56
  • AtisH
    #56
    Ezt akartam én is irni. Nem is elsődlegesen a nyelv eltűnése a legfőbb gond, hanem a "hagyatéka" (pl. irodalmi művek, népdalok, történelmi dokumentumok, stb.), és ezt a legjobb forditó(gép) sem fogja teljes mértékben visszadani. És akkor itt a fonetika is, amit szinte képtelenség leirni...
    Akkor meg rohadtul büszkék vagyunk magyarságunkra, amikor valamilyen találmányról, vagy alkotásról esik szó. Ha mástnem akkor ezért is érdemes a nyelvet, a kultúrát megőrizni.
  • Cat #51
    Visszaszorul az angol nyelv?
    2004. február 29.

    A század közepére az angol nyelv elveszti jelenlegi második helyét a legtöbbek által beszélt nyelvek listáján - állítja egy angol nyelvész. David Graddol viszont szinte biztos abban, hogy az angol továbbra is fontos nyelv marad.

    2050-re a világ népességének mindössze 5 százaléka beszéli majd anyanyelvi szinten az angolt, míg 100 évvel ezelőtt ez az arány még 9 százalék volt. A legtöbben most kínaiul beszélnek, az angol a második helyen áll. A század közepére viszont a szakértő szerint a kínai nyelv tovább növeli uralmát az angollal szemben, sőt az indiai és az arab nyelv is megelőzi majd, spanyolul pedig szinte ugyanannyian fognak beszélni, mint angolul.
  • TheZsenyka
    #45
    Bizonyos tekintetben egyet kell hogy értsek veled. Sajnos angol nyelvnek sokan azt tekintik, amit Nagy Britannia egykori gyarmatain beszélnek (USA területe, Ausztália, India etc.) pedig angol nyelv esetén a Nagy Britanniában beszélt és használt nyelvre kell gondolni. Esetleg olvasd el például (hogy egy manapság úgyis népszerű művet emeljek ki) a Lord of the Rings-et Tolkien bácsi előadásában.
  • Piscator
    #44
    Lehet, hogy tévedtem. Tibetet kína rohanta le, de a közelben vannak olyan tibeti, meg ázsia (rokonságú népek) akiket viszont már a szovjetek rohantak le.
    Pl távoli rokonaink egy részét is átszoktatták.
  • Piscator
    #43
    Istenem, hogy te mekkora egy hülye vagy!
  • TheZsenyka
    #39
    Talán a "hungarise" szó állhatna példaként (ha ilyen értelemben használnák) de magyar vonatkozásban történő nemzetiesítést jelent.
  • TheZsenyka
    #38
    :) Nem vetted észre a trükköt malom... :) "MAGYARáz" :) Ilyen jelentésű szó, feltehetőleg tényleg nincsen más nyelvekben... Jó duma.
  • Cat #29
  • Shadow_THH
    #28
    "Egyébként szerintem is hülyeség ez a rengeteg nyelv. Túl pici ez a bolygó, hogy egynél több nyelv legyen."
    már ne is haragudj de jó nagy hülye lehetsz...
    És az az egy nyelv mi legyen? Egyébként is ott az angol, azzal mindenki megtudja magát értetni, hiszen már igy is luxus kiirni azt hogy közért, mert inkább shop (meg a füvet is ugy hivják hogy "what can there" :) ).
    És melyik bolygó minősül neked elég nagynak hogy több nyelv legyen rajt, a jupiter?
  • moran
    #27
    gyanús volt, hogy az angol és német nem latin...
    kicsit utánanéztem:
    az országos széchenyi könyvtár honlapja szerint
    (http://mek.oszk.hu/00000/00056/html/211.htm)

    mindkettő
    NYELVCSALÁD
    | főág
    | | középág
    | | | ág
    | | | | csoport
    | | | | | alcsoport
    Indoeurópai|Centum|Germán|Nyugati
    tagja.:)

    ezek germán nem latin nyelvek.
  • TheZsenyka
    #26
    Nehéz lehet árnyaltan fogalmazni, ha a mintegy 615 ezer angol szóalakból csak nagyon keveset ismer az ember (a 615 ezer szóalak nem tartalmazza a szakmai, szleng stb. szavakat, szóalakokat. Előbbieket is beleértve már kb. 3 millió szóalak létezik). Igaz, hogy az általánosan használt szókincs mintegy 200e, mindenesetre hozzátenném, hogy a magyar szókincstár szógyűjteménye ennek csaknem a fele... Sokan elfelejtik, hogy az angol nyelvtan "egyszerűségét" (nem véletlen az idézőjel) igen erősen ellensúlyozzák a szóalakok. Az angol nyelvet valóban könnyű alapjaiban megismerni és - mint korábban említettem - sikeresen alkalmazni. Minél magasabb szintre jut azonban az ember, annál kiterjedtebbé válik a nyelv a számára a több ezer kis hatókörű szabály miatt. De nem célom vitatkozni veled, természetesen megvan a jogod hozzá, hogy saját véleményt formálj. Még az is lehet, hogy kiváló érzéked van az angol nyelvhez (vagy egyáltalán a nyelvekhez) és számodra rendkívüli egyszerűséget jelent a sok ezer nyelvi sajátosság elsajátítása. Egyáltalán nem tartom ezt lehetetlennek.

    Más:

    Napokban kezember került egy angol nyelven lejegyzett, közmondásokat, szólásokat összegyűjtő kétkötetes kiadvány, "gondos magyar" fordításokkal... Megdöbbentő értelmezési hibákat fedeztem fel már az első oldalakon. Jól érzékelhető, hogy a fordító képtelen volt angolul gondolkodni. Néhány helyen a hiba annyira égbekiáltó, hogy nem is értem, hogyan jelenhetett meg a kiadvány.

    u.i.: Mi ez a "koma" megszólítás? Csak nem érzelmi alapon vitatkozol?
  • RangeR
    #24
    Az angol hihetetlen egyszerű nyelv, ahol nem az, ott csak túl van kombinálva.(lásd: igeidők pl.) Mi ebből a tanulság komám? Hogy nincs igazad, mert az angol kib...ott egyszerű nyelv a magyarhoz képest.És mindegyik latin tőből eredő nyelv is kib...tt egyszerű. Ha ilyen sokat foglalkozol az angollal, akkor tudnod kellene, hogy a büdös életben nem fogsz vele olyan árnyaltan fogalmazni, mint magyarul.Én és csak a felét foglalkozom vele mint te, állítólag.És erre mégis tökegyedül rájöttem elég hamar.
  • TheZsenyka
    #23
    "A nyelv formalja a gondolkodast. Ezert fontos hogy kinek milyen az anyanyelve.
    Angol: egyszeru nyelv egyszeru embereknek:)
    Ha megnezed magyar nyelv ilyen szempontbol eleg bonyolult, de konnyen ki lehet vele fejezeni bonyolult dolgokat. Raadasul eleg hibaturo is:)
    Pl egyetlen maganhangzoval (e) teljesen ertelmes szoveget lehet irni."

    Te nem ismered az angol nyelvet, vagy csak igen gyér szinten. Naponta több órát foglalkozom vele, de talán sohasem fogom teljesen megismerni. Igaz, hogy minimális angol nyelvtani ismerettel és szókinccsel el lehet kommunikálni, akár élni is lehet angol nyelvterületen vele, de egészen más, ha az ember meg akarja ismerni a nyelv mélységeit.
  • mad mind
    #21
    Azért, mert a sci-fi írói nem találták fontosnak több nyelv kitalálását egy fajhoz, még nem lehet következtetéseket levonni.
    Egyébként az angol csak azért világnyelv, mert a kínaiak nem tartották fontosnak a világ elfoglalását, inkább egymést ölték évezredeken át.
    Egy közös nyelv fontos, hogy mindenki megértsen mindenkit, de ettől még nem kell kihalnia a többi nyelvnek.
  • RelakS
    #20
    Akik itt kötexenek az egy nyelv miatt: Ha nézel bármely jövőben játszódó sci-fi-t, pl babylon5-öt, és tetszik, hogy mimbari nyelv, vagy az st-ből klingon nyelv, akkor tépkedd meg a ruhádat, és szórj hamut a fejedre, mert ezzel az erővel lehet földi nyelv is. Az meg valsz. az angol lenne, mert már így is világnyelv, de ez mellékes, a lényeg, hogy az egész bolygó ugyan azt beszéli
  • Darth Sith
    #14
    hát ha még pár évtizedik ahgyják torgyán józsi bá' -t beszélni akkor tuti hogy nem fog tudni eltűnni.. :D
  • [HUN]PAStheLoD
    #11
    erről van szó :DD
  • Cat #5
    nem értek egyet
    az eszkimóknak többtucatnyi szavuk is van a hóesésre és a hóra, ugyanigy teljesen más helyeken olyan szavak alakulnak ki, olyan dolgokat kell kifejezni, amit te egyszerüen nem tudsz felfogni sem
  • Piscator
    #1
    Az azért rossz lenne.
    Persze, mert ezek a globális hatalmak mindent elnyomnak, különösen a szovjetuniónak volt oktatás - civilizálás - terén ebben nagy bűne, amikor a tibetieket erőszakosan elkezdte áttéríteni, pedig az nem is kis nép, és magas kultúrájuk van/volt.

    Remélem a magyar még nem tűnik el egyhamar...