46
  • Papichulo
    #46
    Igen, de ezt teljeseggel illegalisan teszik, nem pedig a lentebb hivatkozott kinai tobbsegi tulajdon okan. Elkeserito ez az egesz...
  • Cat #45
    "Nem kezdhetnek el Mercedeseket vagy Siemens vonatokat gyartani."

    Elvileg. A gyakorlatban azonban ezt teszik.

    http://www.topgear.com/au/photos/fake-cars-of-beijing-2012
  • Papichulo
    #44
    Ja, egy relevans cikk: http://www.portfolio.hu/befektetesi_alapok/kulfoldi_alapok/hatat_forditanak_kinanak_a_befektetok.183909.html
  • Papichulo
    #43
    az állótőke helyben marad. aztán majd versenyezhet a saját termékeivel, ha esetleg Vietnámban épít egy új gyárat.

    Mi az, hogy "versenyezhet a sajat termekevel"? A brand, a szabadalmak, maga a termek, az mind a jogtulajdonos kezeben marad. Nem kezdhetnek el Mercedeseket vagy Siemens vonatokat gyartani.

    autómárkákat vásárol fel, vagy a Lenovo az IBM laptop vonala mellé, most a szervereket is megszerezte

    Melyek minosege - allitolag - hatalmasat esett azota. Nem tudok olyanrol, hogy ilyen esetben a teljes R&D kepesseget atadtak volna.

    A UK hasonlatod egy non-sequitur. Nem ertem a parhuzamot.

    ezért Kínának a saját betelepült cégeinkkel fizetünk, leegyszerűsítve.

    Hogy mi? Az allam tartozasait a magantulajdonu cegek, onmaguk eladasaval fedezik? WTF???

    Nem is biztos, hogy olyan globális hatalomként akar megjeleni, mint az USA

    Akkor mar eleg messze kerultunk innen: "csak éppen Kína, meg India [katonailag] eléri, vagy le is körözi ezt a [USA] szintet"

    Mutass egy olyan háborút, amit csak a levegőből meg tudtak az amcsik nyerni!?

    Lybia (tobbszor is), Tanker War (+USN), OP Iraqi Freedom, OP Allied Force, OP Deliberate Force, Battle of Britain (nem USA)

    Egyebkent itt nem feltetlenul haborurol van szo, hanem a kereskedelmi utvonalak szabadon tartasarol vagy eppen lezarasarol. Mindkettore kepesek ugy "barhol a vilagon", hogy a PRC semmit sem tud tenni... foleg az utobbi ellen.

    Az atomütőerő elrettentésre szolgál, az atom ugyanis nem hatékony fegyver

    Ki beszelt itt nuclearis fegyverekrol? Kina amugy sem lenne annyira orult, hogy par millio aldozatert cserebe az egesz orszagat egy neonzold parkolova valtoztattatja.

    Mint ahogy az erejét sem!

    Te probalod bizonygatni az USA impotenciajat. Ez nem volt jo pelda.

    A NATO azóta is próbálja lenyelni a békát, hogy egy cíber támadással megbénították az egyik tagállamuk közigazgatását, bankrendszereét, informatikai infrastruktúráját.

    Ismet megkerdezem. Mit kellett volna csinalniuk? Kirobbantani a WW3-at Esztorszag par oras informatikai tamadasa miatt?

    Kína egy szárazföldi hatalom, ha partraszál 10 000 tengerészgyalogos

    Pont errol van szo, hogy nem kell, hogy partraszalljon senki! A USAF es a USN egyedul kepes a PRC teljes gazdasagat terdrekenyszeriteni az infrastruktura rombolasaval es az orszag blokad ala helyezesevel. Es ez ellen a PLA az egvilagon semmit sem tud tenni.

    ps: Elnezest a kesoi valaszert.
  • NEXUS6
    #42
    "Kina gazdasaga ott fog egy hatalmasat fekezni, ahogy elkezdik fejleszteni a helyi bereket. Mivel - szinte - semmilyen hozzaadott tudassal nem jarulnak hozza a termeleshez, csak egy betanitott folyamatot vegeznek, ezert surgosen el fogjak onnan vinni a gyartast a nyugati cegek, olyan helyre, ahol meg joval olcsobban megteszik azt."
    Ez így egy leegyszerűsítése a dolgoknak. Nem tudom mennyit olvastál utána, de a Kínában való gyártatás nem úgy zajlik, mint pl. nálunk, hogy jön egy Merdzsó, az állam teletömi pénzzel, ők meg nagy kegyesen létrehoznak néhány száz munkahelyet. aztán ha túl magas a bérköltség, meg az új kormányzat esetleg megadóztatná, akkor leszereli a gyártósort és viszi Romániában.

    A kínaiak azért nem ugatják az üzletet, nem most tanulták, mint mi. A betelepült vállalatok nagyrésze közös vállat, aminek 51%-a a kínai állam tulajdona. Szal ha adott cég ki akar menni, ám tegye, de az állótőke helyben marad. aztán majd versenyezhet a saját termékeivel, ha esetleg Vietnámban épít egy új gyárat.
    A kínai töke ráadásul iszonyatosan erős, autómárkákat vásárol fel, vagy a Lenovo az IBM laptop vonala mellé, most a szervereket is megszerezte. Ez már a márkák, piacok legálisan történő kínai kézbe kerülésének időszak. Pont az zajlik le, ami az indiai függetlenségének elnyerésekor, a II. VH utá. Az hogy Gandhi járta a poros utcákat és szórta az igét egy dolog. A másik meg az, hogy a britek a II: VH alatt eladósodtak többek között a gyarmatok felé. Akik aztán gyakorlatilag kivásárlolták magukat a Brit Birodalomból.
    A nyugat nem tudja ellentételezni a fogyasztását, kvázi eladósodik Kína felé, ezért Kínának a saját betelepült cégeinkkel fizetünk, leegyszerűsítve.

    "Meg sokaig az is fog maradni. Power projection kepessege meg Franciorszagnak is tobb van."
    Nem is biztos, hogy olyan globális hatalomként akar megjeleni, mint az USA, elég az neki, ha az USA nem tudja ezt a hatalmát az ő érdekszférájában érvényesíteni.

    "az USA viszont kezdi elveszíteni globális katonai hatalmát.
    Azert a strategia bombazok es a CSG-k erosen vitatkoznanak ezzel a kijelentessel ;)"
    Mutass egy olyan háborút, amit csak a levegőből meg tudtak az amcsik nyerni!? Az atomütőerő elrettentésre szolgál, az atom ugyanis nem hatékony fegyver, max a civilek ellen. Ráadásul alkalmazása erkölcsileg lenullázza, hitelteleníti az adott politikai erőt nemzetközi szinten.

    "az oroszok a saját érdekszférájukban képesek az érdekeik érvényesítésére
    Mindig is azok voltak. Ez nem mutatja az USA gyengeseget."
    Mint ahogy az erejét sem!

    "Gruziaban soha nem is ervenyesult. Azonkivul egy informatikai tamadesert nem elinditani a 3. vilaghaborut gyengesegnek konyvelni el..."
    Grúzia PfP tagállam, gyakorlatilag NATO tag jelölt, az oroszok meg lenyomták. A NATO kijelentette szándékát a tényleges tagfelvételre. Hát erre azért én nem fogadnék.
    A NATO azóta is próbálja lenyelni a békát, hogy egy cíber támadással megbénították az egyik tagállamuk közigazgatását, bankrendszereét, informatikai infrastruktúráját. Ez kb olyan, mintha a kisöcsédet elviszed a diszkóba ahol a helyi dzsipók lenyomják, te meg úgy teszel, mintha semmi nem történt volna. Ez sem az erő jele azért.

    "20 ev mulva az USA jelenlegi es bevezetes/tervezes alatt allo fegyverrendszerei meg mindig a legmagasabb atlagszinvonalat fogjak kepviselni. Olyan technologiaval rendelkeznek, amirol Kina meg csak nem is almodozik. Sokat elmond, hogy ok meg normalis nagyteljesitmenyu hajtomuvet sem tudnak - sorozatban es megbizhatoan- gyartani, nemhogy egy korszeru SSN-hez merheto eszkozt."
    Na mesélj. Készül az UFO légierő, vagy micsoda?:D Kína egy szárazföldi hatalom, ha partraszál 10 000 tengerészgyalogos, akkor először is kapnak olcsóért egy raklap pólót, meg meghívják őket valami jó kis édes-savanyú mártásos ebédre, aztán egy gagyi iPhone klónnal a zsebükben hazaküldik őket.
    :D
  • NEXUS6
    #41
    A magasabb bérek ugyan magasabb gyártási költséget jelentenek. De egyrészt ezek olyan elenyészőek jelenleg, hogy a bérek többszörözése is még minddíg profitábilis és versenyképes terméket jelent. Azonban a magasabb bérek hatása ezenkívül a belső piac és a hazai vásárlóerő növekedése is. Márpedig stratégiailag pont erre van Kínának szüksége. Ugyanis amennyire mi függünk az ő olcsó áruiktól, ugyanannyira függnek ők, a mi vásárlóerőnktől. Ha ezt a függést csökkenteni tudják ez nekik jó, növekszik a politikai mozgásterük, a hatalmuk.
  • NEXUS6
    #40
    Hááát, azért olyan nagy különbséget nem látok. Kínának olyan seregre van szükség, ami egyrészt elrettenti az amcsikat és kezelni tudja a helyi, közeli konfliktusait, nagyobb erőt biztosít, mint a környező kisebb államoké (pl Taiwan annektálása, tengeri olajlelőhelyek fölötti ellenőrzés megszerzése). Szerintem ők hosszútávon sem törekednek globális katonai erőként működni. Arra gazdasági, informatikai megoldásokat keresnek, ami ráadásul sok esetben hatékonyabb is, mint a katonai.
  • Papichulo
    #39
    Kina gazdasaga ott fog egy hatalmasat fekezni, ahogy elkezdik fejleszteni a helyi bereket. Mivel - szinte - semmilyen hozzaadott tudassal nem jarulnak hozza a termeleshez, csak egy betanitott folyamatot vegeznek, ezert surgosen el fogjak onnan vinni a gyartast a nyugati cegek, olyan helyre, ahol meg joval olcsobban megteszik azt.

    Kína már jelenleg is regionális katonai hatalom

    Meg sokaig az is fog maradni. Power projection kepessege meg Franciorszagnak is tobb van.

    az USA viszont kezdi elveszíteni globális katonai hatalmát.

    Azert a strategia bombazok es a CSG-k erosen vitatkoznanak ezzel a kijelentessel ;)

    az oroszok a saját érdekszférájukban képesek az érdekeik érvényesítésére

    Mindig is azok voltak. Ez nem mutatja az USA gyengeseget.

    itt már nem érvényesül az USA globális katonai ereje ma sem

    Gruziaban soha nem is ervenyesult. Azonkivul egy informatikai tamadesert nem elinditani a 3. vilaghaborut gyengesegnek konyvelni el...

    Attól, hogy Kína nem lesz az USA korábbi erejével összemérhető hatalom, még nem biztos, hogy az USA az tud maradni!

    20 ev mulva az USA jelenlegi es bevezetes/tervezes alatt allo fegyverrendszerei meg mindig a legmagasabb atlagszinvonalat fogjak kepviselni. Olyan technologiaval rendelkeznek, amirol Kina meg csak nem is almodozik. Sokat elmond, hogy ok meg normalis nagyteljesitmenyu hajtomuvet sem tudnak - sorozatban es megbizhatoan- gyartani, nemhogy egy korszeru SSN-hez merheto eszkozt.
  • narumon
    #38
    A többi rész sem ennyire tiszta egyébként, mert tavaly már megérkeztek kínából a negatív dolgok is, idén várhatóan tovább erősödve (emelkedő bérek miatti gyártás megtérülés pl.)
  • narumon
    #37
    Én csak a katonai részébe kivánok bele vau. Szóval attól függ, hogy merről nézed, valószínűleg nem fog már mindenbe olyan súllyal beleszólni mint régebben, de ezt egy felnőtt kornak is vehetjük. Katonai technikában kína akkor sem érné utol USA-t 20 éven belül ha USA most minden katonai kutatást leállítana a kínaiak meg megtöbbszöröznék a ráfordított összeget. Ráadásul ettől nagyon messzire vagyunk USA ebben a pillanatban is sokszorosát költi katonia kutatásra mint Kína. És mivel nem tök hülyéket alkalmaznak USA-ban sem ilyen célre így feltételezhető, hogy a technikai fölény jelenleg nem csökken.
  • NEXUS6
    #36
    "Én nyitott vagyok mindenre, ez is egy elképzelhető lehetőség, csak jelenleg semmi nem utal rá."
    De igen, csak te olyan dolgokat az én HSZ-eimen kívül elvből nem olvasol.

    "USA gazdaságának legsebezhetőbb pontja a hatalmas energia igénye, amíg ezt el tudják látni (van olaj és földgáz tartalék), addig nem lesz gondjuk."
    Nem ez inkább a kínaiak egyik sebezhető pontja.

    "A mi helyzetünket meg nem érdemes velük összehasonlítani, ha megkapnák kölcsönbe az adórendszerünket, akkor egy év alatt összezuhanna a gazdaságuk. Ha így veszed, akkor persze sokkal erősebbek is vagyunk! :-)"
    Te veteted fel, ha az USA-ban xar lesz, akkor nálunk még xarabb. Csak jeleztem, hogy pont ez a helyzet, annak ellenére, hogy mi a 90-es években az akkori USA-hoz képest demográfiailag egy paradicsom voltunk.
    ;)
  • NEXUS6
    #35
    Nem az USA temetéséről volt szó, csak a megelőzéséről.
    Miközben a középrétegek elszegényedése miatt az USA-ban a vásárlóerő stagnására, csökkenésére, és viszonylag szűkülő költségvetési lehetőségekre lehet számítani, eközben Kínában ezekkel ellentétes trendek vannak.

    Amcsiban az össznépesség 300 millió, Kínában 1,3 milliárd. A legnagyobb autópiac, akármilyen piac jelenleg Kína. demográfiai oldalról arányaiban még lehet, hogy jelenleg több a szegény, de ezek is a jövőben potenciális vásárlóerőt jelentenek.
    A teljes képhez hozzátartozik, hogy ahogy az amcsi átlagember viszonylag magas vásárlóerejéhez hozzátartozik a benzin, vagy más termékek nyomott fogyasztói árai, ugyan úgy a kínai vásárlóerőt a kínai valuta nyomott árfolyamának figyelembevételével kell kalkulálni. Keveset keresnek, de az árak is alacsonyabbak.

    Kína már jelenleg is regionális katonai hatalom, az USA viszont kezdi elveszíteni globális katonai hatalmát. Ha nem lesz képes ezt fenntartani, akkor már nem lesz vonzó mint gazdasági/pénzügyi befektetés sem. A grúz háború, vagy az Észtország elleni ciber támadás bizonyította, hogy a NATO-val szemben pl. az oroszok a saját érdekszférájukban képesek az érdekeik érvényesítésére, itt már nem érvényesül az USA globális katonai ereje ma sem. Ilyen régiók száma a jövőben előreláthatólag csak növekedni fog.
    20 év múlva akár az is prognosztizálható, hogy nem lesz olyan egyedülálló globális hatalom, mint amilyen az USA volt a 90-es években. Attól, hogy Kína nem lesz az USA korábbi erejével összemérhető hatalom, még nem biztos, hogy az USA az tud maradni!
  • M2 #34
    "A kijelentésem az volt, hogy az USA 20 éven belül vissza fog csúszni egy középhatalmi státuszba."

    Én nyitott vagyok mindenre, ez is egy elképzelhető lehetőség, csak jelenleg semmi nem utal rá. Inkább a kihívóknak sűrűsödnek a gondjaik.
    USA gazdaságának legsebezhetőbb pontja a hatalmas energia igénye, amíg ezt el tudják látni (van olaj és földgáz tartalék), addig nem lesz gondjuk.

    A mi helyzetünket meg nem érdemes velük összehasonlítani, ha megkapnák kölcsönbe az adórendszerünket, akkor egy év alatt összezuhanna a gazdaságuk. Ha így veszed, akkor persze sokkal erősebbek is vagyunk! :-)
  • Papichulo
    #33
    1-2 főleg demográfiai jellegű dolgot azért kiemelnék a wikiből:

    Vicces, hogy az altalad magasztalt es 10-20 eves tavlatban globalis ellenfelnek tekintett Kina es India sokkal, de nagyon sokkal rosszabb mutatokkal rendelkezik, nemcsak az altalad idezett teruleteken, de ugy en bloc szinte mindenben. Az USA temetesenek egyik okat megis ezekben az enyhen romlo mutatokban latod... Sok embert elvakitott a kinai propaganda es a keleti parti kirakatvarosok.

    csak éppen Kína, meg India eléri, vagy le is körözi ezt a szintet.

    Katonailag? Azt maximum ugy, hogy egy teljes gazdasagi osszeomlas lesz az USA-ban.... es meg ugy sem biztos. Na ilyen merteku a diszparitas a harom orszag fegyveres eroi kozott!
  • NEXUS6
    #32
    1. Ez most mi? Ez egy válasz?
    Mit akarsz ezzel mondani? De akkor úgy tűnik magammal kell vitatkoznom. A kijelentésem az volt, hogy az USA 20 éven belül vissza fog csúszni egy középhatalmi státuszba. Ez nem azért lesz mert összeomlik az USA gazdasága, ugyanis mindenkinek érdeke, hogy ne legyen ilyen látványos törés. Hanem mert a relatív ereje csökken, elsősorban az USA-nak mint államnak, nem mint gazdaságnak. Lehet az is, hogy pl. katonailag nem lesz sokkal gyengébb mint most(hagyományos fegyverzetben azért valszeg csökkentenek, és az atomerőt is modernizálni kell addig, valszeg egyszersmind azt is csökkentik), csak éppen Kína, meg India eléri, vagy le is körözi ezt a szintet.
    Az állam viszont hatékonyan tudja befolyásolni a társadalom helyzetét. Általánosságban, ha az állam gyengül, akkor romlik minden helyzete, ami köz-zel kezdődik: közbiztonság, közigazgatás, közoktatás, közegészségügy ...
    1-2 főleg demográfiai jellegű dolgot azért kiemelnék a wikiből:
    "Extreme poverty, meaning households living on less than $2 per day before government benefits, doubled from 1996 levels to 1.5 million households in 2011, including 2.8 million children.[39] In 2013, child poverty reached record high levels, with 16.7 million children living in food insecure households, about 35% more than 2007 levels."
    "In 1946, US state and local governments owed $12.7 billion of debt or 5.71% of GDP. By 2009 this figure had risen to $2.4 trillion or 16.5% of GDP."
    "The U.S. increased the ratio of public and private debt from 152% GDP in 1980 to peak at 296% GDP in 2008, before falling to 279% GDP by Q2 2011. The 2009-2011 decline was due to foreclosures and increased rates of household saving. There were significant declines in debt to GDP in each sector except the government, which ran large deficits to offset de-leveraging or debt reduction in other sectors."
    Ha jelentős lesz az elszegényedés, akkor a vásárlóerő is csökkenni fog, mert egy erős középosztály el tud egy gazdaságot tartani, amíg csak luxusfogyasztásból nehezebb ezt megoldani. Ráadásul a felsőbb körökben látványosan nagyobb lehetőség van az adóelkerülésre, így az állami bevételek is csökkennek ugyan akkora forgalomból, ami egy ördögi kört indít ugye el, kevesebb adó, szegényebb állam, rosszabb infrastruktúra, tovább romló köz-állapotok.

    2. Lásd fennt, mi pl. egy sokkal kiegyensúlyozottab társadalmi viszonyokról jutottunk az utóbbi 20 év alatt el egy viszonylag rosszabb demográfiai mutatókig, mint az USA, szóval igazad van. Nálunk demográfiai szempontból súlyosabb a leépülés, mint az USA-ban. Ha ezt tartod annak a bizonyítékának, hogy milyen irányba megy a nyugat, akkor ideje kinyitni a szemd, mert pontosan az zajlik, amit mondassz.
  • Papichulo
    #31
    Az amcsi KF, alapkutatás hogy olyan nagy lenne?

    Eleg ha csak megnezed, hogy a vilag legjobb egyetemei kozul nagyon sok az USA-ban van. Vagy azt gondolod, hogy ott nincsenek alapkutatasok? A hadiiparban meg keves terulet van ahol meg tudjak kozeliteni az USA-t es ott sem az azsiaiak jeleskednek.

    Az EU-val kapcsolatban viszont nagyreszt egyetertunk... udito kivetel... ellenben az EU elleni globalis osszeeskuvest erosen tulzonak erzem.
  • M2 #30
    1. Economy of the United States

    2. Abban ne reménykedj, hogy USA gazdasága becsődöl, mert a szar itt rakódik le nálunk. Amikor ott elkezdik jegyre adni az ételt, addigra mi már megettük egymást.
  • NEXUS6
    #29
    A világgazdaságnak ma nem az USA a motorja ez mára tény. Abban a könyvben pl Kínáról nem sok szó esett. Pedig én már akkor is (2003 körül) azt mondtam, hogy hamarabb fognak ott csodát csinálni, mint azt sokan gondolták, nagyjából így is lett.
    Szal nem igaz, hogy egy könyvnél ragadtam, le. Elég sokat olvasok ezekkel a témákkal kapcsolatban.

    Az is tény, hogy minden birodalomnak vannak felfelé és lefelé ívelő szakaszai, ez a világ rendje. Az amcsi most lefelé ívelőben van, a kínai meg felfelé. A trendeket elemezve 20 éven belül akármiben meg fogja előzni Kína Amerikát.

    Európa válságban van? Én inkább úgy mondanám, hogy az az egységes európai szuperállam, ami a Római Birodalomban megvalósult, majd utána másfél ezer évig csak álmodoztak róla, az most van újra kialakulóban. A Római Birodalom története is válságok története volt. Az EU pedig egy nagy lehetőség, egy kaland. Sok európai ország ezt nem fogja fel, az önzés, a pillanatnyi, vagy külős érdekek, hosszútávú célok elé helyezése valóban szétrobbanthatja ezt a valamit is.
    Az angolszászok és Európa kapcsolata mindíg is ambivalens volt. A Brit birodalom évszázadokig meg tudta akadályozni, hogy valamelyik európai ország égisze alatt Európa egyesüljön, de a Brit birodalom szertefoszlásával ilyen akadály már nem ált fenn. Az angol egy viszonylag kis nép, kis szárazföldi erővel, csak a tengeri hatalmuk tehette őket naggyá. De bukásukkal pillanatokon belül és szerencsére békésen összekapcsolódott az, ami mindíg is összetartozott. Az EU jelenlegi válságát erősítik a más hatalmi központok beavatkozásai (pl pont az USA-é, akinek marhára nem érdeke, hogy a $ mellé létrejöjjön egy világvaluta), próbálják ezt elmélyíteni. A válság lényege pedig az, hogy az alapvető területeken (pénzügy/gazdaság, külügy, hadügy) még mindíg nem érvényesül kifelé egy egységes akarat.

    Az amcsi KF, alapkutatás hogy olyan nagy lenne? Az amcsiknak volt pl egy az LHC-nél nagyobb gyorsítójuk, aminek építését félkész állapotban abbahagyták (Clinton döntésére, aki elötte mint szenátor érdekes módon marhára védte, de a gazdasági kérdések, a válság hatásai már akkor érvényesültek), és az ITER is Európában épül.
    Az amcsi tudomány a németek ténykedésén, az európai egyetemeken kinevelt tudósokon alapult, először a VH elött a nácik elüldözték a zsidó tudósokat, majd a VH után az amcsik elszipkázták a maradékot Európából. De a tudósok oda mennek, ahol pénzt adnak a kutatásra, márpedig ma keleten egyre több pénz van. Ezek eccerű dolgok.

    Szal "Olvastál egy álláspontot és leragadtál annál, itt a hiba." Mármint nálad!

    És most várom az érveidet.;)
  • M2 #28
    Olvastál egy álláspontot és leragadtál annál, itt a hiba. A világ meg folyamatosan változik.

    Jelenleg nem az USA gazdasága betegeskedik legjobban, hanem az EU és Japán. Gondolom az USA gyengülését jelzi az is, hogy a dollárt fenyegető euró övezete lassan szétesik, annak a "krízisnek" a hatására, ami szerinted az USA gazdaságát indította el a lejtőn. Nem kellene minden jóslatot gondolkozás nélkül elhinni, még akkor sem, ha nagyon szeretnéd! :-)
  • M2 #27
    Nem az egyének értelmi szintjére gondoltam, hanem arra, hogy európai szemmel nézve középkori maradványaik vannak. Például:
    - halálbüntetés,
    - fegyverviselés,
    - esküdtszék,
    - az ország harmada olyan egészségügyi ellátást kap, mintha Indiában élne...

    De az oktatási rendszerük nekem személy szerint tetszik: nem megtört idegroncsok jönnek ki az iskolákból, hanem a társadalom számára hasznos gyakorlati tudással rendelkező szakemberek.
    A világ térképeit meg magolja be az, akit tényleg érdekel. :-)
  • Papichulo
    #26
    Hát ja, pl hajlékony kijelző meg ilyenek.

    Ezzel akartad bizonyitani, hogy az USA-ban ne lenne innovacio? Inkabb nezdd meg mondjuk a haditechnikat! Na az innovacio!

    de hogy gyártásba mi kerül, az gondolom a Foxconn mérnökein múlik alapvetően.

    Magyarul le tudjak gyartani a masok altal megtervezett eszkozoket. Talan meg azt is kijelenthetjuk, hogy jok a gyartastechnologiaban. De hogyan probalod ezzel bizonyitani, hogy az Apple nem az USA-ban vegezne a legtobb fejleszteset?

    Nem az USA-tőke nyomul, hanem a kínai.

    Nyomul az USA toke is, de ketsegtelen, hogy Kina hatalmasat novekedett tokeexportban az utobbi idoben.
  • NEXUS6
    #25
    Mint azt hsz-eimből eddig is leszűrhetted, nálam nem egy múló hóbort az usa gazdasági stabilitásával kapcsolatos kritikus hozzáállás. KB 10 év gondolom így mióta elolvastam Emmanuell Todd művét, A birodalom végét. A csákó annó 1976-ban a demográfiai adatok elemzéséből arra következtetett, hogy bizony a Szu-nak záros határidőn belül vége. Pedig ugye relative, akkor volt a legerősebb nagyjából minden szempontból. Ehhez képest még a CIA-t is meglepte a keleti blok hirtelen és viharos összeomlása kb egy évtizeddel később. Szal a csákó azért tud valamit.

    Annak ellenére, hogy nem a közgazdaságtan a fő területe az USA birodalom végéről írt könyvében 2003-ban nagyjából leírta azt a gazdasági krízist, ami úgy 2008-ban lett nyilvánvaló. A hitelválság csak egy dolog, hiszen az arról szól, hogy a külföldi pénzeket, hogy nyomták át a gazdaságukba, ami gyak fogyasztásra ment el, és lett az egész vége az amcsi kormányzat iszonyatos eladósodása. Ezek ugyanis összefüggő dolgok, bár szerintem ezzel te nem vagy tisztában.

    A kormányzat eladósodása, forráshiánya automatikusan vezet a hadi kiadások megnyirbálásához is, ami a világpolitikai szerep gyengülését hozza. Azonban minnél gyengébb a világpolitikában annál nélkülözhetőbbnek fog tűnni a világgazdaságban is.
    Ha nem tud a világ mások által is pénzelt csendőre lenni, akkor nem lesz rá szükség. A világ nem fogja pénzügyileg finanszírozni a fogyasztását, azt hogy ott kb 1/3 áron furikázzák el a nagyobb fogyasztású kocsijaikban a benzint, meg hasonlókat. Ha megszűnik az olcsó benzin, megélhetés, akkor a fogyasztóerő annyira meggyengül, hogy az olcsó iP-t sem tudják megvenni, legalább is nem annyian.
    Ez egy folyamat, amit te láthatólag nem látsz, és aminek a vége, hogy az USA egy konszolidált középhatalommá válik (jobb esetben), gazdaságilag, politikailag és katonailag is. Nem jövőre fog ez bekövetkezni, hanem mondjuk 20 éven belül.
    Rosszabb esetben viszont eljátsza a hisztis öregedő primadonnát, aki már nem a tehetségével, hanem a botrányaival vívja ki a figyelmet. Ilyen botrányok a kis országok fenyegetése, terrorizálása. Nem Kínával játszik, hanem kb Romániával összemérhető nagyságú/erejű "hatalmakal". Ha eljátssza itt a hattyú halálát is, az pedig még komolyabb konfliktus lehet, amivel sem ő, sem más nem nyerhet, de mindenkit veszíthet. Ezért veszélyes az amit ők csinálnak, ezért kell őket kritikus szemmel nézni.

    Te, trendiboly!
    ;)
  • NEXUS6
    #24
    "Miert? Hol van szerinted nagyobb innovacio? Ugye nem Kinat vagy Del-Koreat akarod mondani?"

    Hát ja, pl hajlékony kijelző meg ilyenek.

    "Az Apple szerintem mindent az USA-ban... de ha esetleg tudsz barmi konkretumot, akkor ne fogd vissza magad!
    Vagy peldaul szolhatsz ha itt azsiai munkahelyeket latsz, azt is elfogadom."
    Erről is beszélgettünk már. Szal az egy dolog, hogy az usákok megtervezik a mondjuk úgy deszkamodellt, de hogy gyártásba mi kerül, az gondolom a Foxconn mérnökein múlik alapvetően.

    "Mi alapjan? Mert forrasok alapjan az elso tizben mindossze egy kinai bank van, a 4. helyen ;)
    http://www.gfmag.com/tools/best-banks/11986-worlds-50-biggest-banks-2012.html"
    Más források szerint, más összehasonlítási kritériumok szerint az első, meg a harmadik is kínai. Lásd pl. Wiki vonatkozó cikkét. A kínaiak folyamatosan vásárolják fel a technológiai cégeket, ez nagyjából tény. Nem az USA-tőke nyomul, hanem a kínai.
  • narumon
    #23
    "Társadalmilag primitívek, azt az oldalukat jogosan szidhatod, de a gazdaságukat... :-)"

    Hát az a baj, hogy amióta megy nálunk az a műsor az Észveszejtő vagy Észbontó vagy valami ilyen címe van Viasaton - azóta sajnos kiderült, hogy a Magyar emberek pont ugyanannyira hülyék mint az usákok. Eddig én is azt mondtam, hogy usákok átlagban hülyébbek de kiderült, hogy semmivel sem vagyunk lemaradva... :(
  • Omega
    #22
    Én az EU-t szdom, mi a faxnak ugatnak bele egy független bírósági döntésbe, egyszerűen semmi közük hozzá. Szépen tiltsák be az iphone-t és kész, vagy használjanak inkább wi-fi-t.
  • M2 #21
    Látom te ilyen divatember vagy, mindig ész nélkül nyomod a trendi dumát. Most épp menő az Apple-t és USA-t szidni, beállsz hát a sorba.

    De USA gazdaságának nézz utána egy picit, mielőtt társaságban lejáratod magad. Társadalmilag primitívek, azt az oldalukat jogosan szidhatod, de a gazdaságukat... :-)
  • MsUser
    #20
    Ez tipikus figyelmeztetés az Apple -nak, leszállhatnak a magas lóról van már magasabb náluk!
    Egyébként ilyen agresszív viselkedés szabadalmi ügyben kifejezetten az Apple profilja, most megtanulják milyen felesleges és sértő magatartás ez!
    Az Apple nem csak az árai miatt negatív szereplő hanem az állandó pereskedései miatt is, a Samsunggal folytatott lenéző szélmalomharca ide vezetett. Mindenki szemében tüske lesz. Aztán meg lesz az álmuk egyedül maradnak az egyedi zárt rendszerükkel és összehordott külső alkatrészekből gyártott Hi-Tech középkategóriás cuccaikkal.
  • Papichulo
    #19
    Ha ez nem sikerul, akkor egyebkent jarhatunk ugy, hogy mind az apple ios, mind az android alapu termekeket letiltjak a teljes eu-ban

    Hogyan es ki?
  • kvp
    #18
    A hivatkozott szoveg:

    "Commission sends Statement of Objections to Motorola Mobility on potential misuse of mobile phone standard-essential patents"

    Tehat a bizottsag aggodalmat fogalmazta meg a szabvanyhoz szukseges szabadalmakkal tortent lehetseges visszaeles ugyeben. Azaz arrol van szo, hogy ha egy szabadalmaztatott technologiat vesznek at szabadalomkent, akkor azt onnantol fogva a szabadalmat birtoklo felnek mindenki szamara licenszelhetove kell tennie. Egyebkent ezert is jobbak a szabadalom mentes szabvanyok...

    Jelen esetben a google partenereit szivatja az apple a termekeik letiltasaval. Erre a google ugy reagalt, hogy akkor o is letilthatja az apple termekeit. A bizottsag pedig halkan megemlitette, hogy a google birtokaban nem olyan szabadalom van, aminek a hasznalatat le lehet tiltani, mivel az europai szabvany resze.

    Igazabol ahogy nezem a google valamilyen modon megprobalta ravenni az apple-t, hogy dobja a tobbi szabadalmi peret is es akkor ok is elengedik. Az apple-nek viszont jobb jogaszai vannak es rajottek, hogy pont igy nem lehet oket megfogni. A bizottsag pedig egyelore meg csak vizsgalodik, kb. mint a magyarorszagi ugyek eseten. Tobbnyire ez alatt az erintett felek megegyeznek, mert egyik sem akar pert. Ha ez nem sikerul, akkor egyebkent jarhatunk ugy, hogy mind az apple ios, mind az android alapu termekeket letiltjak a teljes eu-ban es akkor marad a nokia...
  • Papichulo
    #17
    Innováció, Usában?

    Miert? Hol van szerinted nagyobb innovacio? Ugye nem Kinat vagy Del-Koreat akarod mondani?

    ami azt is felveti, hogy az Apple gyakorlatilag hol és mit fejleszthet.

    Az Apple szerintem mindent az USA-ban... de ha esetleg tudsz barmi konkretumot, akkor ne fogd vissza magad!
    Vagy peldaul szolhatsz ha itt azsiai munkahelyeket latsz, azt is elfogadom.

    De mára a legnagyobb bankok is kínaiak

    Mi alapjan? Mert forrasok alapjan az elso tizben mindossze egy kinai bank van, a 4. helyen ;)
    http://www.gfmag.com/tools/best-banks/11986-worlds-50-biggest-banks-2012.html
  • NEXUS6
    #16
    "Mi ez a hirtelen enyhülés? Ja, most hogy az Apple az áldozat! Értem! :-)"
    Nincs itt enyhülés, az én végkövetkeztetésem mindíg is ez volt.

    "A rendszer amúgy szerintem is hülyeség, pláne ha a szoftvereket is belevesszük, de mégis USA az a hely, ahol pörög az innováció és adnak rá pénzt."
    Innováció, Usában? Hát nem tudom, amikor az M$-re is panaszkodnak, hogy miért nem otthon ad munkát a programozóinak, miért pakisztáni, meg indiai kóderekkel gyártatjaa a termékeit. Vagy ha jól emléxem kínában a Foxconnál lett öngyi az egyik mérnök az egyik iPhone prototipus eltűnése miatt, ami azt is felveti, hogy az Apple gyakorlatilag hol és mit fejleszthet.

    A pénz minden esetre még ott van, mert az USA jelenleg még a világgazdaság szenttehene, egyszerűen nem hagyja senki csődbe jutni, mert akkor mindent visz. Ezért pl. megéri az USA cégek részvényeit vásárolni, mert sokkal kisebb kockázatot jelentenek. Pedig az USA már rég nem a világgazdaság motorja, sokkal inkább egy olyan kocsi, amin csak potyautasok vannak. A gáz az lesz, ha egyszerűen a többiek megegyeznek, hogy egyszerűen lekapcsolják a szerelvényről.
    A 2008-as gazdasági válság is tőlük jött, mert náluk volt olyan szinten a behajthatatlan kölcsönökkel terhelve a pénzpiac, ami aztán azt megfektette. Ez gyűrűzött aztán tovább. De mára a legnagyobb bankok is kínaiak, ha az USA nem szedi össze magát, meg jön egy állat republikánus elnök, aki szokás szerint megmutatja a wályt póvát, akkor a hitelezői egyszercsak morcosak lesznek.
  • Papichulo
    #15
    Nokia évek óta nagy szabadalmi troll, szóval mellé.

    Melle mi? A Nokia kezdte az egesz okostelefon perelgetesi hullamot...

    nem is ártatlan cégeket támad a gugli hanem azt ami belékötött, aki kezdte az egészet

    Ebbol semmi sem jott be. A Nokia "kezdte az egeszet". Es a Motorola perelte eloszor az Apple-t. Apple meg soha a Google-t. Ezek a tenyek. A te elkepzeleseiddel ellentetben...

    vannak ártatlan cégek

    Erre mondtam, hogy ez egy gyerekes hozzaallas. Egy "artatlan" ceg minden dolgozoja artatlan? Egy "bunos" ceg meg csupa bunozokbol all?

    Vannak erkolcsosebbnek tuno cegek es vannak gatlastalanabbnak tunoek. De artatlanok? Ugyan!
  • sanyicks
    #14
    bár hozzá kell tennem, hogy a nokia legalább többségében igazi találmányok szabadalmaival trollkodik, nem olyan szánalmas nulla összelopkodott találmánynak sem nevezhető marhaságokkal mint az apple.
  • sanyicks
    #13
    Nokia évek óta nagy szabadalmi troll, szóval mellé. És igen vannak ártatlan cégek, azok amik soha sem szabadalmi trollkodtak mielőtt az apple, az m$ vagy a kutyája a nokia belekötöttek, mert tudod ezt szokták jogos önvédelemnek nevezni ;)
  • Laza
    #12
    Ugyan már, mikor az Apple csinálta ezt a Samsung-al, akkor bezzeg le lehetett tiltani Samu termékek forgalmazását ... pf.
  • Papichulo
    #11
    Ja, es az Apple egyetlen mobil szabadalom miatt sem perelte be a Googlet es a Motorola is elobb perelte be az Apple-t, mint forditva.

    Jo lenne ha tisztaban lennel a tenyekkel a nagy kopkodes elott ;)
  • Papichulo
    #10
    nem is ártatlan cégeket támad a gugli hanem azt ami belékötött, aki kezdte az egészet

    A Nokiat???

    btw: Vannak artatlan cegek? Es bunosek is? Egy gyerek lathatja csak ennyire egyszeruen a vilagot :)
  • sanyicks
    #9
    így van. Lásd nem is ártatlan cégeket támad a gugli hanem azt ami belékötött, aki kezdte az egészet, és jól teszi, mindig vissza kell ütni.
  • M2 #8
    "az csak másodsorban minősíti a céget, elsősorban inkább a rendszert."

    Mi ez a hirtelen enyhülés? Ja, most hogy az Apple az áldozat! Értem! :-)

    A rendszer amúgy szerintem is hülyeség, pláne ha a szoftvereket is belevesszük, de mégis USA az a hely, ahol pörög az innováció és adnak rá pénzt.
  • Papichulo
    #7
    A cikk szerint nem bűnösnek találták, hanem max. elítélték a magatartását, ne használjunk már bűntetőjogi kategóriát egy nem bűntetőjogi eljárással kapcsolatban.

    Nem tehetek arrol, hogy trehany munkat vegzett a magyar cikkiro/fordito. Tobb helyen is ezt a kifejezest hasznaljak az eset kapcsan...
    Peldaul: "Preliminary EU ruling finds Google's Motorola guilty of abuse of standard-essential patents"