Szekeres Viktor

Mentő­expedíció - Szám­kivetett a Vörös Bolygón

Ridley Scott scifije a Bálnával és a HÉV-vel az őszi mozifilmes kínálat harmadik legjobb közönségfilmje lett. És megmutatta, hogy igenis lehet tudományos alapon jó filmet készíteni.

Hogy tetszett a Ment?expedíció?
  • Tetszett, jó film.
  • Közepes lett.
  • Gyengén sikerült.
  • Még nem láttam.
A számítástechnikai tanulmányokat folytató Andy Weir debütáló könyve, A marsi a semmiből, a net segítségével vált nagy sikerré. Először ingyenesen letölthető szériaként volt elérhető, majd minimális áron lehetett megvenni e-bookként, mielőtt még bestsellerré vált volna. Az efféle népszerűséget természetesen Hollywood is meg szokta lovagolni, akadt is producer, aki lecsapott a jogokra egy nagyköltségvetésű produkció létrehozásának reményében. Ridley Scott rendezésében a főszerepet Matt Damon kapta meg, a népes szereplőgárdát pedig csupa ismerős arccal töltötték fel - minden adott volt a sikerhez.


Persze ehhez többek között az is kellett, hogy könnyen el lehessen adni a Mentőexpedíció koncepcióját, s bizony ezúttal is klasszikus, egymondatos történetről van szó: egy űrhajóst a társai "véletlenül" a Marson hagynak, így egyedül kell megpróbálnia életben maradni. Talán nem spoiler elárulni, hogy ezúttal realistább megközelítésre kell számítanunk: a filmben nincsenek földönkívüliek, vagy más, valóságtól elrugaszkodottnak tűnő megoldások. Az ember küzdelmét láthatjuk a természettel, egy másik bolygóval, és a cél az életben maradás.

Többet nem is érdemes elárulni a történetből, hiszen a Mentőexpedíció akkor működik igazán, ha az ember a főhőssel együtt fedezi fel a bolygót és a lehetőségeket - aki látta az előzetest, az persze kimarad ebből az élményből. És bizony élményről beszélhetünk még akkor is, ha Mark Watney kezdeti próbálkozásai és pepecselései nem túl izgalmasak, de talán éppen az teszi lenyűgözővé a történéseket, hogy nincsenek hollywoodiasan túldramatizálva. Persze amikor a folytatás során "kitágul a világ", már bőven kapunk drámai és izgalmas szituációkat is, de a tempóváltásra szükség is van.

A feszültség mellett egyébként egyfajta pozitivizmus, optimista látásmód lengi át a filmet, valahol felemelő látni azt, hogy mire képes az ember (vagy egy ember) annak érdekében, hogy elérje célját - s azt is, hogy mire képes egy közösség azért, hogy segítséget nyújtson. Mindezt pedig Matt Damon színészi erőfeszítései koronázzák meg, hiszen nem vállalt egyszerű feladatot, annak ellenére, hogy hálás szerepről van szó.


Egy bizonyos réteg egyébként már csak azért is csápolni fog a Mentőexpedíció láttán, mert rengeteg tudományos dolgot tartalmaz. Szerencsére a könyv hosszadalmas leírásait fogyaszthatóbbra alakították át és a problémák száma is csökkent, de még így sem szűkölködünk kreatív és alapos indoklással alátámasztott megoldásokban, márpedig ez hollywoodi filmeknél igen ritka, főleg a scifiknél, mely műfajban a definíció szerint elengedhetetlen lenne a tudományos alap.

A Mentőexpedíció klasszikus egyszemélyes filmnek tűnik első pillantásra, s bármennyire is izgalmas és "érdekes" az alapszituáció, sajnos a készítők elkövetik azt a hibát, hogy azt az egy személyt nem tipikusan szerethető figurának állítják be, érzelmi kapocs híján pedig a néző is kevésbé aggódik érte, márpedig az elengedhetetlen dolog lenne. Nem arról van szó, hogy Watney karaktere unszimpatikus, és azért is jár a kalapemelés az íróknak, hogy nem annyira klisésre vették a figuráját, de ha már ő tölti ki a játékidő elég nagy részét, akkor közönségbarátabbra is sikeredhetett volna. Még akkor is, ha egyrészt a könyves alapanyag adott volt, no meg maga a trauma, hogy egymagában egy bolygón ragad az ember, számunkra elképzelhetetlen, s valószínűleg ez nem a jobbik énjét hozza ki belőle önvédelmi reakcióként.


Okos és működőképes film a Mentőexpedíció, de nagyon messze van attól, hogy kiemelkedő legyen. Viszont mivel a nézők javarésze elégedett lesz vele valamilyen szinten, ezért szinte csak pozitív véleményeket hallhatunk róla, s mi is beállunk a sorba. Ha az ember egy évben csak tíz hollywoodi popcorn filmet néz meg, akkor abból az egyik legyen a Mentőexpedíció. Aki pedig még több tudományra és balszerencsére vágyik, annak ajánljuk a könyvet is. Érdemes.

(Azt már csak zárójelben jegyeznénk meg, hogy bár zömében űrhajón és a Marson játszódik a film, a hazai forgatásnak köszönhetően jó pár olyan jelenetet láthatunk, melyek helyszínei ismerősek lehetnek a fővárosiaknak. A film lakossági megjelenését követően ez a tényező remek alkalmat kínál majd újranézés során ivós játékokra, mint ahogy a magyar színészek feltűnése is.)

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Mentőexpedíció (The Martian)
színes, magyarul beszélő, amerikai sci-fi, 136 perc, 2015
12 éven aluliak számára nagykorú felügyelete mellett ajánlott

rendező: Ridley Scott
forgatókönyvíró: Drew Goddard
operatőr: Dariusz Wolski
producer: Simon Kinberg, Ridley Scott

szereplők:
Matt Damon (Watney)
Jessica Chastain (Lewis)
Michael Pena (Martinez)
Kate Mara (Johanssen)
Sebastian Stan (Beck)
Aksel Hennie (Vogel)
Jeff Daniels (Teddy)
Chiwetel Ejiofor (Vincent)
Sean Bean (Mitch)
Kristen Wiig (Annie)
Mackenzie Davis (Mindy)
Benedict Wong (Bruce)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ender Wiggin #20
    Gravitáció?
  • vizes #19
    Ah, elnézést! Csak pontosan. :-D
  • Macropus Rufus #18
    csak a pontosítás véget: a StarWars-ban nincsenek lézerfegyverek, sem lézerkardok meg semmiféle lézer. Sugárvető van, meg fénykard. Pontosabban fény szabja (Lightsaber)
    A többi stimmel. ;)




    Utoljára szerkesztette: Macropus Rufus, 2015.10.16. 22:40:26
  • vizes #17
    Á, nem érdemes rugózni rajta.
    Az ilyeneket az már nem zavarja, hogy a sztár vársz lézerágyúi(!) tyú-tyú hangot adnak az Űrben(!).
    Persze a sorozatnak feltétlen rajongója.
    Utoljára szerkesztette: vizes, 2015.10.16. 18:35:42
  • Macropus Rufus #16
    lehet félreértettél :)
    arra gondoltam, hogy az emberek tényleg jobban keresik a racionalitást egy scifiben mint egy akció filmben.
    Ide tartozik ez a film is. Vannak benne nem valóságos és vannak benne igenis valóságos elemek. De ez még ettől csak egy film.
    Viszont ebben mindeki a hibákat keresi, mert nem olyan egy vihar meg egyáltalán 90km/h szelet meg sem rézel mert pici a légköri nyomás stb...

    "A Marsiban ezekkel szemben az az igazi durranás, hogy szinte semmi valótlanság nincs benne, mégis izgalmas és jó film."
    azért a homokviharban volt némi túlzás. És nem a szélre gondolok, hanem arra, hogy komoly elektormos tőltéssel bír egy ilyen vihar. Vélhetően agyoncsapta volna őket a kisűlés, de ha meg is megusszák, akkor meg tonnányi port visznek be az űrhajóba aminek a szűrői azonnal eldugulnak, a berendezésekre is rátelepszik, amik túlmelegednek és kikapcsolnak, vagy leégnek. Ez valós helyzet. A Holdon is már a finom por statikus töltöttsége okozott gondott.
  • inkvisitor #15
    Ez a film épp azért üt nagyot, mert túlnyomórészt SCI, a FI rész összesen két-három tényre csúszik vissza, ebből az egyik az indítójelenet, a másik az űrhajósok sugárvédelme. Ettől eltekintve minden realista, megvalósítható a mai technológiai ismeretekkel. Nem történik semmi olyan, ami a valóságban máshogy menne.
    A mai akciófilmek meg nem idemérhetőek, mert ahol a személyautó fedezékében túléled gyengébb csapatszállító átlyuggatására tervezett puska sorozatát, az mese.
    Viszont a Marsi-ban tényleg komoly tétel volt annak a molyolása, hogy mennyi ideig elég a lyukas űrruha levegőkészlete, mennyi ideje van kimenni, megkeresni egy működőt, és visszatérni a zsilipbe, mielőtt megfullad. Vagy mennyit kell levágni pontosan a energiaszükségletből, hogy a létfenntartó rendszert ellétva elég energiája legyen a mozgásra. Ilyesmivel egy akciófilm nem foglalkozik.
    Az autóelkötés meg azért van még mindig dróttal, mert hogyan nézne ki, hogy az autó mellett nekiáll valami elektromos kütyüvel dolgozni? Nem elég látványos, akkor már jobb a drótok átkötése. Az mellékes, hogy a leggagyibb indításgátló is lebénítja ma már az autót ilyenkor. De már 10 éve voltak olyan Mercik, amiker kulcs nélkül max trélerrel vittél el, mert annyi helyen tiltotta le az indítást, hogy nem lehetett ellopni.
    A Marsiban ezekkel szemben az az igazi durranás, hogy szinte semmi valótlanság nincs benne, mégis izgalmas és jó film. Épp ezért kötöttek bele a szélerőbe, mert mást nem találtak.
    Utoljára szerkesztette: inkvisitor, 2015.10.16. 13:10:56
  • Macropus Rufus #14
    nem kell katasztrófa filmig menni :) elég ha megnézed pl. a Szemtől szemben c. film kis akció jeleneteit: ak47 elől egy közönséges kocsi ajtó megvédi az embereket.
    Vagy nézd pl. a Tovlajtempót (pont tegnap néztem :) ): abban kb. semmi nem valóságos.
    Próbált már valaki bicskával elindítani egy Ferrarit? Meg a tipikus: két kábelt kötök össze oszt megy. Aha. Egy szaros semmire nem jó amcsi izomgépbe ugrókódos indításgátló van, de a 50milliás Ferrári két drót összekötésével indúl. De a scifi filmekben mindeki a valóságot akarja látni. Oka: ismeretlen.


    Utoljára szerkesztette: Macropus Rufus, 2015.10.16. 10:01:06
  • Soundmaker #13
    Engem igazából a manapság fordítva bekötött emberek döbbentenek meg. Az teljesen rendben van amikor fél városok omlanak össze katasztrófa filmekben, de egy szintén sci-fin számon kérik a Mars légköri viszonyainak valótlanságát. Könyörgöm ezért Science-FICTION (kiemelve a lényeget). Aki élethűséget akar, az nézzen dokumentum filmet a marsról. Ez a film egy kellemes popcorn mozi a jobbik fajtából. Nem vált meg semmit, főleg nem a filmipart. Az Interstellarban is voltak fikció elemek, a műfajnak pont ez a lényege... Igazából marsi is dobbanthatott volna marha nagyot ha kap még 1 óra játékidőt, ahol a karaktereket jobban kiemelik, itt a teljes sztori vitte el a rendelkezésre álló időt, és némileg a karakterek is laposabbak emiatt. Matt Daemon belead mindent a filmben, de tegyük hozzá nem az a tipikus mély karaktereket megjeleníteni tudó színész. Ettől függetlenül ebben a filmben hozza azt amit kell.
  • Peetboy #12
    Igenis nagyon jó volt a film! Tartalmas, látványos, valósághű! Nagyokosok !! Túl sok negatív kommentet írtak olyanok, akik nem is látták a filmet ! Előbb nézd meg a filmet, utána mondj véleményt róla !
    Sok minden amit a filmben mutattak, a jelenlegi tudásunk alapján a Marsról igazak. De a légnyomást, légkört és a gravitációt és még sorolhatnám....pontosan nem tudjuk ma sem. Mert a Nasa és más kutatók, mindig mást mondanak. Hol ezt, hol azt.
  • gothmog #11
    Link
    "A könyv írója is elismerte, hogy ez a legkevésbé életszerű dolog a történetben, és a film elején láthatjó jelenet is egyértelmű túlzás, a drámai hatás fokozása, és a történet elindítása volt a célja, de ma már inkább egy rosszul sikerült hajtóműtesztet írna a helyére."