33
  • Anaid
    #33
    "A 200 éves megfigyelés szerint az elektromosság képes befolyásolni a lángok alakját, meghajlítani, megtekerni, pislákolást előidézni, vagy akár teljesen kioltani is."
    Húha....:-)
    Aki tudja ajánlja Zérónak a cikk elolvasását.:-) Nem lehet kihagyni...
    :-)
    Hurrá nyertem.:-)
    Szevasz mindenkinek!
  • Sir Ny
    #32
  • pasi29uk
    #31
    Egy égő olajkút izgalmasabb téma szerintem
  • Argathron
    #30
    Amiről te beszélsz, az egészen más.
    Annak csúcshatás a neve.
    Ott valójában levegővel fújják el a lángot (ionizált levegő felgyorsul).

    Ez azonban egészen másról szól.
  • bakagaijin
    #29
    kkk, link helyesen
  • bakagaijin
    #28
    Hmmm, modern tűzoltó :)
    UTube
  • figyu
    #27
    "tűzben létrejövő szénrészecskék"

    a szén atom, atomok magfúzió vagy maghasadáskor keletkeznek.
    A tűzben COx-jön létre, szén nem keletkezik, annak már ott kellet lennie.

  • figyu
    #26
    "A kutatócsoport meggyőződése, hogy a kísérletekben alkalmazott feszültség tizede is hasonló láng elfojtó hatással bírna,"


    milyen kutató az aki ahelyett hogy kipróbálná, a "meggyőződés"-re hivatkozik?
  • archrodney
    #25
    A tűzből veszi kija zoxigént
  • syn7h37ic
    #24
    Jókor jönnek rá, hogy elektromossággal is lehet tüzet oltani. A szivattyú is villannyal megy vazze!
  • philcsy
    #23
    Pontosítom. A láng hőmérsékletétől és összetételétől függ, hogy vannak-e benne ionok és ha igen akkor mennyi. Tehát a láng nem biztos hogy plazma.
  • kozmate
    #22
    Wikipedia - elektromos szél
  • Caro
    #21
    Acikkbőlsanos nem sok minden derül ki, de a leírtak alapján valószínűleg nem statikus térrel, hanem elektromágneses hullámokkal sikerült elfojtani a tüzet.
    Ez azért meglepő, mert igaz, ahogy többen leírták, hogy a láng plazma állapotú, de a tipikus lánghőmérséklet és a légköri nyomás mellett az ionizációs fok eléggé kicsi.
    Persze az ionizát atomok megfűthetők rádióhullámokkal, ami növeli az ionizáltságot, de hogy kioltás hogy lesz ebből, azt nem igazán látom.
    Az is igaz, hogy ha növekszik az ionizációs fok(ezáltal nő az elektronsűrűség), akkor az a plazmafrekvencia növekedését eredményezi. Ez azzal jár, hogy talán a gerjesztő frekvencia fölé kerül, és akkor elkezdi leárnyékolni, és az egész hullám egy sugárzási nyomást fejt ki a plazmára.
    De ez a nyomás meglehetősen kicsi (fénynyomás), ezzel nehéz lesz "elfújni" a lángot.
    Kísérlet: égő gyertya a mikróban, ott is ha kellően nagy elektromos térbe kerül, akkor a mikró a lángból plazmát csinál, aminek a fűtését már az EM tér biztosítja. Így elszakad az égő anyagtól és felemelkedik, és szépen megáll valahol.
    De a mikróban a rezonátor miatt sokkal-sokkal erősebb elektromos tér van, mint ami a szabad levegőben létrehozható (azonos teljesítménnyel).
  • philcsy
    #20
    "A langok alapvetoen plazma allapotu anyagbol vannak."
    Az égés alapvetően gyökös folyamat. Ebből adódóan nincsenek benne ionok. Ionok nélkül pedig nem plazma a plazma.
  • Szefmester
    #19
    Gondolom ha elkészül a mobil verzió akkor pár tucat tűzoltó egy mobil generátorral a hátuk mögött vagy cserélhető aksikkal ellátott készülékkel nekiáll méterről méterre felszámolni a tüzet, miközben talajszinten történik egyfajta árasztásos parázsmentesítés.

    Ha egy tábortűz méretű tüzet egy pilllanat alatt elintézett egy "lökéshullám" akkor csak lövöldözni kell kitartóan és alszik az a tűz.. :)

    Amúgy jó kis készülék, mert még ha parázslik is az anyag, de nem terjed olyan tempóban, így oltható marad.
  • johnfly
    #18
    Ez az eset is mutatja, hogy a fizikának hány olyan területe van, amely felfedezésre vár. Szerintem, már azzal is nagy eredményt értek el, hogy belefogtak ebbe a kutatásba, és olyan perspektívákat tártak fel, amelyek felé még szinte senki sem kacsintgatott. Ha valami miatt még a tűzoltásban haszna nem is lenne, olyan fehér foltokat tárhat fel a területen, amelyekből profitálhat a társadalom.
  • Nailyenugysincs
    #17
    nem tom mi ebben a nagy felfedezés. két hete fizika órán egy egész hasonlót csináltunk. van az a generátor amihez ha hozzányúlsz feláll tőle a hajad. ebbe beleraktunk egy csavarhúzót amitől 20 centire volt egy gyertya. amikor bekapcsoltuk a generátort az majdnem elfújta a gyertyát. ha nem ezeréves lenne a cucc talán el is fújta volna.
  • dronkZero
    #16
    Aha, hát akkor asszem ezzel a véleményeddel egyedül vagy...

    Cikkben:
    "A rendszer különösen a zárt terekben kialakult tüzek oltásánál lehet hasznos, a nagy területen elharapózott lángok, mint például az erdőtüzek oltásában azonban aligha vennék bármi hasznát, tették hozzá a kutatók."

    Azt meg én is nehezen képzelem el, ahogy az erdőtűz mellé "hirtelen" odatelepítenek egy erőmű méretű "oltókészüléket"...
  • Zodd
    #15
    Az égés nem feltétlenül egyenlő a plazmával.
    És a plazmát is, csak mágneses mezővel szokták szabályozni.
  • kisemlős
    #14
    Szédületes felfedezés!!!
  • roliika
    #13
    A plazmát azonnal lehet irányítani...ez is plazma.
  • liberty2
    #12
    Én ezt a technikát olyan helyen tudom elképzelni ahol a lángok mérete az kezelhetetlenül nagy. Erdőtüzek Ausztráliában vagy Colorado-ban. Meg azt is jó volna tudni, hogy mennyi idő alatt képes a mező adott esetben kioltani vagy visszairányítani a tüzet olyan helyre ahol már minden felégett. Akkor tüzelőanyag hijján ki kell aludnia, nem?
  • NEXUS6
    #11
    Az a gond, hogy tényleg nem hűti is közben az anyagot, mit ahogy a víz a párolgásával.

    Ha még azt is kitalálják, akkor kész a fagyasztós halálsugár!
  • wraithLord
    #10
    Ez még nem is lenne akkora gond, de a cikk szerint az sem tudja elképzelni, aki ezen dolgozott. :)
    Ez így elég ködös, szerintem érdemesebb lenne elolvasni a közölt publikációt, ha van/lesz...
  • AgentKis
    #9
    Azért ez egy olyan területe a fizikának amivel többet lehetne foglalkozni. Érdemes lehet sokféle felhasználás elképzelhető, semmiképpen nem asztalról lesöprős a téma, még ha nem is tűzoltásra használják majd.
  • kvp
    #8
    A langok alapvetoen plazma allapotu anyagbol vannak. A plazma kitunoen iranyithato elektromagneses vagy elektrosztatikus mezovel. Valaki rajott, hogy ez nem csak fuzios kiserletekhez vagy plazma hajtomuhoz jo, hanem a langokat is lehet vele iranyitani. Megfelelo hasznalat eseten meg az oxigen aramlasat is ki lehet vele iktatni, tehat elfojthato a tuz. A gond csak az, hogy ez nem hasznalhato elolenyek kornyezeteben, mivel oket is zavarja a mezo, masreszt sajat oxigenforrassal rendelkezo egeseknel sem tul hatasos. Az ego folyadekok viselkedese elektromagneses/elektrosztatikus terben pedig enyhen szolva is ketseges.
  • Mardel
    #7
  • Molnibalage
    #6
    Nem igazán tudom elképzelni, hogy a rendszer hogyan működik.
  • daninet
    #5
    Szerintem itt az alapvető gond azzal van, hogy ami ég az parázslik, a parazsat meg nem oldja el csak a lángot felette "eltűnteti" ergo újra meggyullad. Vagy ez kivonja a tüzet a fából?
  • senoy
    #4
    Az elektromos tuzekre is ugyanugy hasznalhato sztem, mivel nem az elektromossag csak kivaltoja a tuznek.
  • Zodd
    #3
    És mi van az elektromos tüzekkel?
    De valóban nagyon érdekes kutatás, főleg ha lejjebb lehet szorítani az égés hőmérsékletét, és így csökkenteni a NOx-ok keletkezését.
    És vajon csak gázlángokkal vagy minden félével működik, ahol pl. nem csak a szén ég hanem mondjuk kén is?
  • Zolorado
    #2
    Ahol már nem elég a porral oltó (azaz szén-dioxiddal), azt a víz ugyanúgy tönkreteszi, mint az elektromágneses mező. Gondolom.
  • wormwood777
    #1
    És ennek az elektromos mezőnek nincsen káros hatása az elektromos berendezésekre?