158
miből fejlődtek ki a mai gépek?
  • Laci
    #158
    Ja csak az messze nem ugyanaz:)

    Emlékszem hogy örültem mikor megtaláltam még a DOSos UAE Amiga emulátort, milyen jó volt úrja látni pl. azt a játékot rajta amit akkor modemmel le is töltöttem, mert olvastam hogy a neten van egy Amiga játék. Sok emulátor-állítgatás után elindult persze tetű lassan emulálva a játék. Akkor azon voltam hogy a 200MHz-s pentiumomat valahogy megpróbáljam ráveni egy Amiga500as sebesség emulálására, de túl lassú volt az UAE, a Fellow pedig nem jelenített meg a képernyőn elég sok mindent a játékokban, de az jóval gyorsabb volt. Amikor gyorsabb gépem (450Mhz AMDK6-2, amin most is írok) lett kipróbáltam, gondoltam most csak meglesz az 50 kép/másodperc, de csak "csúszkált" ott is a kép. Sokat bíbelődtem az UAE-val, bekapcsoltam a DirectXet akkor teljes sebesség volt, de rá kellett jönnöm, hogy vagy valszeg azért mert minden intel alapú processzor (az összes x86-ost, tehát az AMD-t is beleértve) 100MHz fölött technikailag sem bírja hibamentesen tartani a szinkront, vagy más inkompatibilitás miatt a (mondjuk a videokártya kompatibilitás) ez a teljes sebbesség is hiába mert meg-megremeg a kép, ami egyébként mindennel, főleg grafikai műveletekkel így van a kacat pécéken és így nem túl élvezhető az emuláció sem. Szép lassan rájöttem, hogy a hülye pécémet is azért bővítettem, hogy menjen az az emulátor normálisan de nem is jött össze és messze nem az az élmény, mint az eredeti gépen. Olyan mintha hamis lenne. Már játszani sincs kedvem, interneten kívül, nem nagyon használom a gépem, mert nem is látom értelmét, a pécés bővítést meg egyenesen nem tudom megérteni, minek akartam egyáltalán évekkel ezelőtt, örülök neki hogy rég leálltam vele. Erre az állapotra sok olyan ember eljutott már aki kb. így ténykedett a gépekkel mint én.
  • LittleL
    #157
    Igen, énis eladtam a Commodore -omat, lehet később bánni fogom.

    De azért nem is bánom, mert internetről lehet letölteni mindenféle játékokat, régi játékokat, és játtszani.
  • Laci
    #156
    Én a legbehatóbban egy Commodore Amiga 500-as antikszámítógéppel foglalkoztam, ami az első gépem volt. Mielőtt eladtuk, "véleltlenül" kitörött az Enter gombja azt késöbb úgy ragasztották vissza és úgy adták el tovább a gépet. Sajnos nem volt igaz amit ezért az Enter gomb letöréséért mondtak otthon: most már csak egy forintot fog érni! Pedig ha így lett volna akkor jó lett volna mer nem tudtuk volna eladni és még meglenne. Valami 30ezrért adtuk el '95-'96 körül. Összehasonlítva az akkori 386-os 486-os pécékkel azt hittem arról a gépről hogy lehet benne vagy 100MHz-es proci. Ázért leesett az állam amikor megtudtam, hogy az igazából 7,14MHz volt. Dehát azoknál a gépeknél nem volt divat a Megahertzekkel foglalkozni abban az időben, és így pécés fejjel gondolkodtam. Nehéz a tudat hogy a hülye pécé bővítéséért "kellett" sokunknak eladni ilyen gépeket. Nagy hiba volt, de ezek a hibák sajnos mindig később derülnek ki.
  • Zozo76
    #155
    ...up...
  • LittleL
    #154
    szépek
  • Punker
    #153
    AMD 5x86 133 mhz -es gép volt (nekem is volt ilyen)
  • Zozo76
    #152
    Szep gep, egyszeru kinezet nem a mostani PC amorf hazak...
  • [NST]Cifu
    #151
    Ha neked ez kell :)



    Motorola MC68040 25 MHz CPU
    CPU on expansion card in CPU slot
    CPU card may be removed and exchanged for a different card
    CPU card compatible with A3000T, A4000/030 and A4000/040
    68040 25 MHz FPU - 68040 FPU emulates 68882 FPU on expansion card
    2 megabyte Chip RAM on motherboard
    Expandable to 2 megabytes 32 BIT Chip RAM
    4 megabytes Fast RAM on motherboard
    Expandable to 16 megabytes 32 BIT Fast RAM
    Expandable using SIMM modules
    512K ROM on motherboard
    32 BIT architecture
    5.25 internal drive bay
    4 3.5 drive bays
    2.5 drive mountable
    3.5 1.76 megabyte internal floppy drive
    3.5 210 megabyte SCSI II hard drive
    SCSI II hard drive controller
    Detached keyboard
    3 button mouse
    5 Zorro III 32 BIT Amiga internal expansion slots
    4 IBM AT internal expansion slots
    2 inline with 2 Zorro III slots
    Internal 32 BIT CPU expansion slot
    2 internal 24 BIT extended video expansion slots
    2 inline with 2 Zorro III slots
    Floor mountable tower case
    Internal 250 WATT power supply
    Internal fan - External floppy drive port
    RS-232 serial port
    Centronics parallel port
    2 mouse/joystick ports
    15kHz colour RGB analogue video port
    31KHz SVGA video output
    2 stereo audio output ports
    53.5cm x 50.8cm x 18cm
  • Zozo76
    #150
    Valaki berakhatna akkor mar egy Amiga 4000T kepet is.
  • LittleL
    #149
    Hűazannya, ilyet láttatok ?
    Commodore amiga 4000, 1992 -ből.



    NAME.................. AMIGA 4000
    MANUFACTURER ............. Commodore
    TYPE ..................... Home Computer
    ORIGIN ..................... U.S.A.
    YEAR ............... 1992
    KEYBOARD ............... detachable full-stroke keyboard with 10 function keys and cursor keys and separate numeric keypad
    CPU ................ Motorola MC68EC030 (Eco version of the 68030) or MC68040
    SPEED ......................... 25 mHz
    COPROCESSOR .................... Alice (Blitter and Memory Manager), Lisa (Video chip)
    RAM .................... 2Mb CHIP RAM + 2Mb or 4Mb Fast RAM (up to 16 Mb, and theorically to 4 Gb)
    ROM ................. 512 Kb
    TEXT MODES ...................... 60 x 32 / 80 x 32
    GRAPHIC MODES ...................... from 320 x 200 to 800 x 600 or 1280 x 400 and more with overscan
    COLORS ....................... 16.8 millions colors
    2 to 256,000 user-definable colours displayable on screen
    SOUND ................... Four channel stereo sound, 8 bits D/A converters
    SIZE / WEIGHT ..................... 15 1/4'' deep x 15'' wide x 5'' high / 20 pounds
    I/O PORTS .................. Centronics, RS232c, internal and external disk-drive ports, internal AT IDE port, keyboard, audio stereo output, mouse/joysticks (2), RGB,optional SCSI adapter, Four 16/32-bit Zorro III expansion slots, Three PC AT slots, Video slot
    BUILT IN MEDIA ....................... 3.5-inch high density disk drive (880 KB/1.76 MB formatted) and 120Mb hard-drive
    OS ................... AMIGA WorKBench 3.x, AmigaDOS 3.0
    POWER SUPPLY .................... Built-in PSU
  • Zozo76
    #148

    --- COMMODORE ---

    fogalom, eleterzes, eletstilus...
  • Aramir
    #147
    Commodore Pet 2001
  • Zozo76
    #146
    Hat a Flatron utan furcsa lenne atszokni erre a "sik" kepcsore... :)
  • LittleL
    #145
    Commodore Superpet 1981


    NAME .......... SuperPet
    MANUFACTURER ........... Commodore
    TYPE........ Professional Computer
    ORIGIN ........... U.S.A.
    YEAR ............. 1981
    BUILT IN LANGUAGE ..... CBM BASIC 4.0
    KEYBOARD ................. Full-stroke 73 keys with numeric keypad
    CPU ................... MOS 6502 and Motorola 6809
    SPEED .................. 1 Mhz.
    RAM .................... 96 KB
    ROM ................... 48 KB (Kernal + CBM BASIC)
    TEXT MODES............. 80 columns x 25 rows - 3 character sets (255 each)
    GRAPHIC MODES ............. None
    COLORS ............. Monochrome. Green display
    SOUND ................. 1 voice - Three octaves
    I/O PORTS ............. IEEE-488, 2 x 'Datasette', Parallel User port, RS-232, Expansion port
    OS .............. Commodore Kernal and BASIC language
    POWER SUPPLY ............. Built-in power supply unit
    PRICE .......... $2,000
  • Zozo76
    #144
    Milyen gep pontosan???
  • Punker
    #143
    ja és a manusz eredetileg 1 3650-s nyomtatót akart rákötni :) mondtuk neki vegyen 1 új gépet a nyomtatóhoz :)
  • Punkerwork
    #142
    hoztak be 1 gépet ráncfelvarrásra Quantum Trailblazer winyóval 840 MB qrva jó :)
  • cifuatwork
    #141
    Nem, 128KB. Bár szerintem azért erős lenne Amiga-killernek kikiáltani, lévén hogy 1990/91-ben készült el a prototipusa (olyan 50db). Akkor már az Amiga volt a király :)
  • nemcsakfeel
    #140
    c65 ben 65 KB memória volt ? :)
  • Zozo76
    #139
    Gandalf51: Nemkem C64-em volt, egy osztalytarsamnak meg EP128, de mivel a szulei miatt nem nagyon tudtunk egymashoz felmenni, azzal szorakoztunk hogy UGYANAZT a gamet is es en is felvettuk videokazettara es megneztuk milyen a masik gepen ugyanaz a jatek. Ismerve at EP tudasat kicsit ledobbentem amikor meglattam a TEST DRIVE 2 - THE DUEL enterprise verziojat. Aki akarja nezze meg akar egy Spectrum emu alatt. C64-es "kicsit" jobb volt. De szinte minden jatek spectrum atirat volt a gepre.
  • Zozo76
    #138
    Gondoljatok bele, ha a C64 utan nem sokkal kijott volna a C65-is szerintem a C64 miatt tobben vettek volna. Akkor messze nem biztos hogy az Amiga lett volna a kovetkezo slager.
  • Aramir
    #137
    Szerintem már most is kincseket ér :)
  • LittleL
    #136
    20 év múlva mennyit érhet egy -egy gép ?
    Kincseket, az biztos.
  • Aramir
    #135
    Mondjuk az is érdekes, hogy nemtudni mennyi készült a C65-ből, mindenhol mást írnak, 50-2000 darabra saccolják.
  • Aramir
    #134
    Azért egy prototipusból nemszokás legyártani többszáz darabot.
    Az már egy kész termék volt, már csak a sorozatgyártást kellett volna elindítani, de ha jól emlékszem azért állították le, mert saját maguknak csináltak volna konkurenciát (Amiga).
    A készletet meg a csödbemenéskor árusították ki.
  • Zozo76
    #133
    C65-ot biztos nem, prototipus volt...
  • tep
    #132
    az első : ZX Spectrum +
    a második : Commodore Amiga 500
    a harmadik : PC 300-as A cerkával
  • Gandalf51
    #131
    Enterprise 128 nagyon király. Még mindig megvan fenn a szekrényben, van magnó is (+kazik játékokkal). A kedvencem viszont a hozzá való EXDOS, amit hozzá kellett toldani, és máris volt szép dosunk. :) Volt még floppym is, de az sajna tönkrement, de joystickkal mekkorákat lehetett küldeni.
  • LittleL
    #130
    De boltban nem hiszem hogy lehetett kapni akkoriban.

    Mert már mindenkinek az AT típusú gépek jártak a fejében.
  • Zozo76
    #129
    En mar igen, kepen :).
  • LittleL
    #128
    Az is elég ritka lehetett, mert én még egyet sem láttam.
  • Zozo76
    #127
    Nekem jo lenne egy C65 is... :)
  • Aramir
    #126
    Ja, sokan azt mondják, hogy a Commodore 65 a gyüjtők szent grálja, hát én inkább egy ilyenre tennék szert :)
  • Zozo76
    #125
    Jo, a kulso burkolat tenyleg latszik hogy gyari. Csak furcsa volt hogy ennyi Commodor-os ev utan majdnem ugy haltam meg hogy nem tudtam egy ilyen PLUS/4 szeru geprol :).
  • Aramir
    #124
    Természetessen gyári, kettőt legyártottak prototipusnak, egyet meg valami promóciós célból. Ott a link, nézd meg, ott leírják.
  • Zozo76
    #123
    Na de a Commodore csinalta? Vagy hazi maszek munka?
  • Aramir
    #122
    Ezen necsodálkozz, 3 darabot készítettek belölle.
    Pedig milyen faszán nézett ki :)
  • Zozo76
    #121
    Hat beszarok, meg soha nem hallottam a Commodore V364-es geprol...
  • LittleL
    #120
    Ez nem semmi Aramir .
    Lol.!

    Nicsak , ott a szekrényben lapul valami ismerős dolog. Ehh
  • Aramir
    #119
    Szerény gyüjteményem:

    Itt még rend van (szekrénytető) :)






    Itt már próbáltam egyszer rendetrakni, de "mission: impossible" :D




    Ez meg csak soknak néz ki, de a két legalsó nagy doboz, amik nem látszanak, nem a gyüjteményem része: