19
  • Sydra
    #19
    Sok dolog működne sok helyen, de az ilyen kezdeményezések nem a megoldásokról szólnak, hanem az élősködésről.
  • csigafi #18
    Újrahasznosítás nem működne ebben az esetben?
  • TokraFan
    #17
    Mielőtt valaki belekötne: A kobaltot számos területen hasnzálják, nem csak az elektronikai iparban. Vagyis pereljük be az egész világot, de még véletlenül sem azokat, akiket valóban jogos lenne!
  • TokraFan
    #16
    Felfogtad egyáltalán, amit írtam? Egyáltalán, mi köze a gyerekeknek meg az érzelmeknek ahhoz amit én írtam? Semmi, csak tudni kéne mondatokat értelmezni, ami számodra mindig is nehezen ment.
    A brilliáns "logikád" alapján, ha holnap az autószerelőd beépít neked egy féktárcsát a kocsidba, aminek gyártásához a kongói gyerekek által kitermelt nyersanyagot használták fel, akkor arról majd a szerelőd vagy a féktárcsa gyártója tehet? Epic Logic! B*szki, akkor minden egyes huszonnyolcadik cégnek egy gyártási láncban, meg kéne vizsgálnia, hogy az alapanyag honnan származik? És hogyan vizsgálná meg egyáltalán, te nagyon okos? Gyárlátogatásra megy minden egyes beszállító, minden egyes gyárába? Akkor legközelebb ha vásárolsz valamit, előbb látogass el a gyártóhoz és az összes beszállítóhoz, hogy ellenőrizd a helyzetet. Azon azért majd ne csodálkozz, ha nem engednek be.
    A bányát üzemeltető cég a felelős aki a konkrét munkakörülményekért felel, karöltve a Kongói kormány politikusaival és egyéb hatóságaival akik meg szemet hunynakfelette (ha léteznek egyáltalán).

    Az meg valóban hidegen hagy, hogy a hiszékeny hülyéknek mivel lehet kimosni az agyát.

    Ostoros
    Valóban! Vagyis azt is be kéne perelni, a kínai céggel és a kongói kormánnyal karöltve. Ez a lényeg! De valahogy mégis megint -csak- az amerikai IT cégeket perelik, nem mintha kobaltot csak ők használnának fel (mondjuk globálisan mindenki, aki elektronikai eszközöket gyárt, beleértve kb. többezer céget a világon).
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2019.12.18. 23:10:00
  • Myers
    #15
    Afrikát most Kína rabolja le, megtanulták a leckét, hogy hogyan kell.
  • ostoros
    #14
    Nem, nem mindegyiket kínaiak üzemeltetik. Az egyiket britek például. Benne van a cikkben.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.12.18. 19:50:25
  • ostoros
    #13
    "csak legyen ócsóóóóóóóóóóóóó az ájfon..."
    Ha legalább ez igaz lenne, de nem az... Szarért hugyért legyártjuk, aranyért áruljuk, ez a menő céges politika.
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2019.12.18. 19:47:14
  • Sydra
    #12
    Azért mert csak a nyugati kormányok és cégek akkora lúzerek, hogy le lehet húzni őket mindenféle kitalált önsajnáltató hülyeséggel. Ott fejtenek ki nyomást, ahol tudnak. A kínai meg a kongói kormány elhajtja őket a búsba. A kínai meg kongói cégek meg tesznek a közvéleményre.
  • Sydra
    #11
    Ja persze, mindenki hibás, kivéve a kanapén fekvő iphone-ról kommentelő és látványosan felháborodó emberkék, meg a szocialista kormányok, akik annyira lezüllesztik az országokat, hogy az lakosok rá vannak utalva arra, hogy a puszta kezükkel bányásszanak napi 3 dollárért.
    Hurr durr a gonosz kapitalistákok tönkreteszik a világot! Tilcccssunk be mindent!
    Utoljára szerkesztette: Sydra, 2019.12.18. 19:15:42
  • flashpointer2
    #10
    Persze hogy kokorszaki modszerekkel dolgoznak, ki vinne barmi toket is egy olyan primitiv orszagba ahol 30 eve polgarhaboru van?
  • molnibalage83
    #9
    Az, hogy milyen ország cégében dolgozol, az egy igen vicces dolog ma.
    Én pl. az AFRY Erőtervben dolgozom. Akkor ez most magyar, svéd vagy finn...?

    A kínai gyárakban sokszor az európai tőke gyárt dolgokat.
    Szóval ezzel a dumával nem sokat győzöl meg. A cikk lényege az, hogy a fejlettebb országok pont olyan rablógazdálkodást folytatnak, mint 150+ éve volt sok helyen. Megy a duma a PC-ről, a szép demokratikus elvekről és a piac majdnem mindenhatóságáról, de közben simán belefér a gyerekmunka, ártalmak, csak legyen ócsóóóóóóóóóóóóó az ájfon...
  • dyra
    #8
    Ha nem érted akkor azt nem fogja tudni neked senki elmagyarázni. Ha neked rendben van, hogy amit használsz az rabszolga és gyerekmunkával készül akkor rendben van.

    Azonban az emberek jónagy százaléka ezen felháborodik. És annak lehetnek bizonyos hatásai.

    Ez egy erkölcsi / morális kérdés elsősorban.
  • TokraFan
    #7
    Csak halkan jegyezném meg, mielőtt megint elszabadul itt a "gecinyugatimultik" életérzés, hogy a bányákat egy KÍNAI cég üzemelteti, mint az a cikkből is kiderül! Nem teljesen értem, mi köze az IT ágazatnak ahhoz, hogy az egyébként teljesen másik ágazathoz tartozó vállalkozások milyen módszerekkel dolgoznak, de legfőképpen azt nem értem, miért nem az a Kínai cég a per-kereset célpontja, akik a helyzetért közvetlenül és konkrétan felelősek, beleértve a Kongói kormányt és azok vélhetően maximal korrupt politikusait is, akik engedik a kínai cégeknek, hogy ilyen körülmények között dolgoztassák az embereket??

    Onnantól, hogy nem a bányászati céget perelik, számomra alapjaiban bűzlik az egész ügy.
  • dyra
    #6
    Az egész világot perelhetik. Mindenki tud róla.
  • kvp
    #5
    Az eladhatatlanul draga kevesbe zavaro, a gond az, hogy gyakorlatilag nincs valasztasuk, vagy ehen halnak vagy dolgoznak ahogy tudnak. A problema az, hogy ezt tenykent elfogadja mindenki, a helyett, hogy a termekeken realizalt profit egy reszet visszajuttatnank a banyaszoknak.

    Alapvetoen a klasszikus profitmaximalizalas a problema es mindket egyszeru megoldas (a helyi banyaszat beszuntetese vagy az automatizalas) rontana az erintettek helyzeten. Minden mas megoldas pedig azt igenyelne, hogy a fent emlitett banyatarsasag jelentos profitot forgasson vissza a helyi emberek megsegitesebe. Egy klasszikus kapitalista szemlelet viszont csak a profitnovelest fogja nezni.
  • NEXUS6
    #4
    Azért azt lássuk, kicsit más oldalról szemlélve a dolgot, hogy ha minden környezetvédelmi és munkavédelmi előírást, értsd olyat is, ami nem adott országban, hanem pl. az EU-ban érvényes, betartanának, akkor ezek a termékek eladhatatlanul drágák lennének.
    Másrészt, ha ezek az emberek nem dolgozhatnának azokban a bányákban, akkor nem dolgozhatnának sehol sem és gyak az éhhalál, és/vagy háborúzgatás várna rájuk.

    De gondolom Grétának és a vegán méregzöld barátainak van erre az alapvető ellentmondásra, és a rendszerbe kódolt igazságtalanságra is valami ötletük. Mondjuk egy tömegdemonstráció valaki ellen, hiszen az mint tudjuk, minden problémát megold!!! ;)
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2019.12.18. 13:45:35
  • barret
    #3
    Itt nem a céggel van a probléma,hanem avval,aki vállalja a szopást. Vagy talán kényszermunka van? Nem hiszem. Amíg oda mennek önként dolgozni,nincs mit tenni.
    Utoljára szerkesztette: barret, 2019.12.18. 13:04:54
  • csigafi #2
    Az ember élet nem számít csak a profit. Ha tehetnék ingyen dolgoztatnának egyes emberek Magyarországon is vannak ilyen szörny szülöttek.
    Sok olyan eset is van hogy a multi 100 dollárt küld- fő ként a munkásoknak csak a helyi kis főnökök annyira lefejik hogy ebből csak 2-3 dollárt fizetnek ki azt is sajnálva.
    Környezet védelem meg nem létezik. Magyarországra is azért települ be miden féle gyár mert más országokból már kivannak tiltva a környezet szennyezés és az egészségre káros tényezők miatt.
  • tom_pika
    #1
    Közünk? Legyen minden óccsó, és a környezetet meg ne szennyezzék a nemtudomkik!! Ez a lényeg!