Hunter

Amerika szerint hiba lenne visszatérni a Holdra

1969. július 21-én Neil Armstrong Holdra lépésével egy csapásra megváltozott a világ. Armstrongot 11 amerikai űrhajós követte a NASA Apollo programjának keretében, ami összesen hat leszállást eredményezett. Az azóta eltelt 38 év alatt az USA nem merészkedett vissza legközelebbi kozmikus szomszédunkra, és talán már soha nem is fog.

A NASA kénytelen-kelletlen egy új űrkutatási terv mentén indult el, amit a költségvetési megszorítások mellett politikai bizonytalanságok is fűszereznek. A szakértők abban reménykednek, hogy egy távolabbi célpont kijelölése és az eljutáshoz szükséges technika kidolgozása új erőt adhat az emberi űrrepülésnek, az USA pedig újra régi fényében tündökölhet. "A Holdat letudtuk, jobban ismerjük, mint bármi mást" - fogalmazott a SPACE.com-nak Buzz Aldrin, az Apollo 11 küldetés holdkompjának pilótája, a második Holdon járt ember. "Be kell fejeznünk a rövidtávú éljenzést és el kell kezdenünk hosszútávú befektetésekben gondolkoznunk"

Kína és India Holdra irányuló robot- és emberi űrtervei fényében az elemzők az 1960-as évek űrversenyének újraéledését vizionálják, miközben az Egyesült Államokban is sokan szorgalmazzák a visszatérést, a holdtudományok kiszélesítése és holdbázisok építése céljával, ám nekik van egy erőteljes ellentáboruk is. "Amióta az űrrepüléssel foglalkozom, immár közel 20 éve, azóta folyik a vita a két csoport között" - mondta Roger Launius, a Smithsonian Nemzeti Repülési és Űrrepülési Múzeum űrtörténész kurátora. "Én Marslakóknak és Holdkórosoknak szoktam nevezni őket - az embereket akik a Marsra akarnak eljutni, és azokat akik vissza szeretnének menni a Holdra. Egyik oldal sem képes határozott érveket felsorakoztatni, mindkettőnél találunk pozitív és negatív dolgokat egyaránt"


A visszatérés a Holdra fontos tudományos kérdéseket válaszolhatna meg, azonban a Mars utazás lehetősége évről évre mellékvágányra tereli a NASA holdkutatási törekvéseit. "Engem kevésbé hoz lázba egy Holdra visszatérő emberi expedíció" - magyarázta Launius. "Emlékszem az elsőkre, elképesztőek voltak, éppen ezért szeretném látni, ahogy a Marsra lépünk. Ez azonban sokkal összetettebb és bonyolultabb, és én őszintén kételkedek abban, hogy képesek leszünk kifejleszteni azt a szaktudást, ami egy ilyen feladathoz szükséges"

Az emberek többsége egyetért azzal, hogy a Mars izgalmasabb célpont lenne, mondván, a Holdra történő visszatérésünk előbb-utóbb úgyis bekövetkezik. "A visszatérés nem lehet a NASA elsődleges célja ebben az évtizedben" - mondta Robert Zubrin, a Mars Society elnöke. "Az emberi űrrepülési program legalkalmasabb célpontja a Mars lenne. Műszaki szemszögből nézve sokkal közelebb vagyunk ma ahhoz, hogy embereket küldjünk a Marsra, mint amikor 1961-ben eldöntöttük, hogy embereket küldünk a Holdra, és nyolc évvel később el is jutottak"

A NASA leállította a George W. Bush elnöksége alatt elfogadott Constellation programot, ami 2020-ra tervezte az amerikai űrhajósok visszatérését a Holdra. A közel 9 milliárd dolláros program részeként a NASA-t megbízták az új Ares rakéták és egy űrkapszula, az Orion kifejlesztésével, ami a nyugállományba vonuló űrsikló flottát hivatott volna kiváltani. Obama elnök 2011-es költségvetése azonban szabályosan leállította a Holdra irányuló Consellation programot, eltolva a jövő amerikai űrexpedícióit az aszteroidák és a Mars irányába.

2010. október 11-én Obama törvénybe is foglalta ezeket a magasztos célokat, amivel hivatalosan is sutba dobta a Constallation programot és megalapozta egy emberi aszteroida expedíció előkészületeit, amit egy Mars küldetés követ. Az előbbi dátumát 2025-re, utóbbiét pedig a 2030-as évekre tették. Az új űrtervezet megnyitotta az utat a magán űrrepülési cégek előtt is, akik kereskedelmi űrjárműveikkel biztosítják majd az űrhajósok alacsony földkörüli pályára való eljuttatását, míg a NASA a Naprendszer távolabbi célpontjaira összpontosíthatja erőforrásait.

Az egyik ilyen magáncég a Space Exploration Technologies, vagyis a SpaceX. A kaliforniai cég Dragon kapszulája jelenlegi formájában rakományt fog szállítani, idővel azonban embereket is eljuttathat a cég Falcon 9 rakétájával a Nemzetközi Űrállomásra. "Szerintem a Mars, tekintve hogy magában rejti az élet lehetőségét is, sokkal fontosabb mint a Hold, ezért a jövő emberi expedícióinak erre kellene összpontosítania" - mondta Elon Musk, a SpaceX vezére. "Mindazonáltal ha időközben kiderül, hogy a Hold-utazásoknak is van piaca, a SpaceX támogatni fogja, ahogy az alacsony földkörüli tevékenységeket is támogatja"


Aldrin úgy véli, hogy a Holdra való visszatérés felemésztené a marsi fejlesztésekre fordítható erőforrásokat, illetve egy újabb Hold-versenybe való belebonyolódás veszélyeztetné az Egyesült Államok űrkutatás terén elért dominanciáját, míg a távolabbi égitestek felé terjeszkedés egy olyan terület ami a múlt örökségére nem gyakorolna hatást. "A Holdra irányuló emberi küldetéseket alaposan át kell gondolnia az USA vezetésének" - mondta Aldrin. "Ha visszatérünk a Holdra és csak másodikként, vagy harmadikként érünk oda, az csorbítaná a tekintélyünket"

Természetesen a Mars emberi felderítése is jelentős politikai töltéssel, sőt időnként túlfűtöttséggel is rendelkezik. "Egy bátor vezetés mellett 2020-ra a Marsra léphetünk. Ezt a célt kell szem előtt tartanunk" - tromfolt a fentebb elhangzottakra Zubrin. "Ha azt mondjuk, hogy nem vagyunk rá képesek, az olyan mintha azt mondanánk, hogy kevesebbek vagyunk régi önmagunknál, és ezt ez a nemzet nem fogadhatja el és nem is engedheti meg magának"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gothmog #203
    Ez rendben is van, azzal a kitétellel, hogy az általad felvázolt technológiák 90%-a jelenleg csak papíron, vagy elméletben létezik. Nem tudom megbecsülni, mennyi időre lesz szükség addig amíg ezekből az elméletekből üzemképes technológia lesz, figyelembe véve a tényt hogy a holdra menésnek jelenleg a legkomolyabb indoka az hogy "mert ott van".
    "gondolj bele, hogy leo pályán mindez hogy megy?"
    Hát igen. Jelenleg ez úgy megy, hogy világméretű összefogással van egy űrállomásunk, amin egyidejűleg akár 10(tíz!) ember is dolgozhatna, ha lenne rá pénz.
  • johnsmitheger #202
    "Hold-utazásoknak is van piaca" hogy? Magának az életnek van piaca? Ha nincs, vagy nem elég profitábilis, akkor ... halál.

    Fordítani kell a dolgon: Most hallottam, hogy a holdon ócsó a telek! Most kell venni, amíg nem késő! és már mennek is a Holdra, mer profitábilis.
  • grebber #201
    A legfontosabbat már tudjuk,hogy kell a pusztulás/elhalás felé vinni!
    De ha nagy gáz lesz szerintem ismét eljönnek segíteni ahogy anno a kezdetekkor tették!
  • Tower Guard #200
    Ott a hatalmas nagy pont! Ugyanezt akartam kb leírni, respect!
  • wormwood777 #199
    "Én Marslakóknak és Holdkórosoknak szoktam nevezni őket - az embereket akik a Marsra akarnak eljutni, és azokat akik vissza szeretnének menni a Holdra.

    Én az ilyeneket meg csak földhözragadt bunkónak szoktam nevezni aki ilyeneket mond, és a szomorú az hogy ez az ember ott dolgozik ahol. Mitől különb egy ilyen mint egy középkori inkvizítor aki alágyújt a kutatóknak és telipofából ordítja hogy a Föld lapos?

    Ja a másik kedvenc benyögésem: "A Holdat letudtuk, jobban ismerjük, mint bármi mást" - Ez most komoly? Egy ekkora égitestről ilyen csúsztatást kijelenteni mert egy adott pontjáról hoztunk pár kavicsot meg sokat tanulmányoztuk innen? Még erről a nyomorult bolygóról sem tudunk ijesztően sok mindent amin tengetjük a napjainkat és erre jön egy ilyen megmondójani, kiáll a kamerák elé és beszól vmi orbitális marhaságot. Hát gratulálok.
  • sanyicks #198
    A cigi jó! Kiváló a természetes szelekcióra!
  • halgatyó #197
    Annyira nem is lenne gond az amerikai elnöknek a cikkben tárgyalt döntése, ha nem csupán arról lenne szó, hogy hová NEM érdemes menni.
    Hanem elsősorban arról, hogy mik a megvalósítandó tényleges célok, amelyek nem csupán látszattevékenységként funkcionálnak, hanem valódi, előrevivő fejlesztések lennének és persze a megfelelő mennyiségű pénz.
  • halgatyó #196
    A gépelési hibákért bocs, nem a saját gépemnél ülök
  • halgatyó #195
    Sajnos, van némi rálátásom a fiatalok egy részének (sajnos a nagyobbik részének) a beállítottságára. A feleségem ugyanis tanár (középisk.)
    Több helyen megtörtént már vele (az utóbbi kb. 5 évben vált különösen észrevehetővé) hogy a tanuló (vagy inkább nemtanuló) fiatal feláll az óra közben és ordítozva énekelni-táncolni kezd. A mobiltelefonok csörgetése, sőt zenéltetése, az óra alattti telefonálás, nomeg a nemi élet kezdeti lépseinek a megtétele szinte mindennapos (amit felöltözve lehet csinálni... bár ki tudja, néhány év múlva mi lesz a módi)
    Az órát zavaró (pontosabban: ellehetetlenítő!!) diákot szinte valamennyi iskolában egységesen, nem szabad kiküldeni az óráról, igazgatói utasítás szerint.

    A fiatalok kapnak otthonról egy ezrest (van aki többet) a fele cigire megy, a másik fele kólára. (A cigire én azért haragszom nagyon, mert az első néhány syál biztosan nem esik jól, sőt rosszullétet okoz. Az idióta direkt erőlteti magát a rászokásra. Aztán amikor egy lánynak magzat lesz a méhében, akkor is bagózik... és nem bünteti meg ezért senki...itt abbahagyom mielőtt ordítozni kezdek..)

    Így keletkezik a Választó "Polgár" Őfelsége.
    Sajnos, nagyjából ismerem.
  • xyl #194
    Szerintem a Holdon lehetne szerezni egy csomó olyan tapasztalatot, amit fel lehetne használni a marsutazásnál is. Ha ez nekik nem kell...