7
  • figyu
    #7

    "Kína jelenleg az évente kitermelt 110 000 tonna ritkaföldfém 90 százalékára tart igényt. "
    Szerintem helyesen : "Kína a ritkaföldfém kitermelés 90 százalékát adja". Ezért döntöttek úgy, hogy a 3. pont (konkurencia kicsinálása) megvolt, jöhet a 4. (durva áremelés).

    Ha ezt a 90%-ot nem adná el, azt -pár afrikai országot kivéve- mindenki megérezné.
  • figyu
    #6
    Én emlékszem a 4. lépésre, modellezőként. Kis 5-10 dolcsis elektromotorok. Kiviteli vámot emeltek, így volt egy hirtelen drágulás. Ez is nagyon ügyes lépés, hiszen KIVITELI vám. Tehát a saját cégeket nem szívatja annyira, versenyképesebbekké válnak a kínai gyárak.
    A kínai vezetők nem hülyék. Még nem hallottam tőlük hülyeséget. :)
  • figyu
    #5
    Hogy ne adná el, Ha nem adja el nincs bevétel. Eladja csak drágán.
    És KELL sokfelé: ez van minden jó mágnesbe (pl. elektromos motorok, hangszórók), mobilba, merevlemezbe, stb..

    Én úgy tudom így történt:
    1. Kína felfuttatja a termelést.
    2. Kína olcsón elárasztja a világpiacot. Olcsón, mert van állami támogatás, olcsó munkaerő, és a környezetvédelemre nem kell költeniük :(
    3. Konkurencia pár év alatt tönkremegy, hiszen(2..3x drágában állítják elő, mit amennyiért Kína adja. A politikusok nem is nagyon erőltették, ezek a gyárak nagyon környezetszennyezők. Senki se akar ilyet a szomszédba. Ez ugye Kínában nem gond.
    4. Na ekkor emeli meg Kína az árát: (bányászati adó, kiviteli adó).

    És már nyertek is, mert nincs mit tenni, hiszen "bánya megnyitása és termelőkapacitásának felfuttatása 10-15 évig is eltarthat"

    Közgazdaságilag egyszerűen gyönyörű, így kell hosszú időre monopóliumot szerezni a világpiacon.
    A kínai vezetők nem hülyék. Még nem hallottam tőlük hülyeséget. Sajnos nálunk nem ez a helyzet...
  • citkar
    #4
    figyu:
    De, igényt tart, ugyanis nem adja el. Ezzel is magasan tartva az árát.
  • figyu
    #3
    "... bánya megnyitása és termelőkapacitásának felfuttatása 10-15 évig is eltarthat, vagyis csak hosszú távon lehet számítani diverzifikációra"

    diverzifikáció

    a kockázat csökkentésére irányuló magatartás a portfólió (értékpapírok, vállalati üzletágak stb.) bővítése révén

    talán inkább megtérülés.
  • figyu
    #2
    "Kína jelenleg az évente kitermelt 110 000 tonna ritkaföldfém 90 százalékára tart igényt. "

    "tart igényt" ???
    talán inkább kitermeli.
  • jawarider2
    #1
    "eltarthatm..."