326
CSD, HSCSD, GPRS, DSL, KábelNET, Mikrohullám, Lézer, Satellite és a többi...
  • Taranov
    #1
    Milyen eszközök kellenek hozzá, hogy a számítógépünkkel használhassuk a
    CSD, HSCSD, GPRS, DSL, KábelNET, Mikrohullám, Lézer, Satellite és a többi internetelérést?
    Melyik milyen gyors? Melyik milyen drága?
    Ár vs. érték stb.
  • AtomHeart
    #2
    Haat...en a helyedben megelegednek egyszerre eggyel is...
  • Taranov
    #3
    Oké, igazad van, a változatosság kedvéért elég lesz a HSCSD :-D
  • shabba
    #4
    Az első kettő gondolom 3G-s mobil szabvány szerintem nálunk nem elérhetőek.

    GPRS: eddig elég vegyesek a tapasztalatok a felhasználóktól, van akinek bevállt van akinél nagyon nem.
    + 24h-s így hosszú online tevékenység is űzhető rajta, pl chat
    - nem túl gyors, sebessége függ attól mekkora az adott cella szabad kapacitása. Épp ezért sűrűn lakott területeken pl. ltp. nagy valószínűséggel szánalmasan lassú lesz. Itt nálunk a Pók utcai ltp.-en aki használta nagyon nem volt vele megelégedve. Ahol megy elérheti az 5.5k-t is.
    - NAT-os címzés, nincs külső IP-d, ez sok gondot felvethet

    DSL: jó akinek ilyen jutott, de elég kevesen vannak
    + 24h-s, gyors kapcsolat, a telkók megfelelő ATM gerincet adnak alá így ezen a szakaszon nem korlátos, az ISP hálózatán szűkűlhet be a kapcsolat ha nincs elég sávszélük
    + verseny van ezen a piacon ISP szinten. Maga az ADSL tulajdonos szintjén még nincs verseny az mindig az adott telko.
    - kevés helyen elérhető. fatáv csak a 100ezres nagyvárosokkal számol és azokban is csak részlegesen fedi le a területet. Vivendiről nem sokat tudok de legalább van, Monortel a kisebb városokvan 5-10ezer lélekszám is elviszi, viszonylag elég jól állnak. Emitel most akar indulni ADSL, Hungarotel a fasorba sincs elég szemét egy banda.
    Speed: le 45-50k max, fel 6-12k max
    ár: 11-13ezer, ISP-től függ meg hogy hány évre kötöd le magad

    Kábelnet:
    +24h
    +- Nagyon szór hol milyen a szolgáltatás, területi jellemzőktől függ.
    - ez is kevés helyen elérhető, a kábelhálózatok nagy része nincs visszirányusítva és nincs adathálózati gerinc a közelében amire rá lehetne kapcsolni.
    Suxelero kábelnet: 14 rongy 2 év rabság, ahol jó ott megy 60-70k-val lefelé max és 16-20k-val fel
    UPC Chello: 11 rongy, 1 év rabság 55k le 15k fel max
    Tvnetwork: 10 rongy, határozatlan idő, tudtommal nincs korlát sebességben, de ahogy nő a hálózatba bekötött userek száma úgy fog esni a sebesség, kérdés hol húzzák meg a létszámstoppot
    TvNet: 10 rongy, magas beugró, 2Mbps/512kbps, tudtommal szeszélyes kicsit, ha jól megy nagyon hasít

    Microhullám:
    Egyenlőre inkább duma mint valóság. Cégeknek szolgáltatnak rajta bérelt vonalat, de lakossági ügyfelekkel még nem igazán foglalkoznak. Tavasz óta hirdet ilyet több cég, de jó ha jővő tavaszra lesz is belőle valami. Systel, lanport, micronet, covysoft .hu-t rakd utána.
    + 24h-s szélessávú net
    - viszonylag drágán adnák a cégek
    - szélsőséges időjárás kihathat a működésére ahogy a legtöbb wireless cuccra

    Lézer:
    - elég drága megolás, ezért nem nagyon használják még, inkább gerincvezetékként vetik be

    Nálunk a paneltömbök egy része ilyennel van összelőve 100 megás hálóval. A fő tömbtől pedig microval megy tovább GTS-hez Budaörsre. Eddig nincs gondom vele, de a mi hálózatunk nem épp mindennapos.

    Satellite:
    - csak egyoldalú kapcsolat, a felfelé irányuló adatkapcsolathoz kell valami kapcsolat. Ez többnyire telefonvonal. Csak arra jó hogy a letöltési sávszélességed alaposan megnöveld, de elég költséges módszer a magas beugró és a telefonvonal magas percdíja miatt.
    www.sat.hu
  • shabba
    #5
    Az hogy melyiket választod legtöbbször nem kérdés mivel legtöbbször jó ha í közül tudsz választani. Satellite mindenhol megoldható ahol legalább telefon van és szabad égbolt feletted, de elég drága és nem a legjobb megoldás. A ping nagyon magas mivel az adat 4x járja meg az utat a műhold és a föld között, szóval kb 500ms-ről indul. Nem igazán online tevékenységre találták ki(pl. böngészés), inkább nagy mennyiségű adat letöltésére való.

    GPRS sincs mindenhol az országban.

    Amit írtam főleg Bp.-re írtam, elvégre téged is az érint. Vidéken vanak regionális megoldások és szolgáltatók, mármint ha vannak. :(
  • shabba
    #6
    Hogy konkrétumot mondjak neked. GPRS szerintem nálad akár okés is lehet, családiházas környék várhatóan nem lesz telített a cella kapacitása. de hogy a gyakorlat mit mutat azt csak akkor tudod meg ha már kipróbáltad. Vagy valakivel akinek Vodás telcsije van és használ GPRS-t kipróbáltatod.

    ADSL: na ez nálad soha nem lesz, úgy ahogy nálam sem mivel optikai területen lakunk és ezen drágább ADSL-t kiépíteni mint rézvezetéken, így a fatávnak mi nem számítunk rentábilis területnek.

    Kábelnet: Ez talán 1x lesz, de mjad kiderült mit mondanak neked, akár tévedhetek is. Egyenlőre nem sok helyen van a kerületben. Jah és persze csak fatáv mivel az egész III.kerület fatáv gyarmat, ide más szolgáltató nem fogja tudni betenni a lábát.

    Micro:
    Ebből talán lesz valami jővőre vagy jó esetben még idén. Pl. Systelnek van átjátszó állomása Hármashatárhegyen, Micronetnek FŐTÁV kémény tetején Kaszásdűlőnél.
  • Taranov
    #7
    ÉRtem, annyit szólnék a témához, hogy: CSD, HSCSD: a telefonos internethez képest lassú.

    Előszőr:
    ---------------HSCSD:
    Magyarországon csak a Pnnon GSM hálózatában elérhető, tehát HSCSD terén Magyarországon monopóliuma van a Pannon GSM-nek, ez negatívum...
    Ez egy vezeték nélküli kapcsolat, sajnos nem tudom, a mobiltelefon milyen porton keresztül csatlakozik a számítógéphez, talán HSCSD port, de nem tudom...
    MAximális sebesség: 43200 bit/s a PannonSztráda szolgákltatással.
    625 Ft-os havidíj mellett a Pannon GSM internet-szolgáltatását igénybevéve 50, 20 és 12,50 Ft-os percdíjakat kell fizetnünk!
    A letöltési sebesség erősen függ a hálózat pillanatnyi terheltségétől, hiszen az időrések összevonásának legfontosabb előfeltétele, hogy legyenek szabad, összevonható időrések. Tesztem során a Pannon GSM honlap letöltése 80 másodpercet vett igénybe, ez kb. 26 kbps-os átviteli sebességnek felel meg, tehát ez a tempó 3+1-es felosztást használva meg sem közelíti elméleti maximumát.
    A kiválasztott díjcsomagtól függően a www.pannongsm.hu lap letöltése 16, 26 illetve 65 forintba kerül.
    --- Megjegyzés: A PannonGSM GPRS szolgáltatásával a PAnnon GSM honlapja 84 másodperc alatt, tehát 4 mp-cel hosszabb idő alatt töltődik le.

    ------------CSD:
    A CSD szolgáltatás percdíjai a díjcsomag szerinti időszak besorolását alapul véve csúcsidőben 37,50, hétvégén 12,50, egyéb időben 20 Ft-ot tesznek ki, amivel számolva a Pannon GSM Távközlési Részvénytársaság weboldalának letöltése 16, 75, 56, illetve 90 forintba kerül.
  • Taranov
    #8
    Ezenkívül kiemelem, hogy a 26 kbps-os sebbesség (HSCSD), egy ingyenes szolgáltatóra csatlakoztatott telefonvonalon keresztüli kapcsolat sebességét éri el (kb.), azonban a HSCSD eljárással a kapcsolat egyszer sem szakadt meg.
  • Taranov
    #9
    Nem teszteltem a Vodafone átalánydíjas GPRS-en keresztüli internetszolgáltatását, de érdekes, hogy sem a vezetékes szolgáltatók, sempedig a Westel és a Pannon GSM Rt. nem hozott létre ilyen sebességet magábafoglaló átalánydíja internet-előfizetést, ezzel arra akoarok célozni:
    Talán nem is olyan nagy versenytárs ezzel az internet csomaggal a Vodafone, valószínűleg technikai oka van, hogy nem "az egész ország" ezt a kapcsolatot használja.
  • Taranov
    #10
    A PAnnon GSM által lefedett területeken mindenütt van, tehát ahol nekem kéne, ott van.
  • Taranov
    #11
    A GPRS-t ki kell próbálnom, azonban van egy bibi.
    Ez a nettó 2500 Ft-os (bruttó 3125) havidíj úgy jön ki, hogy egy SIM kártya havi díját is kell fizetni, amely ca. 3000 Ft.
    Ez havi 6125, de korlátlan.
    Ez igaz.

    -

    Ha a KábelNET nem építhető ki, ez marad, s a pénztárcám örülni fog :)
    De én nem :(

    A KábelNET-et megkérdezem, de nem most éjfélkor, mert az ügyintésző ilyenkor (ha van egyáltalán) félálomban van, s nem érti a kérdést :)
  • Xboxman
    #12
    Ha gamezni is szeretnél akkor a GPRS máris elfelejtheted mint alternatívát...
  • shabba
    #13
    Sokan használják mert a fatáv miatt rákényszerültek. Az biztos hogy azátalánydíj nagyon csábító alternatíva, de gyanítható hogy 1 év letelte után ez is adatforgalmi díjas lesz ahogy a GRPS mindenütt máshol pl westel. Ott valami 25Ft 100k letöltése.

    A HSCSD ha jól tudom nem adatkapcsolt hanem kvázi egy modem szolgáltatás mobilon, ezért számlázzák percdíjon azt is. De ezek az alternatívák nem nevezhetők valósnak, senki nem fog mobil percdíjak közeli áron netezni, ha már maga a fatáv féle percdíjak is kurva magasak.
  • Taranov
    #14
    A TELECOM MAGAZIN 2002.szeptemberi száma szerint a Vodafone GPRS szolgáltatása éjjel 2 és 3 között 50 kbps-os sebesség fölé is képes volt emelkedni, azonban a legterheltebb időszakban, nappal 19,2 kbps volt.
    A napi átlagsebesség 32 kbps.

    ---
    A Vodafone GPRS szolgáltatását és a Matáv telefobnos csomagjainak Ár/érték arányát kell kiszámítani.
    Nekem most ISDN-em van, de be kell vallanom, hogy nem használom a 128 kbps-os sebességet (csak a sietek), mert nem bírom fizetni.
    A 64 kbps-os sebesség nem fix, megfigyeléseim szetrint 42-44 kbps valójában.
    A 128 kbps-os megfelelő sebességű, azonban dupla percdíjat kell fizetni, és dupla havi előfizetési díjat az internetszolgáltatónak.

    --
    shabba: Egy személyes kérdés:
    Ugye te sem látod elképzelhetőnek, hogy a Pannon GSM hasnló GPRS átalánydíjas csomagot hozzon létre?

    Mert én nem :(
    A tapasztalataim szerint a Pannon GSM-nek megvan az ügyfélköre, nem akarja a hálózatát leterheltetni olcsón.

    --
    Ha nem lesz Kábelnet, biztos a GPRS lesz :(, az ISDN-t nem szeretik a pénztárcák. :)
  • shabba
    #15
    Igen így van, az első három hónapban nem volt havidíja a GPRS-nek most okt 15 óta 3125 és kell hozzá egy előfizetés(nem kártyás). Ha van vodás ismerősöd aki használja ezt a szolgáltatást, szerintem előbb próbáld ki hogy megy otthon. Senki nem szeret zsákbamacskát venni.

    Az biztos ilyenkor alszik, pedig 24h-s supportot hírdetnek. De szerintem holnap is képesek lesznek lerázni azzalhogy ilyennel hétköznap zaklasd őket.
  • Taranov
    #16
    Hát igen, én a "pannonra esküszöm", de az internete max. cégek munkatársainek, illetve azoknak megfizethetőek, akik le tudjják írni az adóból.
  • Xboxman
    #17
    OFF:
    2400
    OFF/
  • Taranov
    #18
    Lehet, nincs vodás ismerősöm, csodálkozom is rajta, akik a haverjaim közül "lemerültek", úgy értem, megszívták a matávval, azok sem tértek át a vodára, vajon miért?
    VAgy azért mert nem hallottak róla, vagy azért, mert nem volt keret a GPRS készülékre, vagy azért mert téged idézve "nem akartak zsákbamacskát venni".
    Én is így vagyok vele.
    Gyerekes kifejezésssel:
    Félek a vodától :)
  • shabba
    #19
    Volt anno egy pletya arról hogy Pannon is beszáll, de ennyi idő után már nem hiszem hogy lesz belőle valami, már lenne netes visszhangja. A Voda nem ebből fog megélni ez csak egy eszköz arra hogy bővítse előfizető körét.

    Sajnos ilyen szar a helyzet, fatávpercdíjai mellett meg sütheti az ember a DUN-ját. Vagy UHU netezik éjfél után.
  • Xboxman
    #20
    illetve 2500:))
  • Taranov
    #21
    mit pampogsz? :)
  • Xboxman
    #22
    2500 hozzászólás boldog tulajdonosa vagyok:))
  • shabba
    #23
    Voda GPRS-ről hatalmas topicok vannak net szerte sokan használják és elég vegyes a tapasztalat.

    http://www.hwsw.hu/perl/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=9&t=000236

    http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9072073&uq=7673

    Tudom nem kis topicok, de ha beleolvasol talán okosabb leszel. Én csak anno az első hónapban kísértem figyelemmel a sorsát, de számámra nem tünt jó alternatívának csak utolsó szalmaszálnak. Ezekben a topicokban viszont tudsz kérdezni valódi userektől és talán lesz olyan is aki a közeledben lakik így hasznos infóval tud szolgálni.
  • shabba
    #24
    Gratula, az enyém sehol nincs, hiába SG-re nem nagyon írogatok. :)
  • Taranov
    #25
    Ez az UHU net szellemes kifezezés :)
    A Pannon most ezzel a Praktikum Perfekttel nagyon be akar vágódni, nem is értem hova ez a nagy igyekezet.
    Ahogy én figyelem a Westel és a Pannon díjait a Vodafone-hoz képest, nem tartják versenytársnak a vodát, mert sokszorosa egy perc vezetékes hívás a westelnél és a pannonnál a vodafonénak.
    És ha olyan jó lenne a vodafone, mindenki azt használná, kivéve azokat akik olyan helyen laknak ahol nincs lefedettsége.
    De mégis a vodát használják legkevesebben, mert nem bíznak bene, lehet, hogy nem alaptalanul!
  • shabba
    #26
    Jah Xbox, visszaállt már a pinged?
  • Taranov
    #27
    Gratulálok!
  • Taranov
    #28
    Te milyen előfizetést használsz? Én SZIMPLA csatornést ISDN-t. Az árait kivéve meg vagyok vele elégedve.

    Te is internet-előfizetés választás előtt állsz?

    Köszi a címeket, jóéjt mekk aludni, köszi a segítséget, byez.
  • shabba
    #29
    Azért ez így nem igaz, Vodát hogy használhatnák már ugyanannyian, sokkal később lépett a piacra. Pont azért akciózik az alacsony percdíjaival meg az átlaánydíjas percdíjaival hogy előfizetői tábort tudjon növelni. És ez ma már nem olyan egyszerű mert telített a piac csak a versenytársoktól lehet elszedni, nem csak úgy beesnek az utcáról mint a kezdeteknél a másik kettőnél. Ráadásul itt is viszonylag meg vannak kötve az ügyfelek, aki olyan csomagot vett ami 2 évre leköti az nem ugrándozhat csak úgy. Van akiket meg a számhordozhatóság hiánya tart vissza, és törvény meg csak késik és késik.
  • shabba
    #30
    Anno 56-os sima analóg vonalas modemen lógtam évekig. Átlag 45333-as connect, max 4.9k download. Kedden este lesz 2 hónapja hogy végre szélessávú nettulajdonosnak mondhatom magam így én már révbe érte. :) Szerencsére a mi ltp.-re jött egy ISP netet szolgáltatni, most kötik be a házakba a szolgáltatásuk. Mákomra az első körben bekötött házak között voltam(na jó volt egy kis lobby is részemről :D) Én elég szerencsésnek mondhatom magam ezzel a semmiből előtünt ISP-vel aki piacot látott a Pók utcai ltp.-ben. Az előtt évekig tök reménytelen helyzet volt, és is próbálkoztam ADSL, kábelnet, micro felé, végső esetnek GPRS is szóba került. Innen a felhalmozódott "tudás", meg a netes fórumokból. :)

    Bye, jó éjt.

    Nekem csak most kezdődik a netes élet, éjfélkor jönnek elő az UHU netes haverok, és nekem kell alkalmazkodnom hozzájuk.
  • Taranov
    #31
    Abszolút igazad van, nem cáfollak meg, de én a számhordozhatóság hiánya miatt sem lépnék át, de mivel nem vagyok olyan fontos ember, ezért főként azért, mert nem tartom elég jónak a voda hálózatát.
    A másik ok pedig az, hogy a családom "20-as."
  • Taranov
    #32
    Nekem meg most kezdődik az alvás :)
  • Pheel
    #33
    Lézer, mint gerincvezeték? Te kevered a lézeres technológiával működő üvegszálas kábelezést a sima lézerfénnyel működő levegő közegű adatátvitellel :) Csak óvatosan! :)
  • Pheel
    #34
    És? Attól te még lehetsz más. Köcsögség ez a "hálózaton belül" duma. Válassz olyan csomagot, hogy ne számítson kit kell hívnod! :)
  • shabba
    #35
    Nem keverem wireless lézert használnak nagy sebességű adatátvitelhez. A legnagyobb készülék 5km-re visz el 100Mbps-el, ami azért nem olyan rossz gerincnek. Nálunk legkisebb típus(150m) van mivel a háztömbök közötti távolság nem túl nagy kb.30-50 méter a legnagyobb távolság épp a mi házunknál van 200 méter ide egyel nagyobb teljesítményű eszköz van rakva.

    A házak között így van kilőve egy 100Mbps-es háló, azért ez elég jó gerinc. Egyébként sok ISP még a nagyok is nem mindig használnak üvegszálat, vannak wireless szakaszok is több helyen microval vagy lézerrel megoldva.
  • mikike
    #36
    azért mert gprsel mégsem tudsz letölteni
    kissé darabos

    marad a matáv 0-7ig
    amúgy ha csak előfizetést veszel, telefont nem a havidíj a fele
    és a voda a legjobb
  • Xboxman
    #37
    55ms PING-em van az ngz-re!Csoda történt!Háleluja,háleluja!Axelero rula!
  • Xboxman
    #38
    köszke
  • Xboxman
    #39
    köszke,ne félj te is beérsz...
  • Xboxman
    #40
    "1 25 ms 26 ms 27 ms asr0-varosmajor.matav.net [145.236.225.162]
    2 25 ms 23 ms 22 ms ge4-0-0-19.pe0-ip2.matav.net [145.236.237.253]
    3 23 ms 42 ms 27 ms ge1-0-0.border2.matav.net [145.236.245.10]
    4 44 ms 47 ms 49 ms dtag-if.matav.net [145.236.246.10]
    5 50 ms 52 ms 53 ms F-gw12.F.net.DTAG.DE [62.154.17.194]
    6 58 ms 54 ms 51 ms so-3-0-0.pr2.fra1.de.mfnx.net [216.200.115.77]
    7 61 ms 61 ms 51 ms so-0-3-0.cr2.fra1.de.mfnx.net [62.4.68.149]
    8 53 ms 52 ms 75 ms so-1-0-0.cr2.fra2.de.mfnx.net [62.4.64.33]
    9 66 ms 77 ms 74 ms pos1-0.er1a.fra2.de.mfnx.net [62.4.64.18]
    10 52 ms 53 ms 52 ms 62-4-67-21.ngz-datacenter.net [62.4.67.21]+