18
  • mrzed001
    #18
    Bankoknál inkább az szokott lenni a gond, hogy:
    vagy kiadják egy hozzánemértő külsősnek (ezek eredményén szoktam a legjobbat vidulni),
    vagy egy managert ültetnek a fejlesztők fejére (aki vezeti, nincs szakmai vezetés, így vak vezet esete),
    vagy belső politikai viszályok miatt direkt rontanak pár helyen benne (igen durván átpolitizált a bankok belső működése általában, egyig főosztvez utálja a másikat és ahol lehet keresztbe tesz neki),
    vagy azt hiszi 1.0-ás fejlesztőgárda, hogy ért hozzá és nekiáll (amikor a hülyeség szorgalommal párosul ... persze megesett, hogy csak nem tudták mégis merre keressenek egy megfelelő szakembert, aki legalább az alapokat elmagyarázza nekik ... term. ez is a manager hibája mellesleg)
    vagy mivel az IT és fejlesztés oly felesleges a banknak (áááá, csak abból él lényegében) ezért az említett juniorokkal feltöltés

    Mellesleg tartani kellene egy FEJLESZTŐK hetét, ami alatt minden fejlesztő leállna pihenni, se support se semmi (akkor talán végre rájönnének, hogy nélkülük semmi nem megy)

    DEZ: nekem volt olyan pár hónapig odaültetett főnök, akinek az volt a fixa ideája, hogy mindent írjunk át javába ... mi meg csak röhögtünk, hogy optimalizálva van a rendszer 1000 módon (napzárás 2 óra alatt meglegyen), van ahol assembly kód került bele a gyorsítás miatt, erre írjuk át egy interpreteres csigalassú szarra (1 nap/napzárás? ja, láttam ilyen banki rendszert is, jót röhögtem amikor megláttam a szerkezetét)
  • dez
    #17
    Ez kb. olyan, mint a szobrász vs. "végülis csak fogni kell a vésőt, és ütni a kalapáccsal" esete, csak éppen itt mindenki hangosan kiröhögné, ha valaki az utóbbival jön. A programfejlesztésnél ezt nem látják még át.

    Nos nekem volt olyan főnököm (utólag került a céghez), aki nem hogy programozónak képzelte magát a fenti alapon (azt az összehányt kódot kellett volna látnotok), hanem zenésznek, grafikusnak, stb. is. Előzetesen 5 évet voltam a cégnél, de 2 hónap után sikítva menekültem. :P Amúgy az volt a fixa ideája, hogy az embereket megfelelő módszerrel robotokká lehet idomítani - kár, hogy ez és a kreativitás kb. tűz és víz. (Ha a nagyfőnök képes volt ezt a seggfejet fejünkre ültetni, akkor ott egye meg a fene.)

    És szerintem ezt kellene tennie midnenkinek. Mármint merni továbbállni, de legalábbis nem pincsikutya módjára viselkedni. Túl sok a megalkuvás! Nem ingyen adják a megbecsülést, ki kell harcolni. Ha viszont erre nem képes a tipikus kóder, akkor viszont úgy kell neki.
  • BlackRose
    #16
    Az én közel 20 éves tapasztalatom alapján, csak két féle fejlesztés létezik jó és rossz, nincs közép, vagy 100% (vagy ehhez közelítő) jó vagy 100% (vagy ehhez közelítő rossz), valahogy, úgy van, ha megy a gödörbe akkor pillanatok allatt ott van, és a gödör szélén még lehet egy picit, de nem lehet a gödör oldalfalán. Na most csak az a baj, hogy jó fejlesztést kb. nehezebb találni mint kókuszdiót a déli sarkon.
  • assdf
    #15
    Én meg már banki rendszereket müködtető informatikus gárdánál is láttam vicces dolgokat szakértelemmel kapcsolatban :)
    Aztán mikor az egyikkel elbeszélgettem, hát kiderült hogy a bank néminemüleg sporolt az informatikai kiadásokon és úgy gondolta hogy néhány friss diplomás is képes arra mint az aki már 10-20-30 éve van a szakmában :)
  • mrzed001
    #14
    Jaja, nem egyszer kellett nekem sem takarítani ilyen sokludas fejlesztések "eredményét"

    A másik ami elszörnyeszt, hogy minden fejlesztő azt hiszi magáról (szinttől függetlenül), hogy ők márpediglen nemcsak kódolni tudnak, hanem adatbázis tervezéshez is értenek.
    Két kezemen meg tudom számolni eddig hány valós adatbázis/adattárház szakemberrel találkoztam, nem egyet a jobbak közül én tanítottam ki.
    Volt olyan 8-9 nullára végződő banki rendszer, melybe belenézve csak komoly önuralmamnak köszönhettem, hogy csak távozásom után kapott el a röhögőgörcs. Hogy miket tudnék mesélni :))))
  • BlackRose
    #13
    Egyetértek... még jobb persze, amikor 2 ludat alkalmaznak 2 ökör helyett és 2 John Deer teljesítményét várják... az még viccesebb :) sokan még nem fogták fel, ha 1 millió majomnak irógépet adsz, akkor sem születnek meg Shakespeare művei... persze a menedzerek soha nem a hibákat keresik és javítják, hanem mindég a saját "tökéletes" munkájukal dicsekszenek... "egoless development" valami ami nagyon hiányzik, ha csak fél projekt megy ki az ajtón (a többit elhalasztották a következő verzióra) akkor is azt mondják SIKERES volt a meló... persze a programozóknak nincs ilyen luxus.
  • mrzed001
    #12
    Igen, csapatmunka a fejlesztés, de egy apróságot nem szabad elfelejteni.
    A fejlesztői csoport középpontja a fejlesztő.

    A fejlesztő munkáját megkönnyítendő kell a manager, hogy ne a fejlesztőnek kelljen eladni a terméket az ügyfél részére (járjon a manager ebédelni meg teniszezni az ügyféllel, ne a programozónak menjen erre az ideje)

    A szervező feladata hogy előkészítsen amit csak lehet a fejlesztőnek, utánajárjon üzleti dolgoknak, hogy a fejlesztőnek ennyivel is könnyebb legyen az élete és munkája (ne a fejlesztőnek kelljen kilincselni a főkönyvelőnél, hogy ugyan mond má meg melyik főkönyvre mit is írjunk és milyen bontásban)

    A tesztelő feladata, hogy ne a fejlesztő drága ideje menjen el a hibajelenség előidézésének keresésére, illetve a mindenféle lehetetlen és előre kiszámíthatatlan user manőverek kitalálására, kipróbálására

    és még sorolhatnám, tehát én azt mondanám a fejlesztésben a programozón kívül résztvevő személyek olyanok, mint a szatellit rendszerek (pl általában a számlavezető rendszer a legfontosabb főrendszer, köré kis szatellit rendszereket szokás építeni a kisebb feladatok ellátására, főrendszer kiszolgálására, tehermentesítésére)
    Ott mindig baj lép fel, amikor egy kis szatellit fontosabb akar/kezd lenni, mint a nagy főrendszer.
  • mrzed001
    #11
    "Nem a programozók a fejlesztés :)"
    Húúúú, de nagyot tévedsz.

    Igény felmerülése: ügyfél, illetve programozónak (vagy ha van hozzáértő programozóból kiképzett szervező akkor neki) kell ügyfelet babusgatni.
    Ügyfeleknek rendszeresen a lehető legvadabb elképzelései vannak, a manager meg boldogan bólogat rá, hogy ok persze jövőhétre megvan (csak épp az egész bank állna le tőle úgy kb örökre)

    igény megfogalmazása: ügyfél ötletei alapján a szervező a fejlesztővel megírja, hogy mégis mit lehet, és hogyan, aztán ha erre ügyfél rábólint jöhet a

    kódolás: programozó kreativitásának kiélése

    tesztelés: 1 programozói, 2 belső céges (ált. kihagyva), 3 ügyfél

    üzembehelyezés: üzemeltetés + fejlesztő (az ugyebár egy szép vágyálom, hogy a fejlesztő mindent szépen átad üzemeltetőknek, aztán többé rá se bagózik az egészre ... tipikusan ahol az elmélet elmélet marad)

    üzemeltetés: üzemeltető + programozó, mivel ahány hely annyi rendszer ezért folyamatos előre nem látott problémák orvoslása, hibákat az üzemeltetés gyakran gondolkodás nélkül eszkalálja fejlesztők felé ...

    Melyik részben nem vett részt a fejlesztő ?
    Ki az aki az összes műveletben részt vett ?
    Ki az aki nélkül akkor nem is lenne fejlesztés ?
    Szerintem elfogadhatod, hogy a fejlesztő maga a fejlesztés (pláne ha belegondolsz a know-how -ba, láttam már céget lebénulni meg nem becsült rendszerfejlesztőjének távozását követően)

    A másik meg egy nemrégen hallott vicc, ami tökéletesen illik a fejlesztőkre:
    Ha fel akarnál szántani egy mezőt, mit fognál be az eke elé?
    100 ludat vagy 2 ökröt ?
    azaz 100 "hello word" juniorral állnál neki egy rendszer fejlesztésének, vagy 2 vérprofi senior rendszerfejlesztővel (láttam mindkettőre példát, első eredménye komolyan vicces volt :)) )
  • rigidus
    #10
    20) Ha Felcsupaszlokharito Mancika - a fonok (titkar)noje - nem tud Winamp-ot hallgatni miunkaidoben mert az ethernet kartyaba dugta be a fulhallgatot, akkor a legjobban agyonhajtott matematikus programozot kell a foldszintrol a tizedikre felhivni. Mindezt lehetoleg ebedszunetben amikor a folyosokon, liftben es lepcsokon mozdulni sem lehet, nehogy mar ebeddel toltse ki az ebedidejet...
  • rigidus
    #9
    lyo lesz az sajnosnak is
  • Amcir
    #8
    igaz én ezt csak az ismerőseimtől hallotam mivel més tanulok
  • Amcir
    #7
    salynos ezt sokan így vélik
  • nobook
    #6
    Tény, hogy egy fejlesztés csapatmunka, de közel 20 év programozói tapasztalatából azt derült ki, hogy legfőképp mi programozók gondoljuk csapatmunkának. "Odaföntről" nézve van egy csapat és van az a kis szükséges rossz, a profit csökkentő tényező, a projekt(!!!) kockázata, a darazsak a gatyámban, akiket programozóknak hívnak. Persze mrzed001 picit túloz (és én is), de csak annyira, amennyire túlzás a fenti szemlélet, amit viszont a bőrömön éreztem jó párszor. Minél kisebb egy cég annál inkább beszélhetünk tényleges csapatmunkáról, minél nagyobb a cég annál inkább számítanak a programozók az IT árufeltöltőinek.
  • BlackRose
    #5
    Ez is igaz, csak nem szabad két dolgot elfelejteni, hogy a csapatmunkában a PEER az ami repül, vagyis nem szabad valakinek feljebb lenni (mert ha igen akkor az már nem csapatmunka), és ezt kevés manager tudja, és a másik dolog, hogy a csapat egyénekből áll és nincs olyan, hogy csapat egyének nélkül és a programozók is egyének. Tapasztalataim szerint a gyakran a programozókat csak kóderként kezelik és soha nem kérdezik, hogy mit is gondolt, ebben a szakmában az a gond, ha kódolsz akkor kóder vagy, ha pedig felültetnek a magasabb székben akkor nem kódolsz és nem is vagy kóder. Szóval azok akik szerkesztik és akiktól valójában függ a projekt minősége azok nem kódolnak és szart csinálnak, azok akik kódolnak őket meg senki sem kérdezi és ha valamit mondanak akkor senki nem halgatja meg őket mert ők csak kóderek mi a szart tudnak ők, a munkájuk, hogy kódoljanak majd mi architektek, product people, managerek, analyst-ek akik nem is látunk kódot (nem is akarunk mert akkor kódereknek néznek bennünket) majd mi magmondjuk mit akarunk és a kóderek lent a vízszint allatt tömik a kemencét büdös szénnel és a hajó majd megy valahogy. Persze azt a spaghetti-t amit kapunk azt majd néhány hülye kis kóderel valahogy viszonylag kis pénzért kezeljük...

    Dolgoztam több cégnél, különböző beosztásban és általában ez a helyzet, úgyhogy mrzed001-nek sok mindenben igaza van. És ez minnél nagyobb cégnél vagy annál jobban igaz, kisebb cégnél nem annyira mert ott nincs akkora manőverezési terület a menedzereknek sőt sokszor nincs is menedzer csak valaki annak is a dolgát végzi... na most várom még azt amikor a menedzer fogja a programozó dolgát végezni akár milyen ici pici kis cégnél :)
  • Xmas76
    #4
    Nem a programozók a fejlesztés :) Ők csak részei a fejlesztésnek. A fejlesztés, tudod, egy ciklus. Igény felmerülése, igény megfogalmazása, megvalósíthatóság vizsgálata, kódolás, tesztelés, üzembehelyezés, üzemeltetés...

    Ez mind része a dolognak. Én programozó vagyok, de tudom, hogy nem körülöttem forog a világ, és nem vagyok ennyire cinikus sem. Az ilyesmit úgy hívják, csapatmunka.
  • BlackRose
    #3
    Well... life is a bitch, let's go swimming... :) egyébként sajnos kb. így van.

    Különben mi az, hogy "jog"? "We made that up, just like the bogyman..." - George Carlin
  • ferceg
    #2
    /agree
  • mrzed001
    #1
    1) a programozóknak nincsenek jogaik, bérrabszolgák
    2) a programozók elismertsége a portáséval vetekszik
    3) a programozók úgyis csak játszanak azzal a hülye masinával, és még élvezik is, szóval minek fizessek neki?
    4) a programozót bármikor ki lehet rúgni, tapasztalat, rendszerismeret nem számít, nem veszít vele többet a cég mint egy portás esetén
    5) minden programozó helyére 100 további alkalmas, akik ugyanazt ugyanúgy el tudják végezni mint a 10 éve a rendszeren dolgozók
    6) a manager minden esetben jobban ért a fejlesztéshez, mint az a mihaszna programozó aki napokat képes elszúrni egy funkció megvalósíthatóságának tesztelésével
    7) a programozó hibája, ha a manager elképzelésivel ellentétben egy máshogy, DE működő programot képes az ügyfélnek kiadni, illetve ha az hibát talál benne, akkor javítja. Az ilyen öntevékeny programozótól azonnal meg kell válni, hiszen szembeszegül a felső utasítással (ami hatására akár milliós károk keletkezhettek volna...)
    8) egy rendszerrel ha gondok vannak, az a programozó hibája, egy rendszer ha szépen működik, az a manager érdeme
    9) a programozónak nem kell pihennie, napi 8 órát folyamatosan a gép mellett kell ülnie, mint a futószalagok mellett dolgozó munkásoknak
    10) egy programozó ha éppen nem ül a gépe előtt, akkor nem is dolgozik, hanem lustálkodik
    11) az a legjobb, ha a programozó jó korán kialvatlanul jár dolgozni, és addig marad amíg le nem megy a nap. Magánélet, NEKI ???
    12) a programozó a managgerel ellentétben NEM szellemi munkát végez, neki nem jár az óránként 10 perc szünet, és ha éppen a kávézóban beszélget a kollégáival, akkor a managgerrel ellentétben a programozó biztos hogy nem a munkáról beszél
    13) a programozó olyan közel húzza a székét a monitorhoz amennyire csak akarja, ezért aztán elég neki egy régi 14 colos elektronágyú is. A manager persze 22" TFT monitort kap, hiszen oly sokat ül a gép előtt, nehogy kiégesse a szemét a CRT moncsi
    14) a programozó nem akar fentebb lépni a ranglétrán, és nem is szabad hagyni hogy ilyesmit akarjon, hiszen akkor mégis ki a fene fogja elvégezni azt a rohadt sok szakmelót ?? Talán a manager, a főnöke, aki bekapcsolni sem tudja magától a gépét?
    15) a programozónak nincs továbblépési lehetősége, nincs senior pozíció, nincs vezető fejlesztő, csak egyszerű mezei programozó van (éppen ezért a frissen felvett "írtam már hello word-öt" tacskó is pont annyit ér, mint a sok rendszert lefejlesztő 40-es muksó)
    16) mivel a munka javát a manager végzi, ezért természetesen 2-3x annyit kell keresnie, mint a programozónak
    17) jutalom is természetesen a managernek és felsővezetésnek jár egy sikeres projectet követően, hiszen remekül megoldották a felmerült problémákat, a programozó meg kussoljon és örüljön hogy van még munkája
    18) a programozó nem ért a problémamegoldáshoz, folyton a managgerhez szaladgál, hogy amit az kitalált kivitelezhetetlen és hatféle módon borítja meg a rendszert, mire természetesen a fejére ültetett manager kell hogy megoldja a programozó ilyennemű nyűgeit is
    19) a programozás agyatlan és érzéketlen dolog. Ki volt az az ökör aki azt merte állítani, hogy kreativitás kell hozzá, és hogy olyan mint a művészet ?!?

    Na hirtelen ezek a tévhitek jutottak eszembe amikkel a programozóknak nap mint nap szembesülnie kell.

    És ha már ott tartunk hogy bűnös téveszmék, lássuk csak a cikket:
    "A programozók fontos szerepet játszanak a fejlesztésekben"
    NEM !!! A PROGRAMOZÓK MAGUK A FEJLESZTÉS !
    A programozók nélkül NINCS fejlesztés. (PONT)