42
  • Cat #4
    ezeket a fényes foltokat szerintem eléggé szkeptikusan kell értelmezni, ami a fizikusnak világosan látszik meg egyértelmű, az neked jó ha feltünik :)
    egyébként a másik kép a decemberi hirben van, ugyanis akkor vált le a mars expressről a beagle
    http://www.sg.hu/cikk.php?cid=30353
  • Anteris
    #6
    a H-jelű objektum mi a rák, Noé bárkája??
  • Csatti
    #7
    Nem, nem... az az amerikai rakéta, ami kilőtte a beagle-t. :)))
  • MrTressy
    #10
    balról süt mi abban a furcsa?:)
  • Cat #11
    http://www.beagle2.com/download/down-crater2.jpg
    http://www.beagle2.com/download/down-crater3.jpg
  • MrTressy
    #12
    illetve elkeféltem jobbról:)
  • Etele1
    #13
    Ez a szóbanforgó kép 2-300 Km magasról készült (valahol ott kering az Express asszem). Az ESA honlapján láthatók olyan képek,amit ugyanilyen magaságból készített a szonda. Szóval vegyük úgy, hogy ekkora nagyítással ilyen messziről van fényképezve. A G jelű pont szerintem vagy 1 kráter vagy 1 kiemelkedés (pont ellentéte a jobb felül lévő hasonlónak) és épp ezért fordított az árnyék. És átmérője sacper 30-40 méter lehet. Tehát ha mi most a leszállóegységet akarjuk megtalállni,akkor a G jelű bigyónál igencsak kisebb dolgot kell keresnünk. Emiatt sokkal valúszínűbb, hogy a H jelű izé a Beagle, mert az az egyetlen olyan dolok a leszállási zónában,ami többnek látszik a sivatagos felszínnél és a mérete is megfelelő.
    Bár ez az egész persze csak feltételezés, mert nem biztos, hogy az optimális zónában landolt a kütyü és tényleg hiányzik 1 méretarány feltüntetése hogy a méreteket pontosan meghatározhassuk.
  • Etele1
    #15
    Most szúrtam ki egy apró vackot, ami számomra legalább annyira érdekes mint amit ők jelöltek meg. A leszállási zónától lejjebb 1 krátertől balra van 1 pici fehér pont, ami minden más a képen látható dolognál fehérebb...hmm talán egy ejtőernyő ? :)
  • Etele1
    #18
    A nap ugye balról süt, viszonylag alacsony szögben. Igazából én arra gondoltam, hogy a kép közepén ami van az a kráter, mert a napsütés iránya felöl van az árnyék, tehát az tuti, hogy mélyedés. A jobbfenti mivel nagyjából pont az ellentéte (abban igazadvan,hogy nem teljesen)azt mutatja, hogy ott viszont pont 1 dombszerű valaminek kell lennie és mivel az takarja a napfényt, emiatt esik az árnyék a túloldalra. Lehet, hogy azért nem teljesen az ellentéte, mert az a dombos rész nem szabályos. Amit nem vettem figyelembe az az, hogy az is szabályos kerek tehát nem 1 összefüggő domb, hanem 1 kráter lehet, aminek a szélére kitolta a port (és egy kis dombot csinállt) a becsapódó meteor.
  • Etele1
    #20
    Szerintem meg balról :) Nézd csak meg a 2. legnagyobb kráter peremeit? Hol az árnyék ? Azon jobban látszik mint a kicsiken :) De ez részletkérdés...a lényeg, hogy hol van a kütyü? :)
  • Etele1
    #21
    Bár ahogy elnézem az lehet domb is...az a baj, hogy a kép majdnem merőlegesen készült és marha nehéz így kitalálni, hogy mi a domborzat és mi a medence vagyis kráter :)
  • Etele1
    #23
    Ugye? :) A szemem mint a sasé ! :D A marhák meg lehet, hogy észre se vették... :)
  • Etele1
    #27
    Nem biztos...nem biztos, hogy akkorának kell elképzelni mint 1 hagyományos ejtőernyőt. A súly amit meg kell tartson (65kg) nagyjából azt feltételezné, hogy elég akkora ernyő,amit itt használunk, ámde figyelembe kell aztt is venni, hogy ott más a gravitáció és ami sokkal fontosabb, más a levegő sűrűsége. Szerintem nagyobb felületű ernyő kell ugyanakkora teher fékezéséhez mint itt a Földön, bár ezt valamennyire kompenzálja a kisebb gravitáció, de talán mégse annyira.
  • Etele1
    #29
    Na de miért? :) Ha mondjuk helyes az az arány, amit én a G jelű domb/kráternek adtam (20-30m átmérő), akkor az a kis fehér szösszenet nem lehet több 2-3 esetleg 4 m-nél. Ha ez egy földrehullott összement ernyő, akkor pont jó a mérete, nem ?
  • Tocke
    #30
    Bocs, hogy közbeszólok, de kicsit az arányokkal el vagyok tévedve :) Arra alapozom, hogy Cat #11 hozzászólásában ad 2 linket, amiket ha megnéztek, akkor látható a második - nagyított - képen (ami a H-t is környékét mutatja), hogy mennyi az 1km... Kb., mint a H jel alatti kis kráter átmérője. Ebből kiindulva a fehér pont (amit ejtőernyőnek gondoltok) az vagy képhiba vagy egy 1km-es ejtőernyő :)
  • Tocke
    #31
    vagyok = vagytok
  • Etele1
    #34
    Ja bocsi! Én nem néztem meg azokat a linkeket. :) Majd pótolom !
  • Cat #36
    ennek köze nincs a NASAhoz, az ESA csinálja
  • vandor111
    #42
    Ha felszinbol kiemelkedo (fel)gombrol lenne szo, akkor az arnyeknak kellene sarlo alakunak lennie. De nem az. Akkor krater masfelol vilagitva.