408
milyen oldalak vannak ezzel kapcsolatban ?
  • hen-tes
    #1
    nekem speciell most az Antigoné kéne, szal vmi rövid leirás, ahol levan írva a cselekménye..
    max 10 old.
    nem tudnátok adnni vmi címet ??
    thx !
  • elmozo
    #2
    Olyan sok az a 40 oldal?

    Egyébként itt keress rá: Oktaton
  • hen-tes
    #3
    csak 40 oldal ??? :)
    aszonta a tanár h. nehéz lesz 3-4nap alatt kiolvasni, oszt aszittem hoszú :))
    akkor hol találom meg az egészet ? :)
  • hen-tes
    #4
    még a teljest se találom :(((
  • hen-tes
    #5
    ő az Antigoné ?
  • elmozo
    #6
    Igen ő az!
  • hen-tes
    #7
    bizti ? :(
    ez azé elég hosszú.. :)
    holnapra kel :((((
  • elmozo
    #8
    Biztos ez az! Könyvbe 40 oldal, oktaton-on rákerestem kijött egy olvasónapló na azt olvasd el ha nem akarod a teljeset.
  • hen-tes
    #9
    inkább elolvasom a fullt :)
    elég fura a szövege , de érdekes a történet :))
  • elmozo
    #10
    Piszkosul:)
  • hen-tes
    #11
    ááá :!
    ezt nem értem :)
    itt most a KAR dumál jó sokat , de nagyon nem értem..
    miért nem tudott értelmesen írni a szerző :)
    ki is aZ? :)
  • hen-tes
    #12
    KAR
    Fénylő Héliosz, ily szépen
    Hétkapujú Thébai felett
    Nem ragyogott soha még sugarad,
    Föltüntél valahára, s arany
    Napra nyitod szemedet,
    Dirké forrása fölé lépsz,
    És a fehérpajzsú harcost,
    Aki Argoszból jött fegyveresen,
    Megeresztve a zablát,
    Futni te kényszeríted.
    Polüneikész hozta hazánkra őt,
    Féltékeny dühe vitte rá,
    Vijjogva,
    Akárcsak a földre lecsapva a sas,
    A szárnya: a pajzsa, mintha fehér
    Hó fedne be mindent,
    Fegyver rengeteg és
    Lófark leng a sok sisakon.

    Meg-megállt palotánk felett
    - Gyilkos dárdasor áll körben
    Szegezve a város hét torkának -,
    Hogy vérünk habzsolja a csőre,
    A bástyáink koszorúját
    A szurokfáklyák tüze által
    Héphaisztosz foglalja el.
    Így hullámzik a háta körül
    Arész vad lármája, amíg
    Felgyürkőzik a harcra a sárkány.
    Mert a dicsekvő nyelvet Zeusz
    Gyűlöli, és meglátva, hogy ők
    Mint rohanó árvíz közelednek,
    És büszkén csörrent az arany,
    Ő arra vetette tüzét,
    Ki éppen a célnál
    Győzelmi dalára fakadni akart már.
    Villámérten a földre zuhant épp az, ki kezében
    Égő fáklyát vitt, őrült szándékkal, a harc
    Részegeként
    Ránk fújni a gyűlölet viharát.
    Ez a sors volt mérve reá,
    Másokat másként sujtott porba Arész, a hatalmas;
    Aki mindig az első.
    Hét vezérük a hét kapunál
    Ugyanannyi vezér által leterítve fegyvereikkel
    Zeusznak adóztak mint diadalmi jellel,
    Csak két nyomorult nem,
    Kit egy atya nemzett, egy anya szült,
    S egymás ellen győzni rohantak,
    Két testvér a közös halálba.

    De megjött végre a Győzelem istennője,
    A harcszekerekben gazdag Thébaiba Niké,
    Most már itt az idő
    A harcok után hosszú feledésre,
    S hogy az istenek szentélyeihez
    Éjjeli táncba menjünk mind, s Thébaiban a hangos
    Dionüszosz legyen úrrá.

    Hanem itt jön már az új király,
    Kreón, Menoikeusz fia,
    Új isteni szándék tette királlyá.
    Jön már, de mit forgat agyában,
    Hogy a véneknek ezt a tanácsát
    Összehivatta magához,
    Elküldve a hírnököt értünk?





    na ennek akor most van értelme ? bele tartozik a cselekménybe ??? naon nem értem
  • Guest
    #13
    Talán inkább olvasd el végig, mint hogy itt szenvedj ilyen látványosan... :)
  • hen-tes
    #15
    hát én olvasom
    csak ezt itt most nem értem :)))
  • Pyx #16
    amit nem értesz, azt hagyd ki
  • Jano
    #17
    Antigoné a kötelezőek közül szerintem messze a tűrhető kategóriában van. Semmi bajod sem lesz, ha elolvasod.
  • Jano
    #18
    Annyi az alaptörténet, hogy van Antigoné, aki Antigo felesége...
  • hen-tes
    #19
    jóan
    de akkor hogy írom le a cselekményét ?
  • Mike at home
    #20
    na most van Antigone, akinek meghal a nemtomkije, akit nem lehet eltemetni mert csinalt vmit, szoval a kiraly szerint nem lehet, no erre antigone meg tepelodik egy kebveset, aztan eltemeti. hogy aztan Antigoneval milesz, mar nem emlexem, gondolom megolik
  • hen-tes
    #21
    antigoné testvére hazaárulómeghalt :)
    Kreón a király ezért nem engedi eltemetettni
    de antigoné elakarja , majd eltemeti és önygilkos lesz
    ennyit tok :))
    ezt kéne még kibőviteni egy kis rizsval, mer köcsög tanárnak azkel :(
  • Mike at home
    #22
    Antigone testvere ellenseg, meghal
    elrettentetsnek kiteszik a flon kivulre
    tilos eltemetni
    de Antigone ejjel eltemeti titokban
    na ez meg eszembe jutott
  • Mike at home
    #23
    nohat akkor te tobbet tudsz mint en.
    rizxsazzal a Antigone lelki vivodasarol
  • Bambee
    #24
    A dráma Thébai városában, a királyi palota előtt játszódik. Antigoné elmondja húgának, Iszménének Kreón kegyetlen parancsát: halott testvéreik közül a várost védő Eteoklészt nagy pompával eltemetette, Polüneikésztől azonban megtagadta a végtisztességet, és megtiltotta, hogy bárki megsirassa, mert a Thébait ostromló argosziak oldalán harcolt. Antigoné elszánta magát, hogy eltemeti másik fivérét is, próbálja húgát is meggyőzni. Iszméné azonban fél a következményektől, nem mer szembeszegülni a király parancsával.
    Antigoné és Iszméné távoztával a kar Thébai ostromáról, a győzelemről énekel. Oidipusz két fiúgyermeke egymás kezétől esett el a harcban. Megjelenik az új király, Kreón, és az aggok tanácsa előtt beszél a terveiről.
    Ismerteti a karral döntését Polüneikészről. Érvelése során kifejti, hogy a köz érdekét tartja szem előtt. Aki parancsát mégis megszegné, halállal lakol. Egy őr érkezik ekkor futva, és elmondja, hogy valaki homokkal hintette be a holttestet, így adva meg neki a végtisztességet. Kreón először meglepődik, hogy akadt ilyen vakmerő férfi, majd elönti a düh, hogy máris szembeszegültek akaratával. Haragját az őrre zúdítja, őt is halállal fenyegeti, ha a testet elő nem keríti.
    A kar az ember hatalmáról énekel: „Sok van, mi csodálatos, / De az embernél nincs semmi csodálatosabb.” Csak a halál korlátozza az ember alkotóerejét. Ám van, aki az isteni akarattal egyezően, és van, aki az ellen használja hatalmát.
    Az előbbi őr érkezik ekkor ismét, Antigonét kíséri. Elmondja Kreónnak, hogy a holttestnél tetten érték. Antigoné büszkén vállalja, amit elkövetett : „Elvállalom s tagadni nem fogom soha.” Szerinte Kreón parancsa nem olyan erős, mint az istenek íratlan törvénye; nem gyűlölheti fivérét: „Gyűlölni nem, szeretni csak születtem én.” Kreón a tekintélyén esett csorbát erővel próbálja kiköszörülni. Nemcsak Antigonéra mond halálos ítéletet, hanem húgára, Iszménére is, aki bátran nővére mellé állna, de Antigoné nem engedi, hogy közös sorsot vállaljon vele. Iszméné szándéka tiszta, de nővére elutasítja azt, hogy saját fiának mennyasszonyára mond halált, ha Antigonét megbünteti. Kreón mindkettőjüket elviteti, és elvonul a királyi palotába.
    A kar a Labdakida házon dúló végzetről énekel. Az apák nem tudják elhárítani gyermekeik fölül a balsorsot, amit az istenek szabtak ki nemzetségükre, s most a család utolsó sarjaira kerül a sor. „Nincs halandó, / Ki az életet baj nélkül éli végig, bárhol él.”
    Haimón érkezik most, s Kreón neki fejti ki halálos ítéletének érveit. Fiát engedelmességre szólítja, majd arról beszél, hogy nem másíthatja meg a nép előtt szavát. Ha egy rokon megbonthatja a rendet, és tettét nem követi büntetés, akkor mit merhet az, aki nem rokon? A kar úgy véli, a király helyesen beszélt. Haimón a nép véleményére hivatkozva arra kéri apját, engedjen, ne büntesse meg Antigonét, hiszen édes-testvérét temette el. „Bölcs embere az, ki másoktól tanulni tud” – mondja, ám Kreón hajthatatlan, nem hallgat a fiatalabb tanácsára, sőt Haimónt vádolja azzal, hogy pártolja a bűnöst. Haimón öngyilkossági tervére céloz, amikor azt mondja: „Mást is megöl halála, hogyha meghal ő.” Kreón azonban fenyegetésnek érti szavait. Haimón nem várja meg, hogy Antigonét előtte végezzék ki. Kreón úgy dönt, Iszménét elengedi, Antigonét azonban sziklabörtönbe záratja.
    A kar Erósz hatalmáról énekel, aki megzavarja a békét, még a családon belül is viszályt támaszt; majd maga is könnyekre fakad, gyászolja az éhhalálra ítélt lányt.
    Antigonét elővezetik a palotából. Násza helyett a halál várja. Gyászdalt énekel, saját sorsáról és szerelméről szól. Korábbi határozott hangja most líraivá válik. Miközben börtöne felé tart, a kar együttérzően kíséri.
    Teiresziász, a vak madárjós érkezik a színre. Kreón kérdéseire elmondja, hogy ellenkezik az istenek akaratával, ha nem temeti el Polüneikészt. A király azonban makacsul kitart döntése mellett, a jóst vádolja meg haszonleséssel, mire Teiresziász kimondja a végzetes jóslatot: Kreónnak fiát kell majd elveszítenie, házát pedig nők és férfiak sírása fogja megtölteni. A jós távoztával a király a karvezetőhöz fordul, mert tudja, hogy hiába hadakozna, a jövendőt el nem kerülheti. Félelmében megmásítja döntését, enged végre, parancsot ad Polüneikész eltemetésére, és Antigoné sziklabörtönéhez fordul, hogy megbocsásson a lánynak.
    A kar Dionüszoszt, a Thébai istent kéri, hogy érkezzen, s hozzon tisztulást a városra.
    Hírnök érkezik, és a kar kérdéseire felelve Haimón haláláról szól. Eurüdikének elmondja a színpadon kívül történt eseményeket: Polüneikészt eltemették, de Antigoné sziklabörtönéhez érve jajszót hallottak, a leány öngyilkos lett. Haimónt is ott találták, menyasszonyát siratta. A lány saját övével felkötötte magát. Haimón Kreónra támadt, majd mikor az elmenekült, kardját magába döfte, s meghalt. Eurüdiké a palotába rohan. A karvezető szava szerint: „maga hozta magára a romlást”. Kreón gyászát újabb hírnök szava szakítja meg, feltárulnak a palota kapui, és láthatóvá válik Eurüdiké holtteste, kardot döfött magába. A királyt az újabb haláleset végképp lesújtja, összeomlik, s már csak halála óráját várja.
  • Sephi
    #25
    Neha annyira jo hogy mar befejeztem az egyetemet is... :)))
  • hen-tes
    #26
    hmm..
    ez nem is nehéz.. most épp Haimon vezsekszik apjával :)
    már több mint fele kész..
  • hen-tes
    #27
    Lássatok engem, ó hazám polgárai,
    Hogy indulok én ez utolsó
    Utamra, utószor
    Látva a nap fényét,


    :DDD loál
  • hen-tes
    #28
    antigoné testvére meg hal , de kreón nem engedi eltemettetni mer ellenség volt
    Antigoné este azonban mégis eltemeti
    ezért kreón elfogatja és megakarja öletni,
    Iszméné is antigonéval akr mekhalni de antigoné nem engedi
    kreón fia Haimón antigónénak vmi pasija oszt az védi, hogy balgaság megöletni
    mégis elviszik vmi barlangba
    Kreónhoz jön egy jós, aki már sokszor sekitette és elmondja neki hogy Nem fogod megölni Antigonét :)
    erre Kreón elmegy a barlangba hogy kiengedje a.-t de Haimónt is ott találja
    A. felakasztotta makát, Haimón ráront apjára, de véletlen magába döfi a kardot
    kreón haza megy karjában a fiával,
    felesége megtutta ezért megölte magát egy vassal amit magába szurt
    Kreón depressziós lesz, és meg akarja öletni magát


    na kb ennyi ? :)
  • Davidka
    #29
    Kb, csak Haimón direkt döfi magába a kardot, és az a vas, amit magába szúr, az egy tőr, meg Haimón Antigóné jegyese, a barlang meg egy sziklabörtön.
  • davos80
    #30
    Üdv tesó
  • Davidka
    #31
    Hi :)
  • hen-tes
    #32
    ahha..
    thx
  • Davidka
    #33
    Különben én is holnap írok ebből, csak nekem Kreón jellemét kell írnom, hogyan változik stb.
  • hen-tes
    #34
    :)
    a végére belátja hogy hülye volt
    :)
    a balga :)
    na kösszi a helpeket
    tCSÁ mindenkinek
  • OPM
    #35
    Nekem holnapra kellene az ember tragédiája :(
    valaki tud törést...illetve...izé..rövidítést hozzá? :)
  • 0ppika
    #36
    ÁÁÁ nehogy elolvasd, az egy értelmetlen elmebeteg iromány...
  • Speth
    #37
    én sem olvastam el és 5lett a fogalmazásom belőle. Mákom van, hogy tudok rizsázni.
    De azért jó ha elolvasod ezeket:
    http://bel.freeweb.hu/erettsegi/mad.htm
    http://mek.oszk.hu/00800/00849/
    de még kereshetsz.

    Esetleg valaki nem olvasta Csehov: Három nővért-t?
  • OPM
    #38
    itt az egyik a full (iso) válozat, a másik meg elég gyenge (rip) mert csomó infot nem tartalmaz :(
  • OPM
    #39
    de azér kössz :)
  • Speth
    #40
    nincs mit, keress tovább, mert én emlékszem, hogy találtam neten olyat ami jó volt és úgy tudtam kb mintha elolvastam volna.
  • Davidus
    #41
    Én csak Blikket olvasok™