115
úgy gondolom lehetne gyümölcs is, de miért zöldség?
  • Aquir
    #115
    az ok csakhogy a termés is a növény része, csak akkor hozzá kellett volna írni hogy kivéve azt:)
  • Aquir
    #114
    höhö, akkor kissé pontatlan a szöveg, höhö
  • aMGEE
    #113
    Am én azt úgy értettem hogy a levele, szára gyökere stb. A termés az egészen más.
  • aMGEE
    #112
    höhö a wikipédiáról szedtem a szöveget! höhö...
  • Aquir
    #111
    "Nos tudományos szempontból azt nevezzük zöldségnek, ami egy valamely növénynek emberi fogyasztásra alkalmas része!"
    höhö, az alma is a növény része és emberi fogyasztásra alkalmas

    "A a dió, a mogyoró és a mandula is gyümölcs, mégsem lédús"
    a mogyoró meg a dió egy gyümölcs? az nem csak egy mag? és a termésük miért szinte csak a mag meg a héja?
  • biomage
    #110
    az alma is a zöldséges osztányon van :D
  • aMGEE
    #109
    Én végülis le***rom! Nekem mindíg is zöldség volt a paprika és a paradicsom és az is marad!
  • COOLancs
    #108
    a paradicsom azé zőcség mert az áruházban (Cseszko, Madaras cseszko, abc visszafelé) a zöldséges osztályon van. ennyi.
  • aMGEE
    #107
    "a gyümölcs definicioja anyi hogy legyen lédús maggal rendelkezö és féjas legyen, ha ez mind meg van akkor az gyümölcs"
    Én nem így látom. A a dió, a mogyoró és a mandula is gyümölcs, mégsem lédús a bár van rajtuk egy kis gyümölcshús, de az emberi fogyasztásra alkalmatlan. Gyümölcsnek nemcsak a lédús terméseket tekintik. A köznyelv többnyire megszorítóbb értelmű, és csak a fás növényeken termő gyümölcsöt tekinti gyümölcsnek, (az édes ízt is társítja), míg a tágabb definícióba beleférnek a dinnyék, de akár a frissen fogyasztott paradicsom is. A lágyszárú, egyéves növény frissen és nyersen fogyasztható terméseit tehát innen nézve inkább gyümölcsnek, a termesztéstechnológia felől inkább zöldségnek szokás nevezni.
  • biomage
    #106
    Elöször is :) a gyümölcs definicioja anyi hogy legyen lédús maggal rendelkezö és féjas legyen, ha ez mind meg van akkor az gyümölcs, szal a paprika nem tartozik ide, na ja most azt mondod akkor a füge sem gyümölcs, mert nem lédús de viszont virágból jött egy fáról, lérte igy gyümölcsnek számit
  • aMGEE
    #105
    Nos tudományos szempontból azt nevezzük zöldségnek, ami egy valamely növénynek emberi fogyasztásra alkalmas része! A paradicsom technikailag nem lehet zöldség, de sokan mégis annak titulálják. Sokan tévesen úgy hiszik, hogy gyümölcsnek azt a termést nevezzük, aminek édes az íze. Akkor például miért hívjuk a citromot is gyümölcsnek, amikor annak nem is édes az íze, hanem savanyú? Gyümölcsnek általában az emberi fogyasztásra nyersen és frissen alkalmas terméseket tekintik. Tehát a paradicsom nem zöldség, hanem gyümölcs! De ha belegondolunk, ilyen szinten a paprikát is gyümölcsnek tekinthetjük! Sokan tévesen a padlizsánt is a zöldségekkel azonosítják, mikor annak a nevében is benne van, hogy tojásgyümölcs! Hogy miért a burgonyafélék családjába tartozik? A burgonyafélék (Solanaceae) a kétszikűek osztályának egyik családja, amelybe lágyszárúak és cserjék is tartoznak. Régebbi nevük csucsorfélék vagy ebszőlőfélék. A növények dudoros gumójuk vagy termésük alapján kaphatták a nevet. Sok mérgező gyomnövény mellett ide tartozik a nadragulya, az angyaltrombita, a paprika, a dohány, a paradicsom, burgonya, padlizsán és a petúnia is.
  • Aquir
    #104
    mert ha megeszel egy piros gömböcöt és nem paradicsomíze volt akkor lehet hogy valamiféle nagyranőtt bogyó :P Fontos hogy pont paradicsomíze legyen :)
  • biomage
    #103
    aha, a paradicsomnak paradicsom ize van ez biz igy van , ha nem paradicsom ize lenne a paradicsomnak akkor nem paradicsom
  • Aquir
    #102
    persze, én is megeszem, csak azt mondtam hogy annyira nem intenzív az íze, de ez nem is fontos, pont paradicsom íze van:)
  • sz4bolcs
    #101
    nagyon finom íze van. :)
  • Aquir
    #100
    Minden zöldséget összehordtok itt!:)

    meg zöldségeket beszéltek(:
  • Aquir
    #99
    az más hogy: van benn cukor - és hogy: annyi íze sincs mint a nemtomminek :D
  • biomage
    #98
    egy valamit azért mondanák
    a zöldség a növény és gyümölcs csak kategoria nem több
  • Szabi 22
    #97
    mert nem gyümölcs
  • biomage
    #96
    oszolni :)
    oké
  • Prank
    #95
    egészébe véve magát a paradicsomot (mint növényt) zöldségnövényként könyvelik el, de a termését (mint sokmagú bogyótermést) a magas cukortartama miatt gyümölcsként ismerik...
    úgyhogy mindenkinek igaza van, oszoljanak kérem, semmi látnivaló nincs itt...
  • BIZ0906
    #94
    egy épeszü ember tudja hogy zöldség bár ekkora baromságért topikkot nyitni?
  • homeless
    #93
    A zöldség gasztronómiai, azaz konyhaművészeti fogalom. Nem biológia órán használják, hanem a konyhába. Nemtudom mit nem lehet ezen érteni. Javaslom olvasd el a korábbi linkeket!
  • DjDano
    #92
    a zöldség meg gyümölcs nem biológiai fogalom? Akkor nem tudom ti hol tanultatok a paradicsomról, talán földrajzórán? D:DD

    A biológia fogalmába ugyanúgy beletartoznak a növények,mint az állatok és az ember
  • skypi
    #91
    a paradicsom azért zöldség mert azok közt van
  • homeless
    #90
    OMFG! Azért van a növény zárójelbe, mert az mutatja, hogy a paradicsom nevü növényről van szó, nem pedig a biblia paradicsomról...

    "A paradicsom növény"...:DD Mégis mi lenne? Emlős?

    És a paradicsom még mindig egy zöldségféle aminek a botanikai értelembe vett gyümölcsét fogyasztod.
  • Szeszmester
    #89
    Egy étteremre gondoltam:
    Ha gyümölcslevest kérek és kihoz a pincér egy tál paradicsomlevest, megenném, h ne köpködön bele a kajámba, de akkor is, meglepődnék.
    Ha napi zöldséglevesként kihozza a paradicsomlevest, szerintem az simán belefér.
    Ha meg külön van, akkor egyértelmű.
  • biomage
    #88
    én is ugy ismerem de gyümölcs vagy növény
  • SLICK
    #87
    :D
    a témához annyit, h én is zöldségként ismerem :|
  • biomage
    #86
    hát igen most már nem tudom melyik az igaz
    a wikiben növény a paradicsom klik
  • Prank
    #85
    tehát a paradicsom elevenszülő ízeltlábú...
  • homeless
    #84
    Itt az egész írás:
    Zöldség

    Amúgy ezt a topicot a tudományos eszmecserébe kellett volna nyitni.
  • homeless
    #83
    Az enyém a wiki-ről van. Akkor most lehet vitatkozni, hogy ki tudja rosszul. Wiki vagy a National Geographic.

    Amúgy faszság az a mondat. Hogy lenne már botanikai kifejezés a zöldség? Pl.: nézd milyen hosszú a zeller zöldsége.
  • biomage
    #82
    vagy az hogy a 10 helyen lesz a topik :)
  • baca01
    #81
    lol még a végén összejön a 100hsz :P
  • Szeszmester
    #80
    A cikkből:

    "Botanikailag zöldségnek hívják a növény ehető részeit, így gyökerét (pl. répa), gumóját (burgonya), szárát (zeller), levelét (saláta) vagy bimbóját (kelbimbó)."
  • homeless
    #79
    Mivel a „zöldség” nem botanikai kifejezés, nincs ellentmondás abban, hogy egy növényi rész botanikailag gyümölcs, de egyébként zöldségnek tekintjük. Régi könyvekben is találkozhatunk olyan nézetekkel, amelyben a dinnyét zöldségként, a paradicsomot gyümölcsként említik meg.
  • biomage
    #78
    szép ere vártam hogy valaki ilyen jó infot adjon
    nyertem :)
  • Szeszmester
    #77
    Értelmetlennek tartom ezt a vitát. Azzal kéne kezdeni, hogy meghatározzuk a zöldség és a gyümölcs definícióját, nem? Mert így mindenkinek a hsz-e lóg a levegőben.
    Járok elől jó pédával: ami piros, az nálam gyümölcs. A paradicsom gyümölcs. Pont.
    Ha valakinek nem felelne meg, akkor ezt találtam:
    Naional Geographic
  • homeless
    #76
    Hogy lenne már gyümölcs. Gasztronómiai szempontból zöldség, biológiai szempontból pedig a Solanaceae családba tartozó növény. Nem tudom mit nem lehet ezen érteni. A zöldség/gyümölcs NEM biológiai kifejezések.

    "Az Amerikából behozott zöldségféle eredeti neve az indián eredetű tomata volt. Magyar neve a paradicsom a „Paradicsom almája”, „paradicsomalma” névből rövidült. A növény „alma” nevét máig őrzi az olasz neve (pomodoro, azaz „aranyalma”)."

    forrás