52
  • mizar1
    #52
    "A viszont szépen visszagondolunk az evolúcióra,akkor a mai ember kb 40.000ével ezelőtt jelent meg..."

    -Megvan az 200 ezer is.
  • mizar1
    #51
    Ez olyan hosszú idő, hogy ha többször is kipusztulna az intelligens élet a Földön, többször eljuthatna az evolúció ismét az emberhez hasonlító intelligens lényekig. akár négy-öt ilyen ciklus is belefér.
  • Vol Jin
    #50
    Te úgy nagyjából tisztában vagy, hogy éppen mire, mikor, mit válaszolsz?
    Merthogy nekem nem úgy tűnik, hogy a 39-es hsz-re történt reagálásaid óta képben lennél.

    Merthogy ott arról beszéltem, hogy a csillagkeletkezések ritkulnak, és egyre kevesebb a fősorozati csillag, és évmilliárdok múlva minden borús lesz az élet számára.

    Amúgy, hogy fősorozati és egyebek jelentésével tisztában vagy egyáltalán?
    Szóval egyáltalán érted, hogy mihez szólsz hozzá?
  • jaspercry
    #49
    "Néhány 100e év múlva több mint 1 millió ember fog élni a naprendszeren kívül"

    Én azért pesszimista vagyok ezzel kapcsolatban 40év elteltével 1cm-el sem jutottunk messzebbre.
  • Arpady
    #48
    Néhány 100e év múlva több mint 1 millió ember fog élni a naprendszeren kívül úgyhogy ilyen kérdéseken már elvont vitázni. Csak asztrofizikai szempontból érdekes mégis mi lesz a saját kis csillagunkal+ hozzájárul megérteni a világegyetemet. Sztem már elavult a nagy bumm elmélet, szval be kéne már valamit újítani a fizikusoknak ezzel kapcsolatban is.
  • jaspercry
    #47
    Bakker egy halott csillag mellett lakhatási zónáról papolni,beteges dolog.
    A másik te azt szajkóztad,hogy nem lehet bolygó,én meg azt hogy igen.
    Ha már logikánál tartunk,Nagyon kevered a kását,csak nem egy dologról beszélünk.
    Innentől ezt a témát
    OFF
    -ba teszem ,szép napot!

    Az itt feltornyosuló probléma szerencsére olyan volumenű,hogy az elkövetkezett 4-5milliárd évben nem kell vele foglalkozni.

    De azért kössük az ebet a karóhoz.

    Igazából bármi is lehet,meg az ellenkezője is.

    Ami ma tény,hogy egyetlen naprendszer van amit ismerünk,amiben lakhatási zónát valósan fel tudunk írni ,és az a naprendszerünk,főleg azért ,ha hamarosan kiderül az ,hogy egyedül vagyunk itt a galaxisba,a többi helyre értelmetlen lenne ez a "lakhatási zóna " kifejezés....
  • Vol Jin
    #46
    Mit nem értesz azon a szón, hogy lakhatósági zóna?

    Ha egy csillag hidegebb és kisebb a sugárzása, mert halott és csak a maradék hőjét sugározza ki, akkor közelebb kell lennie egy bolygónak, hogy ne legyen befagyva. De ha előtte felrobbant, akkor mindent elsöpört, ami olyan közel lenne, hogy lakható legyen...

    Mi a bonyolult ebben?

    Ez nem ismeretanyag kérdése, hanem általános iskolai szintű logika...
  • jaspercry
    #45
    Ez így rendben van,a közelében nem lehet ,de bolygó lehet valahol kijjebb.
    Lásd a mi naprendszerünk sem fog teljesen bolygótlan lenni erre az állapotra.
    Ha a föld nem is éli túl,ami még nem biztos,akkor azért ott marad még egy pár bolygó,legalább 1 kőzetbolygóval ,vagy 2-vel.

    Boccs nem szőrözni akarok ez távol álljon tőlem,inkább csak beszélgetünk....
  • Vol Jin
    #44
    Mi a nehéz neked ebben logikailag?
    Ha törpe és hideg, akkor a lakhatósági zóna belül van. Na de ott nem lehet bolygó, mert még vörös óriás korában elsöpörte.
  • jaspercry
    #43
    Aha,
    de a hiba marad,bolygót ,mert miért ne találhatnál bolygót egy "vörös?"törpe vörös törpe? Vörös óriás vagy fehér törpe.A naprendszerünkben is marad bolygó mikor fehér törpe lesz a napunk,csak baromi hideg lesz az összes bolygó.
  • Vol Jin
    #42
    "A pálya vesztés nem a tömegvesztésből fakad,hanem a nap haldoklásakor bekövetkeztetett lüktetéséből,mikor elkezd össz"

    Szerintem nem érted miről beszéltem. Egy másik vörös törpe közelében nem fogsz találni bolygót. Mivel ezrednyi a sugárzása, közelebb lenne a lakható zóna. Ami, ha lenne, akkor előtte elnyelt volna. De azért sem lehetne, mert mivel kisebb a tömege, mint fénykorában, már eleve ettől minden külsőbb pályára kerülne. De ez csak a hab a tortán, mert nem élné túl a csillag korábbi felfúvódását. Szóval ez olyan pláne tényező.
  • idebudanemoda
    #41
    az jó, a sok szénnel majd még elég sokáig tüzelhetünk.
  • jaspercry
    #40
    hülyeség!

    A nap föld méretűre zsugorodik ,viszont a tömege nem sokkal lesz kisebb,mint a mai nap tömege.
    Tehát van mit keresnie a bolygónak.

    A pálya vesztés nem a tömegvesztésből fakad,hanem a nap haldoklásakor bekövetkeztetett lüktetéséből,mikor elkezd össze roppanni a nap,mikor már már rég elégette az üzemanyagát,és gravitáció játszik a külső köpenyével.
    Ennek lehet hatásai a bolygókra a naprendszerünkben.
  • Vol Jin
    #39
    Fősorozati csillagok nem nagyon lesznek idővel, ez volt a lényege a mondandómnak.
    Mert egy vörös törpe egy ezredét sugározza a Napunknak, de némelyik a tízezredét.
    Hát arra nem lehet semmit alapozni. Ezek eleve kilökték a tömegük javát. Mondjuk tizedakkora, mint a Nap. Hát az ugye kihat a pályákra is. Mit keresne ott egy Bolygó?

    Ha előtte volt, az elfújta, amikor felrobbant de mivel korábban nagyobb volt a tömege, akkor amúgy is kíjjebb került a bolygó. Ami kíjjebb volt, az meg még kíjjebb került. Szóval mire is lenne jó?
  • Irasidus
    #38
    Csillagok még több 100 milliárd évig lesznek. Az utolsó vörös törpék úgy kb. 1000 milliárd év múlva fognak kihunyni...
  • Vol Jin
    #37
    " Ezért kell az űrkutatás, hogy nehogy késő legyen."

    Azon gondolkodtál, hogy hova is kellene menni 3 milliárd év múlva? A Nap harmadik generációs csillag. Azaz az ősrobbanás után, amikor elmúlt a plazmaleves vcagy mi a francnak nevezzük. és kezdtek kialakulni az első csillagok, azok bazi nagyok voltak. Többszáz vagy ezernyi naptömeg egymillió év alatt leéli a teljes ciklusát, és felrobban. Majd jött a második generáció, azok is felrobbantak, majd lértejött a Nap, ami a harmadik generáció, holt csillagok kilökődött anyagából újrahasznosítva. A probléma, amire nem gondolsz, hogy egyre több a halott anyag, amiből soha nem lesz csillag.

    Te most hárommilliárd év miatt aggódsz, de a jelen körülményeiben gondolkodsz. Nem az a probléma, hogy a Napnak vége lesz, hanem az, hogy idő kérdése, és az összes csillagnak is. 5-10 milliárd év múlva az Univerzum pislákoló holt csillagok temetője lesz.
  • Vol Jin
    #36
    Te most magaddal vitatkozol vagy nekem válaszolsz?

    Na mindegy, ha arra reagáltál, hogy a Napunk csak a szénig folytatja a fúziót, és erre írtad, hogy a fúziós mélypont a vas, akkor annyi a válaszom, hogy:

    Na és?

    És akkor mi van, ha a fúziós mélypont a vas?

    A Nap akkor is csak a szénig fog fúziós reakciót fenntartani. Mert kicsi a tömege ahhoz, hogy magasabb elemeket is létrehozzon.
  • Tau Tang Wou
    #35
    Most attól kellene rettegnem, hogy mi lesz a 28 000 021. században?
  • jaspercry
    #34
    The Universe - 5x08 - Dark Future of the Sun Magyarul is megszerezhető.
  • jaspercry
    #33
    Ezzel a témával kapcsolatban tudom ajánlani ezt a kis filmecskét gyerekesen szájbarágósan.
  • jaspercry
    #32
    Sok sok teória ,és elmélet kering a Nap vörös óriássá alakulásával kapcsolatban,vajon mekkorára duzzad?.
    A kutatók szerint 1-1.5 milliárd év múlva már lakhatatlan a bolygónk,szerves élet számára(1-es kutatók szerint 500millió év múlva)
    Azt hogy a földet bekebelezi a nap,ez is vitatott dolog.
    A csillagászok megfigyeléséből arra a következtetésre is jutottak ,hogy túlélheti a föld,mivel lassan a pályája is módosul ,az az kifelé tolódik,a tágulás következtében.(nem az élet,hanem a föld)
    Vannak számítások arra,hogyan kellene a föld pályájának megváltoznia ahhoz,hogy élhető maradjon a föld.
    A tudósok szerint ezt egy nagyobb aszteroida befogásával megoldható ,folyamatosan az az szépen lassan kifelé húznánk a földet a mostani pályájáról,és mindig megtartani ezt az élhető zónát naptávolságot.(ami nem egy hét alatt,hanem millió évek alatt értendő)
    Vannak,más lehetőségek is.
    Az első a Mars terraformálása,majd Jupiter valamelyik nagyobb holdjára való átköltöztetésről.
    Mivel az élhetőbb lehetne napközelben így(Európa) a megváltozott körülmények hatására(melegebb élhetőbb lenne,van víz stb).

    A viszont szépen visszagondolunk az evolúcióra,akkor a mai ember kb 40.000ével ezelőtt jelent meg,és 10millió éves a törzsfejlődése majomból-emberré válás (majomember) folyamata.
    Így az a fránya 1-2 vagy 3 milliárd év,az kurva sok,így azon gondolkozni szerintem tök felesleges,hogy mi lesz....velünk.

    Ezzel Csak azt akarom mondani az evolúció nem áll meg.

    A földön az élet 3 milliárd éve kezdődött(az őslevesben)
    A komplexebb életformák kb 800Millió évvel ezelőtt jelentek meg,utána vagy egy jó párszor kihalt az élet,majd lefagyott a föld,majd megint kihalt stb.
    Csak ahhoz kelletett vagy 2-2.5 milliárd év,hogy oxigén légkörünk lehessen.
    vagy 200millió év (az utcsó 800millió éven belül) hogy a kozmikus és a napból érkező sugárzás annyira lecsökkenjen ,hogy a szárazföldön is legyen élet.
    Szóval az ember van lesz egy darabig aztán meg nem.
    Akkor már biztos nem lesz ember,aki emberként ezt racionálisan ezt átgondolja.












  • inkvisitor
    #31
    De még senki sem mert robbantani pár km vízréteg alatt...
    Amúgy hogy jön ez ide?
    A fúziós mélypont a vas. Annál nagyobb rendszámú elemek szintézise már energianyelő, nem véletlen, hogy szinte csak szupernovarobbanáskor keletkeznek a nehezebb elemek.
  • Vol Jin
    #30
    Csak a szénig fog energiát termelni. Utána fehér törpe lesz. Bár igaz, nova nélkül, mert ahhoz kicsi.
  • Vol Jin
    #29
    Nem fog a kisbolygóövig elérni a vörös óriás, mint ahogyan gondoltad. Az egy más kérdés, hogy nova sem lesz, abban én tévedtem.
  • mortep
    #28
    Köszönöm a magyarázatot, de fölösleges volt. Nem figyeltél, én a nap vörös óriás állapotára utaltam, vagyis amikor a napunk vörös óriássá változik, akkor az a földet elpusztítja (vagy annyira kiterjed, hogy egyszerüen elnyeli a földet, vagy a föld egy spirális pályán belemegy a napba).


    Az hogy majd a "vörös" napunkból lessz-e nova, az más kérdés. Szerintem is kicsi ahhoz, osztom sanyicks véleményét
  • sanyicks
    #27
    nova a napnál nem lesz. Túl kicsi ahhoz. Egyszerűen összezuhan visszapattan némi anyag aztán szép fehéren fog világítani jó sokáig(de meleget nemnagyon fog adni) majd szép fokozatosan kihűl.

    Menekülésre pedig másik naprendszert értem... halott csillag mellett nem lehet élni, mert nincs miből.

    A felfúvódásnál azt valószinűsítik, hogy valahol a vénusz környékén fog megállni a nap, a földet csak megsüti. Marsot semmiképpen sem érheti el.

    És éppen azért kéne már most készülni, mert még fingunk sincs arról sem, hogy a szomszéd naprendszerbe hogy jussunk el belátható időn belül.
  • bmw
    #26
    Addigra olyan fejlettek leszunk, hogy hidrogent fogunk a napba jutattni ne haljon meg szegenyke...:) Es lam nem tortenik majd semmi.:)
  • caius marius
    #25
    Na és?
  • jackoneill90
    #24
    Az atombomba és hidrogénbomba robbantásakor se gyulladt be a teljes bolygó
  • idebudanemoda
    #23
    kár, pedig éppen akkor lennék 2 800 000 049 éves
    milyen szép kerek szám (7 x 11 x 37 x 982 801)
  • zolis
    #22
    "Ezért kell az űrkutatás, hogy nehogy késő legyen."

    Hát, ha 2,8 milliárd év alatt (ami rengeteg idő) az emberiség nem képes valamit összetákolni, amivel megmenekülhet, akkor meg is érdemli a sorsát. De a mostani civilizációnk is max 10000 éves ha van? Ennyi idő alatt (2,8 milliárd év) több milliószor kiírthatjuk saját magunkat, vagy benépesíthetjük az univerzumot, nem kell ide nap.
  • Tinman #21
    Basszus tényleg!

    Írgyá' nekik, sok hülye PHD-s :-D
  • inkvisitor
    #20
    "Ettől viszont annyira felmelegszik, hogy további fúzió indul be, ami pillanatok alatt annyi energiát termel, mint ameddig összesen a teljes élete során. Na ez nem csak a naprendszert söpri el, hanem hanem a környezőket is."
    A hidrogén utáni összes fúzió a vasig bezárólag(utána már veszteséges a mérleg) együttes energiatermelése 1/20-a a hidrogén-hélium fúziónak. A környező naprendszereket elsöprő robbanást meg szupernovának nevezik, de ahhoz a minimális indulótömeg 1,44 naptömeg, vagy egy társcsillag, amiről hidrogént lehet elszívni. Ez pedig nem áll fenn a nap esetében. A mi napunk nagy valószínűséggel a vörös óriás állapot után összeomolva egy kisebb robbanással lelöki a külső burkát, és lassan kihűlő fehér törpeként fejezi be életét.
  • Vol Jin
    #19
    Szerintem te kevered a felfúvódást a felfúvódás utáni jóval későbbi összezuhanással, aminek a vége egy robbanás. A felfúvódás ahhoz képest egy folyamat, és a folyamat utáni összeomlás, ami időben eltolódik, annak a vége egy összeomlás, aminek a következménye egy nova.

    Tehát, ha elfogyasztja a nap a jelenlegi fúzióját biztosító elemeket, akkor jön a következő elemek fúziója, és emiatt a nagyobb energiatermelés miatt melegebb lesz, és a saját sugárnyomása felhizlalja, felfújja. De ebben az esetben is beáll egy egyensúlyi állapot, és ekkor lesz vörös óriás. Ha az ezt fenntartó elemeket is "eltüzelte, akkor leáll a fúziója, nem lesz sugárnyomása, ami felfújta, és a saját gravitációja miatt hirtelen zsugorodni kezd. Ettől viszont annyira felmelegszik, hogy további fúzió indul be, ami pillanatok alatt annyi energiát termel, mint ameddig összesen a teljes élete során. Na ez nem csak a naprendszert söpri el, hanem hanem a környezőket is.
  • Vol Jin
    #18
    A Föld addigra eleve külsőbb pályára kerül. A mostanit elérné, és a kérdés, hogy mennyire lesz kijjebb.
  • Vol Jin
    #17
    "A nap annyira felfúvódik, hogy nem lesz hova és honnan kijönni. A Jupiterig bezárólag az összes bolygót fel fogja emészteni, ha jól tudom."

    Rosszul tudod.
  • mortep
    #16
    A nap felfúvódását nemhogy a földi élet, hanem a föld maga sem sogja túlélni. Én úgy tudom, hogy kb a kisbolygóövezetig fog kiterjedni a majdani vörös nap, node addig van sok egyéb más probléma is, amiért joggal aggódhatunk...

    Amúgy függetlenül attól, hogy sikerül, vagy sem átköltözni más bolygókra, egyszer biztosan bekövetkezik az emberiség kihalása.
  • culas25hc
    #15
    Amúgy ha van a naprendszerünkben élet még rajtunk kívül, akkor az biztos valahol mélyen az adott bolygó felszíne alatt van. Bár szerintem ennyire nem sűrű az élőlények eloszlása. Én arra tippelnék, hogy pár tucat csillagrendszerenként van egy bolygó, ahol van pár giliszta XD
  • culas25hc
    #14
    "Ezért kell az űrkutatás, hogy nehogy késő legyen"

    Ez jó volt. Ha egymagam nekiállok űrhajót fejleszteni, 2 milliárd év múlva még az is eléri az ötvenedik szomszéd csillagrendszert :P
    Inkább az a kérdés, hogy kibírjuk -e élve, akár a tízezred részéig is. Mert ha nem pusztulunk ki más miatt (amúgy én látok erre is reális esélyeket) akkor a jövőbeli emberszerű lényneknek már gyerekjáték lesz keresni pár másik bolygót.

    ...ja és mi lesz ha jön a nagy "reccs". Én inkább attól paráznék a helyetekben, az elől nem lesz könnyű elmenekülni XXDD
  • amitakartok
    #13
    Én úgy tudom, hogy valahol a Föld közelében van a határ; most próbálnak rájönni, hogy a Föld is a tágulási zónában van-e vagy sem. Nem mintha nagyon számítana: addigra már vagy nem lesz fejlett élet idelenn, vagy annyira fejlett lesz, hogy technológiailag meg tudja állítani a kataklizmát.