160
The butterfly-effect, avagy a pillangó-hatás
  • Aquir
    #160
    Azt be lehet látni mindenféle számítások nélkül, hogy akármennyi lehetőség lehet a jövőre nézve, csak az egyik út fog megtörténni :)
  • sz4bolcs
    #159
    Elég durva lehet a newtoni mechanikát és a szabad akaratot ütköztetni. :D
  • juzosch
    #158
    Régen divatos volt az az elmélet, hogy minden előre el van rendelve, a fizikai törvények szerint minden helyzetet csak egy konkrét adott helyzet követhet.
    Aztán rájöttek, hogy van az atom, az atommag, a húrok stb..., és hogy mennyi véletlen játszik közre, így ezt az elméletet elvetették.
    Ami szerintem hülyeség (meg mások szerint is).

    Sztem még mindig előre el van rendelve, de az egész annyira bonyolult, és annyira nem ismerjük a működését, (pl egy másik dimenzió is bekavarhat akár), hogy gyakorlatilag lehetetlen bármit előre megjósolni, így tekinthetjük véletlennek. De valójában nem az.
  • Aquir
    #157
    Elgondolkodtam mostanában, hogy ugye amit mondunk az effektussal kapcsolatban, hogy ha változtatunk a jelenen, vagyis egy másik utat választunk (vagy másként történik a múlt), akkor más és más jövők lehetnek. De viszont minden csak egyszer történik meg az életben, ahogy a világegyetemben, és ami megtörténik, az csak azért történik meg mert a múltban olyan előzmények voltak amelyek törvényszerűvé tették, hogy a jelenben úgy történjen meg egy esemény ahogy meg kell történnie. Arra gondolok, hogy az ősrobbanás megtörténésétől kezdve nem nagyon lehet más a történelem útja, és az események a jövőben, mint ahogy most van, mert mindennek úgy kell megtörténnie, ahogy azt előkészítette a múlt, vagyis ahogy most megy végbe. nem?
    Ez "kicsit" az eleve elrendeltetésre hasonlít :) Tehát hogy csak egy, és egyetlenegy úton fog tovább haladni az idő, így nem is történhet meg másként a világ, mint ahogy megtörténik.
  • Aquir
    #156
    Az utolsó mondataid lehetnének tisztábbak :)
    Amit mondtál az is azt mutatja hogy mindig vannak fontos döntések
  • Aquir
    #155
    A döntés létezett, csak nem lett végrehajtva, mert azelőtt meghiúsult mielőtt kiteljesedett volna egy tettben.
  • Bexter
    #154
    Viszagondolva egy olyan eset jut eszembe életemben amikor ha máshogy let volna a döntés mára nem az lennék aki voltam.
    Oviban volt. Egy jo kis közöségben voltam ahol az egyik kis csoportosulásnak ugymond avezetőlye voltam. Szülök ugy döntöttek maradjak még 1 évet oviban, többiek mentek suliba.. (itt kellet volna hisztiznem vagy valami)
    Ahova kerültem nos hát nem volt valami jo. 9 évig nem fogadtak be (1 ovi meg 9 ált) kiközösités meg nevetség tárgya lettem.
    A közösség amiben voltam jo tanulok voltak amibe kerültem rosz volt minden értelemben...
  • sz4bolcs
    #153
    Hogy lehetne olyan döntés, amit nem követ tett?
  • Aquir
    #152
    ha pl egy állásodról döntesz, az esetleg erősebben tud változtatni az életeden (akkor ha ilyesfajta komoly dologról való döntést változtatnál meg)

    De ha önmagában azt az általad elvetett döntést veszed, amely nem okozta azt az eseményt, amifelől döntöttél, attól még tud változásokat okozni a jövőben (pl valamikor visszagondolsz hogy 2 éve volt egy elvetett döntésed (amit esetleg még sajnáltál is), és ennek hatására fogsz véghezvinni valamit)
  • Aquir
    #151
    Szerintem úgy lehetne leírni a visszavont döntést, hogy ezt meg ezt eldöntöttem, amiről X ideig meg voltam győződve hogy ezt végrehajtom a jövőben, de Y időpillanatban ezt visszavontam. A döntés döntés marad, még ha utána meg is gondolod magad, tehát egy múltbei döntésként lehetne leírni, attól függetlenül, hogy végrehajtottad -e.
  • Aquir
    #150
    Szerintem úgy lehetne leírni a visszavont döntést, hogy ezt meg ezt eldöntöttem, amiről X ideig meg voltam győződve hogy ezt végrehajtom a jövőben, de Y időpillanatban ezt visszavontam. A döntés döntés marad, még ha utána meg is gondolod magad.
  • Aquir
    #149
    akkor te csak a végső döntés pillanatát említed most :)

    bár mondom szerintem amíg mérlegelsz, addig kidolgozod a döntést, így talán az is a része
  • Aquir
    #148
    feltéve ha nem számít bele a mérlegelés ideje (azonban mérlegelés nélkül nincs döntés)

    És valamennyi időtartama akkor is van a döntésnek, mert (durva példa jön) ha megáll az idő, akkor nem tudja az agy a döntést kidolgozni, mert idő kell a neuronoknak az idegi impulzusok továbbításához. Szóval ha így nézzük biztos kell idő hozzá :) Hogy pont vagy folyamat arról már írtam hogy esetlegesen mindettőnek is lehetne tekinteni :)
  • Bexter
    #147
    Én kétlem ha a multban egy döntésemen változtatnék akkor ekkora hatással lenne a jövőmre.
  • Aquir
    #146
    ezt nem tudom, montam
  • sz4bolcs
    #145
    Ha van pont, amikortól cselekszik valaki, akkor bizonyára így is van.
  • gekko45
    #144
    Mert en eldonthetem hogy holnap ezt es ezt fogom csinalni,
    de lehet hogy reggel meggondolom magam. Akkor az nem dontes volt.
    Amikor tenyleg meg is csinalom, az a dontes.
  • gekko45
    #143
    Arra gondol, amikor elkezdesz cselekedni. Azt nevezheted dontesnek.
    Elotte csak merlegelsz.
  • sz4bolcs
    #142
    figyeld meg, amikor döntesz

    Nincsen hossza, se vége, sem eleje, és mértéke. De ez nem jelenti, hogy pont.
  • Bexter
    #141
    Akkor maga mint döntés mint pont nem létezik?
  • Aquir
    #140
    Én arra gondolok hogy akármilyen döntés ugyanolyan. A mérlegelés lehet egy tizedmásodperc vagy egy óra - tökmindegy, mert mindenképpen idő kell hozá (bármilyen nagyságrendű idő), akkor is egy folyamat, és innentől nem tudom hogy el kell -e választani magától a döntés pillanatától ezt, illetve hogy a döntés pillanata is egy folyamat -e :)
  • Bexter
    #139
    Amikor meghoztad a döntésed akkor az egy pont, ha elmerengsz a döntésedden, hogy is legyen az egy folyamat. sztem.
  • Aquir
    #138
    Mindenki döntött már valamiről, így mindenki tudja milyen az :) Én arra gondoltam hogy amíg eldöntesz valamit, azalatt mérlegelsz, majd döntés születik, így folyamat. Vagy esetleg ha csak a döntés pillanatát nézed akkor lehet pontként is nézni, szerintem

    "Tehát a döntés egy folyamatból kiragadott pont?"

    Az idő mindkét irányban végtelen, szvsz bármit ki lehet pontként ragadni nem? Tehát most nem tudom pontosan hogy a döntés egy pont, vagy egy folyamat, vagy helyes az amit írtam hogy esetleg mindettőnek tekinthető
  • sz4bolcs
    #137
    Tudnál személyes példát?
  • Aquir
    #136
    A döntés menete is egy folyamat. De tekintheted akár egy pontként is hogy innentől eldöntötted az adott dolgot és kész, nem? :)
  • sz4bolcs
    #135
    Tehát a döntés egy folyamatból kiragadott pont?
    Mondanál egy személyes példát?
  • Aquir
    #134
    a döntés is folyamat, legalábbis amíg döntesz, és a döntések is következmények és egyben belőlük is lesznek valamilyen következmények =)
  • Bexter
    #133
    Egy biztos én nem akarok változtatni semmin utolag.
  • sz4bolcs
    #132
    Azon még nem gondolkodtatok, hogy a döntés is folyamat lenne?
  • Aquir
    #131
    Pár gondolatom:

    "döntéseket hozuk. Jó és rosz döntéseket."
    A jó meg a rossz döntés relatív, és a következményeik is akár eltérhetnek a döntéstől.

    "A változás mértéke a döntéstől függ"
    Szerintem kis döntés is nagyot változtatat, de ezeket a változásokat, és a változások által keltett végtelen számú változásokat nem tudjuk végigkövetni. Így akármilyen döntés akármilyen nagyságrendű változást is okozhat

    "a kezdő élet apró lépéseinek döntéseiről szol"
    Nem csak az apró döntések változtatják meg a jövőt (és főleg nem csak az élet elején), hanem az összes

    de egyébként igazad van, végülis egyértelmű miről szól, és jó film :)
  • Bexter
    #130
    Elkezdtem olvasni a komenteket de fáradt vagyok végig olvasni pket, majd egyszer.
    Amugy a film nagyon tetszett, megfogta a fantáziámat.
    Szerintem a film arról szol, hogy:
    Az író olvasott erről a káosz elméletről, és szerintem a filmel azt akarja mondani, hogy ilyen apro lépések miatt mint amik a filmben voltak, mennyi minednt megváltoztatunk magunk körül. Nem idós vesszük észre nem tünik, fel de döntéseket hozuk. Jó és rosz döntéseket. És akárhogy döntünk, valami változni fog. A változás mértéke a döntéstől függ. A film inkább az kezdő élet apró lépéseinek döntéseiről szol mint erreől a káoszelméletről.
    Vélemény javaslat?
  • a
    #129
    igen az a híres "Akhilleus és a teknősbéka esete"
  • Aquir
    #128
    a te előbbi rossz elképzelésed kicsit hasonlít arra a bizonyításra (most nem jut eszembe ki, de egy görög használta) amikor azt "bizonyította be", hogy a gyorsabban haladó nyúl sose fogja utolérni az előtte haladó teknőst, mert a kettő állat közti csökkenő időközök mindig kisebbek lesznek, és ez a végtelenségig megy, de akkor is megmarad egy végtelen kis idő közöttük, ezért nem éri utol :)
  • _Atti_
    #127
    igazad van

    valóban csak akkor lehetne végtelenként megélni ha nem telne semennyi időbe felfogni az adott időpontot...

    arra gondolok hogy akkor a távot is csak kiterjedés nélkül lehet végtelennek felfogni végülis :P
    najó..hagyjuk mielőtt visszafordulunk a fejlődésben:D




  • Aquir
    #126
    "egy másodpercet is élhetnénk 'végtelen' ideig ha az agyunk fel tudná fogni."

    nem, mert ahhoz hogy felfogjuk az a biológián múlik, idő kell hozzá. Attól hogy gyorsabban fognánk fel valamit attól még soha nem tudnánk végtelennek megélni, mert egy másodpercnek vége lesz. és az idő ettől még folytatódik végtelenben :)
  • _Atti_
    #125
    ezzel nem szóltam ellene:) de jo lenne ha valamit felhoznátok az érveitek mellett..

    természetesen mindent figyelembe véve nincs vég és kezdet..ha pl minden eltűnne, megszűnne, akkor se mondhatnánk hogy vég mert elvileg az idő telne tovább..de azért relativan egy vég..
    a végtelen végesekből áll:

    egy másodpercet is élhetnénk 'végtelen' ideig ha az agyunk fel tudná fogni..mert ugye végtelen kis egységre feloszthatjuk..de mégis véget érnek a másodperceink..

    vagy két centi is lehet végtelen távolság..ezt egy kicsit nehezebb elképzelni de mindig mérhetsz pontosabban

    de ezek szerint meg arra is lehetnekövetkeztetni hogy a végtelen is véges
  • Aquir
    #124
    de minden folytatódik

    a végtelenből nem indul semmi

    az egyszerűen Van
  • palack
    #123
    Kivételesen egyetértek Aquir-rel :-)
  • _Atti_
    #122
    kezdetek és végek vannak..csak relatívok
  • Aquir
    #121
    nincsenek kezdetek

    és így vége sem lesz semminek