélj róla vmit légyszíves!
  • Balu san
    #39
    A szamuráj-harcművészet és egyúttal a ju-jutsu egyik prominens irányzata. Ebből fejlesztette ki később Ueshiba Morihei az aikido-t. A két "művészet" közötti fő differencia a filozófiában rejlik. Míg az előbbi a gyilkolásra orientálódott, addig az utóbbi a "környezettel" való harmóniára.
    A technikai vonalra tekintve azonban nagyon sok a közös vonás, számos technika ugyanaz, csak az aikidoban körívesebbek és lágyabbak.
    A daito-ryu legnevesebb képviselője egyébként Takeda Sokaku. Ha érdekel link róla, szólj! Elég durva élete volt...
    Itt egy kép róla:
  • Punkerwork
    #40
    linket plz