16
  • CairoJack
    #16
    Mekkora lenne egy ilyen világítós callgirl...
  • wraithLord
    #15
    Én ezeket (és amin alapulnak), nem is nevezném cikknek. Nem véletlenül hívom hírnek őket...

    Kivéve talán a NewScientist-et, azok már jóval igényesebb munkák. Onnan is szoktak fordítani.
  • idebudanemoda
    #14
    a dezső. így könnyebben megtalálják a pincében.
  • Tetsuo
    #13
    Valójában az sg írói nem riporterek vagy cikkírók, csupán fordítók. Az eredeti bulvár cikkek is ilyen pongyolák.
    A komolyabb szakmai cikkeket nem konnyu pontosan, szépen fordítani. Abban az esetben talán elofizetési díja lenne az sg-nek. ;)
  • gforce9
    #12
    A riportergének az sg íróitól viszont messze állnak. :)
  • wraithLord
    #11
    Végül is tényleg az a lényege ennek a hírnek, hogy sikerült létrehozni világító malacot. Ami annyit jelent, hogy a GFP gént végre malac modellorganizmuson is tudják majd használni.

    A riportergének messze nem mai keletű génsebészeti eszközök. A GFP gén sem annyira új (2008, ha jól tudom), csak végre disznó esetében is működik.

    A többit cygnaa elmondta.

    Amúgy az eredeti, LiveScience hír - amit az SG szerkesztője lefordított - is kb. ennyire semmitmondó.
  • gforce9
    #10
    Borzalmasak az ilyen cikkek. Kifejlesztették a világító malacot...... Ja persze, biztos ez volt a cél, hogy neoncsíkot húzzon. Egy többmilliós kutatásra csettintésre pénzt adnak úgy, hogy a végcél a világító malac. Pofám leszakad, hogy tudományos portál lehoz ilyen hírt ilyen tévesen tálalva. Cygnaa én is köszönöm a pontosabb infókat. +1
  • halgatyó
    #9
    cygnaa: köszi a magyarázatot, ez tényleg hiányzott a cikkből, és így érthetőbb.
  • halgatyó
    #8
    Ez a cikk nagyon jó! Fetrengve röhögtem.
    A világító malac nagyonis praktikus. A Kolompár Rómeó Májkeldzsekszonnak nem kell annyit kutakodnia az ólban:-))
    Csakhát nem lehet biciklin hazatólni, mert meglátja a rendőr:-))
  • Pares
    #7
    Aki kíváncsi rá, hogy hová fajulhat ez az egész, az nézze meg a Gattaca c. filmet.
  • zola2000
    #6
    Helyette méregdrága kezelésre kell elmenni, a gazdaság nem vesztene ezzel, mi meg nyernénk.
  • KisVejneKoska
    #5
    Nekem ez azért érdekes, mert 2010-ben kezdtem a zetegyemet, és 2011-ben mikor először elhintették a GFP-t biofizen, már volt betéve ábra két világító orrú malackáról. wheh.

    Egyébként jó dolog a gének bejuttatása, kiütése, kifejeztetése.. A terápiás lehetőségeit hagy' ne kelljen ecsetelni, de akár modellek felállításához is kiváló. :)
  • cygnaa
    #4
    Szeretném rendbe tenni ezt a hírt, mivel a cikkben van némi pontatlanság és szakmabeliként ez bizony fáj, pláne a "tudomány" rovatban. A cikkben linkelt videó aláírásából teljesebb képet kaptam, mint az itt megjelent írásból...

    Tömören:
    A betegségek gyógyításában a jövőben igen fontos szerepet tölthet be a génterápia. A módszer sikeréhez szükség van a rosszul, vagy nem működő örökölt gének "javítására", azaz a tökéletes DNS szakasz (=gén) bejuttatására ÉS annak kifejeződésére a beteg szervezetében.
    A fenti kísérletben egy kör alakú plazmid DNS-t juttattak be a még embrionális állapotú malacba - ez tartalmazta a bejuttatandó speciális gént ÉS mögéépítve az UV fényben zölden fluoreszkáló GFP jelzőgént (a cikkben ez tévesen GDF). Az utóbbi kizárólag az ellenőrzésre szolgál: ha világít, akkor a gyógyításra szánt génünk is nagy valószínűséggel működik, ugyanis egy "blokkban" jut be a kettő - ezt persze még fehérje szinten is ellenőrizni kell a későbbiekben.
    Mivel az állat csak kevés sejtből állt a sikeres beépüléskor, a fejlődése során ezen sejtek utódai "örökölték" a bevitt géneket - így felnőtt korban már szépen észlelhető volt a GFP marker jel a különböző testszöveteiben, pl. bőrében.

    Mindezek fényében érzékelhető, hogy igenis támogatni kell az ilyen jellegű kutatásokat, mivel itt is az emberi gyógyítást megelőző állatkísérletekről volt szó.
    A cikkíró igenis utánaolvashatott volna mindennek!

    Boldog Új Évet kívánok mindazoknak, akik végigolvasták!
    Egy fiatal biológus :)

  • fecg21
    #3
    Ettől még doktor mefityisztó is értelmesebb dolgot alkotott...
  • hgaben90
    #2
    Már csak pár lépés az ötseggű majom.
  • jawarider2
    #1
    "melyekkel talán ki tudnak küszöbölni bizonyos betegségeket...."

    Ha megtörténik akkor ki fog venni sok méregdrága gyógyszert ?